معرفی شبکه تهران سیما

شبکه پنج سیما جمهوری اسلامی ایران یا همان شبکه تهران سابق، 5 آذرماه سال 1374 متولد و به جمع شبکه های سیما پیوست. شبکه تهران سیما، نخستین شبکه استانی جمهوری اسلامی ایران بود که در سالهای اولیه خود با پخش روزانه 5 ساعت برنامه برای بینندگان تهرانی فعالیت خود را شروع کرد.
این شبکه با هدف پاسخگویی به نیازهای شهری، اجتماعی، فرهنگی، دینی و سیاسی استان تهران ، انعکاس، تبیین و مسایل و موضوعات مربوط به آن تاسیس شد. بهروز مفید مدیریت این شبکه را در سالهای نخستین برعهده داشت.
شبکه پایتخت در سالهای نخستین با بهره گیری از پخش برنامه های زنده و ساختارهای جدید تولید برنامه  مانند جشن رمضان، شب بخیر تهران، به خانه بر می گردیم و.... توانست مخاطبان زیادی را با خود همراه کند و ساعت پخش این شبکه به 12 ساعت رسید. درشهر، دراستان، تهران 20 ، مسابقه بزرگ، سلام تهران، رنگین کمان  و سریال های خاطرات انگیز  طنز پاورچین، نطقه چین و... جزو پر مخاطب ترین برنامه های این شبکه در آن سالها بود.
شبکه تهران، شبکه پایتخت شعار اصلی این شبکه بود که همواره در قاب تصویر آن برای مخاطبان تکرار می شد. شاید این ویژگی سبب می شد تا مخاطبان تهرانی احساس تعلق خاطر بیشتری نسبت به شبکه خود داشته باشند. شبکه ای که علاوه بر، پر کردن اوقات فراغت بینندگان توجه ویژه ای به مسائل شهری شهروندان تهرانی در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، رفاهی و ورزشی و... داشت. علی اصغر پورمحمدی،محمد حسین حرمی،، مجید رجبی معمار، مسعود احمدی افزادی، سعید مقیسه به ترتیب مدیریت شبکه پنج بر عهده داشتند.
درست با گذشت 19 سال و تغییر مدیریت جدید رسانه ملی، در 29 آذر ماه 1393 شبکه پنج از حالت شبکه استانی تهران خارج و به شبکه سراسری پنج سیما تبدیل شد. شبکه پنج سیما با اولویت ساخت برنامه های اقتصادی و نگاهی تازه به مفاهیم اقتصادی در عرصه رسانه تصویری فعالیتش را با مدیریت مجید زین العابدین ادامه داد. شبکه ای تخصصی که جای خالی آن در رسانه ملی برای مخاطبان در کنار سایر شبکه های ورزش، سلامت، آموزش، قرآن و ... احساس می شد.
با تغییر رویکرد و ماموریت جدید شبکه پنج سیما پخش برنامه های این شبکه 24 ساعته شد و بعضی از گروه های این شبکه با یکدیگر ادغام و با تعریف جدید فعالیت خود را دوباره شروع کردند.
با تغییر رویکرد شبکه پنج، گروه "اقتصاد و جامعه" یکی از گروه های تخصصی شبکه پنج سیما بود که در حوزه اقتصاد خرد فعالیت داشت. این گروه تجمیع گروه تفریحات و سرگرمی و گروه اجتماعی شبکه تهران بود که نگاه اجتماعی به مسائل اقتصادی روز جامعه در ماموریت های آن تعریف شده بود.
"گروه اقتصاد و توسعه شبکه پنج" دومین گروه این شبکه بود که تبیین و بررسی مباحث اقتصادی، تجاری، بارزگانی در سطح داخلی، منطقه ای و بین امللی مهمترین سرفصل های آن بود که در دو حوزه اقتصادخرد و کلان در قالب برنامه های مجله اقتصادی، گفتگو محور و ترکیبی و... فعالیت کرد.
در آن سالها علاوه بر برنامه های اقتصادی جدید طراحی شده، برنامه های فعلی و پرمخاطب شبکه پنج مانند برنامه های " به خانه بر می گردیم، تانیایش، درشهر و رنگین کمان نیز با تغییر محتوایی شکل تازه ای به خود گرفت و در ساختار این شبکه حفظ و تقویت شدند.

با تغییر مدیریت رسانه ملی از اردیبهشت سال 95، شبکه پنج سیما دوباره به ایفای ماموریت سالهای نخستین خود، یعنی پاسخوگی به نیازهای تهران و پایتخت با رویکرد کشوری پرداخت. در تابستان سال 95، بعضی از گروه این شبکه دچار تغییرات شد و با تعریف جدید فعالیت خود را مجددا ادامه دادند.
اکنون در شبکه پنج سیما، گروه های" خانواده و کودک" ،"گروه معارف"، "اجتماعی" ،"شهرستان ها" در حوزه برنامه سازی  و تولید محتوا  فعال هستند و ساختار اصلی شبکه پنج سیما را تشکیل می دهند.
در کنار این گروه ها، امور تامین برنامه و سایر مدیریت های ستادی شبکه از جمله مدیریت های اطلاعات و برنامه ریزی، طرح و برنامه، امورمالی، تولید و فنی، پخش ،آرشیو  و... از نظر ساختاری تغییری نکرده اند و با شرح وظایف گذشته خود ادامه فعالیت می دهند.
همچنین واحد مرکزی خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران دو بخش‌ خبری خود را از طریق این شبکه پخش می‌کند. این دو بخش خبری شامل اخبار استان تهران در ساعت ۱۸ به مدت 60 دقیقه است.
برنامه های " به خانه برمی گردیم"، " تهران 20"، " در شهر"، " دراستان"، " رنگین کمان" ، " تانیایش" و... جزوء اولین ها و مهمترین برنامه های پرمخاطب این شبکه هستند که با گذشت بیش از دو دهه هنوز همچنان بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

بهروز مفید، علی‌اصغر پورمحمدی، محمد حسین حرمی، مجید رجبی معمار، مسعود احمدی افزادی، سعید مقیسه، مجید زین العابدین، جواد رمضان نژاد و سعید اشناب (طی سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۴۰۲) به ترتیب مدیریت شبکه پنج را بر عهده داشتند. از آبان ۱۴۰۲، محمد باقر اعلمی مدیریت این شبکه را برعهده دارد.

همچنین این شبکه ازاین‌پس با نام شبکه «تهران» و با مختصات شهر تهران و استان تهران فعالیت خواهد کرد.