مشاهده خبر

تعداد بازدید:23

بررسی اهمیت منطقه‌گرایی و ترس غربی‌ها از آن

ابوالفضل ظهره‌وند، کارشناس مسائل بین الملل در رابطه با اظهارات اخیر الهام علی‌اف درباره ایران گفت: واژه آذربایجان معنای ایران می‌دهد در نتیجه این اولین مشکلی است که در رابطه با اظهارات الهام علی‌اف وجود دارد؛ همچنین او اکنون در زمینی بازی می‌کند که هیچ‌زمان در آن‌جا نقشی نداشته است.

ظهره‌وند افزود: آمریکایی‌ها نیز همواره در اطراف منطقه ایران دسیسه‌چینی می‌کنند و اکنون نوبت به دسیسه‌چینی‌ آن‌ها به همراهی علی‌اف رسیده است؛ این عمل همچنین با زلینسکی نیز صورت گرفت و دیدید که چگونه مردم اوکراین را به سمت نابودی کشاند.
او اظهار داشت: کم‌توجی علی‌اف به شکل‌گیری به ساختار سیاسی امروزی منطقه و بی‌توجهی آن به اقداماتی که ایران به نفع آن‌ها انجام داده قابل توجه و بررسی است. ایران زمانی که ارمنستان و آذربایجان وارد جنگ با یکدیگر شدند، ایران از آذربایجان حمایت سیاسی کرد تا مرزهای دو کشور جابه‌جا نشوند و هر طرف تنها بخش‌های رسمی خود را در دست داشته باشد.
وی اظهار کرد: سفر رئیس‌جمهور ارمنستان به ایران نیز تغییری در جهت‌گیری سیاسی ایران نمی‌کند چرا که ما در سیاست ایران باور داریم که ژئوپولیتیک منطقه نباید دچار تغییر شود. ما به عنوان کشور مادر منطقه با حوزه تمدنی گسترده سرزمینی هستیم که به تمامی کشورها مانند ارمنستان و آذربایجان به صورت یکسان نزدیک هستیم. این ارتباط نزدیک با ترکمن‌ها نیز وجود دارد به طوری که اگر این کشورها بخواهند هویتی از خود نشان دهند تمام آن به داخل ایران بازمی‌گردد.
کارشناس مسائل بین الملل گفت: اقدامات علی‌اف اکنون کاملا بر ضرر خود است و باید حواس خود را به اقداماتش جمع کند. الهام علی‌اف در تراز بزرگی نیست و تنها دلیل اظهارات اخیر او هم‌نشینی‌اش با صهیونیستی‌هایی بوده که برای او چشم‌انداز اشتباهی را به نمایش گذاشته‌اند.
ظهره‌وند اظهار کرد: از طرفی دیگر اردوغان نیز با استفاده از کمک‌های ایران جایگاه امروزی خود را پیدا کرده است اما او همواره در وسط ماجرا قرار داشته و رفتاری پاندولی از خود نشان داده است. او خواب‌های آشفته‌ای از رسیدن به دستاوردهای بزرگ می‌بیند و به همین دلیل با وجود موقعیت نامناسب ترکیه دست به اقداماتی می‌زند که عواقب خوبی در پیش ندارند.کشورهای پیرامونی ما همه با خطر تجزیه ژئوپولیتیکی هستند چرا که غرب برنامه تخریب نقشه این منطقه را دارد. ما باید به دنبال منطقه‌گرایی برویم به نوعی که اروپا نیز با وجود مشکل‌هایی که کشورها با یکدیگر دارند اما از مرزها و واحد پولی مشترکی استفاده می‌کنند. ما اکنون حرکت منطقه‌گرایی را شکل داده‌ایم و سعی داریم منطقه را به گونه‌ای بسازیم که کشورها با یکدیگر متحد باشند و پول واحدی داشته باشند.
وی افزود: اروپایی‌ها در حال حاضر وضع خوبی ندارند و این مسئله شامل فرانسه نیز می‌شود. اکنون فرانسوی‌ها سعی دارند فرهنگی سکولار را در جنگ هویتی با ایران به کشور تزریق کنند. فرانسوی‌ها بسیاری از قوانینی که دارند روابط ناسالم را آزاد می‌کند و فضایی بدتر از جنگل را می‌سازد. فرانسوی‌ها از آنجایی که می‌خواهند رهبر فرهنگ سکولار باشند می‌آیند اقداماتی همچون ملاقات افراد معلوم‌الحال با مکرون را انجام می‌دهند.
گفتنی است؛ «سلام تهران» برنامه‌ای صبحگاهی به تهیه کنندگی مازیار مهاجر سلطانی و علی شعبانی است که هر روز صبح ساعت ۸ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. اطلاعات بیشتر درباره «سلام‌ تهران» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @Salamtehrantv5 بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

سلام تهران ها در روز پدر به انقلاب سینما ملت و جشنواره فیلم فجر رنگین کمانی ها به باغ کتاب می روند/ دورهمی رنگین کمانی ها در باغ کتاب تماشای سری جدید هشدار برای کبرا ۱۱ عصر همایونی در شبکه پنج تماشای قاب های دیدنی از خاک پر گهر قاب تماشایی شبکه پنج در بهار انقلاب /  مرور رویدادهای جشنواره فجر در شبکه تهران تماشای ادامه برنامه به خانه بر می گردیم در تلوبیون جدال در توسکستان جان فدا به آنتن شبکه تهران رسید راوی کتاب دا به قرار شبکه تهران می آید سریال شهباز در بهار انقلاب به شبکه پنج می آید تماشای «پیدا و پنهان» از آنتن شبکه پنج تماشای سکانس های بود اسپنسر از قاب "کمدین" فساد مالی سازمان مجاهدین خلق به روایت "خیریه اشرف " / تماشای مستند خیریه اشرف از شبکه پنج تولید زعفران در پایتخت / تماشای مزرعه زعفران از قاب تهرانگرد پخش آثار برتر سینمای هند از شبکه تهران سیما ویژه برنامه "پرچم بالاست" در بهار انقلاب تماشای حیات پنهان دریاچه ها از قاب شبکه پنج جشن مادرانه در قاب به خانه بر می گردیم کاشت و برداشت توت فرنگی در قاب تهرانگرد شب آرزوها به روایت آبروی کوچه ها دیپلماسی آب در مستند بحران مدیریت آب آخرین وعده دیدار با حاج قاسم سلیمانی تماشای شگفتی های حیوانات از شبکه پنج داستان پهپادی ایران به روایت "صفر تا صد" بازگشت "لژیونر" به شبکه تهران گفتگو با نویسنده کتاب قاف در برنامه"سلام تهران " قرار شبکه پنج در گلزار شهدای کرمان/ قرار با سردار دلها در شبکه پنج بی صبرانه در شبکه پنج/ پخش سکانس های جذاب و تماشایی در بی صبرانه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها