مشاهده خبر

تعداد بازدید:24

راه اندازی واحد موشکی در سالهای دفاع مقدس

سردار علی بلالی مشاور عالی هوا فضای سپاه پاسداران شب گذشته در پنجمین قسمت از برنامه سرچشمه به تبیین و تشریح تهیه موشک و استفاده از آن در سال های دفاع مقدس پرداخت.

به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما، سردار بلالی مشاور عالی هوافضای سپاه در مورد راه اندازی واحد موشکی در سال های دفاع مقدس گفت: زمان جنگ ما برای اینکه بتوانیم پاسخ رژیم بعث را بدهیم، نیاز به سلاح هایی با برد بلند و طولانی تر داشتیم. از این رو، این موضوع سبب شد، حاج محسن رفیق دوست سفری به لیبی و سوریه که حاوی یک پیام از طرف ریاست جمهوری ایران که حضرت اقا بودند، داشته باشند. این پیام حاوی درخواست موشک بود که در سالهای 63 تعدادی از فرماندهان عالی رتبه سپاه پاسداران وارد سوریه و لیبی شدند و از امکانات و تجهیزات موشکی و دریایی و پدافندی آن کشورها بازدید نمودند.

وی در خصوص اینکه چرا ایران موشک ها را از کشور سوریه فراهم نکرد، اظهارداشت: به کارگیری سلاح های سوریه تابع ضوابط و مقرراتی بود که سازنده سلاح ها برای انها وضع نموده بودند، به همین دلیل سلاح های کشور سوریه به راحتی در اختیار ایران و دیگر کشورها قرار داده نمی شد.

سردار بلالی از فرماندهان موشکی سال های دفاع مقدس ادامه داد: هماهنگ هایی با کشور لیبی انجام شد که آموزش ها در کشور سوریه انجام شود و 13 نفر از نیروهای ایرانی به سرپرستی حسن طهرانی مقدم برگزیده شدند که در سوریه آموزش های لازم در ارتباط با موشک ها را سپری کنند. در تاریخ 13 آبان 63 نیروهای ایرانی برای اموزش عازم سوریه شدند و این آموزش ها تا تاریخ 11 دیماه 63 به طول انجامید.

مشاور عالی هوا فضای سپاه پاسداران در ادامه این برنامه تلویزیونی بیان کرد: بعد از پایان آموزش های موشکی در سوریه نیروهای ایرانی تنها کاری که انجام ندادند، شلیک و پرتاپ موشک بود.به دلیل محدودیت هایی که در آن کشور وجود داشت و حضور رژیم صهیونیستی در ان کشور و از طرفی هم محدودیت ها و ضوابطی که شوروی برای آن کشور اعمال نموده بود،امکان شلیک موشک وجود نداشت و فقط مانورهای صامت و بدون شلیک را اموزش می دیدند.

سردار بلالی از فرماندهان موشکی سال های دفاع مقدس در مورد چگونگی ورود موشک ها به ایران تاکید کرد: با توافق هایی که صورت گرفته بود، دو خط موازی ایجاد شده بود که عبارت بود از یک خط برای آموزش و یک خط هم برای تهیه موشک. همچنین یک خط هوایی بین ایران و لیبی هم ایجاد شده بود که کارگروه ارتش جمهوری اسلامی ایران با هواپیمای 747 برای انتقال این موشک ها از لیبی به ایران کمک به سزایی نمودند.

وی ادامه داد: در آن زمان چندین مرحله موشک برای ایران ارسال شد که شامل دو سکوی پرتاپ، تجهیزات و گردان فنی و ... بود.همچنین 8 موشک ابتدا به ایران ارسال شد که در چندین مرحله حداکثر 30 موشک به ایران منتقل شد.

سردار بلالی در مورد مقصد پرتاپ اولین موشک ایران به سمت عراق گفت: از آنجایی که امام تا حجت را بر عراق تمام نکند و اینکه دست از شرارت بردارند و شهرهای ایران را موشک باران نکنند،امام اجازه حمله موشکی به بغداد را ندادند و انتخاب هدف و مقصد شلیک را فرمودند مقصدی به غیر از بغداد به عنوان اخطار به کشور عراق بود.

در نتیجه مقصد پرتاپ اولین موشک ایران به سمت پالایشگاه کرکوک برگزیده شد و مورد هدف قرار گرفت .دربیست و یک اسفند سال 63 اولین موشک ایران به سمت عراق شلیک شد که انفجار عظیمی را در پی داشت.

آخرین اخبار

کمترین میزان بهره وری در حوزه های مرتبط با نفت و گاز خرمشهر جمعیت 80 میلیون نفر خودرویی مناسب واردات است که انحصار خودروسازهای داخلی را بشکند تقدیر از سریال مسافران شهر در "جشن نفس" ناگفته های عملیات مرصاد به روایت " سرچشمه " رونمایی از کتاب مجریان"تهران 20" در نمایشگاه کتاب تماشای " چای سرد" در شبکه پنج زوج هنری وسترن در قاب " کمدین" تجلیل از شبکه پنج سیما در مراسم ایران جوان شگفتی های حیات وحش در " جهان کوچک" بررسی عملکرد وزارت بهداشت در حوزه کنترل کرونا و واکسیناسیون عمومی در "برنامه تهران ۲۰" تا انتهای هفته نرخ گوشت قرمز به قیمت واقعی خود باز می گردد "کی میخواد میلیونر بشه" در قاب شبکه پنج تبیین ماموریت های قرارگاه رمضان در برنامه «سرچشمه» تماشای سینمایی" خانم راننده " تماشای هنرنمایی آمیتاباچان در "انتقام " استیو مارتین در قاب " کمدین" تقدیر از عوامل سریال مسافران شهر/ دیدار و گفت ‌و گو با ایثارگران برای هنرمندان الهام ‌بخش خواهد بود لزوم ورود صنایع بزرگ به حوزه دانش بنیان تبیین سیاست های تفرقه افکنی در قاب « مهره های وارونه» اضافه شدن چند بازیگر به "داستان یک شهر" واکاوی حج خونین سال‌ ۶۶ به روایت "سرچشمه" موانع توسعه اقتصاد دانش بنیان در برنامه «تهران ۲۰» "فرمانروای نقابدار" در شبکه پنج قاب سینمایی شبکه پنج در عید سعید فطر قاب رنگارنگ شبکه پنج در عید سعید فطر امیر تاجیک مهمان جشن رمضان می شود «از خواندن قطعه خلیج فارس بسیار مفتخرم» اجرای موسیقی‌های ماندگار در جشن رمضان روزجهانی قدس در شبکه پنج

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها