مشاهده خبر

تعداد بازدید:17

میوه را جایگزین وعده‌های غذایی نکنید

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از الگوی تغذیه سالم گفت.

 زهرا عبداللهی در برنامه «سلام تهران» با اشاره به دوازدهمین بسیج ملی تغذیه، اظهار داشت: بسیج ملی تغذیه، هر سال به مدت ۲ هفته با همکاری شبکه بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، صدا و سیما و شهرداری‌ها برگزار می‌شود. هدف اصلی از اجرای این برنامه، اصلاح و ترویج الگوی غذایی صحیح است که تأمین کننده سلامت می‌باشد.

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت با بیان اینکه الگوی تغذیه ما دچار اشکالاتی است که ثابت شده نقش مهمی در دیابت و سرطان دارد، افزود: تحقیقات نشان می‌دهد که با تغذیه مناسب، می‌توان ۳۰ تا ۴۰ درصد از سرطان، ۵۰ درصد از بیماری‌های قلبی و عروقی و تا ۸۰ درصد از بیماری دیابت پیشگیری کرد. برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن و مقابله در برابر بیماری‌ها، باید الگوی صحیح تغذیه داشته باشیم. مصرف نمک، چربی و روغن، فست‌فود و مواد شیرین می‌تواند باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شود.

وی با تأکید بر اینکه عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به کرونا هم مؤثر باشد، گفت: افراط در مصرف مواد خوراکی پر کالری، برای سلامتی خطر دارد. هدف ما رعایت تعادل در مصرف است، یعنی هر چیز را به اندازه خورد. به طور مثال، سرانه مصرف نمک در ایران ۱۰ گرم در روز است که باید کمتر از ۵ گرم باشد. نمک عامل فشار خون و سکته‌های قلبی و مغزی است.

عبداللهی با بیان اینکه با اصلاح الگوی تغذیه، احتمال ابتلا به کرونا هم کمتر می‌شود، گفت: در صورت ابتلا به کرونا نیز قطعاً شدت و دوره آن کمتر خواهد بود. در بحران کرونا ثابت شد کسانی که تغذیه صحیح‌تری دارند، بدنشان بهتر مقاومت می‌کند. باید از انواع مواد غذایی، سبزی، سیفی و میوه‌جات استفاده کرد. حذف هیچ یک از وعده‌هایی غذایی توصیه نمی‌شود. خوردن وعده‌های غذایی را جدی بگیرید، حتی اگر مقدار آن کم باشد. میوه را جایگزین وعده غذایی نکنید، چون مصرف زیاد آن می‌تواند موجب افزایش قند و وزن شود.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای مصطفی امامی و صدیقه مرادی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

آخرین اخبار

کمترین میزان بهره وری در حوزه های مرتبط با نفت و گاز خرمشهر جمعیت 80 میلیون نفر خودرویی مناسب واردات است که انحصار خودروسازهای داخلی را بشکند تقدیر از سریال مسافران شهر در "جشن نفس" ناگفته های عملیات مرصاد به روایت " سرچشمه " رونمایی از کتاب مجریان"تهران 20" در نمایشگاه کتاب تماشای " چای سرد" در شبکه پنج زوج هنری وسترن در قاب " کمدین" تجلیل از شبکه پنج سیما در مراسم ایران جوان شگفتی های حیات وحش در " جهان کوچک" بررسی عملکرد وزارت بهداشت در حوزه کنترل کرونا و واکسیناسیون عمومی در "برنامه تهران ۲۰" تا انتهای هفته نرخ گوشت قرمز به قیمت واقعی خود باز می گردد "کی میخواد میلیونر بشه" در قاب شبکه پنج تبیین ماموریت های قرارگاه رمضان در برنامه «سرچشمه» تماشای سینمایی" خانم راننده " تماشای هنرنمایی آمیتاباچان در "انتقام " استیو مارتین در قاب " کمدین" تقدیر از عوامل سریال مسافران شهر/ دیدار و گفت ‌و گو با ایثارگران برای هنرمندان الهام ‌بخش خواهد بود لزوم ورود صنایع بزرگ به حوزه دانش بنیان تبیین سیاست های تفرقه افکنی در قاب « مهره های وارونه» اضافه شدن چند بازیگر به "داستان یک شهر" واکاوی حج خونین سال‌ ۶۶ به روایت "سرچشمه" موانع توسعه اقتصاد دانش بنیان در برنامه «تهران ۲۰» "فرمانروای نقابدار" در شبکه پنج قاب سینمایی شبکه پنج در عید سعید فطر قاب رنگارنگ شبکه پنج در عید سعید فطر امیر تاجیک مهمان جشن رمضان می شود «از خواندن قطعه خلیج فارس بسیار مفتخرم» اجرای موسیقی‌های ماندگار در جشن رمضان روزجهانی قدس در شبکه پنج

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها