مشاهده خبر

تعداد بازدید:129

شرایط برای فرزندآوری زنان فراهم شود

زهرا قدیانی نویسنده کتاب «دو جان» در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما درباره این کتاب که تجارب زنان باردار است، توضیح داد.

زهرا قدیانی در میز فرهنگ «سلام تهران» درباره علت نامگذاری کتاب خود به نام «دو جان» گفت: افغانستانی‌ها به زن باردار دو جان می‌گویند. زمانی که بچه دوم خود را باردار بودم، قرار شد هر نفر در بنیاد شعر و ادب فارسی یک کار مستندنگاری انجام دهد. با توجه به اینکه در زمان بارداری فرزند اول خود، در جمع‌های مادران بسیار شرکت داشتم، تصمیم گرفتم سراغ موضوعی بروم که آن را لمس کرده‌ام.

این نویسنده با بیان اینکه کتاب‌های بسیاری در زمینه فیزیولوژی و پزشکی دوران بارداری موجود است، افزود: درباره حس و حال زن در دوران بارداری و جایگاه او به عنوان پرورش‌‌دهنده جنین، کتابی نوشته نشده و من خواستم جایگاه مادر در این دوران را به تصویر بکشم. به طور مثال، اگر یک اتفاق اقتصادی یا سیاسی رخ می‌دهد، عواقب آن روی زن باردار تأثیر می‌گذارد. 

وی با بیان اینکه تأثیر مسائل اقتصادی و فرهنگی بر زن بارداری است و خود این تأثیر را لمس کرده‌ام، گفت: سوژه‌ها براساس همین دیدگاه انتخاب و به احساسات زنان هم در آن شرایط توجه شده است.

قدیانی با تأکید بر اینکه هر خانم در هر بارداری خود تجارب متفاوتی دارد، تصریح کرد: بسیاری از کتاب‌هایی که تاکنون در زمینه مادری نگارش شده و یا برنامه‌هایی که ساخته‌ شده‌اند، کلیشه‌ای هستند و معمولاً هم زنان دست به قلم و فرهیخته آنها را تولید کرده‌اند، اما من در این کتاب به سراغ زنانی رفتم که در رسانه قلم و زبان بیان ندارند. بسیاری از آنها تجربیات خود را معمولی می‌دانند، تمام این تجربه‌ها به رشته نگارش درآمده است.

نویسنده کتاب «دو جان» در پاسخ به اینکه نتیجه جستجوگری شما چه بود؟، اظهار داشت: نتیجه این بود که شناخت خود را از دوران بارداری افزایش دهیم. خواننده می‌تواند از طریق خوانش روایت‌های این اثر، شناخت بیشتری از دوران بارداری پیدا کند و هنگام مواجهه با یک زن باردار، با او برخورد بهتری داشته باشد. بُعد فردی و اجتماعی بارداری به تصویر کشیده شده است.

این خبرنگار با اشاره به افت بی‌سابقه فرزندآوری در کشور، گفت: سیاستمداران به فکر کمک به رشد فرزندآوری افتاده‌اند و الان تمام تمرکز بر زنان است و از نقش ساختارهای کلان غافل هستند. اگر از بانوان انتظار فرزندآوری داریم، باید شرایط را برای او فراهم کنیم.

وی با اشاره به مواجه شدن با سوژه‌های خاص از بانوان باردار، گفت: تمام کتاب مربوط به حس بارداری نیست و همین مسئله دایره خوانندگانش را گسترش می‌دهد‌. مردها هم می‌توانند خواننده این کتاب باشند. پایگاه اینترنتی من و کتاب، این کتاب را با تخفیف عرضه کرده است.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای مصطفی امامی، صدیقه مرادی، فریبا باقری، حافظ کاظم‌زاده، افشین عبداللهیان و علی مرادخانی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

آخرین اخبار

" قرار" شبکه پنج درتاسوعا و عاشورای حسینی (ع) فردا و پس فردا اوج مراسمات در سطح معابر پایتخت جزئیاتی از عملیات مهندسی منافقین در مستند"هاری" بازپخش گفتگوی زنده یاد دکتر عادل آذر بررسی وضعیت راه های مواصلاتی کشور زندگی مجاهدانه شیخ فضل الله نوری در مستند "مشروعه بردار حرم عبدالعظیم الحسنی (ع) میزبان عطر عاشقی می شود همایش شیرخوارگان حسینی در آستان عبدالعظیم (ع) تاریخچه عزاداری محرم در ایران به روایت"معزا" داستان یک شهر به پایان رسید، بازپخش رسم عاشقی در ماه محرم روایت قصص صحابه سید الشهدا (ع) در عقیق بررسی سیل فیروزکوه و امامزاده داوود (ع) در "برنامه تهران ۲۰" سه انتصاب جدید در شبکه پنج سیما فقر فروش در شبکه پنج ویژه برنامه های شبکه پنج در ماه محرم فیلم سینمایی جدید «منافق» جمعه 7 مرداد فیلم سینمایی «زباله» جمعه 7 مرداد فیلم سینمایی «دوست ربات من» پنج‌شنبه 6 مرداد اشکان اشتیاق مهمان امشب «شب فیروزه‌ای»/ از «سه در چهار» تا «پلاک 13» تماشای "سه کله پوک" از آنتن شبکه پنج تماشای "خشت خصم" چالش‌های فدراسیون فوتبال در روزهای منتهی به جام جهانی تقدیر از شبکه پنج سیما در جشنواره فناوری نانو و رسانه شب فیروزه‌ای میزبان عبدالرضا اکبری می‌شود پویش"نجات آب" در شبکه پنج عملیات مرصاد و شکست توطئه دشمنان دلایل اصلی تصادفات در بزرگراه ها «ماجراهای ژول ورن» در شبکه پنج تبیین و اهمیت روز مباهله در برنامه"عطر عاشقی" دورهمی رنگین کمانی ها در فرهنگسرای اشراق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها