مشاهده خبر

تعداد بازدید:37

تهرانی‌ها در مصرف گاز خانگی رکورد زدند

سعید توکلی مدیر شرکت گاز استان تهران در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما، درباره میزان مصرف گاز در پایتخت در فصل سرما توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما، سعید توکلی در آستانه آغاز فصل سرما در برنامه «سلام تهران» درباره تناسب بین میزان مصرف و استخراج گاز، گفت: تولید گاز یک میزان مشخص و طبیعی است که با آغاز فصل سرما، مصرف زیاد می‌شود و تناسب این دو در هیچ‌کجای دنیا برابر و مساوی نیست.

مدیر شرکت گاز استان تهران با بیان اینکه میزان مصرف گاز در آبان امسال در تهران 20.6 درصد و در آذرماه ۱۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، افزود: این افزایش به دو دلیل رخ داده که علت اول آن معدل دمای پایین نسبت به سال گذشته است‌. از طرفی هیچ یک از کشورها الگوی مصرف ما را ندارند. 

توکلی با بیان اینکه منابع گاز در صنایع، پتروشیمی و... مصرف می‌شود و به مسائل اقتصادی کمک کنند، تصریح کرد: بالغ بر ۵۴۰ میلیون مترمکعب در خانه‌ها مصرف شده که افزایش ۶۷ درصدی نسبت به آبان ماه گذشته داشته است. بخشی از این اتفاق به دما، بخشی به افزایش توسعه شبکه و بخشی هم به کرونا مربوط می‌شود که درب و پنجره‌ها برای تهویه هوا بیشتر از قبل باز می‌ماند.

وی با تأکید بر اینکه ما نمی‌گوییم کم مصرف کنید بلکه می‌گوییم درست مصرف کنید، اظهار داشت: استفاده از درزگیر، پرده ضخیم، خاموش کردن وسایل گرمایشی زمانی که در منزل کسی نیست و همچنین اجرای طرح ملی بهینه‌سازی موتورخانه‌ها می‌تواند در کاهش منطقی مصرف گاز، کمک‌کننده باشد.

این مدیر اجرایی با اشاره به طرح ملی بهینه‌سازی موتورخانه‌ها، گفت: از سال گذشته تاکنون ۲۶۰۰ نفر در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند. اصلاح الگوی مصرف و همچنین در بخش زیرساختی مصوبه‌ای که معاون رئیس جمهور ابلاغ کرده است، می‌تواند یاری‌بخش مدیریت منابع باشد‌.

توکلی با بیان اینکه ایران سومین تولیدکننده گاز در جهان است که میزان مصرفش نسبت به دومین تولیدکننده سه برابر است، افزود: مصرف گاز طبیعی در ایران با جمعیت ۸۰ میلیونی برابر با مصرف گاز در کشور چین با جمعیتی بالغ بر یک میلیارد نفر است. در روسیه ۱۱ درصد از منابع برای مصارف خانگی و بقیه را به سمت تولید سوق می‌دهند. در زمستان خط قرمز شرکت گاز، مصارف خانگی است.

مدیرعامل شرکت گاز استان تهران با بیان اینکه اگر دمای مصرف را یک درجه کاهش دهیم، میزان ذخیره آن برابر یک فاز عسلویه کافی خواهد بود، افزود: در سال ۲۰۲۰ میلادی 35 میلیارد دلار یارانه گاز طبیعی در جهان پرداخت شده که سهم ما ۱۲ و دو دهم درصد بوده است. ما این یارانه را به جایی پرداخت کردیم که خام‌سوزی می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه منابع فسیلی دائمی نیستند، تصریح کرد: سیکل‌های کنتور خانه‌ها ۴۵ روزه است و بعد از آن دوباره کنتورخوانی انجام می‌شود. بهترین دما برای مرکز تأمین گرمایش‌ها مثل پکیج و آبگرمکن در فصل زمستان ۶۰ درجه است و بهترین دما در منزل بین ۱۸ تا ۲۱ درجه می‌باشد.

توکلی با اشاره به تعرفه‌های جدید گاز، از افزایش 76 درصدی قبض مشترکان پرمصرف خبر داد و در پایان تأکید کرد: در هیچ یک از نیروگاه‌های تهران، از سوخت مازوت استفاده نمی‌شود.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای مصطفی امامی و صدیقه مرادی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

آخرین اخبار

جوابیه شبکه پنج به اظهارات بهروز افخمی خبر خوش برای بهبود ناوگان حمل‌ونقل عمومی سالار عقیلی و رابعه مدنی امشب مهمان «مهربانو» می شوند خبرهای خوش از پروژه مترو برای مردم اسلامشهر آموزش‌وپرورش، مهم‌ترین متولی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی «امیر نوری» پیشکسوت گوینده رادیو به «پرنیان صدا» می‌آید حرم مطهر امام خمینی (ره) میزبان «عطر عاشقی» سوییپر، هویت گم‌شده نوجوانان سرپناه‌های بیشتر پشت پرده نگاه متولیان امر کامیون های دپو شده در گمرک پرده‌برداری از راز تصادف‌های زنجیره‌ای عجیب تهران/ اعطای مرخصی تشویقی به سربازان پایتخت به مناسبت روز مادر گران شدن بنزین، شایعه یا واقعیت؟ بیان روایتی متفاوت از جنگ تحمیلی تخصیص ارز ترجیحی برای نهاده های طیور ادامه خواهد داشت روایتی متفاوت از انتظار در قاب مستند چشم به راه «شهرک رنگین کمان» با موضوع همه گیری بیماری بی‌تدبیری، مهم‌ترین دلیل تشدید آلودگی هوا/ خبر خوش تخصیص بودجه برای حل مشکل آلودگی تحلیل و تبیین رویکرد کشورهای جهان به صنعت «رمز و ارز»ها آخرین وضعیت فرهنگی کشور در برنامه دستخط راوی "شب بخیر کوچولو" مهمان پرنیان صدا می شود/ خاطرات شنیدنی مریم نشیبا از برنامه شب بخیر کوچولو و گلبانگ استشمام عطر عاشقی از شهر مقدس قم / تبیین بسترسازی امر ظهور در عطر عاشقی پروژه مترو ورامین در یک قدمی بهره‌برداری تقویت سیستم ایمنی بدن در آلودگی هوا فراز و نشیب استقلال در کورس قهرمانی راه اندازی واحد موشکی در سالهای دفاع مقدس نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده دردسر های شیرین سریال نوروزی شبکه پنج شد میوه را جایگزین وعده‌های غذایی نکنید بررسی عملکرد شورا‌ی شهر در بهبود مدیریت شهری اخلاص، رمز رستگاری خادم امام بود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها