مشاهده خبر

تعداد بازدید:13

مفهوم لقب کریمه چیست؟

حجت‌الاسلام‌‌والمسلمین مصطفی کرمی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما، در خصوص جایگاه معنوی حضرت فاطمه معصومه (س) توضیحاتی ارائه کرد.

حجت الاسلام‌والمسلمین مصطفی کرمی که در سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه (س) مهمان برنامه «سلام تهران» بود، در خصوص جایگاه والای این حضرت گفت: از بین فرزندان پسر حضرت رسول اکرم (ص)، یک نفر حضرت عبدالعظیم حسنی می‌شود که بنا به فرموده معصومین، زیارت مزار او معادل زیارت کربلاست؛ و از بین فرزندان دختر حضرت پیامبر (ص) هم، دختری به نام فاطمه معصومه تعلیم می‌بیند و به درجه‌ای از معنویت می‌رسد که با زیارت قبر او بهشت بر زائر واجب ‌می‌شود.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه علم و عمل وجه تمایز انسانهاست، گفت: طی مسیر کمال برای زنان و مردان در گرو ارتقای سطح علمی و تقواست. مقام معظم رهبری در سخنرانی خود در قم فرمودند که اطلاق لقب معصومه از جانب امام رضا (ع) به خواهر بزرگوارشان، تشریفاتی، سمبلیک و نمادی نبوده است، بلکه این بانو واجد عنوان عصمت بودند‌. بنابراین داشته‌های هر شخص در ازای استحقاق و لیاقت اوست‌.

وی ادامه داد: هیچ بانویی در عالم، والاتر از حضرت زهرا (س) و نزدیکتر از او به پیغمبر اکرم (ص) نیست، با این حال حضرت رسول به دختر خود می‌فرمایند: "ای فاطمه آنچه در روز محشر گره از کارت باز می‌کند، عمل توست".

حجت الاسلام‌والمسلمین کرمی تشریح کرد: از این سخن حضرت محمد (ص) و همچنین روایت دیگری از امام صادق (ع)، متوجه می‌شویم که بهشت را به بها می‌دهند و فقط به دلیل انتصاب به اشخاص جایگاه نمی‌دهند‌. اگر دقت کنید از بین القاب متنوعی که برای حضرت زهرا(س) ذکر شده است، ما او را با لقب ممتحنه می‌خوانیم یعنی کسی که امتحان پس داده‌ است.

وی در ادامه در توضیح فضای معنوی شهر قم، بیان کرد: همه اعتبار قم به بی‌بی معصومه است. مرحوم آیت‌الله مرعشی‌نجفی مکاشفه‌ای دارد که می‌گوید من یک‌وقت به قدری دلتنگ قبر مادرم حضرت زهرا(س) شدم که به استیصال رسیدم. همان موقع به عارف صاحب‌نفسی متوسل شدم تا در عالم رویا و بیداری، با زیارت مزار مادر، سرِ دل سبک کنم. به مدت ۴۰ روز گفته‌های عارف را انجام دادم تا اینکه امام صادق(ع) را زیارت کردم. حضرت دلیل بی‌تابی‌ام را پرسیدند و سپس فرمودند: "راز مزار مادر تا روز محشر مکشوف نخواهد شد؛ اما تو اگر خیلی بی‌تاب هستی به زیارت مزار حضرت معصومه در شهر قم برو، آنجا شعبه‌ای از مزار مادرم زهراست".

حجت‌الاسلام و‌المسلمین کرمی با اشاره به لقب کریمه حضرت فاطمه معصومه(س)، گفت: واژه کریم یعنی کسی که حواسش به هست و نیست انسانهاست. به همه کسانی که می‌خواهند و نمی‌خواهند مرحمت دارد. اما یکی از اسباب جلب توجه این بزرگواران، نزدیک بودن به افق آنهاست. اگر ما بتوانیم به حضرت فاطمه معصومه نزدیک شویم، خودمان فیض بیشتری می‌بریم وگرنه او از روی کرامت خود به همگان نظر دارد.

وی تاکید کرد: خواسته و نیاز چیزی نیست که به زبان بیاید و معمولا در درون اتفاق می‌افتد. ما باید از این بزرگواران خودشان را طلب کنیم زیرا در اینصورت هم نیازهای دنیوی و هم سعادت اخروی نصیبمان می‌گردد.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و... با اجرای مصطفی امامی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

آخرین اخبار

خبرهای خوش از پروژه مترو برای مردم اسلامشهر آموزش‌وپرورش، مهم‌ترین متولی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی «امیر نوری» پیشکسوت گوینده رادیو به «پرنیان صدا» می‌آید حرم مطهر امام خمینی (ره) میزبان «عطر عاشقی» سوییپر، هویت گم‌شده نوجوانان سرپناه‌های بیشتر پشت پرده نگاه متولیان امر کامیون های دپو شده در گمرک پرده‌برداری از راز تصادف‌های زنجیره‌ای عجیب تهران/ اعطای مرخصی تشویقی به سربازان پایتخت به مناسبت روز مادر گران شدن بنزین، شایعه یا واقعیت؟ بیان روایتی متفاوت از جنگ تحمیلی تخصیص ارز ترجیحی برای نهاده های طیور ادامه خواهد داشت روایتی متفاوت از انتظار در قاب مستند چشم به راه «شهرک رنگین کمان» با موضوع همه گیری بیماری بی‌تدبیری، مهم‌ترین دلیل تشدید آلودگی هوا/ خبر خوش تخصیص بودجه برای حل مشکل آلودگی تحلیل و تبیین رویکرد کشورهای جهان به صنعت «رمز و ارز»ها آخرین وضعیت فرهنگی کشور در برنامه دستخط راوی "شب بخیر کوچولو" مهمان پرنیان صدا می شود/ خاطرات شنیدنی مریم نشیبا از برنامه شب بخیر کوچولو و گلبانگ استشمام عطر عاشقی از شهر مقدس قم / تبیین بسترسازی امر ظهور در عطر عاشقی پروژه مترو ورامین در یک قدمی بهره‌برداری تقویت سیستم ایمنی بدن در آلودگی هوا فراز و نشیب استقلال در کورس قهرمانی راه اندازی واحد موشکی در سالهای دفاع مقدس نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده دردسر های شیرین سریال نوروزی شبکه پنج شد میوه را جایگزین وعده‌های غذایی نکنید بررسی عملکرد شورا‌ی شهر در بهبود مدیریت شهری اخلاص، رمز رستگاری خادم امام بود وضعیت معیشتی فعلی جامعه، وضعیت مناسبی نیست فیلمنامه منصور شعاری نیست/ عجله هنرجویان نسل جوان برای شهرت تماشای رباتهای جنگی از شبکه پنج

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها