مشاهده خبر

تعداد بازدید:27

ضرورت آموزش سواد مالی از سنین کودکی

نادر خطیری صبح امروز در برنامه «سلام تهران» در خصوص سواد مالی و هوش مالی و مدیریت درست ثروت‌ها، توضیحاتی ارائه داد.

نادر خطیری صبح امروز در برنامه «سلام تهران» در خصوص سواد مالی و هوش مالی و مدیریت درست ثروت‌ها، توضیحاتی ارائه داد.

وی بیان کرد: سواد مالی از دو بخش سواد و مال تشکیل شده است. سواد توانایی و علمی است که ما را به عمل

می رساند و سواد مالی یعنی فرد دانش و درک درستی از مفاهیم اقتصادی دارد که بتواند در مواجهه با مسائل مالی مشکلات خود را حل و فصل کند.

خطیری افزود: هوش مالی زمانی خود را به اثبات می‌رساند که به ثبات اقتصادی و درآمد رسیدیم و به این فکر میکنیم صحیح‌ترین راه برای صرف این سرمایه کجاست و باید کجا صرف شود.

این کارشناس سواد مالی ادامه داد: خیلی‌ها فکر می‌کنند هوش و سواد مالی ذاتیست در حالی که سواد مالی را باید از کودکی به فرزندان آموزش داد تا فرزندان یاد بگیرند مسائل مالی خود را به درستی مدیریت کنند.

خطیری از سواد مالی به عنوان مادر هوش مالی یاد کرد و افزود: پدر این مجموعه پشتکار و توانمندی است که همه اجزا را به هم وصل می کند.

این کارشناس سواد مالی در خصوص سیگنال‌های صحیحی که انسان را به موفقیت در حوزه اقتصاد می رساند توضیحاتی داد و گفت: باید به کودکان مفهوم سواد مالی را از کودکی آموزش داد ؛نباید بچه‌ها را متوقع بار آورد و ماهی دست آنان داد بلکه باید ماهیگیری را به آنان آموزش داد.

این کارشناس مالی با بیان اینکه همه مشکلات به وجود آمده در بورس، ریشه در کودکی دارد، تصریح کرد: افرادی هستند که برای رقابت در در بورس منزل و دارایی خود را فروخته و وارد این کارزار می‌شوند در حالی که اگر فرد از سواد مالی برخوردار باشد نباید اقدام به به فروش منزل و دارایی کند.

خطیری تصریح کرد: سواد مالی چهار مؤلفه دارد که عبارتند از بخشش، سرمایه‌گذاری، پس انداز و هزینه کردن درست منابع مالی.

وی با بیان اینکه علم و ثروت در کنار یکدیگر وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف هستند، بیان کرد: باید این موضوع در وجود فرزندان نهادینه شود که این دو در کنار همدیگر فاکتوری برای رسیدن به موفقیت و هدف هستند و تفکیک این دو صحیح نیست.

خطیری با اشاره به اینکه سواد مالی یکی از شش سواد ثبت شده در یونسکوست، بیان کرد: پول درآوردن یک ارزش است و سواد مالی باید از سنین پذیرش کودک به او منتقل شود؛ به عنوان مثال وقتی به فرزندمان پولی برای خرید نان دادیم و او پول را گم کرد دلجویی کردن از او اشتباه است؛ همچنین سرزنش کردن هم، از او اعتماد به نفس لازم را سلب میکند . بهترین روش این است که با گرفتن دست فرزند دنبال پول بگردیم .

وی خاطرنشان کرد: در وهله کنونی تمام هم و غم والدین این است که بچه‌ها را متوقع بار بیاورند؛ در حالیکه اشتباه محض است و باید با ایجاد شغل و درآمد، مدیریت صحیح هزینه‌ها را از کودکی به بچه ها آموزش داد.

آخرین اخبار

شهرآورد 97 پرگل خواهد بود شاباجی خانم مهمان پرنیان صدا می شود سه کمدین در یک قاب خاطره نخبه علمی از دیدار با رهبر انقلاب پخش مستند " مجتهد ایلامی" از شبکه پنج تهرانی‌ها در مصرف گاز خانگی رکورد زدند درآمد هزار میلیاردی یک ادعاست نقش سردار شهید سلیمانی در تسریع افول آمریکا تماشای اسرار سینمایی "اسکویی دو" در شبکه پنج مرکز آمار ایرانیان متولی دهک بندی درآمدی است سایه روشن آمایش جمعیت در بریتانیا راهکارهای عملیاتی برای توسعه مشاغل کوچک و خانگی "گلخونه" شبکه پنج را به تماشا بنشینید در تهران مازوت سوزی نداریم آغاز عملیات احداث بیمارستان قلب شهریار بسیج امروز، بسیج علمی و فرهنگی است مستربین به شبکه پنج می آید «عطر عاشقی» از حرم مطهر رضوی بسیجی بودن منوط به داشتن ظاهر بسیجی نیست ورود "رمزارز"ها به شبکه پنج دولت آقای روحانی اراده‌ای برای تأمین آب زاینده‌رود نداشت/ منتفی شدن استقراض از بانک مرکزی در دولت جدید حمایت امیدوارکننده بسیج و سپاه از بانوان رزمی‌کار تزریق ۱۰۰ میلیون واکسن کرونا طی ۱۰۰ روز بازیکن سابق پرسپولیس در سلام تهران؛ وضعیت سرخ‌پوشان بحرانی نیست/ طارمی دیر آمد و زود رفت اطلاعیه شبکه پنج درخصوص انتشار مطلب موهن فصل سوم سریال خارجی باج روی آنتن می رود ترافیکی که به دپو شهرت دارد و تلفن‌هایی که آنتن نمی‌دهد در "سلام تهران" مطرح شد: تبدیل ایده به محصول در مراکز رشد سپاه محمد رسول‌الله عذر خواهی مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران از مردم پخش آخرین قسمت و پشت صحنه روزگار جوانی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها