مشاهده خبر

تعداد بازدید:9

عدم استعداد یابی موجب ایجاد تنبلی شدید در دانش‌آموزان می‌شود

تاثیرات سیستم آموزشی امروزی بر دانش آموزان از موضوعات ویژه برنامه جشن رمضان شب گذشته بود.

به گزارش روابط عمومی شبکه پنج؛ ویژه برنامه جشن رمضان شب گذشته با حضور دو کارآفرین در حوزه استعداد‌یابی آغاز شد. آقایان رضایی‌خواه و ترکان، فعالان حوزه استعدادیابی در دانشگاه تهران بودند که در برنامه شب گذشته از نحوه فعالیت خود صحبت کردند. در این برنامه همچنین به مباحثی همچون ماهیت استعداد و تاثیرات سیستم آموزشی امروزی بر دانش‌آموزان صحبت شد.

رضایی‌خواه: ما در حوزه استعدادیابی مرکز نوآوری روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه فعالیت داریم و شرکت در آنجا قرار دارد. ما حمایت را در کشور مقیاس‌پذیر کردیم تا همه بتوانند از آن استفاده کنند. 

ترکان: من عضو هیئت علمی دانشگاه هستم و سال‌های بسیاری است که در این حوزه فعالیت دارم. ما در سال ۱۴۰۰ توانستیم ایده خود را پیاده‌سازی کنیم و آن را در اختیار تمامی هموطنان قرار دهیم. ما در ابتدا باید نگاه کنیم استعداد چه چیز‌هایی نیست. استعداد به تنهایی توانایی، مهارت، علاقه و هوش نیست. یادگیری و آرزوهای ما آنقدر به فرد فشار می‌آورد که ما فراموش می‌کنیم استعداد به تنهایی فایده‌ای ندارد و در کنار آمادگی و تلاش جواب می‌دهد.

وی افزود: متاسفانه سیستم آموزشی امروز با تمام زحمت‌هایی که در آن کشیده می‌شود به هیچ وجه به استعدادیابی نمی‌پردازد و دانشجویان را نمی‌شناسد. در سیستم آموزشی ما افراد تنبل شده و همه آن‌ها مانند یک محصول از کارخانه مشابه با یکدیگر پرورش داده می‌شوند. متاسفانه این تنبلی نهادینه شده باعث می‌شود فرد بااستعداد با توانایی اجرایی بالا به شخصی با توانایی محدود تبدیل شود. 

او ادامه داد: متاسفانه تصور خانواده‌ها از موفقیت همچنان در چارچوب خلبانی، پزشکی و مهندسی است و زمانی که به آن‌ها می‌گوییم کودکشان می‌تواند یک هنرمند فوق‌العاده یا یک جهانگرد شود حرف‌ها را نمی‌پذیرند و منتظر گزینه‌های دیگر هستند. 

رضایی‌خواه: شرکت‌های خلاق نمونه‌هایی هستند که با گذر زمان به شرکت‌های دانش بنیان تبدیل می‌شوند. در واقع خلاقیت مرحله قبل از دانش بنیان بودن است. خانواده‌های ایرانی باید کمی تفکرات خود را تغییر دهند و تصورشان از موفقیت فرزندانشان را محدود به رشته‌های پزشکی و مهندسی ندانند. برای این کار می‌توانند از هرجای ایران به مرکز ما مراجعه کنند تا استعدادیابی فرزندانشان صورت گیرد.
او اظهار کرد: کودکان از ۲ ماهگی تا ۶۰ ماهگی مورد غربالگری صورت می‌گیرند و اختلالات و رشد‌های ذهنی آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. در اینجا بحث به استعدادیابی نمی‌رسد و افراد در واقع آماده قدم گذاشتن به آن مرحله می‌شوند. 

ترکان: بر اساس نظراتی که به ما داده شده بسیاری از مراجعان ما راضی بوده‌اند. علت آن اجرای فرآیند‌های پرورش استعداد و اصلاح اختلالات شناختی برای افراد بوده است. فعالیت ما با وجود سال‌ها تحقیقات و مطالعات دقیق صورت گرفت. طی این کار ما شرایط برترین کشورهای دنیا را مورد بررسی دادیم و اقدامات آن‌ها را بومی‌سازی کردیم. 

رضایی‌خواه: ما سال گذشته دو دوره جهادی برگزار کردیم و استعدادیابی کودکان مناطق محروم را صورت دادیم. این اتفاق بسیار جذاب بود و کودکان نیازمند نیز بسیار مشتاق به همراهی بودند. طی این فعالیت ما توانستیم ششصد نفر را مورد استعدادیابی قرار دهیم و اکنون نیز تعهد می‌دهیم که برای ششصد نفر دیگر از مددجویان استعدادیابی کنیم.

ویژه برنامه جشن رمضان که هر شب ساعت ۲۱:۴۰ به تهیه کنندگی  کاوه امیری جاوید از شبکه ۵ سیما پخش می شود، شب گذشته با حضور دو کارآفرین بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ و اجرای موسیقی ؛ قدسیه صالحی و بابک افرا با آقایان ترکان و رضایی‌خواه به گفت و گو نشستند. در ادامه بینندگان جشن رمضان می‌توانند تصاویر، ویدئو‌ها و اطلاعات بیشتر این برنامه را در صفحه اینستاگرامی برنامه به آدرس @JashneRamezanTV5 مشاهده کنند.

آخرین اخبار

کمترین میزان بهره وری در حوزه های مرتبط با نفت و گاز خرمشهر جمعیت 80 میلیون نفر خودرویی مناسب واردات است که انحصار خودروسازهای داخلی را بشکند تقدیر از سریال مسافران شهر در "جشن نفس" ناگفته های عملیات مرصاد به روایت " سرچشمه " رونمایی از کتاب مجریان"تهران 20" در نمایشگاه کتاب تماشای " چای سرد" در شبکه پنج زوج هنری وسترن در قاب " کمدین" تجلیل از شبکه پنج سیما در مراسم ایران جوان شگفتی های حیات وحش در " جهان کوچک" بررسی عملکرد وزارت بهداشت در حوزه کنترل کرونا و واکسیناسیون عمومی در "برنامه تهران ۲۰" تا انتهای هفته نرخ گوشت قرمز به قیمت واقعی خود باز می گردد "کی میخواد میلیونر بشه" در قاب شبکه پنج تبیین ماموریت های قرارگاه رمضان در برنامه «سرچشمه» تماشای سینمایی" خانم راننده " تماشای هنرنمایی آمیتاباچان در "انتقام " استیو مارتین در قاب " کمدین" تقدیر از عوامل سریال مسافران شهر/ دیدار و گفت ‌و گو با ایثارگران برای هنرمندان الهام ‌بخش خواهد بود لزوم ورود صنایع بزرگ به حوزه دانش بنیان تبیین سیاست های تفرقه افکنی در قاب « مهره های وارونه» اضافه شدن چند بازیگر به "داستان یک شهر" واکاوی حج خونین سال‌ ۶۶ به روایت "سرچشمه" موانع توسعه اقتصاد دانش بنیان در برنامه «تهران ۲۰» "فرمانروای نقابدار" در شبکه پنج قاب سینمایی شبکه پنج در عید سعید فطر قاب رنگارنگ شبکه پنج در عید سعید فطر امیر تاجیک مهمان جشن رمضان می شود «از خواندن قطعه خلیج فارس بسیار مفتخرم» اجرای موسیقی‌های ماندگار در جشن رمضان روزجهانی قدس در شبکه پنج

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها