مشاهده خبر

تعداد بازدید:20

راه اندازی واحد موشکی در سالهای دفاع مقدس

سردار علی بلالی مشاور عالی هوا فضای سپاه پاسداران شب گذشته در پنجمین قسمت از برنامه سرچشمه به تبیین و تشریح تهیه موشک و استفاده از آن در سال های دفاع مقدس پرداخت.

به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما، سردار بلالی مشاور عالی هوافضای سپاه در مورد راه اندازی واحد موشکی در سال های دفاع مقدس گفت: زمان جنگ ما برای اینکه بتوانیم پاسخ رژیم بعث را بدهیم، نیاز به سلاح هایی با برد بلند و طولانی تر داشتیم. از این رو، این موضوع سبب شد، حاج محسن رفیق دوست سفری به لیبی و سوریه که حاوی یک پیام از طرف ریاست جمهوری ایران که حضرت اقا بودند، داشته باشند. این پیام حاوی درخواست موشک بود که در سالهای 63 تعدادی از فرماندهان عالی رتبه سپاه پاسداران وارد سوریه و لیبی شدند و از امکانات و تجهیزات موشکی و دریایی و پدافندی آن کشورها بازدید نمودند.

وی در خصوص اینکه چرا ایران موشک ها را از کشور سوریه فراهم نکرد، اظهارداشت: به کارگیری سلاح های سوریه تابع ضوابط و مقرراتی بود که سازنده سلاح ها برای انها وضع نموده بودند، به همین دلیل سلاح های کشور سوریه به راحتی در اختیار ایران و دیگر کشورها قرار داده نمی شد.

سردار بلالی از فرماندهان موشکی سال های دفاع مقدس ادامه داد: هماهنگ هایی با کشور لیبی انجام شد که آموزش ها در کشور سوریه انجام شود و 13 نفر از نیروهای ایرانی به سرپرستی حسن طهرانی مقدم برگزیده شدند که در سوریه آموزش های لازم در ارتباط با موشک ها را سپری کنند. در تاریخ 13 آبان 63 نیروهای ایرانی برای اموزش عازم سوریه شدند و این آموزش ها تا تاریخ 11 دیماه 63 به طول انجامید.

مشاور عالی هوا فضای سپاه پاسداران در ادامه این برنامه تلویزیونی بیان کرد: بعد از پایان آموزش های موشکی در سوریه نیروهای ایرانی تنها کاری که انجام ندادند، شلیک و پرتاپ موشک بود.به دلیل محدودیت هایی که در آن کشور وجود داشت و حضور رژیم صهیونیستی در ان کشور و از طرفی هم محدودیت ها و ضوابطی که شوروی برای آن کشور اعمال نموده بود،امکان شلیک موشک وجود نداشت و فقط مانورهای صامت و بدون شلیک را اموزش می دیدند.

سردار بلالی از فرماندهان موشکی سال های دفاع مقدس در مورد چگونگی ورود موشک ها به ایران تاکید کرد: با توافق هایی که صورت گرفته بود، دو خط موازی ایجاد شده بود که عبارت بود از یک خط برای آموزش و یک خط هم برای تهیه موشک. همچنین یک خط هوایی بین ایران و لیبی هم ایجاد شده بود که کارگروه ارتش جمهوری اسلامی ایران با هواپیمای 747 برای انتقال این موشک ها از لیبی به ایران کمک به سزایی نمودند.

وی ادامه داد: در آن زمان چندین مرحله موشک برای ایران ارسال شد که شامل دو سکوی پرتاپ، تجهیزات و گردان فنی و ... بود.همچنین 8 موشک ابتدا به ایران ارسال شد که در چندین مرحله حداکثر 30 موشک به ایران منتقل شد.

سردار بلالی در مورد مقصد پرتاپ اولین موشک ایران به سمت عراق گفت: از آنجایی که امام تا حجت را بر عراق تمام نکند و اینکه دست از شرارت بردارند و شهرهای ایران را موشک باران نکنند،امام اجازه حمله موشکی به بغداد را ندادند و انتخاب هدف و مقصد شلیک را فرمودند مقصدی به غیر از بغداد به عنوان اخطار به کشور عراق بود.

در نتیجه مقصد پرتاپ اولین موشک ایران به سمت پالایشگاه کرکوک برگزیده شد و مورد هدف قرار گرفت .دربیست و یک اسفند سال 63 اولین موشک ایران به سمت عراق شلیک شد که انفجار عظیمی را در پی داشت.

آخرین اخبار

جوابیه شبکه پنج به اظهارات بهروز افخمی خبر خوش برای بهبود ناوگان حمل‌ونقل عمومی سالار عقیلی و رابعه مدنی امشب مهمان «مهربانو» می شوند خبرهای خوش از پروژه مترو برای مردم اسلامشهر آموزش‌وپرورش، مهم‌ترین متولی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی «امیر نوری» پیشکسوت گوینده رادیو به «پرنیان صدا» می‌آید حرم مطهر امام خمینی (ره) میزبان «عطر عاشقی» سوییپر، هویت گم‌شده نوجوانان سرپناه‌های بیشتر پشت پرده نگاه متولیان امر کامیون های دپو شده در گمرک پرده‌برداری از راز تصادف‌های زنجیره‌ای عجیب تهران/ اعطای مرخصی تشویقی به سربازان پایتخت به مناسبت روز مادر گران شدن بنزین، شایعه یا واقعیت؟ بیان روایتی متفاوت از جنگ تحمیلی تخصیص ارز ترجیحی برای نهاده های طیور ادامه خواهد داشت روایتی متفاوت از انتظار در قاب مستند چشم به راه «شهرک رنگین کمان» با موضوع همه گیری بیماری بی‌تدبیری، مهم‌ترین دلیل تشدید آلودگی هوا/ خبر خوش تخصیص بودجه برای حل مشکل آلودگی تحلیل و تبیین رویکرد کشورهای جهان به صنعت «رمز و ارز»ها آخرین وضعیت فرهنگی کشور در برنامه دستخط راوی "شب بخیر کوچولو" مهمان پرنیان صدا می شود/ خاطرات شنیدنی مریم نشیبا از برنامه شب بخیر کوچولو و گلبانگ استشمام عطر عاشقی از شهر مقدس قم / تبیین بسترسازی امر ظهور در عطر عاشقی پروژه مترو ورامین در یک قدمی بهره‌برداری تقویت سیستم ایمنی بدن در آلودگی هوا فراز و نشیب استقلال در کورس قهرمانی راه اندازی واحد موشکی در سالهای دفاع مقدس نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده دردسر های شیرین سریال نوروزی شبکه پنج شد میوه را جایگزین وعده‌های غذایی نکنید بررسی عملکرد شورا‌ی شهر در بهبود مدیریت شهری اخلاص، رمز رستگاری خادم امام بود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها