اپلیکیشن شبکه پنج
دریافت نسخه اندروید

دکتر اوسطی متخصص تغذیه 950428

دکتر اوسطی متخصص تغذیه 950428

معرفی برنامه

دکتر اوسطی متخصص تغذیه در مورد چاقی و روشهای غلط در کاهش وزن صحبت می کنند.

دکتر اوسطی : متخصص تغذیه – دوشنبه 28/4/95
سوال: به جای اینکه سوال کلیشه ای بپرسم که چگونه لاغر شویم بگذارید بپرسم چرا هر چی نمی خوریم باز هم لاغر نمی شویم؟
جواب: این مساله باب و رایج است خیلی ها را دیدید میگویند ما آب می خوریم چاق می شویم . ما گفتیم که سیستم بدن این قابلیت را دارد که بسیار پیچیده است و می تواند خودش را با بدترین شرایط وفق بدهد وقتی یک نفر رژیم هایی را می گیرد که حتی اسمش را هم می شنویم خطرناک است ما زنده ایم که بخوریم چطور می شود یک سیستمی که انقدر ظرافت در آن به کار رفته. شما بخواهید صبح با 2 عدد بیسکویت ظهر با چهار برگ کاهو و شب هم ماست کم چرب با نیم کیلو سبوس که نمیشود . یک رژیم های خاصی را مطرح می کنند که آدم می ماند و بعضی ها که به ما مراجعه میکنند می گویند نمی دانیم چکار کنیم می خواهیم خودمان را دار بزنیم . بدن انقدر از لحاظ فیزیولوژیک پیچیده است وقتی رژیم های سخت گرفته می شود گارد می گیرد و نمی توانید جواب بگیرید . بدن برای اینکه بخواهد آن وزن را بگیرد حدودا یک سال وقت لازم دارد که روی وزن اصلی بماند بعد هم نمی شود با این همه تبلیغات و تنوع چیزی نخورد . این همه مواد خوب چرا نباید خورد کسانی هستند که با یک چایی یا قهوه صبح خیلی راحت تا 4-5 بعد از ظهر دوام می آورند به محض اینکه از 4-5 می گذرد به خانه می رسند دیگر تحمل ندارند و کلی می خورند . چون ما نمی دانیم با این بدن چکار داریم می کنیم . انسولین هورمون بسیار مهمی است ما ناشتا قند بعضی افراد را می گیریم 80 با 90 است ولی بعد از خوردن یک قاشق عسل میبینیم قند شده 70 چون اونقدر در بدن به دلایل متفاوت انسولین ترشح می شود قند را سرکوب می کند و جالب است که فرد هر چی می خورد باز بیشتر می خواهد بخورد در واقع چشم دلش سیر نیست . نمک زیاد ، شب کاری ، استرس بدن را نسبت به انسولین مقاوم می کند و آن وقت وقتی انسولین نمی کشد بالا قند ترشح می شود . ممکن است شخصی قندش 90 بوده حالا 200 شده چون انسولین خوب کار نمی کند قند بالا کشیده است خیلی ها هم که رژیم را می خواهند شروع کنند وقتی اولین بار می آیند می گویند این همه را بخواهم بخورم مطمئن هستید می خواهید مرا لاغر کنید ما برای شروع رژیم می گوییم یک بستنی بخور چون باعث نشاط و آرامش می شود و انسولین سرجاش می آید . مردم نمی خواهند باور کنند وقتی وارد مطب می شوند غمگین هستند بیرون می روند شاد هستند از همه مهم تر سلامتی است که نباید از دست داد.
سوال: ما دو جور متخصص تغذیه داریم : یکی اینکه همه چیز را در جیره ی غذایی در نظر می گیرند . فرد همه ی مواد غذایی را به طور متداول می خورد . یک سری تبلیغی هستند که همه چیز را قطع می کنند 3 روز شیر بخوری 3 روز کلم بخوری این چه اتفاقی را رقم می زند ؟
جواب : این باعث می شود انسولین بالا رود قند پایین و ولع خوردن اتفاق می افتد . انسولین مثل یک سگ وفادار دنبال قند بالا می رود و پایین نمی آید اما می خواهیم یاد بدهیم که پایین بیاید . حتی رژیم در بعضی خانواده ها دچار مشکل شده چون خانم شب همراه خانواده کاهو را در اشک مورچه می زند می خورد و این خودش خوب نیست . نترسید بخورید چون نخوردن کار را خراب می کند ، بدن که قوری نیست چند سی سی برداریم یا غیره ، از همه مهم تر ورزش کردن است . یک پیاده روی آرام و با نشاط خیلی موثر است نفس بکشید و راحت باشید .

آرشیو قسمت ها

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها