مشاهده خبر

تعداد بازدید:92

دین اسلام برای فعالیتهای اجتماعی بانوان برنامه دارد

یک فعال فضای مجازی در حوزه پژوهش، تبلیغ و ترویج عفاف، حجاب و مسائل زنان در برنامه" چراغ "شبکه پنج عنوان کرد: رویکرد اسلام به جایگاه زن بر محور کرامت فردی و اجتماعی بانوان است و برای فعالیتهای اجتماعی زن، برنامه دارد؛ یعنی نه تنها به فعالیت اجتماعی زنان اصالت و رسمیت می دهد بلکه برای آن برنامه و تعریف دارد.

به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما، برنامه «چراغ» این هفته میزبان «فاطمه داداشی» فعال فضای مجازی در حوزه پژوهش، تبلیغ و ترویج عفاف، حجاب و مسائل زنان بود.

وی با اشاره به نگاه همه جانبه مکتب اسلام در همه مسائل به ویژه در حوزه زنان مطرح کرد: رویکرد اسلام به جایگاه زن بر محور کرامت فردی و اجتماعی زنان هست . اگر کسی بگوید زن فقط باید درون خانه باشد و صرفا به امر همسری و مادری بپردازد و فعالیت دیگری نداشته باشد، این یک نگاه تک بُعدی است و خلاف نظر اسلام است. اسلام زن را همه جانبه می نگرد؛ زن بماهو زن، دارای نقش مادری و همسری است ولی به لحاظ بُعد انسانی، ابعاد اجتماعی دارد و اسلام برای فعالیتهای اجتماعی زن، برنامه دارد؛ یعنی نه تنها به فعالیت اجتماعی زنان اصالت و رسمیت می دهد بلکه برای آن برنامه و تعریف دارد.

وی خاطر نشان کرد: اگر ما تاریخ را بنگریم، در سیره پیامبر (ص) و ائمه معصوم (علیهم السلام) چنین نیست که زن الّا و لابُد در خانه بماند.

داداشی در بخش دیگری از گفتگو و در پاسخ به سوال مجری برنامه، با اتکای به کلام بزرگان از جمله رهبر حکیم انقلاب و فقهای دین و مبانی اسلام گفت: اگر بخواهیم فعالیتهای اجتماعی زنان را سطح بندی کنیم، نازلترین سطح – یعنی سطحی که حداقل حضور اجتماعی زنان مطرح است- بحث اشتغال و درآمدزایی است، البته اسلام این را از دوش زنان برداشته است که این به معنای منع حضور اجتماعی زنان نیست، بلکه خطوط کلی مثل پوشش و رعایت حریم ها و اخلاقیات و رفتارها مطرح هست. سطح دیگر حضور اجتماعی زنان، فعالیت های استعدادی آنهاست؛ هر انسانی از آن جهت که انسان هست علایقی دارد و حق دارد این استعداد ها را بروز دهد که ممکن است مستلزم حضور زن در اجتماع هم باشد و این حق طبیعی زن است. اعم از اینکه این استعداد در زمینه تحصیل علم یا فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی باشد و به فرمایش رهبر حکیم انقلاب اگر کسی بخواهد مانع بروز این بخش از استعدادهای زنان شود این ظلم به زن هست.

این پژوهشگر حوزه زنان یادآور شد: وقتی از حق صحبت می شود در مقابلش تکلیفی هم هست. این وظیفه جامعه اسلامی است که بستری را برای حضور و فعالیت اجتماعی زنان برای بروز استعدادها و توانمندی های زنان فراهم کند که از جمله آنها شرایط روانی و آسایش و رفاه اجتماعی برای حضور در جامعه است. این حضور زنان، مسئولیت محور هست یعنی در جامعه ای که زندگی می کنند وظایفی هم نسبت به آن جامعه و دیگر افراد جامعه دارند. بعبارتی جامعه اسلامی بر نوع زن به عنوان یک انسان – صرف نظر از اینکه زن هست- حقی دارد، یک وظیفه و مسئولیتی نسبت به آن جامعه دارد که آن مسئولیتِ رشد و اصلاح جامعه است.

داداشی تصریح کرد: هر چند نوع حضور افراد در جامعه مستلزم آموزش و تربیت افراد هست اما این کافی نیست و باید ضوابط و حد و حدودی هم برای نوع حضور افراد تعیین شود از جمله در مساله پوشش تا به کمک آن بحث آموزش و فرهنگ سازی بیاید. برای رعایت ارزشهای اجتماعی و اخلاقی باید ضوابط و قوانینی باشد تا حد و حدود رعایت شود در همه جای دنیا هم این امر هست و نمی توان گفت در این حوزه آزادی اختیاری وجود دارد. تعیین حد و حدود هم بر اساس ارزش ها و اعتقادات هر جامعه ای متغیر هست اما اصل قانون یک امر ثابت در همه جای دنیاست. باید توجه داشت که قانون در نوع پوشش دخالتی نداد – غیر از پوشش های خاص و زننده و... – بلکه در تعیین حد و حدود دخالت می کند. هر مساله ای که بروز و ظهورش در جامعه هست و روی حریم دیگر افراد جامعه تاثیر می گذارد، یک امر اجتماعی محسوب می شود نه شخصی و باید برای آن حد و حدودی تعیین شود، پوشش هم یکی از این امور هست.

این کارشناس فرهنگی در بخشی از سخنانش اشاره کرد که حجاب وسیله ای است برای رسیدن به توانایی ها و استعدادهای زنان. رعایت پوشش و عفاف بستری را فراهم می کند که در جامعه نگاه ها متوجه جسمانیت و جذابیت های ظاهری زن نشود بلکه افکار، اندیشه ها و خلاقیت های زن دیده شود. وقتی پوشش حذف شود، دیگر رقابت ها بر سر استعدادها و توانمندی ها نیست بلکه بر سر جسمانیت است که رقابتی نابرابر و به ضرر زنان است. کمترین آسیب هم سلب امنیت روانی و اجتماعی از همه افراد جامعه است. ایشان با تجربه ای که در این یک دهه از فعالیت خویش در حوزه مسائل زنان داشتند به نتایج و آثار سوء عدم رعایت عفاف و حجاب در جامعه که دامنگیر خانواده ها و فروپاشی نظام خانواده ها می شود اشاره و مصادیقی را بیان کردند و کمترین آسیب عدم رعایت حریم ها اعم از پوشش و تعامل با غیرمحارم را سلب آرامش و امنیت روانی و فکری افراد بیان کردند که خود افراد جامعه هم به آن اذعان دارند.

برنامه تلویزیونی چراغ در فصل سوم، در روزهای یکشنبه و سه شنبه حوالی ساعت 21 از شبکه پنج سیما به روی آنتن می رود و هر هفته یک نظرسنجی و یک موضوع را مورد بحث و گفتگو قرار می دهد.

آخرین اخبار

نقش شهیدان در تبیین فرهنگ انتظار سینمایی "انفجار عظیم" در شبکه پنج تماشای انیمیشن " ایوب نبی (ع) از آنتن شبکه پنج " محمد فیلی " مهمان شب فیروزه ای می شود شکست آمریکا در مقابله با تروریسم جزییاتی از وقوع زلزله در ۵۷ کلیومتری مشهد تله فیلم محبوبه از شبکه پنج تحلیل موضوع نسبت حجاب با آزادی در برنامه "چراغ " فصل سوم "همکار من" روی آنتن شبکه پنج "نبرد با آتش" در شبکه پنج رامین راستاد در عمارت ارگ کلاه فرنگی بیرجند مطالبه‌گری با آوای بینندگان سلام تهران تماشای «خانه کابل» از شبکه پنج تحلیلی بر ناتوانی دولت آمریکا در حل منازعه کره شمالی تولیدکنندگان با چه موانعی بر سر راه تولید مواجهند جاسوس نامرئی در شبکه پنج ماینرها را معرفی کنید و ۲۰ میلیون پاداش بگیرید "سلمان" نون خ امشب به شب فیروزه ای می آید " لارو " روی آنتن شبکه پنج واکاوی موانع تحقق قطع زنجیره بیماری کرونا در برنامه " تهران 20" بازیگر سریال نون خ مهمان امشب شب فیروزه ای معرفی تاریخچه انستیتو پاستور ایران در برنامه" تهرانگرد" تبیین فرهنگ ظهور به روایت " عطر عاشقی " فصل جدید برنامه سلام تهران روی آنتن شبکه پنج «روزگار جوانی» صاحب موسیقی شد تبیین چرایی افول هژمونی رسانه ای آمریکا در شبکه پنج "ماشه مرگ" در شبکه پنج عمارت چهلستون میزبان "شب فیروزه ای" «شهر امن» برنامه ای که به سوالات تصادفی پاسخ می دهد تماشای آن سوی دوربین "جان سخت 4"

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها