مشاهده خبر

تعداد بازدید:19

مردم آمل بدون رسانه دشمن را شناختند

کارگردان مستند «هبوط» در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما گفت: افراد مسلح با سلاح جنگی شعار دفاع از خلق سر می‌دادند. مردم در آن زمان بدون هیچ رسانه‌ای تشخیص دادند که این افراد با مردم یا علیه مردم هستند.

به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما، ایمان گودرزی کارگردان مستند «هبوط» گفت: در سال 1360 که واقعه آمل رقم خورد، مستندی به کارگردانی افخمی تولید و از شبکه یک پخش شد. این فیلم در آرشیو گم شده بود و بعد از 5 تا 6 ماه تلاش فیلم را به دست ما رسید. البته در ابتدا تنها فیلم بدون صدا بود و با تلاش زیاد صدای فیلم را هم پیدا کردیم. فیلم قابل توجه ای نسبت به فیلم‌های دهه 60 بود. فیلم گزارشی نبود و کاملاً هنرمندانه به این موضوع پرداخته شده بود. فیلم افخمی این پتانسیل را داشت که مجدداً به سراغ افراد حاضر در این فیلم برویم. حدود 30 تا 40 نفر از مردم آمل در بهمن 1360 جلوی دوربین آمده بودند.

گودرزی اظهار داشت: من اتود کار را تهیه کردم و مورد استقبال گروه معارف شبکه پنج قرار گرفت. برای پیش‌تولید به آمل سفر کردم و با کمک دوستانی مثل روح‌الله جوکار افرادی که در سال 1360 در مستند افخمی حضور داشتند را پیدا کردیم. بعضی از این افراد متأسفانه در قید حیات نبودند. بعضی از عزیزان در دوران دفاع مقدس شهید شده بودند. چندنفری هم جانباز بودند و ما یک‌بار با آن‌ها صحبت کردیم اما بار دوم که مراجعه کردیم، آن‌ها شهید شده بودند. به سختی حاضرین در قید حیاط مستند سال 1360 را جمع کردیم.

وی افزود: حدود 6 ماه در خصوص گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها تحقیق و پژوهش کردیم تا بدانیم چه در ذهن داشتند که با 200 نیروی مسلح به آمل حمله کردند. خط شکنی‌های مستند افخمی کار را برای من آسان کرد. من در تولید مستندم نقشه راه داشتم. مستند هبوط به این صورت است که فردی که در حال حاضر صحبت می‌کند، گفته‌های سال 1360 او نیز بعد از صحبت‌هایش پخش می‌شود.

کارگردان مستند «هبوط» خاطرنشان کرد: در چند جشنواره این مستند مورد توجه قرار گرفت و تحقیق و پژوهش را عامل موفقیت مستند هبوط می‌دانستند. تصاویر بازسازی مستند سال 1360 را به فریم عکس تبدیل کردیم و به عنوان یک سند تاریخی مورد استفاده قرار گرفت. بعد از پخش کار به خوبی دیده شد و شاهد پیام‌های مثبت از سوی مردم بودم. افخمی و طالب‌زاده به عنوان اساتید ما دستخطی را برای مستند هبوط نوشتند که نقد مثبتی نسبت به فیلم داشتند.

گودرزی تأکید کرد: خیلی از ما وقایعی مثل واقعه آمل را ندیده‌ایم. برای من جای سؤال بود که چرا این گروهک با 200 نفر مسلح به شهر کوچکی مثل آمل حمله کرد؟ آمل در آن زمان شهری خالی از نیروی نظامی بود. مردم با سلاح‌های شکاری در برابر این افراد ایستادند. افراد مسلح با سلاح جنگی شعار دفاع از خلق سر می‌دادند. مردم در آن زمان بدون هیچ رسانه‌ای تشخیص دادند که این افراد با مردم یا علیه مردم هستند. زن و مرد در خیابان‌ها و کوچه‌ها سنگر سازی کردند. حتی خانم‌های باردار هم در کنار دیگران در سنگر سازی کمک‌رسان بودند.

وی افزود: در آن واقعه 40 نفر از مردم آمل شهید و حدود 800 نفر مجروح یا جانباز شدند. در نهایت هم این گروه 200 نفره مسلح را شکست دادند. مثل خیلی از اتفاقات بزرگ و حماسی ما، واقعه آمل در تاریخ ماندگار شد. البته به خوبی به آن پرداخته نشده است. این اتفاق اگر در خیلی از کشورهای دیگر بود، هزاران مستند، فیلم و گزارش از آن تهیه می‌کردند. واقعه 6 بهمن آمل کاملاً مردمی بود. حدود 16 سال کار تهیه و تولید می‌کنم و مستندهای زیادی را تولید کرده‌ام اما این کار در کنار سختی‌های مرسوم شیرینی‌های زیادی داشت. مردم امل خیلی به ما کمک کردند.

گودرزی در ادامه ضمن اشاره به خاطره‌ای گفت: در واقعه آمل با سلاح‌های سنگین مکانی را منفجر می‌کنند. در زمان تولید این صحنه باید مکانی منفجر می‌شد و از این صحنه فیلم‌برداری می‌کردیم. مجوزهای لازم را گرفتیم تا انفجار را در میانه شهر انجام دهیم. برای این کار خانه‌ای را انتخاب کردیم. به صاحب‌خانه گفتم که ممکن شیشه‌ها کثیف یا شکسته شوند اما ما حتماً تمیز می‌کنیم و خانه را تحویل می‌دهیم. صاحب‌خانه از کار ما استقبال کرد و من تعجب کردم. انفجار با پاکت‌های 50 کیلویی سیمان بود و چندین انفجار با پاکت سیمان تولید کردیم اما صحنه به خوبی در نیامد. کمی سیمان را بیشتر کردیم که صحنه واقعی شود. دو پاکت 50 کیلویی سیمان منفجر شد و به نوعی انفجار واقعی شد و خانه آسیب دید. قصد آرام کردن صاحب‌خانه را داشتم که از ما پرسید چند نفر هستید؟ من هم با نگرانی گفتم حتماً خانه را درست می‌کنیم. صاحب‌خانه در آن زمان رفت و ما شروع به بازسازی کردیم. غروب صاحب‌خانه با غذا بازگشت و من شرمنده شدم. به او گفتم ما خسارت زده‌ایم شما چرا زحمت کشیدید؟ در پاسخ گفت شما از یک شهر دیگر آمدید و در مورد شهدا شهر ما کار می‌کنید، این کمترین کاری است که انجام می‌دهم.

کارگردان مستند «هبوط» در پایان اظهار داشت: از مستند هبوط در جشنواره مستند، جشنواره عمار و مقاومت تقدیر شد و مورد استقبال دوستان رسانه‌ای در گعده‌های رسانی قرار گرفت.

گفتنی است برنامه "یه روز تازه" مجله خبری صبحگاهی تهیه شده در گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و... با اجرای وحید رونقی، فریبا باقری، حافظ کاظم‌زاده، مهدی واعظی، صدیقه مرادی و علی مرادخانی روی آنتن می‌رود.

آخرین اخبار

سایه روشن گرانی مسکن امشب سوژه " تهران 20" همکاری سپاه و ارتش در پشتیبانی توپخانه‌ای هژمونی «فجر» با «ققنوس» تقابل دارد تاثیرات شهید تهرانی مقدم در دفاع مقدس "دردسرهای یک همسایه" در شبکه پنج سامان صفاری و جلالی‌تبار جلوی دوربین «روزهای آبی» رفتند امین زندگانی در قرنطینه روز پدر را جشن می گیرد «نوروز در راه است» به فصل دوم رسید جشن پدرانه شبکه پنج سیما فرهنگ و هنر تهران در قاب شبکه پنج از کهکشان شبکه پنج چه خبر؟ تببین و بررسی چالش های آموزش و پژوهش در بودجه 1400 آقای الف در شبکه پنج روایت دستاوردهای ایران در آزمایش های پیش بالینی در «ما ایرانی ها» مدیریت سهام عدالت سوژه امشب "تهران20" فصل جدید سرقت پول روی آنتن شبکه پنج بازیگر قانون در شبکه پنج پیگیری مشکلات ایثارگران امشب در تهران20 سینما در معرض یک «سرقت»! تماشای" یتیم خانه ایران" از شبکه پنج بازخوانی " وضعیت زندان های ساواک " در برنامه تاریخی سرچشمه "ویلای پر ماجرا" در شبکه پنج فصل جدید برنامه " تهرانگرد " روی آنتن شبکه پنج تبیین مراقبت های ماه رجب در برنامه " عطر عاشقی " مجری به خانه بر می گردیم در شبکه پنج قرنطینه شد «رعد و برق» رمضانی شد تماشای عکس خانوادگی از قاب شبکه پنج چهار بازیگر جدید به «روزهای آبی» پیوستند قرارگاه سرعت در شبکه پنج رونمایی می شود دستاوردهای طرح سلامت الکترونیک در قاب "ما ایرانی ها "

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها