برگ برنده «اختیاریه»، مهمانان و قصه‌هایشان بود

10054712 823 Copy

 

عوامل برنامه تلویزیونی «اختیاریه» ضمن تشریح فرآیند تولید و سوژه‌یابی این برنامه در شب‌های رمضان درباره برخی مهمانان خبرساز این برنامه توضیحاتی ارائه کردند.
به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما، نشست خبری برنامه ماه رمضانی «اختیاریه» دوشنبه ۲۰ خرداد با حضور عوامل این برنامه در صداوسیما برگزار شد.
مرتضی فاطمی تهیه‌کننده و مجری اختیاریه ابتدا درباره راه‌اندازی این برنامه توضیح داد: آغاز شکل‌گیری اختیاریه پیشنهادی بود که برنامه‌ای مشابه ۱۸۰ درجه بسازیم که پیش از این در شبکه افق تولید شده بود ولی ما دیدیم الان فضای تضارب آرا نیست و فضای جامعه از مناظره اشباع شده است.
وی ادامه داد: بنای برنامه بر تمرین گفتگوهای متفاوت بود و من همیشه گفته‌ام که از گفتن هاردتاک پرهیز داریم. سعی داشتیم با مدلی از گفتگو به برنامه‌هایی نزدیک شویم که کمتر تجربه شده بود و می‌توان گفت هر قسمت از برنامه‌های اختیاریه به اندازه پنج برنامه عادی وقت و انرژی برد.
اختیاریه برای ماه رمضان آینده هم سوژه دارد
فاطمی در بخش دیگر درباره برنامه رمصانی خود و اینکه در مقایسه با ماه عسل برای تدارک آن زمان کمتری داشته‌اند، گفت: احسان علیخانی شاید یک سال پیش تولید و سوژه‌یابی می‌کرد ولی به این معنی نیست که ما چون پیش تولید طولانی نداشتیم با مشکل سوژه مواجه بودیم. اتفاقاً ما بانک سوژه‌ای داشتیم که خیلی از سوژه‌های ما بیرون ماند و حتی برای ماه رمضان ماه اینده اگر برنامه داشته باشیم سوژه‌های بسیاری داریم.
وی در پاسخ به سوالی درباره پرداخت پول به مهمانان عنوان کرد: قبل از رمضان حدود ۲۰ برنامه داشتیم که حتی یک هزار تومان هم به مهمانان پول ندادیم. ما برای اینکه چالش شکل بگیرد هیچ پولی پرداخت نکردیم.
اولین‌بار یک جذامی مهمان تلویزیون شد
فاطمی در بخش دیگر درباره سوژه‌های این برنامه اظهار کرد: ما سوژه‌های مختلفی در این برنامه داشتیم که برخی برای اولین بار اتفاق افتاد مثلاً در تلویزیون برای اولین بار بعد از انقلاب جذامی‌ها به برنامه زنده آمدند. البته ما در پرونده جذامی‌ها روحانی ای داشتیم که از زاویه دید او به جذامی‌ها پرداختیم.
وی درباره اینکه چرا می‌تواند به سوژه‌های حساس بپردازد، بیان کرد: هیچ گارانتی ای وجود ندارد چیزی که وجود دارد پیگیری و سماجت است. انگیزه ای داریم که از نقطه اول فکر نکنیم این خط قرمز است.
امامی نیز اضافه کرد: ما خودسانسوری نداریم هر گروهی ممکن است وقتی به پرواز همای برسد خودش به این نتیجه برسد که او را دعوت نکند. اما ما با رایزنی توضیح دادیم که با حضور چنین فردی اتفاقی رخ نمی‌دهد. حتی تا آخرین دقایق برنامه قرار بود کنسل شود.

در ادامه میرطالب مدیر هنری برنامه درباره صندلی مهمان و دکور عنوان کرد: فاطمی اصرار داشت استفاده از متریال مدرن نباشد. می‌خواست دکور حالت نوستالژی داشته باشد. انتخاب متریال بر این اساس بود. متریالی دم دستی استفاده کردیم و نیمکت هم در همین راستا بود. ما در یک آیتم چندین مهمان داشتیم مجری لازم بود زوایای درستی نسبت به مهمان داشته باشد بنابراین از صندلی مذکور که گردان بود استفاده شد. از طرف دیگر ما ممکن بود ۶ یا ۸ نفر مهمان داشته باشیم و نمی‌توانستیم برای همه صندلی بگذاریم.
وی ادامه داد: من هیچ پروژه‌ای تاکنون نداشته‌ام که بگویم ایده ال بود و اگر می‌دانستم حساسیت احساس می‌شود حتماً تغییرات ایجاد می‌کردیم.
سارا شمیرانی مسئول پژوهش‌های برنامه در ادامه گفت: روایت‌های جذاب برای ما مهم بود. ما بانک سوژه بزرگی داشتیم که سعی کردیم سوژه‌ها در برنامه‌های دیگر نباشند و اگر هم آمده‌اند زاویه دیگری به آن بدهیم. ما حدود ۲۰۰ سوژه از اهالی مطبوعات و مستندسازان دریافت کردیم.
۸۰ قسمت مانده اما فعلاً استراحت می‌کنیم
فاطمی در ادامه درباره ادامه اختیاریه اظهار کرد: اختیاریه ۱۰۰ قسمت برنامه است که ۸۰ قسمت از آن باقی مانده است اما فعلاً به خواست خودمان استراحت می‌کنیم.
وی ادامه داد: قرار بود ما این هفته روی آنتن برویم. اگر قرار باشد به سبک سابق ادامه دهد و فرمت آن تغییر نکند حتماً ادامه می‌یابد درنهایت تصمیم مدیر شبکه پنج تصمیم نهایی است.
فاطمی درباره بودجه‌ای که از طریق کمک‌های مردمی جمع شد، گفت: حدود ۴ میلیارد تومان تا روز آخر جمع شد و قرار است حدود ۸۰ هزار پکیج وسایل خانگی خریداری شود.
در ادامه امامی درباره تغییر رویکرد برنامه یادآور شد: از آنجایی که علیخانی ۱۰ سال است که ماه عسل را دارد و جواب گرفته است ما باید سراغ فرمی برویم که مخاطب به آن علاقه‌مند است ولی تغییراتی را هم به آن اضافه کردیم. ما قبل از ماه عسل هم برنامه‌های روایت گونه مثل جزر و مد داشتیم این برنامه هم سه سال دیگر ادامه پیدا کند برند می‌شود. از طرف دیگر ماه عسل قصه مردم است و به این ترتیب هرکسی بخواهد به این قصه‌ها بپردازد متهم می‌شود که ماه عسل است.
فاطمی نیز توضیح داد: اختیاریه جمع اشک و لبخند بود. البته اگر اختیاریه از روز هشتم با ماه عسل مقایسه شد نه تنها آزاردهنده نیست بلکه خیلی افتخار است.
وی در پایان سخنانش گفت: من پارسال داور جشنواره جام جم بودم و ماه عسل یکی از برنامه‌های برند تلویزیون بود. همینطور که نود یکی از بهترین برنامه‌ها بود.

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی