مسیر چهل ساله انقلاب در قاب " چهل"

image 2019 1 20-9 52 51 365 zEe Copy

 

 

گفتگو با بیش از هفتاد چهره مطرح و صاحبنظر، تنوع تصویری از رویداد های پیروزی انقلاب، استفاده از منابع ناب آرشیوی رسانه ملی و... از جمله ویژگی های مهم مستند " چهل " است که در ایام دهه فجر از رسانه ملی پخش می شود. "چهل" عنوان مستند ترکیبی –ویژه چهل سالگی انقلاب اسلامی است که در ایام جشن پیروزی انقلاب از شبکه پنج سیما روانه آنتن می شود. مستند " چهل" نگاهی متفاوت به انقلاب اسلامی ایران دارد ، همین موضوع سبب شد تا با عبدالله عبدی کارگردان و تهیه کننده این مستند گپ و گفتی کوتاه داشته باشیم که آن در قسمت زیر می خوانید:
مستند "چهل " کدام محوریت چهل سالگی انقلاب را رصد می کند؟
مستند ترکیبی «چهل» به مناسبت چهل سالگی انقلاب در 10 قسمت 55دقیقه ای تهیه و تولید شده است. این مستند کاری از گروه اقتصاد شبکه پنج سیماست، با محوریت مباحث اقتصادی که به سراغ افرادی می رود که خود درجریان انقلاب اسلامی ایران نقش آفرین بوده اند. برنامه "چهل" از ابتدای دهه پنجاه شمسی آغاز می‌شود؛ نگاهی به حوادث آن دوران دارد و بعد از آن سیر تحولات چهل ساله انقلاب اسلامی ایران را از بیان صاحب نظران و کارشناسان روایت می کند. موضوعاتی که در هر قسمت از این مستند ده قسمتی به آن خواهیم پرداخت شامل: کشاورزی، صنعت، آموزش و دانش، انرژی، پتروشیمی، هسته ای، نیرو، دانش بنیان، راه و مسکن و سلامت است.

گفتگو با بیش از هفتاد چهره مطرح و صاحبنظر یکی از ویژگی های مستند " چهل " است، چطور و چرا این تنوع گفتگو حاصل شد؟
تفاوت و جذابیت در ساختار این مستند یکی از اهداف ما در تولید و سناریوی نویسی بود، تلاش ما این بود که مخاطبان در چهل سالگی انقلاب شاهد یک مستند متفاوت باشند. از این رو در این برنامه به تمام شخصیت های تاثیرگذار انقلاب که در قید حیات هستند برای حضور در برنامه دعوت نامه ارسال کرده ایم تا بتوانند درباره جزئیات وقایع انقلاب اطلاعات جدیدی را بیان کنند و از اسنادی که وجود دارد پرده برداری کنند. برای مثال، گفتگو با چهره های مطرح، وزاری پیشین، کارشناسان عالی رتبه و... همچون طهماسب مظاهری - وزیر اسبق اقتصاد، عابدی جعفری - وزیر اسبق بازرگانی، محمد هاشمی رفسنجانی، رفیق دوست - وزیر اسبق سپاه، محمد غرضی، مصطفی هاشمی و... از جمله نمونه آن است. اما گفتگو اینترنتی با اردشیر زاهدی - وزیر خارجه پیش از انقلاب یکی از گفتگو های مهم ماست که قطعا برای مخاطبان متفاوت و تازگی دارد که می خواهد از رسانه ملی پخش شود.
شاید بتوان گفت این مستند یکی از موثق ترین برنامه‌های مستند سیمای جمهوری اسلامی ایران است، تصاویر ناب و بکر از رویداد های انقلاب و مردمی که شاید برای اولین بار از رسانه ملی پخش می شود، چگونه در این مستند جمع آوری شد؟
در اینجا لازم می دانم از همکاری مرکز آرشیو رسانه ملی تشکر ویژه ای داشته باشم، با کمک مرکز آرشیو سازمان صدا و سیما و همکاری لابراتور این بخش از تصاویر بدیع آرشیوی که تاکنون پخش نشده است، استفاده کردیم که می تواند جذابیت های زیادی را داشته باشد. این برنامه قصد دارد تا با تمامی جریانات فکری و آرا و اندیشه‌های متفاوت گفتگو کند تا آن‌ها از زوایای مختلفی جریان چهل سالگی انقلاب را روایت کنند.
تدابیر و حمایت های بی دریغ و ارزشمند مدیر شبکه پنج سیما موضوعات برنامه را در اتاق فکر برنامه در گروه اقتصاد برای تولید محیا و آماده پخش از آنتن رسانه ملی نموده اند مورد رضای خداوند و مردم شریف و بزرگ ایران اسلامی قرار بگیرد.
گفتگو از طیبه براتی

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی