شبکه پنج سیما در 40 سالگی انقلاب

sdagfa

 

 

شبکه پنج سیما، همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برای گرامیداشت ایام دهه فجر ویژه برنامه های متنوع و مختلفی را برای مخاطبان تدارک دیده است.
به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما، گروه سیاسی این شبکه ، با 2 برنامه مستند« فرحنگی» و « پیش رفته ایم» در ایام دهه فجر مهمان خانه مخاطبان می شود.
روایتی از سیاست های فرهنگی تا تغییر سبک زندگی
مستند «فرحنگی» به تهیه کنندگی میلاد حاجی پروانه روایت همراهی شاه با شهبانو برای اعمال سیاستهای فرهنگی و تغییر سبک زندگی ایرانیان است. مسیری که از اواخر دهه سی با حضور فرح در کاخ سعد اباد آغاز شد و با انقلاب مردم ایران خاتمه یافت.. به همین منظور در این مستند با فعالان فرهنگی و سیاستگذارن آن دوره مانند مهناز افخمی، عبدالمجید مجیدی، منوچهر گنجی، محمود قربانی و...مصاحبه انجام گرفته است.
این فیلم با تصاویر دیده نشده ای از دوران پهلوی دوم و ناگفته های زیادی درباره تاریخ موسسات و سازمانهای فرهنگی تحت امرِ فرح پهلوی، به اثری متفاوتی و جذاب تبدیل شده است.
گفتنی است در این مستند علاوه بر روابط شاه و فرح برای تاسیس و رونق سازمانهای فرهنگی، به سایر وقایع تاریخی هم از سال 40 تا 57 اشاره می شود.
این مستند در 20 قسمت 30 دقیقه ای در ایام جشن پیروزی انقلاب از شبکه پنج سیما روانه آنتن می شود.
نگاهی متفاوت به دستاوردهای انقلاب
" پیش رفته ایم" عنوان مستند دیگر از گروه سیاسی است که به صورت آیتم‌های کوتاه کمتر از پنج دقیقه، در قالب مستند گزارشی از شبکه پنج سیما روی آنتن می‌رود.
«پیش رفته ایم» به طور مستند و با مراجعه به منابع خبری و علمی معتبر روز جهان، جهش ایران در حوزه‌های مختلف نظامی، ورزشی، علمی، تکنولوژی و صنعتی را در سال‌های پس از انقلاب اسلامی معرفی می‌کند.
به عبارت دیگر مستند « پیش رفته ایم» نگاهی متفاوت به دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در این چهل ساله دارد و ساختار آن ترکیبی از تصاویرمستند، موشن گراف و انیمیشن به همراه گفتار متن است. حامد چهاردوری تهیه کننده این مستند را برعهده دارد.
مستند مسیر چهل ساله انقلاب در قاب " چهل"
گفتگو با بیش از هفتاد چهره مطرح و صاحبنظر، تنوع تصویری از رویداد های پیروزی انقلاب، استفاده از منابع ناب آرشیوی رسانه ملی و... از جمله ویژگی های مهم مستند " چهل " است که در ایام دهه فجر از شبکه پنج سیما پخش می شود. مستند « چهل» کاری از گروه اقتصاد شبکه پنج است که نگاهی متفاوت به انقلاب اسلامی ایران دارد.
مستند ترکیبی «چهل» به مناسبت چهل سالگی انقلاب به تهیه کنندگی" عبدالله عبدی" در 10 قسمت 55دقیقه ای تهیه و تولید شده است. این مستند با محوریت مباحث اقتصادی که به سراغ افرادی می رود که خود درجریان انقلاب اسلامی ایران نقش آفرین بوده اند. برنامه "چهل" از ابتدای دهه پنجاه شمسی آغاز می‌شود؛ نگاهی به حوادث آن دوران دارد و بعد از آن سیر تحولات چهل ساله انقلاب اسلامی ایران را از بیان صاحب نظران و کارشناسان روایت می کند. موضوعاتی که در هر قسمت از این مستند ده قسمتی به آن پرداخته می شود. شامل: کشاورزی، صنعت، آموزش و دانش، انرژی، پتروشیمی، هسته ای، نیرو، دانش بنیان، راه و مسکن و سلامت است.
اتفاقات و رویدادهای مهم ایران اسلامی در قاب دماوند
«دماوند» کاری از گروه اقتصاد شبکه پنج سیما در ایام دهه فجر بنا دارد به اتفاقات و رویدادهای مهم ایران اسلامی در حوزه های علمی، اقتصادی، اجتماعی و ورزشی بپردازد.
قالب این برنامه گفتگو محور است و از ویژگی های خاص «دماوند» گفتگو با مهمانان برنامه و بانیان این اتفاقات در محل رویداد سوژه است.
برنامه "دماوند" به تهیه کنندگی و کارگردانی روح الله رحیمی و روایت شهریار ربانی شب های زوج مهمان خانه مخاطبان می شود.
"نقد سینما "در دهه فجر
" نقد سینما" کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما به تهیه کنندگی محمد تنکابنی است از 10 بهمن ماه روانه آنتن می شود. این برنامه همزمان با شروع سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر خواهد بود و ایام جشنواره صرفا به فیلم‌های فجر می‌پردازد. برنامه جشنواره محور " نقد سینما" با اجرای بهروز افخمی خواهد بود.
" مهر وطن " ویژه برنامه زنده 22 بهمن نیز در روز پیروزی جشن انقلاب بصورت مستقیم به پوشش تصویری حضور گسترده مردم در یوم الله 22 بهمن ماه می پردازد.
چهل شب در خیابان جام جم
« خیابان جام جم» عنوان ویژه برنامه زنده پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم است که از 6 بهمن ماه ساعت 19 بر روی آنتن شبکه پنج سیما رفته است. این برنامه به تهیه کنندگی کیوان بخشی در چهل شب به اخبار کمیسیون های مختلف پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم و معرفی تولیدات سیما می پردازد. «خیابان جام جم» شامل چهار بخش است. بخش اول شامل حضور هیأت داوران و بررسی آثار؛ بخش دوم بخش مردمی بوده که تمرکز اصلی «خیابان جام جم» روی این بخش است. بخش چهل سالگی یکی دیگر از بخش های مهم «خیابان جام جم» است که به دلیل تقارن با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به طور ویژه به این موضوع می پردازد و این بخش یکی از جذاب ترین بخش های «خیابان جام جم» است. حضور دوربین «خیابان جام جم» به صورت میدانی و گفتگو با مردم کوچه و بازار، رای بررسی نقاط قوت و ضعف برنامه ها بخش چهارم را شامل می شود. به طوری که مردم برنامه های سیما را قضاوت می کنند و نقاط قوت آنها را در این بخش به اشتراک گذاشته می شود.
" خیابان جام جم" در شبکه پنج مختص بخش مردمی است که در این بخش به 4 گروه ، بخش سریال ها، برنامه های ترکیبی ، تیتراژها پرداخته می شود.
تهران چهل و فصل چهلم
برنامه های گروه تهران و شهروندی شبکه پنج سیما در چهلمین سالگرد انقلاب متناسب با ایام خواهد بود. برنامه " درشهر" ، " دراستان" معطوف به پوشش تصویری و گزارشی برنامه های دهه فجر خواهد بود. همچنین برنامه " تهران 20" یک برنامه را ویژه این ایام روانه آنتن می کند.برنامه " تهران چهل" با رویکرد معرفی دستاوردهای انقلاب در شهر تهران و استان تهران و "فصل چهلم" با محوریت معرفی دستاوردهای انقلاب در این 40 ساله در قالب آیتم کوتاه موشن گرافیک کمتر از دو دقیقه از دیگر برنامه های این گروه است.
بازخوانی خاطرات مبارزان در روزهای خاکستر
" روزهای خاکستر" عنوان مستند تولیدی از گروه معارف شبکه پنج سیماست که در ایام دهه فجر روی آنتن می رود. ایمان گودرزی تهیه کننده این مستند 10 قسمتی است . این مستند با محوریت بازخوانی خاطرات مبارزان سیاسی قبل از انقلاب تهیه و تولید شده است. گفتگو با مبازران سیاسی، استفاده از تصاویر آرشیوی، اسناد و ... بخش های این مستند 15 دقیقه ای است.
بررسی پیامدهای انقلاب صنعتی در برنامه «دوران »
برنامه تلویزیونی «دوران» از واحد تامین برنامه شبکه پنج با حضور دکتر مجید شاه حسینی و با موضوع انقلاب صنعتی و پیامدهای آن در ایام دهه فجر روی آنتن می رود.
در این برنامه دکتر شاه حسینی به عنوان مجری و کارشناس درباره وقوع انقلاب صنعتی در قاره اروپا و در کشور های انگلستان، فرانسه و آمریکا به گفت وگو می نشیند.
بررسی تاریخ انقلاب صنعتی به روایت اسناد معتبر و مستند و نیز پیامدهای این رویداد مهم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در اروپا و سایر کشورها، موضوع اصلی این گفت وگوهاست.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی