فلسطین با خون شهدا آزاد خواهد شد

1849553 962

 

 

هیچ وقت احساسات و محبت خودم را نسبت به رهبر معظم انقلاب مخفی نکردم و ایشان هم از احساسات اینجانب باخبر هستند به تقوای ایشان، ایمان ایشان، احساسات پاک ایشان نسبت به فلسطین و هدف مرکزی ایشان که آزادی فلسطین است اطمینان کامل دارم تعهد ایشان نسبت به اسلام و وحدت اسلامی بصیرت و فرزانگی ایشان این اجازه را به ایشان می‌دهد که گفتند رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید. ما از این جمله پیروی کنیم.

به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما، «صلاح زواوی» از حدود ۳۷ سال پیش به عنوان سفیر کشور فلسطین فعالیت خود را در جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد و به دلیل طولانی بودن مدت مسئولیت سفیری، به «مقدم السفراء» مشهور شده است.

برنامه سفیران کاری از گروه اقتصادی شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی ایران در ادامه سلسله گفت‌وگوها با سفیران کشورهای مختلف در تهران، این بار میزبان «صلاح زواوی» بود.

سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران دقایقی به فارسی صحبت کرد و ادامه مصاحبه او به زبان عربی انجام شده است. متن کامل مصاحبه که در محل سفارت فلسطین در تهران انجام شده، به قرار زیر است.

رابطه قوی با حضرت¬ آیت‌الله خامنه‌ای

مجری: حضرت‌عالی ۳۸ سال است در ایران به عنوان سفیر کشور فلسطین هستید و یکی از قدیمی‌ترین سفرایی هستید که در جمهوری اسلامی ایران هستید در خصوص حضورتان در ایران بگویید سوابق حضورتان را بگویید به شما لقب مقدم السفرا را داده اند.

زواوی: اولین ملاقات بنده با حضرت رهبر معظم انقلاب اسلامی آقای خامنه‌ای[در زمانی که ایشان نماینده وقت امام خمینی(ره) در شورای عالی دفاع بودند] انجام شد. رابطه خیلی نزدیک بود و روز به روز قوی‌تر می‌شد؛ هر هفته - معمولا روزهای جمعه - خدمت ایشان می‌رفتم. بعد از شهادت شهید رجایی، ایشان[حضرت آیت‌الله خامنه‌ای] رئیس جمهور شدند و رابطه ما خیلی قوی ادامه پیدا کرد. حتی وقتی ایشان رهبر انقلاب شدند رابطه ادامه پیدا کرد ولی بنده می‌فهمم اوضاع الان[به لحاظ حجم کاری ایشان] فرق دارد.

می‌دانم به خاطر موضع گیری‌های خودتان با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنید
مجری: هشت روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سفارت فلسطین در ایران - به عنوان اولین سفارت این کشور در دنیار- در همین مکانی که هستیم تاسیس شد اندکی در مورد این ساختمان بگویید خاطراتی که از آن دوران برای حضورتان در این ساختمان دارید .

زواوی: قرار بود اولین سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران باشم ولی هیئتی که به رهبری برادر شهیدم آقای ابوعمار برای تبریک به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی آمده بود در این هیئت هانی حسن بودند بعد از اینکه دیدار انجام شد شهید ابوعمار از آقای هانی حسن خواستند در ایران به عنوان سفیر بمانند و همین طور شد که ایشان به عنوان اولین سفیر شدند و من بعد ایشان آمدم سوال شما من را به تاریخ برمی گرداند چند روز قبل شخصیت بزرگی از مسئولان ایران در دفتر من حضور پیدا کردند و درباره آخرین تحولات منطقه صحبت می‌کردیم و به خصوص این حمله ظالمانه بر علیه ایران؛ من به ایشان گفتم در این جایی که شما نشستید سفیر سابق [رژیم نامشروع] اسرائیل می‌نشست و این ساختمان قبلا سفارت [رژیم نامشروع] اسرائیل بود. [رژیم نامشروع]اسرائیل در زمان رژیم شاه مخلوع حکم می‌کرد، ولی مایلم در این زمینه به ملت ایران بگویم که من می‌دانم که شما به خاطر موضع گیری‌های خودتان با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنید و به یاد یک شعری می‌افتم که اگر آرمان‌های شما بزرگ است بدن‌های شما زحمت خواهد کشید تا به این آرمان‌ها برسد من به این برادر مسئولم گفتم که حرف خیلی آسان است اگر می‌خواهید هر روز گوشت و مرغ بخورید می‌توانید صفحه را برگردانید می‌توانید سفیر سابق [رژیم نامشروع] اسرائیل را به ایران برگردانید و رابطه تان با امریکا بهبود پیدا کند آن موقع اگر شما این کار‌ها را بکنید آن‌ها حاضرند نه فقط یک بمب اتم بلکه صد بمب اتم تقدیمتان کنند.

هیچ راهی برای آزادی فلسطین جز وحدت ملی وجود ندارد

مجری: اگر بخواهیم یک نمای کلی از وضعیت فلسطین داشته باشیم شما چه می‌فرمایید
زواوی: فلسطین در برابر یک پروژه بین المللی بزرگی قرار گرفته بود چه از لحاظ سرزمین فلسطین و چه از لحاظ ملت فلسطین در برابر یک پروژه بین الملی بزرگی قرار گرفتند که هدفش تشکیل دولت یهودی در سرزمین فلسطین بود بعد اتفاقاتی که در جنگ جهانی دوم افتاد و مشکلاتی که برای یهودیان در غرب ایجاد شده تصمیم گرفته شده که دولتی برای این‌ها تشکیل شود پیشنهاد‌های زیادی در دنیا بوده اول در آرژانتین بعد اوگانادا را مطرح کردند، سینا را هم مطرح کردند، ولی آخرش فلسطین را انتخاب کردند، چون فلسطین می‌توانست احساسات مذهبی یهودیان را غلبه کند فلسطین در منطقه سوق الجیشی بود و غربی‌ها می‌خواستند به این منطقه ضربه وارد کنند و جهان اسلام که فلسطین در وسطش هست از هم جدا کنند با کمک بریتانیای بزرگ آن زمان آن‌ها توانستند پروژه خودشان را عملی کنند و سرزمینی برای یهودیان در خاک فلسطین ایجاد کنند وضعیت ما امروز متاسفانه ما محاصره هستیم در مورد توطئه‌های بین المللی قرار گرفته ایم توطئه بر علیه ما سوریه، لبنان عراق بر علیه یمن و هدف بزرگ شما[ایران] هستید چرا شما برای غربی‌ها اینقدر مهم هستید چرا باید به شما ضربه وارد کنند به خاطر این که شما مسئله فلسطین را مسئله اول خودتان همراه با اسلام قرار داده اید به برادران خودم در حماس می‌گویم هیچ راهی برای آزادی فلسطین جز وحدت ملی و جز آن که با هم آشتی کنیم ونیرو‌های خودمان را متحد کنیم وجود ندارد ادامه اختلاف بین ما مسئله فلسطین و ما را از بین خواهد برد چرا ایران امروز مورد هدف قرار گرفته جمهوری اسلامی ایران خودش را وقف دو مسئله اسلام و فلسطین قرار داد بنابراین نباید اجازه دهیم صدایی بلند شود و بگوید ایران دشمن است نه ایران دوست است می‌دانم شما پیامبر نیستید مشکلات و اشتباهاتی دارید دیگران هم اشتباهاتی دارند اگر با هم با برادران خودتان در جهان اسلام بنشینید حتما قادر خواهید بود مشکلات جهان اسلام را حل و فصل کنید این به نفع مسئله اول شما مسئله فلسطین است.

حضرت امام(ره) ۸۰ میلیون عاشق به فلسطین داد

مجری: درباره نوع حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در این ۴ دهه پس از پیروزی ایران بفرمایید

زواوی: حضرت امام(ره) ۸۰ میلیون عاشق به فلسطین داد فشار زیاد و جنگ‌هایی که بر شما تحمیل شده است، نقشه‌هایی که برای اقتصاد شما انجام می‌دهند، تحریم‌هایی که بر علیه شما هر روز اضافه می‌کنند و... آیا این به خاطر فلسطین نیست؟ همان طور که قبلا گفتم اگر شما صفحه را عوض کنید وضع تغییر می‌کند حمله به شما از روز اول انقلاب شروع شده از حمله به طبس از ترور بهترین علما و علمای شما و روحانیون شما از روز اول شما در معرض حمله قرار گرفتید برای دفاع تان از مسئله فلسطین. اگر شما همین طور که گفتم فلسطین را کنار بگذارید میلیارد‌ها دلار به طرف شما سرازیر خواهد شد و صد بمب اتمی به شما خواهند داد، ولی با هیچ کس از آن دشمنان مشکلی نداشتید، ولی شما آرمانی دارید که از این آرمان دفاع بکنید بنابراین چیز طبیعی است که بهای سنگینی بپردازید کشوری که هم و غم‌اش اسلام و فلسطین است باید بهایی بپردازد آیا این تمام بهایی که شما دارید بپردازید برای من به عنوان فلسطین کافی نیست آیا این فشار‌هایی که به مردم شما وارد می‌شود برای من به عنوان فلسطین بهای کافی نیست؟ شما در برابر ایالات متحده امریکا قرارگرفته اید در برابر ترامپ دیوانه قرار گرفته اید ترامپی که سفارت خودش را از تل‌آویو به بیت المقدس منتقل کرده و بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته است تمام این فشار‌هایی که به شما وارد شده تمام گرفتاری‌هایی که ملت شما الان دچار آن شده آیا برای من به عنوان فلسطین کافی نیست؟

فلسطین با سخنرانی و کنفرانس‌های مطبوعاتی آزاد نخواهد شد
مجری: اردیبهشت همین امسال در یک نشست خبری به مناسبت روز نکبت گفته بودید که از یک وجب از خاک فلسطین چشم پوشی نمی‌کنید در شش دسامبر سفارت خانه ایالات متحده امریکا به قدس شریف انتقال پیدا کرد این مسئله چه سرنوشتی خواهد داشت؟ آیا مقاومت مردم فلسطین این اجازه را برای استمرار فعالیت این سفارت خانه به ایالات متحده امریکا خواهد داد؟
زواوی: راجع به سوال جناب عالی فکر کنم جواب دادم، ولی مفصل می‌گویم آزادی فلسطین اول به یک وحدت ملی فلسطینی که من بر آن خیلی تاکید کردم احتیاج دارد و وحدت عربی واسلامی و به تمام برادران خودم در فلسطین می‌گویم همه در برابر خدا مسئولند فلسطین با سخنرانی و کنفرانس‌های مطبوعاتی آزاد نخواهد شد فلسطین با خون شهدا آزاد خواهد شد بنابراین هر وجب از خاک فلسطین برای ما مقدس است؛ هر وجب از خاک فلسطین برای ما قدس است بر فرض این که فردا ترامپ گفت من حرف خودم را پس گرفتم بیت المقدس مال شماست آیا نبرد ما تمام می‌شود؟ هر وجب همان طور که گفتم از سرزمین ما از سرزمین فلسطین برای ما قدس است قدسی که و سرزمینی که با خون صد‌ها صحابه پیامبر و پیامبر آغشته شده است.

به تقوای، ایمان و احساسات پاک رهبر معظم انقلاب نسبت به فلسطین اطمینان کامل دارم

مجری: «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید» این جمله حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران است که به عنوان یکی از مهمترین و به یادماندنی‌ترین جمله ایشان در سال ۱۳۹۴ از نگاه مردم انتخاب شد شما که از نزدیک با تحولات فلسطین و رژیم صهیونیستی ارتباط دارید و در جریان آن هستید نظرتان در مورد این جمله و گذار رهبر معظم انقلاب چیست؟
زواوی: بنده هیچ وقت احساسات و محبت خودم را نسبت به رهبر معظم انقلاب مخفی نکردم و ایشان هم از احساسات اینجانب باخبر هستند به تقوای ایشان، ایمان ایشان، احساسات پاک ایشان نسبت به فلسطین و هدف مرکزی ایشان که آزادی فلسطین است اطمینان کامل دارم تعهد ایشان نسبت به اسلام و وحدت اسلامی بصیرت و فرزانگی ایشان این اجازه را به ایشان می‌دهد که گفتند رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید. ما از این جمله پیروی کنیم.

ما کل فلسطین را از نهر تا بحر می‌خواهیم

مجری: درباره برخی اعتماد‌های که برخی از مسئولان فلسطینی به غرب کردند مثلا پیمان اسلو نکاتی را فرمودید به نظر شما چه قدر فلسطینی ها می توانند به غرب اعتماد داشته باشند؟ مخصوصا پیمان‌هایی که الان توسط غرب خصوصا مثل برجام و پیمان آب و هوایی پاریس که نقض شده است. شما در جریان پیمان اسلو یک نامه‌ای به رئیس حکومت خودگردان هم یک مکاتبه‌ای داشتید در مورد این توضیح بدهید.

زواوی: در مورد سوال شما حتی زمانی که پیمان اسلو امضا شده بود چندین بیانیه برعلیه آن صادر کردم ولی اتفاقاتی که الان افتاده اسلو را کنار گذاشته است. وضعیتی که الان هست بغرنج‌تر از آن موقعه‌ای که اسلو امضا شده بود، است. ما روابط خودمان را با ایالات متحده امریکا همین طور که ابومازن[محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطین] فرمود قطع کردیم. او هیچ نماینده امریکایی را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت مگر اینکه موضع گیریشان را عوض کنند نظر شخصی خودم را می‌گویم این پروژه صهیونیستی غربی که در سرزمین ما کاشته شده است؛ آن‌هایی که فکر می‌کنند ممکن است [رژیم نامشروع]اسرائیل از وجبی از خاک فلسطین عقب‌نشینی بکند این‌ها دچار توهم هستند آن‌ها هیچ موقع از هدف بزرگ خودشان که داشتن اسرائیل بزرگ یا با عظمت است عقب نشینی نخواهند کرد آن‌ها کل فلسطین را می‌خواهند و ما کل فلسطین را از نهر تا بحر از رودخانه تا دریا می‌خواهیم آن‌ها یک پروژه کاملی در خاک فلسطین ایجاد کرده اند که هدفش نه فقط فلسطین بلکه کشور‌هایی که من ذکر کردم اشغال سرزمین‌های دیگری هم هست که سیطره بر کل جهان اسلام و عرب و سیطره بر ثروت‌های این منطقه است بنابراین وقتی پیمان اسلو امضا شده بود بعضی‌ها دچار توهم شده بودند که ممکن است دولتی برای فلسطین در می ۱۹۹۹ ایجاد بشود، ولی حتی اسلو قربانی داشت و اولین قربانی آن نخست وزیر سابق اسرائیل اسحاق رابین هست، چون اون پروژه پروژه یک طرفه است نه دو طرفه یا این که ما صاحب حق باید فلسطین را آزاد کنیم و دشمن را از آنجا خارج کنیم یا اینکه این دشمن بر ما پیروز شود و فلسطین را ازآن خودش داشته باشد بنابراین نمی‌توانند در آنجا باشند.

مجری: برخی شبهات توسط رسانه‌های غربی در خصوص روابط بین مردم جمهوری اسلامی ایران ومردم فلسطین مطرح می‌شود حضرت‌عالی بگوید مردم فلسطین چه دیدگاه و نظری در خصوص مردم ایران دارند؟
زواوی: اگر سوتفاهمی خدای ناکرده بین یک ملت و ملت دیگر هست این تقصیر رسانه‌های گروهی است و تقصیر من به عنوان سفیر است انقلاب شما یک انقلاب بسیار واضح است انقلابی که انقلاب عصر است عظیم‌ترین اتفاقی که در تاریخ معاصر ما بوده هیچ وقت نباید آدم از اشتباهاتی که بین ملت‌ها بعضی اوقات وجود دارد ناراحت شود بالاخره سلیقه‌ها مختلف هستند و وظیفه ما این است که این دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کنیم.

خبر حضور زنان فلسطینی در ساحل تل آویو تبلیغاتی برای سردرگمی است

مجری: یک سری ویدئو‌هایی در فضای مجازی منتشر شد که منصوب هست به خانم‌های فلسطینی که در ساحل تل آویو هستند. درباره این مسئله هم توضیح بفرمایید.
زواوی: یک مسئله‌ای هست که می‌خواهم واضح صحبت کنم نه کل فلسطین مذهبی هستند و نه کل مردم ایران مذهبی هستند مذاهب مختلف اینجا وجود دارد هم مسلمان هم مسیحی هم کلیمی در فلسطین هم همین طور است شما فرمودید ساحل تل آویو؛ کی می‌خواهد یک زن فلسطینی را به آنجا راه بدهد آن ساحل بر ما ممنوع است نمی‌توانیم آنجا برویم این به نظر من مسئله تبلیغاتی است که هدفش سردرگمی است.

مجری: یک راهپیمایی برگزار شده و یک سری جوانان فلسطینی در مناطق مرزی غزه با نظامیان رژیم صهیونیستی مقابله کردند که به نام راهپیمایی بازگشت معروف شده است نقش راهپیمایی بزرگ بازگشت را در مقاومت مردم فلسطین شما چه طور ارزیابی می‌کنید؟

زواوی: تاریخ مبازرات ملت مان در غزه تاریخ بسیار پر از قهرمانی هاست و این چیز جدیدی نیست ملتی که ده سال زیر محاصره است و تمام در‌ها به رویش بسته است مشکلات بیکاری و دیگر مشکلات را دست و پنجه نرم می‌کند رحمت خدا از آن شهدا و قهرمانان ما درود می‌فرستیم به قهرمانان که همیشه در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کنند و پیروزی از آن ما خواهد بود.

معامله قرن رسما اعلام نشده است

مجری: پس از انتقال سفارت ایالات متحده امریکا به قدس شریف زمزمه‌هایی از سوی ایالات متحده برای معامله قرن شنیده شد در مورد موضوع معامله قرن بفرمایید که چه تبعاتی برای مردم فلسطین و جهان اسلام دارد؟
زواوی: معامله قرن رسما اعلام نشده است، ولی بعضی رسانه‌ها چیز‌هایی در مورد این معامله ذکر کرده اند اولین علامت این که اعلام قدس برای پایتخت دشمن صهیونیستی انتقال سفارت از تل آویو به بیت المقدس است. بستن دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین در واشنگتن، قطع کمک امریکایی از بیمارستان‌ها و کلینیک‌های فلسطین در بیت المقدس، قطع هر کمکی به سازمان آزادی بخش فلسطین، قطع هر کمکی به خانواده شهدا یا خانواده‌های اسرا. البته معامله قرن آن چیز‌هایی که شنیدیم نشان دهنده این که می‌خواهند مسئله فلسطین را از بین ببرند و در خاک بگذارند بنابراین این باعث می‌شود ما به عنوان فلسطین و مسلمان همان طور که گفتم متحد شویم در برابر چنین مسائلی بایستیم و مقاومت کنیم.

ما در فلسطین آدم ترسویی نداریم

مجری: بعضا گفته می شود کرانه باختری چرا مثل قبل فعال نیست مثل قبل که شاهد شکل گیری انتفاضه بودیم الان انتفاضه جدیدی را نمی‌بینیم.
مجری: نمی‌دانم شما مستحضر هستید یا نیستید کرانه غربی و بیت المقدس زیر اشغال است و هر مسئول فلسطینی یا هر فرد فلسطینی نمی‌تواند وارد فلسطین شود یا از آن خارج شود بدون مجوز دشمن صهیونیستی. شما در یک دولت مستقل زندگی نمی‌کنید، ولی با این همه فعالیت‌های زیادی انجام می‌شود راهپیمایی‌های زیادی انجام می‌شود شهیدانی در آنجا داریم اسرایی هم داریم کسانی را در زندان داریم، ولی خیلی بزرگ است حتی رهبرانی فلسطینی از مقاومت در زندان‌ها هستند فرق بزرگی هست بین این که شما در یک دولت مستقل زندگی کنید یا زیر اشغال باشید در کرانه غربی همان طور که گفتم فعالیت‌هایی هست و این فعالیت‌ها باعث شده این راهپیمایی‌ها باعث شده دشمن صهیونیستی منجر شود به خروجی های الکتریکی این را لغو کند، اما در غزه به خاطر اینکه شارون عقب نشینی کرده و تمام شهرک‌های صنعتی که اطراف غزه بود برچیده شده حرکتش راحت‌تر است همان طور که گفتم هر کس می‌خواهد از سرزمین اشغالی وارد و خارج شود باید مجوز رژیم صهیونیستی داشته باشد. ملت ما یک ملت بزرگی است ملت عظیمی است که از صد سال پیش در صحنه نبرد است از تمام راه‌های مختلف استفاده کردیم بر علیه انگلیس اسرائیل جنگیدیم روزی می‌جنگیدیم که داشتن یک فشنگ خالی حکمش اعدام بوده، ولی بر علیه دشمن می‌جنگیدیم پایدار ماندیم و خدا را شاهد می‌گیرم که من آرزویم در این دنیا شهادت است و رسیدن به برادران شهید خودم، ما در فلسطین آدم ترسویی نداریم همه در راه جهاد و شهادت باید زحمت بکشند ملت ما ملت بزرگی است ملت مبارزی است از ما سوال کنید چه طور با هم متحد شویم ما استاد در مبارزه هستیم به نسخه پیچی احتیاج نداریم از صد سال پیش می‌جنگیدیم و خواهیم جنگید بنابراین به ما کمک کنید چه طور متحد شویم و از چیز‌هایی که باعث تفرقه باشد پرهیز کنیم.

ای کاش می توانستم طرح همه پرسی را اجرا کنیم

مجری: نظرتان در مورد طرح پیشنهادی ایران به سازمان ملل در خصوص حل مشکل مسئله فلسطین چیست؟ طرح جمهوری اسلامی ایران نه ریختن قوم یهود و یهودیان به دریا و نه ایجاد خشونت است بلکه برگزاری یک همه پرسی برای مردم فلسطین که تصمیم بگیرند البته مردمی که از سال ۱۹۴۸ در فلسطین حضور دارند نظر شما در این موضوع چیست و فکر می‌کنید غربی‌هایی که مدعی حمایت از دمکراسی هستند چه قدر از این طرح حمایت می‌کنند؟
زواوی: این نظر رهبر معظم انقلاب است نظر بسیار بسیار با حکمت و عظیمی است، ولی آن چه نمی‌گذارد چنین اتفاقی بیفتد واقعیت کنونی سرزمین فلسطین است قانونی که تازه اسرائیل اعلام کرده قانون قومیت اسرائیل قانون قومیت وطن یهود یعنی می‌گویند اسرائیل باید پاک شود و هر فلسطینی که الان در سرزمین اشغالی ۱۹۴۷ آن به عنوان یک آواره محسوب می‌شود و هر لحظه طبق این قانون می‌توانند این فلسطینی‌ها را اخراج کنند اعلام کردند که خاک فلسطین شده یک دولت یهودی و به غیر یهودیان کسی را به رسمیت نمی‌شناسند بنابراین نه حق سرنوشتی برای آن‌ها که در آنجا زندگی می‌کنند قائل هستند نه حق بازگشت برای آوارگان هیچ حقی برای آن‌ها قائل نمی‌شوند نظر حضرت رهبر نظر بسیار مهمی است، ولی بعد از اعلام این دولت، دولت یهودیت یعنی قانون یهودیت دولت اسرائیل بسیار سخت است و‌ای کاش می‌توانستیم این نظر را عملی کنیم.

سازمان ملل چرا دولت فلسطین را تاکنون به رسمیت نمی‌شناسد

مجری سازمان ملل متحد یک سازمان بین المللی است که در سال ۱۹۴۵ میلادی تاسیس شد در واقع چند سال بعد از آن حدود دو سال بعد از تاسیس سازمان ملل متحد در ۲۹ نوامبر سال ۱۹۴۷ مجمع عمومی سازمان ملل رای به تقسیم فلسطین در قطع نامه ۱۸۱ داد در خصوص کارکرد‌های سازمان ملل در این چند سال پس از تاسیس نظرتان را بفرمایید

زواوی: ما قطع نامه تقسیم فلسطین را کلا رد کردیم قبول نکردیم چرا؟ چون در آن زمانی که این قطع نامه صادر شده ۹۴ درصد خاک تاریخی فلسطین دست ما فلسطینی‌ها بود سازمان ملل آمد ۵۶ درصد به یهودیان داد و نزدیک ۴۴ درصد به ما، اما بیت المقدس یک جای بین المللی اعلام کردند ما این قطع نامه را کلا رد کردیم بعضی‌ها از این قطع نامه صحبت می‌کنند می‌گویند اهمیتش از یک نقطه منبعث می‌شود نه اینکه من این قطع نامه را قبول دارم، من قبول ندارم، ولی یک نکته در آن مهم است به دو دولت یعنی سازمان ملل رای به داشتن دو دولت اعتراف کرده که دو دولت باید باشد یکی برای یهودیان و یکی برای فلسطینی‌ها دولت یهودیان تاسیس شد سازمان ملل آن را به رسمیت شناخت دولت فلسطینیان کجاست؟ سازمان ملل چرا دولت فلسطین را تاکنون به رسمیت نمی‌شناسد.

مجری: چرا فکر می‌کنید سازمان ملل در این مدت از تشکیلش تا الان نتوانسته مسئله فلسطین را حل کند؟

زواوی: توازن نیرو‌ها در دنیا جواب شما را می‌دهد این یک سازمان بین المللی است که در معرض فشار ابر قدرت‌ها قرار گرفته و خیلی از قطع نامه‌های سازمان ملل خاک می‌خورد و قدرت اجرایی ندارد من سوال می‌کنم چرا ترامپ کمک‌های خودش را قطع کرده و دیگر به رسمیت نمی‌شناسد؟ به خاطر این که فلسطین را به عنوان دولت شناخت دادگاه جنایت بین المللی یا دادگاه لاهه را چرا؟ ایراد گرفته از این دادگاه به خاطر حمایت از مسئله فلسطین.

امیدوارم ان شالله روزی برسد اسرائیل از بین برود

مجری: جمهوری اسلامی ایران به دلیل حمایت هایش از مردم فلسطین و مقاومت مردم فلسطین همواره مورد تهدید از سوی رژیم صهیونیستی قرار گرفته مقام معظم رهبری در پاسخ به تهدیدات آشکار سران رژیم صهیونیستی گفتند و فرموده اند که اگر از رژیم نامشروع صهیونیستی در خصوص ایران غلطی سر بزند جمهوری اسلامی ایران تل آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کند و رژیم اسرائیل همیشه در صحبت هایش به گنبد آهنین و سپر دفاعی خودش بالیده و در جنگ ۳۳ روزه نشان داده اینقدر این سپر دفاعی مستحکم نیست حضرت عالی به عنوان سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران در خصوص قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران و پاسخ جمهوری اسلامی ایران درخصوص هر گونه تحرک و تعرض رژیم صهیونیستی به مواضع جمهوری اسلامی ایران نظرتان چیست با توجه به اینکه اخیرا ایران اعلام کرده که هر گونه تحرکات تروریستی در مقابله با مردم جمهوری اسلامی ایران و مواضع ایران در دنیا واکنش جدی نشان می‌دهد.
زواوی: امیدوارم ان شالله روزی برسد اسرائیل از بین برود و نظر حضرت رهبر معظم انقلاب و امام عملی شود از روز اول که حضرت امام به این وطن بازگشتند گفتند اسرائیل باید از بین برود و شما چه انتظاری دارید از دشمنی که به خاطر دفاع از فلسطین همیشه بر علیه شما توطئه می‌کند طبیعی است این که از خودتان دفاع کنید و جواب دندان شکنی به این دشمن بدهید.

مجری: مایلم نظرتان را در مورد توان نظامی جمهوری اسلامی ایران بدانم

زواوی: وقتی آدم به نظرات مسئولان شما نظرات مسئولین نظامی شما را می‌شنوم احساس خوشحالی می‌کنم که قدرتی در منطقه داریم بعد پیروزی جمهوری اسلامی ایران مکتب جهاد و شهادت دارید این مکتب از هر قدرت نظامی بالاتر و قوی‌تر است شما در مردم خودتان این مکتب را دارید بعد از اینکه بعد از جنگ تحمیلی این غیرتی که ملت شما دارند ایمانی که دارند بالاتر از هر قدرت نظامی است بنابراین هر تهدیدی که در معرض آن قرار گرفتید دفاع کردید احساس خوشبختی می‌کنم که ما قدرت بزرگی در منطقه داریم.

از سال ۱۹۷۷ در لیست تروریست جهانی قرار دارم

مجری: اگر بخواهید مستقیم با مقامات عالی رتبه رژیم صهیونیستی صحبت کنند چه می‌گویید

زواوی: خدا را شکر می‌کنم از سال ۱۹۷۷ در لیست تروریست جهانی قرار دارم نتانیاهو چند سال پیش در جلسه نخست وزیران از اسم من یاد برده و تهدیدم کرده این چیز‌ها در رسانه‌های گروهی ایران ذکر شده من تروریست نیستم من مبارز راه فلسطین هستم من از هر وجب از خاک فلسطین چشم پوشی نمی‌کنم من خانه خودم را در سرزمینی ۱۹۴۸ اشغال شده به یاد می‌آورم اگر الان بروم به خانه خودم بروم مستقیم به طرف خانه خودم می‌روم من از هر ذره‌ای از خاک فلسطین چشم پوشی نخواهم کرد از خداوند تبارک تعالی می‌خواهم خداوند من را شهید کند من از هیچ کس از دشمنان واهمه ندارم و از خداوند می‌خواهم از من راضی باشد، اما به اطلاع حضرت عالی می‌رسانم در زمان جنگ تحمیلی بر علیه شما نمایندگی به عنوان تیمسار از طرف رهبریت فلسطین به تهران آمده بود با من در منزل خودم ملاقات کرد و به من گفت که صدام حسین سر شما را می‌خواهد به خاطر موضوع گیری‌هایی که بر علیه عراق داشتید جوابم این بود اگر عجلم برسد نه یک دقیقه کم نه یک دقیقه زیاد بعد از مدتی تیمسار دیگری از طرف رهبریت فلسطین به تهران آمد و به من گفت که منافقین از رهبریت فلسطین خواسته اند که پوشش خودشان را از من بردارند که من را در تهران ترور کنند همان جوابی که قبلا دادم باز هم به این آقا دادم و گفتم اگر عجلم برسد نه یک دقیقه کم نه یک دقیقه زیاد، اما صحبت من با برادران من عزیزان من در جمهوری اسلامی ایران من در تمام مدتی که در جمهوری اسلامی ایران بودم سعی کردم که با خدای خودم با شما مسئله خودم با ملت خودم صادق باشم و از هر کاری برای بهبودی روابط بین ایران و فلسطین دریغ نکردم و در این کشور عزیز هستم کشور عزیزی که شاعر آزادی فلسطین سن سر داده کشوری که فلسطین اسلام من را به آن پیوند می‌دهد نه به عنوان سفارت اسلام و فلسطین من را به شما پیوند می‌دهد از خداوند می‌خواهم شهادت را از من نگیرد به آن‌ها می‌گویم شما یک حالت موقتی در سرزمین ما هستید تا اینکه خدا خوب را از بد تشخیص بدهد و فلسطین را آزاد کند و شما از بین رفتنی هستید.

دروغ می گویند

مجری: ک یک سری شنیدم که اسرائیل در پی حفاری در زیر بیت المقدس هست به دنبال یک سری ابزارآلات و مواردی هست در مورد این حفاری‌ها چیزی شنیدید؟
زواوی: دروغ می‌گویند هیچ چیزی را پیدا نکردند و پیدا نخواهند کرد حتی دیواری که به اصطلاح ما دیوار ندبه می‌گویند این دیوار به عنوان دیوار ندبه نیست دیواری که حضرت پیامبر وسیله مسافرتش را به آن بسته بود آن‌ها می‌گویند دیوار ندبه است آن‌ها بهانه‌هایی است برای سیطره بر خاک و زمین ما است.

ملت ایران را بسیار دوست دارم

مجری: خیلی ممنونم از وقتی که گذاشتید اگر کلامی مانده می‌توانید هر آنچه می‌خواهید با مردم بزرگ جمهوری اسلامی ایران بفرمایید.

زواوی: من ملت شما را بسیار دوست دارم در تمام مدتی که اینجا بودم ملت شما را واقعا بسیار دوست دارم ملت با خلاقیت ملتی با ابتکار، ملتی با خلاق ملتی که به داد غریبه می‌رسد، بعضی وقت‌ها این ایده تمام سفرا است چه قدر مردم شما میهمان نواز هستند به همه محبت محبت می‌کنند ملی که در سختی‌ها مقاومت کرده عاشق فلسطین است ملتی که امید دارم ان شالله خدا آن را بر علیه دیوانه زنجیری ترامپ پیروز کند خاطرات زیادی برای ملت عزیز دارم به یاد روز‌های جنگ تحمیلی می‌افتم وقتی به طرف خانواده شهدا می‌رفتم از برای اظهار تسلیت که آن‌ها کلمه تبریک و تسلیت یعنی وقتی شما می‌خواهید وقتی به کسی تسلیت بگویید اول تبریک می‌گفتید بعد می‌گفتید تسلیت این ملت را هرگز نمی‌توانم بفهمم ملتی که به خاطر فلسطین ایستاده و از فلسطین دفاع می‌کند از جناب عالی سپاسگذارم از برنامه وزین تان از تمام برادرانی که زحمت کشیدند از کارگردان فیلمبردار و تمام کسانی که همراه شما هستند سپاسگذاری می‌کنم از ریاست محترم صدا و سیما تشکر می‌کنم و امیدوارم کار ما همه ما محض رضای خدا باشد از همه شما سپاسگذار و ممنونم.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی