سوء تفاهم و رفتار ناگفته دولت با دستگاههای فرهنگی در بودجه سال 95 تاثیر گذاشته است

     

سوء تفاهم و رفتار ناگفته دولت با دستگاههای فرهنگی در بودجه سال 95 تاثیر گذاشته است

 

 

22 Copy

 

معاون پارلمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه تلویزیونی مثبت و منفی پنج گفت: در سالهای اخیر بودجه مناسبی به حوزه فرهنگ اختصاص داده نشده است، البته جهت گیری های دولت بطور کلی خوب است، اما بین دولت و اصحاب فرهنگ یک سوء تفاهم وجود دارد و تمام اصحاب فرهنگ در یک چالش بسر می برند و با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش روابط عمومی شبکه پنج، دکتر علی اصغر عبداللهی معاون پارلمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در این برنامه شبکه پنج افزود: این سوء تفاهم از آنجا ناشی می شود که دولت به برخی دستگاهها توجه خوبی دارد، اما به برخی دستگاههای فرهنگ ساز توجه متوازن ندارد.

وی ادامه داد: بودجه کتابخانه ملی که متعلق به دولت است با رشد 48 درصدی از 64میلیارد به 94 میلیارد افزایش یافته است،بودجه وزرات فرهنگ از 450 به 660میلیارد افزایش یافته است، حمایت از نشر 29 درصد، امور سینمایی در وزرات ارشاد 43درصد، بازیهای رایانه ای 115درصد افزایش و سازمان میراث فرهنگی که یک دستگاه دولتی است، 47درصد افزایش دارد، مرکز مطالعات منطقه ای 167درصد افزایش، وزارت ورزش و جوانان 62 درصد در بخش هزینه ای و 72 درصد در بخش تملک عمرانی و بودجه کانون پرورش فکری 32 درصد افزایش یافته است.

معاون پارلمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: چیزی نزدیک به هزار میلیارد تومان بودجه دستگاههای فرهنگی که زیر نظر مستقیم دولت هستند، افزایش یافته است و متقابلا بودجه سایر دستگاههای فرهنگی که زیر نظر دولت نیستند، در حد سال 94 باقی مانده است و بودجه 12 بخش فرهنگی غیردولتی

کاهش و یا تعدیل یا بطور کامل حذف شده است.

دکتر عبداللهی تاکید کرد: به نظر می رسد در تخصیص بودجه فرهنگی یک رفتار ناگفته ای بین دولت و دستگاههای دولتی وجود دارد. دولت تصورمی کند اگر به دستگاههای فرهنگی غیروابسته به خودش بودجه دهد، آنها پاسخگوی دولت نیستند و به رفتارها و دغدغه های دولت توجه نمی کنند. اگر اقتصاد مقاومتی یک رفتارهای اجتماعی مورد دغدغه نظام و حاکمیت است، باید همه دستگاههای فرهنگی با بهره مندی از بودجه مناسب به این رفتار توجه کنند، اما دولت یک سوء تفاهمی بین خود و سایر دستگاههای فرهنگی غیر دولتی دارد و الان در بودجه این در منحنی خودش را نشان می دهد که مشمول کم توجهی در بودجه ریزی فرهنگی کشور است.

اصلاح مسیرها و امکان ریل گذاری

دکتر عبداللهی با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی، مجلس امکان ریل گذاری و اصلاح مسیرها را دارد، گفت: اینکه توجه دولت به دستگاههای فرهنگی دولتی معطوف شده است، در واقع به مثابه اعتماد یک فرد به افراد درون خانواده خودش است و اینکه به سایر دستگاههای فرهنگی غیر خانواده خود، اعتماد نمی شود ناشی از همان سوء تفاهم در حوزه فرهنگی کشور است.

معاون پارلمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره کاستی های بودجه فرهنگی کشور

گفت: کمترین توجه در بحث فرهنگ به فرهنگ دینی و فرهنگ اسلامی ایرانی است.

دکتر عبداللهی گفت: بعنوان نمونه هدفمندی رایانه ها به دلیل نداشتن یک پیوست فرهنگی برای کشور تبدیل به یک چالش شده است. پس از هدفمندی یارانه ها، بعضی از کالای مشمول سبد فرهنگی مانند کتاب تا 9 برابر افزایش یافته است، در صورتی که کشاننده های روانی برای مطالعه در کشور زیاد هستند.

غفلت از رسانه های جمعی در بودجه فرهنگی سال آینده

وی با اشاره به اینکه مهمترین ضعف بودجه فرهنگی سال 1395، پایبن بودن سهم فرهنگ در کل بودجه است،گفت: وقتی فقط یک درصد کل بودجه و چهار درصد بودجه عمومی به حوزه فرهنگ اختصاصی می یابد، یعنی نمی شود، کار بزرگی کرد، چرا که با عدد کوچک کار کوچک صورت می گیرد. پاپه های جامعه شناختی جامعه که از ملت ایران یک ملت فرهنگی ساخته است، می تواند بعنوان نقطه قوت فرهنگی کشور در سال 95 نام برد که این نقطه قوت کمتر ناظر بر بحث بودجه و هزینه کرد، فرهنگی است.

معاون پارلمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به ارتباط بودجه ریزی فرهنگی با برخی آمارها گفت: در بودجه به موضوع کتاب توجه بیشتری می شود و نسبت به سایر رسانه های دیداری، شنیداری و فضای مجازی غفلت می شود.

دکتر عبداللهی در پایان این برنامه تاکید کرد: این برنامه ریزی به ما آدرس آماری نادرست می دهد به همین علت باید در اصل آمار و مهندسی آمار فرهنگی واکاوی بیشتری انجام شود.

 

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی