videogallerymusicgallery1گالری تصاویرandrodiappok totrjpyammajaziphoto 2017-12-27 16-36-35archievvv

گالری ویدیوها

هنر، آشپزی و سلامت

     

اخبار شبکه پنج

دکتر دستجردی متخصص مغز و اعصاب 960827

دانلود

دکتر دستجردی: متخصص مغز و اعصاب - شنبه 27/8/96
س: در مورد بهداشت ستون فقرات توضیح دهید؟
ج: اینطور پیش بینی می شود در آینده وضعیت ستون فقرات و مشکلاتی که ایجاد می کند بیشتر خواهد شد. در ستون فقرات ما تعدادی مهره هستند و لگن تا سر روی هم چیده شده است که یک ستون مهره و دو ستون عضلانی که مهره ها را نگه داشتند وقتی عضلات ضعیف می شوند مهره ها به راحتی روی هم حرکت می کنند دیسک ها بیرون می زنند و به نخاع و ریشه ها که بسیار مهم و حیاتی هستند آسیب می رسانند.
اکثر ما کارمان اینست که سرمان باید پایین باشد و این خیلی با مهندسی مهره سازگار نیست و مشکل ایجاد می کند و قوس کمر ما هم همینطور هست و کاری نمی توانیم انجام دهیم کاری که از دست ما بر می آید تا ستون فقرات سالم بمانند باید عضلات را قوی نگه داریم. با کوچکترین حرکت ممکن است دیسک ها بیرون بزنند و با درد شدیدی همراه باشد.
اگر همه افراد ام آر آی بدهند 60 درصدمان دیسک های بزرگ داریم و ممکن است وحشت کنیم ولی اغلب ما داریم اما اگر ستون فقرات مناسب باشند دیسک های پاره شده هم مشکلی ایجاد نمی کند و با ورزش قابل حل است.
ما مجبوریم به مقدار ساعتی که کار می کنیم یه درصدی را بگذاریم برای ورزش ولی اگر آسیب دید مثل حوادث رانندگی خیلی مراقب باشیم که فرد را به نابهنگام بیرون نکشیم از ماشین و فرد متخصص اینکار را بکند تا به ستون فقرات هنگام انتقال آسیبی وارد نشود.
در موارد زلزله هم همینطور باید افرادی که کمک می کنند سر را در راستای بدن قرار بدهند و کمک کنند گردن به سمت عقب یا پایین قرار نگیرد تا به ستون فقرات آسیبی نرسد.
همه ما زمان کودکی مان هیچ وقت یک جا نمی نشستیم و تحرک داشتیم امروزه بچه از همان ابتدا دائم نشسته هستند و ساعت ها حرکتی ندارند و مشکلات زیادی ایجاد می کند حتی ورزشهای سنگین هم گاهی اوقات فشار وارد می کند و باید ورزشهای اصلاحی را جدی بگیریم عضلات پشت ستون فقرات ما باید خیلی قوی تر از عضلات جلو باشد.
ورزشهای پشت گردن را باید انجام داد مثلا شانه ها را به سمت عقب و جلو حرکت دهند و همین روزی صد تا انجام دهند دردهای گردنی برطرف می شود.
س: ما در ناحیه گردن خیلی دست به عصا رفتار می کنیم اما افراد به طور ناصحیح قلنج می شکنند آیا این کار صحیح است؟
ج: می تواند صدمه بزند اما بستگی به توانایی گردن فرد دارد که عضلات چقدر از مهره ها محافظت می کند و به مرور قلنج به مهره ها آسیب می زند ولی اگر ورزش کنند دیگر نیازی به این کار نیست.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

جدول پخش برنامه های امروز

به روایت تصویر

  • لاک قرمز
    لاک قرمز

    به زودی از شبکه پنج

  • هشدار برای کبرا 11
    هشدار برای کبرا 11

    به زودی از شبکه تهران

header-banafshs1