یک روز پای «هفت سین» تلویزیون /تکراری شدن خوب است!

یک روز پای «هفت سین» تلویزیون /تکراری شدن خوب است!


در باز است‌؛ وارد حیاط مجتمع مسکونی گل یاس می‌شوم. فضا آرام است و کسی را پیدا نمی‌کنم که مرا راهنمایی کند. وارد متجمع می‌شوم. راه‌ پله را طی می‌کنم درب یکی از واحدهای مجتمع باز است و داخل می‌شوم، ناگاه صدای فردوس کاویانی را می‌شنوم که بلند داد می‌زند:

 

«حقتونه ... ! از بس‌ ما رو بازی دادین‌، هر روز یه بامبولی سر ما آوردین، چند روز ما رو علاف خودتون کردید. یک روز خوش توی این عید ندیدیم آخه ما چه گناهی کردیم؟ اینم از مرده شدن و زنده شدنتون توی عید! حقته که سُر خوردی! از بس که ما رو بازی دادی»

 

پس از این صحبت‌ها بود که یدالله صمدی کات می‌گوید و اعلام می‌کند تا اینجای کار اُکی است.

 

این سکانس مربوط به بازی فردوس کاویانی بود که ضبط شد‌، نزدیک ظهر بود و گروه این مجموعه تلویزیونی برای نهار و استراحت دقایقی از کار دست کشیدند.

 

 

 

 


پشت صحنه سریال هفت سین

 

 

گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا از پشت صحنه سریال «هفت سین» به شرح زیر است:

 

نیمه‌های اسفند ماه را رد کرده‌ایم و گرمای ناگهانی هوا، تهرانی‌ها را شگفت‌انگیز کرده است. بر آن شدیم یک روز زمستانی به لوکیشن مجتمع مسکونی گل یاس سریال «هفت سین» یدالله صمدی واقع در غرب تهران بزرگراه حکیم برویم.

 

هنوز به ضبط سکانس‌های بعدی اندکی باقی مانده بود و گروه مشغول استراحت بودند. در راه‌پله مجتمع بودم و با اتمام صحنه قبلی سری به اطراف مجتمع می‌زنم تا با لوکیشن سریال بیشتر آشنا شوم. همچنان که به راه پله‌ رسیدم، سیروس گرجستانی را دیدم که روی پله‌ها نشسته و به فکر فرو رفته بود. گریم متفاوت برای لحظاتی باعث شد که نتوانم جلوی خنده‌ام را بگیرم! اما به نظرم رسید شرایط سخت کار و رساندن سریال به پخش شب عید، او را جدی‌تر از آنچه مقابل دوربین می‌بینیم کرده است.

 

وقتی با خنده به او می‌گویم چقدر جوان‌تر شده‌اید! به شوخی می‌گوید، «چیه بهم نمی‌یاد»!؟

 

در همان راه پله خواستیم با سیروس گرجستانی گپی بزنیم اما او می‌گوید اهل مصاحبه نیست.

 

هر چند از تلویزیون هم گله داشت، اما ترجیح داد حرفی نزند.

 

 

 

پشت صحنه سریال هفت سین

 

 

دقایقی بعد یدالله صمدی را دیدم که با وجود شرایط سخت کاری با استقبالی گرم به طرفم آمد و مرا به اتاقش در لوکیشن راهنمایی کرد و موجب شد تا چند دقیقه‌ای با او گپی بزنیم.

 

 

*** صمدی: روزی 17 ساعت کار، مسلما دلزدگی می‌آورد

 

یدالله صمدی در ارتباط با ساخت اولین سریال طنزش، توضیح می‌دهد: می‌توانم بگویم که اگر در آینده چنین پیشنهادی به من شود و این شرایط زمانی را داشته باشد، اصلا نمی‌پذیرم. علت اینکه ساخت این سریال مناسبتی را پذیرفتم متن قشنگ آن بود.

 

او ادامه می‌دهد: من تا اندازه‌ای می‌توانم از توان خودم و سایر اعضای گروه استفاده کنم. اینکه روزی 17 ساعت کار کنیم مسلما دلزدگی است. اما به لحاظ مالی به هر حال آقای سرسنگی و دارابی تزریق کردند. از طرفی، اینکه این سریال باید 30 اسفند به روی آنتن می‌رفت در حالی که اگر شش ماه بیشتر وقت داشتیم از این قصه قشنگ سریال بهتری می‌توانستم بسازم. به جهت اینکه وقتمان خیلی نبود مسلما چیزهایی از دست آدم در می‌رود و بعد از آن پشیمانی سودی ندارد و دیگر قابل جبران نیست.

 

صمدی با اشاره به اینکه «هفت سین» به لحاظ احترام به مخاطب کار قابل دفاعی است‌، می‌گوید: ما همه‌ی سعی‌مان را کردیم که «هفت سین» هم طنز موقعیت باشد و هم حرفی برای گفتن داشته باشد و امیدم کم نبود که کار، کار خوبی باشد .امید داشتم این انتظار برآورده شود وگرنه باید خجالت بکشم.

 

 

پشت صحنه سریال هفت سین

 

 

این کارگردان درباره حضور سیروس گرجستانی به عنوان بازیگر سریال طنز توضیح می‌دهد: گزینه‌های دیگری هم به غیر از سیروس گرجستانی بودند که آمدند اما آن یاری که من می‌خواستم کنارم مقابل دوربین باشند، نبودند و ترجیح می‌دهم مابقی را سکوت کنم. اما انگار این لباس به تن سیروس گرجستانی دوخته شده بود؛ البته مقداری تغییر نسبت به سریال‌های قبلی‌اش داشت اما باید یک چیزی را در نظر بگیریم اینکه بیننده سیروس گرجستانی را همین طور که هست دوست دارد. مثل چاپلین که نمی‌توانست نقش یک قاتل را بازی کند. در تلویزیون‌های دنیا هم کمدین‌هایی هستند که بازی می‌کنند و مردم آنها را همان‌طوری که هستند دوستشان دارند. سیروس گرجستانی هم در این سریال مقداری از قالب قبلی‌اش بیرون آمد و تفاوت‌هایی داشت. اما بازیگر شیرینی است.

 

 

*** فردوس کاویانی و گله از رسانه‌ها

 

 

وقتی صحبت‌هایم با یدالله صمدی تمام می‌شود ما را برای صرف ناهار در همان اتاق کارش دعوت می‌کند. دقایقی به پایان وقت استراحت عوامل نمانده و کم کم همه به صحنه اصلی می‌آیند.

 

در این حین فردوس کاویانی را می‌بینم که خود را برای رفتن به صحنه آماده می‌کند به طرفش می‌روم و او استقبال می‌کند، اما زمانی که خواستم با او مصاحبه‌ای داشته باشیم نمی‌پذیرد. وقتی علت را از او جویا می‌شوم، می‌گوید: از اهالی رسانه گله‌مندم به جهت اینکه که حرف‌هایی از من منتشر کرده بودند که متعلق به من نبود.

 

 

 

پشت صحنه سریال هفت سین

 

در همین جا بود که با عذرخواهی به طرف صحنه اصلی می‌رود.

 

 

*** مهران رجبی: تکرار شدن خوب است

 

کمی آن طرف‌تر در سالن غذاخوری مهران رجبی را می‌بینیم که نشسته و استراحت می‌کند. به طرفش می‌روم او در نقش آقا نصرت و بنگاه‌دار در این سریال ایفای نقش می‌کند.

 

وقتی از او درباره همکاری‌اش با یدالله صمدی می‌پرسیم، می‌گوید: این همکاری پس از یک سریال و یک فیلم سینمایی سومین تجربه کاری‌ام است.

 

با لبخند می‌گوید یکی از آدم‌های خوب جهان آقای صمدی است آدم کار بلدی است و باعث افتخار من است که با او همکاری می‌کنم.

 

او در عین حال می‌گوید: کارهای مناسبتی سختی‌های خودش را دارد ما نیز هنری جز این بلد نیستم. سختی کارهای مناسبتی به این دلیل است که کار دیر شروع می‌شود و باید زود تمام شود. این سختی کار ماست. من آرزو می‌کنم روزی یک کار مناسبتی شروع کنیم که شش ماه پس از آن پخش شود. در این شرایط هم ما بهتر کارمان را انجام می‌دهیم و هم مردم کار را بهتر می‌بینند.

 

 

 

 

او در ادامه درباره‌ی متفاوت بودنش در این سریال نسبت به سریال‌های دیگرش، می‌گوید: معنی متفاوت بودن این نیست که صدایمان را عوض کنیم. ما نقشی را انجام می‌دهیم که خودمان باشیم. یک بار قاضی می‌شوم یک بار خلاف کار‌، یک بار پلیس اما خودم هستم.

 

این بازیگر تلویزیون در ادامه تاکید می‌کند: ما نمی‌توانیم متفاوت باشیم! به دلیل اینکه یک نفریم. ما باید آن نقشی که به ما سپرده می‌شود حقش را ادا کنیم. می‌گویم تکرار شدن خوب است از کجا آورده‌ایم که تکرار شدن بد است؟

 

او همچنان تاکید می‌کند: تکراری شدن خوب است.

 

 

***

 

 

پشت صحنه سریال هفت سین

 

 

همچنان که گرم صحبت بودیم مهران رجبی را برای حاضر شدن در صحنه صدا می‌زنند او به صحبت‌هایش خاتمه می‌دهد و به سر صحنه می‌رود.

 

 

مدیر تولید مرتضی متولی است. او در این فاصله در سر صحنه به من توضیح می‌دهد که گروه در حال ثبت قسمت دوازدهم هستند‌، پس از این گفت‌وگو همه برای ضبط سکانس آماده می‌شوند همچنان که دوربین روی دست تصویربردار – حسن پویا قرار می‌گیرد، بازیگران هم پشت دوربین جمع می‌شوند.

 

در این صحنه بازیگرانی چون سیروس گرجستانی،‌ ستاره اسکندری، فردوس کاویانی‌، محسن افشانی حضور دارند که پس از چند بار ضبط و راهنمایی یدالله صمدی صحنه دلخواه ضبط می‌شود.

 

 

 

پشت صحنه سریال هفت سین

 

 

*** ستاره اسکندری: سریال‌های مناسبتی یادآور فضاهای جشنواره تئاتر است

 

ستاره اسکندری را می‌بینیم که کارش به پایان رسیده و می‌خواهد لوکیشن را ترک کند، در همین حال از او تقاضای گپی کوتاه می‌کنیم و او نیز می‌پذیرد.

 

وی درباره شخصیتش توضیح نمی‌دهد چرا که معتقد است در زمان پخش و با قضاوت مردم و کارشناسان مواجه شود.

 

او می‌گوید: حضور در سریال «هفت‌سین» یدالله صمدی اولین تجربه‌ام در یک سریال مناسبتی است و علت اینکه پذیرفتم در این سریال مناسبتی ایفای نقش کنم، حضور یک گروه حرفه‌ای به کارگردانی یدالله صمدی، متن خوب و دیگری حال و هوای خود عید که یک کار شاد و طنز را می‌طلبید،است.

 

ستاره اسکندری، از سختی‌های یک کار مناسبتی می‌گوید و می‌افزاید: حضور در یک کار مناسبتی در عین حال که سخت است اما برای من یادآور فضاهای جشنواره تئاتر است. آدم، پر از شور و هیجان و التهاب است روزی که سالن را به تو می‌دهند باید همه چیز را فراهم کنی آن هم در یک مدت کوتاه؛ البته خیلی از جاها آدم دچار افت و خیز می‌شود، اما امیدوارم نتیجه‌ی کار خوب دربیاید تا حداقل خستگی از تنمان بیرون برود.

 

او در ادامه یکی از نقاط مثبت سریال یدالله صمدی را فیلمنامه آن می‌داند که آماده بوده است و اظهار می‌کند: به هر حال این فیلمنامه جزو فیلمنامه‌های کم نقص روزگار است که خوانده‌ام، فیلمنامه‌ای که کمتر غلط دارد و شخصیت‌پردازی خوبی دارد. اما حضور یدالله صمدی و بقیه عوامل که قبلا همکاری‌هایی با یکدیگر داشته‌ایم، در پذیرش این نقش خیلی موثر بوده است.

 

بازیگر نقش چهره در «هفت سین» در پاسخ به این پرسش که چطور شد نقش مادری را پذیرفتید که فرزندی 23 ساله دارد؟ با خنده می‌گوید: همان‌قدر که نقش دختر 17 ساله را بازی می‌کنم، نقش مادر 45 ساله را هم بازی می‌کنم که یک پسر بزرگ دارد.

 

صحبت هایمان با ستاره اسکندری به پایان می رسد و او صحنه را ترک می‌کند.

 

 

***

 

 

پشت صحنه سریال هفت سین

 

در این فاصله که گروه به تمرین ادامه می‌دهند، به سراغ سعید کریمی، مدیر برنامه‌ریزی سریال «هفت سین» می‌رویم او درباره‌ی برنامه‌ریزی این سریال می‌گوید: به صورت جدی از آذر ماه تصمیم گرفته شد این مجموعه تولید شود؛ بنابراین پیش تولید این کار را با حضور کارگردان، مدیر تولید و تدارکات آغاز کردیم.

 

او در عین حال خاطرنشان می‌کند: 70 درصد از صحنه‌های لوکیشن این سریال در خانه اتفاق می‌افتد.

 

*** همه‌ی ژانرها را دوست دارم

 

کمی آن طرف‌تر محسن افشانی را می‌بینم که پرانرژی است و کمی هم شیطنت می‌کند. به سراغش می‌روم و از او تقاضای گپی می‌کنم.

 

او که بازیگر نقش کیارش فرزند خانواده نوبخت در این مجموعه است، درباره‌ی همکاری‌اش با یدالله صمدی می‌گوید: خوشحالم که در خدمت آقای صمدی هستم. پس از شوق پرواز این دومین همکاری من با ایشان است به هر حال همکاری با ایشان خاطره خوبی برای به جای گذاشت آقای صمدی کارگردانی با آرامشی دارد و از نظرهای همه برخودار می‌شود.

 

او با اشاره به این که حضور در این سریال اولین سریال نوروزی من است‌، می‌گوید: تا کنون کار نوروزی پرشتاب و طنز کار نکرده‌ بودم و مقداری عجین شدن با این فضا مشکل است.

 

او می‌افزاید: اکثر سریال‌های نوروزی طنز هستند و این برای من دوست داشتنی بود که چهره طنزی از خودم را در این سریال ببینم. یک بازیگر باید همه ژانری را امتحان کند. من هم همه ژانرها را دوست دارم.

 

او در پایان صحبت‌هایش به این نکته اشاره می‌کند که در دوره‌ای برای اینکه کار به پخش نوروزی برسد دو گروه شده‌اند و در حال حاضر به یک گروه برگشته‌اند.

 

 

***

 

 

 

پشت صحنه سریال هفت سین

 

پیش از این نمی‌توان در کنار گروه بود؛ همه فکر و ذکرشان رساندن قسمت‌ها به پخش است و اینکه اولین قسمت از این مجموعه را از 30 اسفند 91 به پخش برسانند،‌ با عوامل خداحافظی می‌کنم و مجتمع مسکونی گل یاس را با اعضای گروه یدالله صمدی ترک می‌کنم.

 

 

 

گزارش: خبرنگار ایسنا، سهیلا شهبازی

 

برای دیدن مطلب در سایت منبع اینجا راکلیک کنید

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا