ایجاد 10 شرکت دانش‌بنیان برای انتقال فناوری های تولید موسسه رازی

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، واکسن‌سازی را صنعتی بومی و متفاوت از صنایع دیگر دانست و از آمادگی برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما دکتر حمید کهرام در گفت و گویی به مناسبت نودمین سال تاسیس موسسه رازی، درباره برون‌سپاری تولید در این موسسه گفت: هدف ما بیشتر حرکت به سمت تحقیق و توسعه و انجام تحقیقات کاربردی برای تولید محصولات جدید یا افزایش کیفی تولیدات کنونی و حمایت از ورود شرکت‌های خصوصی برای سرمایه‌گذاری در زمینه تولید واکسن است. 

وی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه موضوع خصوصی‌سازی موسسه رازی مطرح نیست، افزود: بحث بر سر دستیابی این موسسه به فناوری تولید محصولات جدید و واگذاری این فناوری در صورت درخواست بخش خصوصی به این بخش است تا این محصولات خارج از موسسه تولید شود. تاکنون نیز در مواردی به این ترتیب عمل شده که می‌توان به نتایج آن امیدوار بود. 

دکتر کهرام، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای تولید واکسن را مثبت دانست و در این حال به زمان‌بر بودن روند تولید اشاره کرد و گفت: نباید انتظار داشته باشیم به سرعت به نتیجه برسیم. زیرا در بعضی واکسن‌های مصرف انسانی اگر امروز شروع کنیم دست کم پنج سال طول می‌کشد تا به تولید برسد. 

رئیس موسسه رازی، با توجه به طولانی بودن فرایند تولید بعضی واکسن‌ها، در خصوص انگیزه کافی بخش خصوصی برای ورود به این حوزه خاطرنشان کرد: واقعیت این است که در واکسن سودآوری نداریم اما چنانچه بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری آمادگی داشته باشد و بخواهد سودآوری پایین را با صادرات جبران کند، موسسه رازی آماده انتقال فناوری و حمایت از این بخش است. 

وی با اشاره به امضای قرارداد موسسه رازی با شرکتی خصوصی در مهاباد در زمینه انتقال دانش فنی، برای تولید تب برفکی، یادآور شد: در کنار انتقال فناوری به بخش خصوصی، تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان در موسسه رازی نیز برای دستیابی به این هدف بوده است. 

* مرکز رشد در موسسه رازی راه اندازی شد 

دکتر کهرام با اشاره به این که طی یک سال و نیم اخیر 10 شرکت دانش‌بنیان در موسسه رازی تاسیس شده است که روی افزایش کیفیت تولیدات کنونی یا تولید محصولات جدید کار می کند، گفت: این شرکت‌ها پس از دستیابی به فناوری جدید یا خود، خارج از موسسه اقدام به تولید می‌کند یا به بخش‌هایی که حاضر به سرمایه‌گذاری است، تولید را واگذار می‌کند.

وی با اشاره به تاسیس مرکز رشد در موسسه رازی با تصویب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در این موسسه ذیل مرکز رشد فعالیت می‌کند و شرکت‌های متقاضی بهره‌مندی از امکانات موسسه رازی می‌تواند با مراجعه به مرکز رشد، برای استقرار در این مجموعه نام‌نویسی کند.

رئیس موسسه رازی در پاسخ به چرایی عدم ورود شرکت‌های داروسازی کشور به تولید واکسن تصریح کرد: شرکت‌های داروسازی با موجود زنده سر وکار ندارد اما در تولید واکسن ما با موجود زنده به صورت میکروب و ویروس چه کُشته یا زنده سرو کار داریم که فضای کار را بسیار متفاوت می کند.ضمن اینکه سودآوری صنعت دارو قابل مقایسه با واکسن‌سازی نیست. 

وی تاکید کرد: اگر شرکتی خصوصی با لحاظ برخورداری از زیرساخت‌های لازم درخواست انتقال فناوری داشته باشد موسسه رازی مایل به انتقال دانش فنی خواهد بود زیرا در غیر این صورت فناوری را از شرکت‌های خارجی درخواست خواهد کرد. چنانکه امروز بسیاری از شرکت‌های داروسازی کشور، فناوری تولید دارو را از شرکت‌های خارجی به دست می‌آورد.

کهرام با اشاره به این که واکسن‌سازی صنعتی بومی در کشور با عمر 90 ساله و متفاوت از صنایع دیگر است، اظهار داشت: این صنعت همواره دولتی با نگاهی تقریبا غیرانتفاعی بوده و اگر برای افزایش کمی و کیفی تولیدات، سرمایه بخش خصوصی در کنار آن قرار گیرد، شاید بتوانیم بازارهای صادراتی را جدی‌تر دنبال کنیم.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا