بهره برداری از جنگل ها به شیوه نزدیک به طبیعت انجام می شود

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت : بهره برداری از جنگل ها به پایین ترین حد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما خداکرم جلالی در همایش پایداری جنگل و صنعت گفت : در حال حاضر تنها 10درصد نیاز چوبی کشور از جنگل ها تامین می شود.

وی افزود : خداوند همه چیز را در طبیعت بصورت متعادل آفریده است اما متاسفانه بشر با رفتار نادرست خود این موزونیت را برهم زده است.

جلالی ، کاهش جنگل های جهان از 8 میلیارد هکتار به 4 میلیارد هکتار را فاجعه بزرگ خواند و گفت: بخش عمده این اتفاق به خاطر عدم همزیستی مسالمت آمیز صنعت با جنگل بوده است.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین تصریح کرد: بر اساس ارزیابی های بین المللی و آخرین گزارش شاخص عملکرد زیست محیطی (ایی پی آی) ایران با داشتن نمره 84 از 100 رتبه شانزدهم از نظر حفاظت از جنگل ها را در دنیا دارد.

وی افزود: براساس این گزارش میزان تخریب جنگل ها درجهان سه و هشت دهم درصد است اما این میزان در ایران یک دهم درصد است که این رقم را هم باید کاهش دهیم.

مسئول اول منابع طبیعی کشوراضافه کرد: در اجرای طرح های جنگل داری نمره قابل قبولی داریم و در هر نقطه از جنگل این طرح اجرایی شده است پایداری و شادابی جنگل مشهود است، البته این بدین معنا نیست که نارسایی وجود ندارد بلکه باید به سمتی حرکت کنیم تا روند موجود اصلاح شود.

جلالی اظهار داشت : نیاز سالانه چوب کشور 6.5 میلیون متر مکعب است که با توجه به واحدهای در حال احداث صنایع تا افق 1404 این میزان مصرف به 13 میلیون مترمکعب می رسد.

جلالی، آمار زراعت چوب در کشور را 220 هزار هکتار نام برد و افزود: برای کمک به پایداری جنگل 76 درصد از نیازهای چوبی کشور از این حوزه تامین می شود.

رئیس سازمان جنگل ها با بیان اینکه باید انگیزه های لازم برای تولید کنندگان زراعت چوب فراهم شود، خواستار تعامل بیشتر صنایع و معادن با سازمان جنگل ها و انجمن ملی صنوبر شد.

جلالی همچنین اظهار کرد: در قضیه پایداری جنگل و صنایع، اولویت پایداری با جنگل است و نیاز های صنعت را می توان با واردات برطرف کرد.

وی با اشاره به اینکه ما نمی توانیم نیازچوبی صناایع را به جنگل معطوف کنیم درباره بهره برداری از جنگل ها یادآور شد: در اجرای ماده 2 وزارت جهاد کشاورزی و به تبع آن سازمان جنگل ها و مراتع موظف است بهره برداری از جنگل ها را براساس شاخص هایی همچون؛ وسعت و سرانه جنگل، مسائل اجتماعی و اقتصادی، تنوع اکولوژیکی و ارزش های زیست محیطی اقدام کند.

جلالی خاطرنشان کرد : مدیریت در جنگل تعطیل پذیر نیست و بر اساس شاخص های تعیین شده، بهره برداری از جنگل ها به شیوه نزدیک به طبیعت انجام می شود و با توجه به داده ها هر نقطه ای از جنگل اجازه نداد، بهره برداری در آن نقطه بکلی ممنوع اعلام می شود.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا