برجام نقطه آغازین اصلاح ساختار اقتصادی است

جلال پور :

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: برجام نقطه آغازین و مهم برای اصلاح ساختار اقتصادی ایران است.

برجام نقطه آغازین اصلاح ساختار اقتصادی است به گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا و سیما ، محسن جلال پور امروز در همایش اجرای برجام ، فصل نو در اقتصاد ایران گفت : بخش غیردولتی اقتصاد بر خود فرض می داند تمام تلاش خود را برای ایجاد فضای مناسب اقتصاد مقاومتی و رقابت پذیر کشور انجام دهد.

وی اظهار داشت : فضای مناسب کسب و کار به همت مسئولان باید بهتر شود و همه برای رونق اقتصادی ، تجمیع سرمایه ، افزایش بهره وری و کیفیت ، انتقال فناوری ، کاهش قیمت ها ، افزایش صادرات و توسعه اقتصاد دانش بنیان تلاش کنیم.

جلال پور گفت : نوید همکاری بخش غیردولتی اقتصاد ایران درسال همدلی و هم زمانی در قالب دبیرخانه مشترک اتاق های ایران ، تعاون و اصناف با سنخگویی اتاق ایران خبر مسرت بخشی است که به مردم ابلاغ می شود.

وی با اشاره به فصل نو اقتصاد ایران گفت : برجام را باید نقطه اغازین و مهم و بسترساز در اصلاح ساختار اقتصادی ایران دانست تجربه ارزشمند و پرهزینه سالهای گذشته ، نقاط اسیب پذیر اقتصاد ایران را به خوبی نشان داد و امروز برجام اوارهای ریخته شده بر روی پیست مسابقه اقتصاد ایران را برداشته و مسیر صحیح را باز کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی تصریح کرد : کار مشکل و دشوار سنگین خصوصی سازی و مردمی کردن اقتصاد ، رقابتی کردن اقتصاد ایران و رقابت با رقبای منطقه ای در حال انجام است. و در قالب اقتصاد مقاومتی که چراغ راه نو اقتصاد ایران محسوب می شود باید برای رقابتی کردن اقتصاد ایران بکوشیم.

جلال پور گفت : اولویت اصلی کشور در حال حاضر اقتصاد است و باید به رونق و سرمایه گذاری همت گمارند و ارتقای شاخص فضای کسب و کار و ثبات و بالندگی برای افتخار افرینی لازمه کار است.

وی اعلام کرد : درخواست بخش غیردولتی اقتصاد ایران نگاه جدی به فضای کسب و کار و رساندن رتبه این فضا تا زیر 50 تا پایان برنامه ششم است که فراهم نمی شود مگر انکه دولت هرچه کوچک تر و بخش غیردولتی اقتصاد هم توانمندتر شود.

جلال پور اظهار داشت : اقتصاد ایران به راهبرد توسعه اقتصادی نیاز دارد و شایسته نیست که سال های پایانی دهه چهارم انقلاب کشور هنوز یک استراتژی مدون برای توسعه ندارد.

وی گفت : اینکه ما در چه کالاهایی و چه بخشی از اقتصاد باید سرمایه گذاری کنیم و کجا نباید ورود کنیم ، در تدوین استراتژی مشخص می شود و باید رقابتی کردن اقتصاد ایران و اقتصاد مقاومتی و مسائل کلان زیست محیطی مد نظر جدی باشد.

جلال پور گفت : بسیاری از مسائل زیست محیطی ما ناشی از عملکرد ما در بخش های اقتصادی است که تدوین استراتژی توسعه اقتصادی می تواند سامانی برای همه اینها باشد.

رئیس اتاق ایران تصریح کرد : ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاری مستلزم هماهنگی همه دستگاههاست و ضرورت همانگی همه دستگاهها و نهادها و ارگانها برای بهبود فضای کسب و کارو سرمایه گذاری باید به عنوان یک اولویت دیده شود.

وی گفت : در فضای امروز اقتصاد جهان بنگاه های کوچک ، اقتصادی نیست و فایده بزرگ شدن بنگاهها استفاده از صرفه مقیاس (کاهش هزینه متوسط تولید )‌ است و باید مسیر برای بزرگ شدن بنگاهها فراهم شود که به باور و اراده جدی همه دست اندرکاران کشور نیاز دارد.

وی افزود : وضع امروز بنگاه های ما به دلیل گذران دوران سخت تحریم وضع شکننده ای است و در کوتاه مدت و تا تدوین یک استراتژی اقتصادی باید تمام بنگاه های موجود که سرمایه های ملی کشور است ، امکان بقا پیدا کند و حفظ شود تا بتواند با سرمایه گذاری و پذیرش سرمایه به بنگاه های رقابتی تبدیل شود.

جلال پور تاکید کرد : در شرایط فعلی و رکود سالهای گذشته فشار جدی به بنگاه های امده و این روزها بنگاه ها بسیار اسیب پذیر است و فشار ارگان های مختلف می تواند خسران غیر قابل جبرانی وارد کند. 

وی افزود : مراقبت از بنگاه ها تا تدوین یک استراتژی از منظر بانکی ، مالیاتی ، تامین اجتماعی و بهبود فضای کسب و کار ضروری است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا