میزان آلودگی خلیج فارس با 65 ایستگاه پایش می شود

آلودگی های کل منطقه تحت حفاظت کنوانسیون حفاظت از محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان (راپمی)، با 65 ایستگاه پایش آلاینده ها بررسی می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما هماهنگ کننده برنامه کنوانسیون محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان در کنوانسیون راپمی  اظهار داشت: هشت کشور حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در کنوانسیون حفاظت از محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان عضو هستند.

حسن محمدی افزود: علاوه بر تلاش این کشورها برای حفاظت از محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان، تمام کشورهای عضو برنامه های ملی مشخصی در این بخش دارند. 

وی گفت : کنوانسیون راپمی برای کشورهای عضو این کنوانسیون پروتکول هایی را تدوین کرده است که بر اساس آن، کشور های عضو باید با رعایت آن ضوابط و استانداردهای تعیین شده، اقدامات عملی خود را در جهت حفاظت از محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان انجام دهند.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه تاکید کرد: در زمینه حفاظت از آب های خلیج فارس و دریای عمان برخی اقدامات وجود دارد که به تنهایی از عهده هیچ یک از هشت کشور حاشیه نشین این دریاها بر نمی آید. 

وی یادآور شد: بنابراین در اینجا می توان به نقش مهم راپمی اشاره کرد که با برگزاری جلسات مکرر، هماهنگی های لازم را جهت انجام اقدامات موثر پژوهشی و عملی برای حفاظت همه جانبه محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان انجام می دهد.

محمدی با تاکید بر هدایت همه جانبه هشت کشور گفت: بیشترین تمرکز متوجه محیط زیست خلیج فارس است، چرا که این خلیج به دلیل دارا بودن چاه های نفتی فراوان و نیز تردد بسیار کشتی های نفتکش بسیار در معرض خطر قرار دارد.

وی اذعان داشت: 800 چاه نفتی در منطقه وجود دارد که بیش از 700 چاه فعال است و همین امر حاکی از تهدید بزرگ بر محیط زیست خلیج فارس است. 

این فعال بین المللی محیط زیست یادآور شد: برای راپمی مهم است که این چاه های نفتی مطابق با اصول زیست محیطی استخراج و تصفیه شود. 

وی با اشاره به اینکه برخی چاه های نفت به طور طبیعی حاوی مواد رادیواکتیو استا، تاکید کرد: در صورت کوتاهی در تصفیه این مواد و ورود آن به آبهای خلیج فارس با فاجعه ای جبران ناپذیر روبرو خواهیم شد.

محمدی خاطرنشان کرد : نظارت بر عملکرد استخراج و تصفیه چاه های نفتی از سوی کنوانسیون حفاظت از محیط زست خلیج فارس و دریای عمان بسیار کار حساس و با اهمیتی تلقی می شود.

هماهنگ کننده برنامه محیط زیست کنوانسیون خلیج فارس و دریای عمان افزود: اما دریای عمان به دلیل راه داشتن به اقیانوس هند از محیط زیست به مراتب بهتری در مقایسه با خلیج فارس برخوردار است.

وی یکی دیگر از مهمترین اقدامات راپمی را هماهنگی سالانه برای برگزاری گشت های دریایی بسیار بزرگ در خلیج فارس و دریای عمان در کشورهای حاشیه نشین عنوان کرد و اظهار داشت: برگزاری این گشت های دریایی نقش مهمی در اقدامات پژوهشی راپمی خواهد داشت.

محمدی بررسی میزان آلودگی های خلیج فارس را یکی دیگر از مهمترین اقدامات این کنوانسیون اعلام کرد و گفت : بررسی میزان آلودگی های کل منطقه تحت حفاظت راپمی توسط 65 ایستگاه پایش آلاینده ها بررسی می شود.

وی یادآور شد: راپمی سالیان سال است که با همکاری آزمایشگاه جهانی آژانس اتمی در موناکو، تمام آلاینده ها در منطقه خلیج فارس و دریای عمان را بررسی و پایش می کنیم.

وی خاطرنشان کرد : بنابراین هم اکنون اطلاعات کامل و جامعی در مورد محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان در اختیار داریم که می توانیم با بهره گیری از آنها نسب به حفاظت بهتر از این دریاها اقدام کنیم.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا