آمارهای ما دقیق است

آمارهای ما دقیق است

گمرک ایران :

گمرک ایران اعلام کرد: تناقضی در آمارهای تجارت خارجی گمرک وجود ندارد .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، گمرک ایران تصریح کرده است : انتشار برخی مطالب در این زمینه صرفا با هدف ایجاد تشویش در اذهان عمومی صورت می گیرد.


در سال های گذشته از جمله سال94، میزان صادرات در دو بخش «صادرات با احتساب میعانات گازی» و همچنین «صادرات بدون احتساب میعانات گازی» اعلام می شد.در این راستا میزان صادرات اعلام شده در گزارش تحلیلی گمرک طی 12 ماهه سال1394به ارزش 42 میلیارد دلار( با احتساب میعانات گازی)بوده است.
بنابراین گزارش ، از آنجائیکه تا قبل از سال جاری، ردیف تعرفه مجزا و مستقلی برای میعانات گازی وجود نداشت ،میزان وزنی و ارزشی صادرات این کالا در سرجمع صادرات با احتساب میعانات گازی لحاظ می شد و به تفکیک در جدولی جداگانه با ردیف های اختصاص یافته به میزان صادرات کالاهای گروه پتروشیمی، میعانات گازی و سایر کالا ها عنوان می شد و در گزارش جزئیات کالایی و سایر گزارشات جزئی شده به دلیل فوق الذکر درردیف جداگانه ای آورده نشده است. لذا در آمارهای کالایی گمرک میزان صادرات 35 میلیارد دلاری مشاهده می شود که با احتساب حدود هفت میلیارد دلار صادرات از محل کالاهای موجود در زیر گروه میعانات گازی ، میزان کل صادرات کشور با احتساب میعانات گازی بالغ بر 42 میلیارد دلار خواهد بود.


گمرک ایران بااشاره به اینکه تمامی کالاهای وارداتی پس از دریافت مجوز ثبت سفارش وزارت صنعت ،معدن و تجارت از گمرک ترخیص می شود در خصوص واردات یک ردیف تعرفه ای توضیحاتی ارایه کرد.در این توضیح آمده است:


بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه اطلاعات تجارت خارجی گمرک، در شش ماهه نخست سال جاری میزان واردات کالا از ردیف تعرفه 40119320 با شرح «لاستیک فرغون» به میزان 135 تن و به ارزش 172 هزار دلار بوده که این ارقام در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حاکی از کاهش 46 درصدی در وزن و کاهش 43 درصدی در ارزش دلاری است.


میزان واردات تحت ردیف کد این تعرفه در شش ماهه نخست سال گذشته بالغ بر 255 تن و به ارزش 303 هزار دلار بوده است.


روابط عمومی گمرک ایران تصریح کرده است : با توجه به اینکه در سال گذشته مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی تعیین شده برای این ردیف تعرفه کالا در کتاب مقررات صادرات و واردات سال 1394معادل 20 درصد بوده، در سال جاری به منظور حمایت از تولید داخلی کالای مذکور با ایجاد موانع تعرفه ای، مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی آن طبق کتاب مقررات صادرات و واردات سال1395 به 32 درصد افزایش یافته است و به نظر می رسد همین امر در کاهش میزان واردات آن موثر بوده است.


واردات این کالا در شش ماهه اول سالجاری با تعرفه مذکور و با مجوز ثبت سفارش وزارت صنعت ، معدن و تجارت انجام و از مسیر قانونی گمرکات مربوطه ترخیص شده است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا