تشکیل نهاد تضمینی در بخش پیش فروش مسکن

تشکیل نهاد تضمینی در بخش پیش فروش مسکن

معاون وزیر:

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پیش فروش مسکن نیازمند نهادی است تا خریداران و پیش فروشندگان مسکن با خیال راحت اقدام به معامله کنند.

حامد مظاهریان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: تحولات بزرگی در بخش مسکن در راه است بطوریکه ما توانستیم در اصلاحیه بودجه 95 افزایش سرمایه بانک مسکن را 4 برابر کنیم که با این افزایش سرمایه، بانک مسکن به بانک اول کشور تبدیل می شود.
مظاهریان با اشاره به اینکه افزایش اعتبار بانک مسکن به نفع بازار است تصریح کرد: اولین قدم وزارت راه و شهرسازی تبدیل بانک مسکن به بانک توسعه ای ، تغییر اساسنامه بانک و تهیه آئین نامه است زیرا با این کار ،این بانک مجری سیاستهای دولت در بخش مسکن خواهد بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با توسعه ای شدن بانک مسکن نظام تامین مالی بخش مسکن آینده ای امید بخش خواهد داشت.

وی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه در کنار توسعه ای شدن بانک مسکن یک نهاد تضمینی را در حال بررسی داریم . نهاد تضمینی نهادی است که به پیش خریداران مسکن و فروشنده گان بازار مسکن بازار با ثباتی را اطمینان می دهد بطوریکه پیش خریدار از قیمت و واقعی بودن پروژه و سرمایه گذار از کافی بودن سرمایه در فرایند ساخت و ساز اطمینان حاصل می کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اجاره داری در ایران سنتی است ادامه داد: نهاد اجاره داری حرفه ای از دیگر برنامه های ماست در یک سیستم مدرن نهادهایی برای اجاره داری وجود دارد که باعث افزایش تمایل صاحبان املاک برای اجاره دادن و اطمینان مستاجران برای کیفیت خانه ها می شود.
وی با بیان اینکه برای اولین بار بعد از سالها نرخ تسهیلات تک رقمی شد ادامه داد: کاهش نرخ سود تسهیلات بیانگر کاهش تورم در کشور است و اینکه سرمایه می تواند به بخش های تولیدی و مسکن تزریق شود.
مظاهریان افزود: کاهش سود تسهیلات تاثیر بسیار کمی در بخش استیجاری و رهن داشته بطوریکه تمایل مالکان به دریافت کرایه بیشتر شد البته این افزایش قیمتها نزدیک نرخ تورم است و هنوز در کشور اجاره داری کار پر رونقی تلقی نمی شود.
مظاهریان تصریح کرد: همبستگی کاملی بین رشد اقتصادی و بخش مسکن وجود دارد دولت برنامه ریزی کرده که امسال رشد 4 یا 5 درصدی را تجربه کند

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا