افزایش قیمت طلا در چهارمین هفته متوالی

افزایش قیمت طلا در چهارمین هفته متوالی

قیمت طلا در بازارهای بین المللی روز جمعه نیز با افزایش نسبی روبرو شد تا برای چهارمین هفته متوالی با رشد همراه باشد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از بورس کالای ایران ؛ قیمت طلا در هفته ای که گذشت با رشد 2 درصدی روبرو شده که علت اصلی آن نگرانی های مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است.

نگرانی های سیاسی در عرصه بین المللی تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا داشته است.
تازه ترین آمارهای وزارت کار آمریکا نیز نشان می دهد که وضعیت بازار اشتغال در ماه اکتبر نسبتا مثبت بوده و این مسئله احتمال افزایش نرخ بهره در نشست دسامبر را بیشتر کرده است.
به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نتایج نهایی آن قرار خواهد داشت. به نظر می رسد در صورت پیروزی دونالد ترامپ قیمت جهانی طلا با افزایش چشمگیری روبرو خواهد شد.
گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو نیز عامل مهم و تاثیرگذاری بر روند نوسانات قیمت طلا در روزهای آینده خواهد بود.
قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه با1.2 دلار افزایش به 1304 دلار رسیده است.
قیمت طلا در هفته ای که گذشت بیش از 2.2 درصد رشد داشته است.
قیمت هر اونس نقره نیز با 0.2 درصد کاهش به کمتر از 18.37 دلار رسیده است. قیمت نقره نیز در هفته گذشته با رشد 2.3 درصدی روبرو شده است.
وزارت کار آمریکا اعلام کرد که اقتصاد این کشور طی ماه گذشته 161هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است. نرخ بیکاری نیز به 4.9 درصد رسیده است.
برخی تحلیلگران معتقدند که آمارهای اشتغال به اندازه ای امیدوار کننده بوده است که فدرال رزرو در نشست دسامبر نرخ بهره را افزایش دهد. این مسئله می تواند به مانع بزرگی برای ادامه روند صعودی قیمت طلا تبدیل شود.
افزایش نرخ بهره می تواند موجب تقویت ارزش دلار آمریکا شود و این مساله در نهایت به ضرر قیمت طلا خواهد بود.

تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد که شانس پیروزی ترامپ در برابر کلینتون طی روزهای اخیر افزایش داشته و این مساله بازارهای بین المللی را نگران کرده است. وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی و نوظهور نیز می تواند تاثیر زیادی بر قیمت طلا داشته باشد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا