ضرورت ساماندهی سبک معیشتی خانوارها در مسیر اقتصاد مقاومتی

ساماندهی سبک اقتصادی خانوارها متناسب با هنجارهای اسلامی و ایرانی پیش نیاز استقرار اقتصاد مقاومتی است و بخشی از هویت بصیرت اسلامی را تشکیل می دهد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، دکتر عابدی جامعه شناس درمصاحبه با رادیو اقتصاد گفت :‌ اقتصاد مقاومتی با ساماندهی رفتارهای خانواده ها در زمینه کسب درآمد و همچنین کیفیت هزینه ها آغاز می شود و بصیرتی که مدنظر مقام معظم رهبری است فقط به مسائل سیاسی محدود نمی شود بلکه یکی از ابعاد مهم آن رفتارهای اقتصادی صحیح و متناسب با آموزه های دینی و اسلامی است.

وی افزود : همه اعضای خانواده باید در کسب درآمدها و همچنین کیفیت اقتصادی خود و تلاش حداکثری برای افزایش درآمد در چارچوب هنجارهای قانونی و دینی برنامه ریزی کنند و در زمینه هزینه درآمدها نیز باید مواظب باشیم که این منابع به راحتی هدر نرود.
وی افزود : سه اصل مهم در اقتصاد خانوارها باید مورد توجه قرار گیرد که نخستین مورد شامل مدیریت رفتارهای اعضای خانواده است تا دچار سوء مدیریت درآمد نشود و باید متناسب با نیازهای خود هزینه کنیم نه اینکه بر اساس خواسته های خود که بی نهایت است قدرت تراز دخل و خرج را از دست بدهیم.

این جامعه شناس افزود : خانواده هایی که در زمینه درآمد و هزینه خود مدیریت خوبی ندارند دچار بحران می شوند و مشکلات زنجیره ای در زندگی آنها ایجاد می شود وی افزود : دومین اصل این است که خریدهای خود را متناسب بانیازها و مطلوبیت های معیشتی ساماندهی کنیم نباید در تهیه کالاها تحت تاثیر تبلیغات و مسائل جانبی باشیم و درباره پولی که پرداخت می کنیم به خوبی بیندیشیم که در برابر چه کالایی از دست می دهیم و آیا این کالا ارزش بهایی را که می پردازیم دارد ؟

عابدی سومین اصل را پرهیز از هزینه های اجتناب پذیر و قابل حذف دانست و گفت :‌ در مواقعی هزینه کردن بر خودداری از هزینه ارجحیت دارد و مالکان خودروهایی که وسیله خود را بیمه نکرده اند در مقابل خودداری از هزینه اندک احتمال دارد در آینده با هزینه ها و خسارت های بسیار بزرگتری روبرو شوند.

این جامعه شناس تصریح کرد : خانواده ها اصلی ترین کانون برای هر نوع تحولی در اجتماع محسوب می شوند و در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی هم اگر همه هنجارها و فرهنگ اقتصاد مقاومتی در درون خانواده ها نهادینه شود در ادامه می توانیم در لایه های میانی و کلان هم موفق باشیم.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری تلگرام

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی