گزارش مکتوب از 7 برنامه تلویزیونی سفیران

     

گزارش مکتوب از 7 برنامه تلویزیونی سفیران

دانلود فایل به صورت PDF

بسم اللّه الرحمن الرحیم

برنامه تلویزیونی

گفتگویی صمیمانه با سفیران سایر کشورها در ایران

کاری از گروه اقتصاد شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی ایران

پخش از شبکه های پنج سیما و شبکه خبر


تهیه کننده، کارگردان و مجری برنامه: عبداله عبدی

فهرست

خلاصه مصاحبه با سفیر فدراسیون روسیه                            

آقای لوان جاگاریان                23/بهمن 1396

خلاصه مصاحبه با سفیر آفریقای جنوبی

آقای ویلیام مکس وایتد            24/بهمن 1396

خلاصه مصاحبه با سفیر جمهوری ترکیه                     

آقای رضا هاکان تکین              25/ بهمن 1396

خلاصه مصاحبه با سفیر جمهوری آذربایجان                

آقای بنیاد حسین اف              26/بهمن 1396

خلاصه مصاحبه با سفیر مالزی                      

آقای رستم یحیی                  05/اسفند 1396

خلاصه مصاحبه با سفیر جمهوری اسلامی پاکستان                  

آقای آصف علی خان دورانی      06/اسفند 1396

خلاصه مصاحبه با سفیر برزیل                      

آقای رودریگو سانتوس              07/اسفند 1396

فدراسیون روسیه

در گفتگوی تفصیلی با سفیر روسیه در تهران طرح شد.

جلسه مسئولان عالی رتبه بانک مرکزی ایران و روسیه برای حذف دلار / ایجاد شرایط مناسب برای تسهیل صدور روادید تجار/ صدور ۶۶ هزار روادید گردشگری / ادامه روابط راهبردی با ایران حتی در صورت خروج آمریکا از برجام

سفیر روسیه در تهران، ایران را یکی از فاکتورهای مهم حفظ ثبات در منطقه میداند و خواستار حذف هر چه سریعتر دلار از مبادلات بین دو کشور است.

به گزارش روبط عمومی سفیران، روسیه پهناورترین کشور جهان است که تاریخی پر فراز و نشیب داشته است. نزدیک بودن فاصله تهران به مسکو (حدود ۳۰: ۳ ساعت)، روابط بسیار خوب مابین دو کشور ایران و روسیه، مهماننوازی مردم روس، تغذیه شبیه به ایران، معماری بسیار زیبای مسکو و دانشجویان فراوانی را سالیانه راهی روسیه میکند.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی رشد و تعالی روسیه سرعت فزایندهای یافت و از نظر علمی، اجتماعی و فرهنگی نیز از اکثر کشورهای اروپایی و حتی در برخی زمینهها از امریکا پیشی گرفت. در تاریخ کوتاهی که روسیه شکل گرفته، نظام انتخاباتی چند حزبی مشابه کشورهای غربی، در آن ایجاد شده است. اکنون روسیه مرحله نوینی را در سیاست، اقتصاد طی مینماید و به سرعت در حال تبدیل شدن به یک کشور مدرن است.

در آستانه سفر پوتین، رییس جمهور روسیه به ایران راهی سفارت روسیه در تهران واقع در خیابان نوفل لوشاتو شدیم و گفتگویی مشروح با لوان جاگاریان که ۶ سال به عنوان سفیر کشورش در تهران مشغول به فعالیت است، شدیم.

جاگاریان که مسلط به زبان فارسی و فارغالتحصیل رشته روابط بینالملل است، پیش از این در کشورهای فارسی زبان افغانستان و تاجیکستان فعالیت کرده است. این دومین باری است که جاگاریان در تهران حضور دارد، ۲۳ سال پیش نیز به عنوان دبیر اول سفارت روسیه در ایران حضور داشته است.

او که حدود ۶۰ سال دارد، دارای دو فرزند پسر است که پسر دومش در ایران متولد شده بچه تهران است. علاقه بسیاری به فوتبال دارد و معتقد است مثل داروخانه شبانه روزی کار میکند. ایران را یکی از فاکتورهای مهم حفظ ثبات در منطقه میداند و خواستار حذف هر چه سریعتر دلار از مبادلات بین دو کشور است.

آفریقای جنوبی

در گفتگوی تفصیلی با سفیر آفریقای جنوبی در ایران مطرح شد.

همه گزینههای تجارت با یورو، تهاتر و استفاده از پول رایج دو کشور در معاملات در حال بررسی است/ در برجام جای بازگشت نیست/ افزایش حجم مبادلات غیرنفتی دو کشور به دو میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰/ تلاش برای جلوگیری از مالیات مضاعف بین دو کشور / اتهامات علیه ایران صحیح نیست.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران از بررسی گزینههای تجارت با یورو، تهاتر و استفاده از پول رایج دو کشور در معاملات، بازگشت ناپذیری برجام، افزایش حجم مبادلات غیرنفتی دو کشور به دو میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ و تلاش برای جلوگیری از مالیات مضاعف بین دو کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سفیران، کشور آفریقای جنوبی همان طور که از نامش پیداست در جنوبیترین نقطه قاره آفریقا واقع شده است. کشوری که در درون خود کشوری دیگر را جای داده است.

آفریقای جنوبی با کشورهای نامیبیا، بوتسوانا، زیمبابوه، موزامبیک، سوازیلند و لسوتو همسایه است و در حقیقت لسوتو را در درون خود جای داده است.

آفریقای جنوبی تاریخ متفاوتی را نسبت به دیگر کشورهای آفریقایی تجربه کرده است. مهاجرت اروپاییها به آن و موقعیت استراتژیک دریایی آن سبب شد تاریخ پرفراز و نشیبی را داشته باشد.

مکس فیلمون وایت هد' Max Philemon Whithead' که او را به نام آرچی وایت هد 'Archie Whitehead' هم میشناسند، پای گفتگوی تفصیلی با عبداله عبدی تهیه کننده و مجری برنامه سفیران نشست و به پرسشهای او در زمینههای مختلف پاسخ داد.

برنامه مستند تلویزیونی سفیران در گروه اقتصاد شبکه پنج صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است.

جمهوری ترکیه

به گزارش روابط عمومی سفیران، در سومین بخش از گفت‌وگوهای مشروح «برنامه سفیران» سفرای کشورهای مختلف، با رضا هاکان‌تکین سفیر کشور ترکیه در جمهوری اسلامی به گفت‌وگو نشستیم.

در گفتگو با سفیر ترکیه این مسایل مطرح شد

ترکیه مقصد اول گردشگران ایرانی است . سالانه بیش از دو میلیون ایرانی به ترکیه سفر میکنند .

یکی از بزرگترین مشکلاتی که با آن مواجه هستیم تروریسم است . هفت سال است که بی ثباتی و جنگ داخلی در کشورهای همسایه جنوبی ما سوریه و عراق هست که امنیت داخلی ما رو هم تحت تاثیر قرار داده .

در سال های اخیر با سازمان تروریستی وابسته به فتح الله گولن که باعث کودتا شد مبارزه بی امانی داشته و داریم.

فصل اول برنامه تلوزیونی «سفیران» کاری از گروه اقتصاد شبکه پنج در ۷ قسمت ۵۵ دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و اجرای عبداله عبدی تهیه و تولید شده است.

در این برنامه با سفرای کشور‌های مختلف در تهران درباره موضوعات مختلف گفت‌وگو می‌شود. تا کنون مصاحبه با سفرای روسیه، آفریقای‌جنوبی و ترکیه در ایران پخش شده است و مصاحبه با سفرای برزیل، جمهوری آذربایجان و پاکستان در نوبت پخش قرار دارد.

برنامه «سفیران» از ۲۳ تا ۲۹ بهمن ماه هر شب ساعت ۲۲ بر روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

جمهوری آذربایجان

هرگز در تهران احساس ناامنی نکرده‌ایم/ افزایش ۷۰ درصدی مبادلات تجاری ایران و آذربایجان/ فروش ۴ هزار ماشین تولید ایران به آذربایجان / سفر سالیانه یک میلیون اتباع آذربایجان به ایران/ مذاکرات برای سواپ نفت از جمهوری آذربایجان به آب های جنوب ایران

سفیر آذربایجان در ایران از افزایش ۷۰ درصدی مبادلات تجاری ایران و آذربایجان خبر داد و گفت: در زمینه اقتصاد و تجارت نه تنها روبط دو جانبه بلکه همکاری در بازارهای ثالث هم شروع شده است.

به گزارش روبط عمومی سفیران، یکی از اصول روابط بین الملل اولویت بخشیدن توسعه تعاملات و همکاری ها با کشورهای همسایه است و با عنایت به این مهم، کشور آذربایجان به عنوان یکی از کشورهای شمالی و همسایه ایران برای ما حائز اهمیت بوده و خواهد بود. مقامات تهران همواره اعلام کرده اند که خواهان توسعه و ارتقای سطح مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان ایران و آذربایجان هستند.

به لحاظ مذهبی هم آذربایجان به عنوان دومین کشور شیعه در منطقه به لحاظ درصد جمعیت شیعیان آن کشور از پتانسیل و اشتراک بالایی جهت همکاری ها در زمینه های مختلف با ایران اسلامی برخوردار است. برگزاری‌ جشن‌ نوروز و موسیقی‌ سنتی‌ موقام،‌ نشانه‌های‌ نزدیکی‌ و تأثیر ماندگار و تاریخی‌ این کشور به‌ فرهنگ‌ ایرانی‌ هستند.

با در نظر گرفتن اهمیت مساله روابط با کشورهای همسایه شمالی و به طور خاص آذربایجان امروز به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران آمدیم و با بنیاد حسین اف به گفتگو نشستیم و نظرات وی را پیرامون روابط و تعاملات فی مابین دو کشور و همینطور مسایل و تحولات بین المللی جویا شدیم.

برنامه تلویزیونی سفیران کاری از گروه اقتصاد شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی ایران است که توسط تهیه کننده این برنامه عبداله عبدی، کارگردانی و اجرا می شود.

مالزی

در این برنامه با سفرای کشور‌های مختلف در تهران درباره موضوعات مختلف گفت‌وگو می‌شود. تا کنون روابط عمومی برنامه سفیران: در ادامه سلسله گفت‌وگوهای منحصر به فرد با سفرای کشورهای خارجی در جمهوری اسلامی ایران، این بار با «رستم یحیی» سفیر کشور مالزی در تهران به گفت‌وگو نشتیم.

کشور مالزی ترکیبی از نژادها، فرهنگ، زبان، مذهب، غذاها، پوشش است / امید داریم نقطه شروعی برای گسترش همکاری داشته باشیم / مالزی از سال‌های گذشته تمرکز بر بحث تجارت متقابل داشته

به شخصه توصیه دارم کالا‌های ایرانی را در خرید خود مد نظر قرار بدهند / کشور ایران فرصت‌های سرمایه گذاری بسیار زیادی دارد

حقیقتا این هست که دلار از مبادلات حذف شود بهتر است / بعد از برداشته شدن تحریم‌ها شرکت پتروناس برنامه‌هایی برای گسترش همکاری‌ها با همتای ایرانی خودش ارایه کرد

فصل اول برنامه تلوزیونی «سفیران» کاری از گروه اقتصاد شبکه پنج در ۷ قسمت ۵۵ دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و اجرای عبداله عبدی تهیه و تولید شده است.

مصاحبه با سفرای روسیه، آفریقای‌جنوبی، ترکیه و جمهوری آذربایجان در ایران پخش شده است.

برنامه «سفیران» ساعت ۲۲ بر روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

جمهوری اسلامی پاکستان

برنامه سفیران، در ادامه سلسله گفتوگوهای منحصر به فرد با سفرای کشورهای خارجی در جمهوری اسلامی ایران، در ششمین قسمت این برنامه با «آصف علی دورانی» سفیر کشور پاکستان در تهران به گفتوگو نشتیم.

بعد از اینکه این تحریمها برداشته شده در زمانی که من حضور دارم میبینم این حجم تجارت ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است

۳۰۰ هزار زائر پاکستانی هر سال به ایران برای زیارت میآیند

اجازه بدهید اینجا تصحیحی کنم این خط لوله صلح موقع ای بوده که ایران جزوش بوده، ولی الان خط لوله ایران و پاکستان است این را نمیتوانیم خط لوله صلح بنامیم

در چارچوب روابط دو جانبه بانکی هنوز کارهایی هست که باید انجام بدهیم.

خلیج فارس است. نمیتوانیم تاریخ را عوض کنیم این تاریخی است.

صلح و ثبات و امنیت در ایران خیلی خوب است که در این خصوص باید به رهبری و حکومت ایران تبریک گفت

فصل اول برنامه تلوزیونی «سفیران» کاری از گروه اقتصاد شبکه پنج در ۷ قسمت ۵۵ دقیقهای به تهیهکنندگی عبداله عبدی تهیه و تولید شده است.

در این برنامه با سفرای کشورهای مختلف در تهران درباره موضوعات مختلف گفتوگو میشود. تا کنون مصاحبه با سفرای روسیه، آفریقایجنوبی، ترکیه و جمهوری آذربایجان و مالزی در ایران پخش شده است.

برنامه «سفیران» ساعت ۲۲ بر روی آنتن شبکه پنج سیما میرود.

برزیل

به گزارش برنامه سفیران، در ادامه سلسله گفت‌وگوهای منحصر به فرد با سفرای کشورهای خارجی در جمهوری اسلامی ایران، در هفتمین قسمت این برنامه با آقای «رودریگو دی آزردو سانتوس» سفیر کشور برزیل در تهران به گفت‌وگو نشستیم.

برزیل برای ارایه فرهنگ، شادمانی و جشن‌ها و کارناوال‌هایی هست و مراسم فرهنگی هست که مردم برزیل دارند

برزیل یک اقتصاد بسیار متنوع هم دارد البته خیلی‌ها معتقدند که یکی از بزرگترین بخش‌های اقتصاد برزیل بخش کشاورزی آن هست.

به محصولات ایرانی خیلی علاقه دارم / که کیفیت و قیمت خوبی دارند

ایران و برزیل چیزی حدود ۲.۶ دهم میلیارد دلار مبادلات تجاری با همدیگر داشته اند البته قسمت اعظمی از این رقم را صادرات کشور برزیل به ایران تشکیل می‌دهد

تراز تجاری بین دو کشور تا حد زیادی به سمت برزیل هست و از سمت ایران تراز بسیار پایین هست و این تراز باید قطعا از سمت ایرانی‌ها بهبود بیابد تا اینکه بشود در ارتباط با مسئله مبادله پولی بین ارز‌های بین کشور ایران و برزیل به طور مستقیم در موردش صحبت کرد.

خیلی احساس امنیت در ایران می‌کنم.

باید رجزخوانی را از حقیقت جدا کرد / ایران تلاش می‌کند که از روش‌های صلح آمیز مشکلات و چالش‌های پیش روی خودش را حل کند.

فصل اول برنامه تلویزیونی «سفیران» کاری از گروه اقتصاد شبکه پنج در ۷ قسمت ۵۵ دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و اجرای عبداله عبدی تهیه و تولید شده است و این برنامه آخرین قسمت فصل اول این برنامه هست.

متن کامل مصاحبه با سفیران کشورها

متن کامل مصاحبه با سفیر فدراسیون روسیه                         

آقای لوان جاگاریان                23/بهمن 1396

متن کامل مصاحبه با سفیر آفریقای جنوبی       

آقای ویلیام مکس وایتد            24/بهمن 1396

متن کامل مصاحبه با سفیر جمهوری ترکیه                           

آقای رضا هاکان تکین              25/ بهمن 1396

متن کامل مصاحبه با سفیر جمهوری آذربایجان             

آقای بنیاد حسین اف              26/بهمن 1396

متن کامل مصاحبه با سفیر مالزی                            

آقای رستم یحیی                  05/اسفند 1396

متن کامل مصاحبه با سفیر جمهوری اسلامی پاکستان               

آقای آصف علی خان دورانی      06/اسفند 1396

متن کامل مصاحبه با سفیر برزیل                            

                                      آقای رودریگو سانتوس              07/اسفند 1396         

متن کامل مصاحبه با سفیر محترم

آقای لوان جاگاریان

سفارت فدراسیون روسیه

لوح فشرده کامل مصاحبه

متن کامل مصاحبه با سفیر فدراسیون روسیه

مجری: از کشورتان روسیه به بینندگان ما بگویید؟

جاگاریان: به ساختمان قدیمی در مرکز پایتخت زیبای جمهوری اسلامی ایران شهر تهران خوش آمدید. روسیه بزرگترین کشور جهان از لحاظ مساحت است و حتی بعد از فروپاشی اتحاد شوروی ۲۶ سال پیش باز هم روسیه بزرگترین کشور جهان است و همزمان میشود گفت که روسیه کشور صلح دوستی است که دنبال روابط خوب با همه کشورها است آن چه مربوط به روابط مان با همسایه عزیزمان جمهوری اسلامی ایران در طی سالهای اخیر روابط ما به اندازهای بهتر شده و الان ما میبینیم که در سطوح مختلف در ابعاد مختلف این همکاریهای متعاقبا مفید خیلی سریع جلو میرود که به نفع هر دو ملت و کشور است.

مجری: آیا قبل از اینکه به عنوان سفیرمنصوب شوید و به ایران به عنوان سفیر تشریف بیاورید، به ایران آمده بودید؟

جاگاریان: بله این دومین ماموریت من در جمهوری اسلامی ایران است. اولین بار ۲۳ سال پیش اینجا آمدم و اقامت داشتم و کار کرده بودم. از سال ۱۹۹۴ الی ۱۹۹۹ و بعد از اتمام اقامت من در ایران دو سال دیگر در وزارت امور خارجه بودم لذا ایران برای من کشوری هست که تا اندازهای میشناسم و حالا درست شش سال است که به عنوان سفیر در ایران خدمت میکنم. در مجموع ۱۱ سال میشود.

مجری: قبل از اینکه با ایران آشنا شوید چه دید و نگاهی نسبت به کشور ایران داشتید؟

جاگاریان: طبیعتا نگاه ما مثبت بوده، چون خودم متولد تفلیس گرجستان هستم و ارمنی هستم. وقتی که وارد دانشگاه بین المللی دولتی شدم و برای ما چند زبان پیشنهاد کردند که بیاموزم تصمیم گرفتم زبان شیرین فارسی را انتخاب کنم چنانچه بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه من شش سال در افغانستان کار کردم.

مجری: خیلی خوب فارسی صحبت میکنید این علاقه از کجا شکل گرفت که شما به سمت زبان فارسی آمدید؟ چه طور زبان را یاد گرفتید؟

جاگاریان: در مسکو یاد گرفته ام، اما وقتی که در افغانستان کار خود را شروع کردم چه در کابل چه در مزار شریف، چون آنجا زبان اداری یک لهجه دیگری است برایم خیلی مشکل بود. از آنجا که آمدم چه در ماموریت اول چه در ماموریت دوم در صحبت با روزنامهها و تلویزیون و ایرانیها خیلی کمکم کرد. در کل آنچه مربوط به زبان فارسی است زبان مشکلی نیست حداقل اگر بخواهیم با زبانهای دیگر مقایسه کنیم زبان فارسی آسانتر است.

مجری: چند فرزند دارید؟

جاگاریان: دو پسردارم.

مجری: در ایران زندگی میکنند؟

جاگاریان: یک پسر ما در سرکنسولگری روسیه کار میکند و در آمریکا دیپلمات روس است. پسردوم که در ایران متولد شده بچه تهران است و در حال حاضر زبان فارسی یاد میگیرد و سال آینده از دانشگاه دولتی مسکو که من نیز آنجا تحصیل کردم فارغ التحصیل میشود. خیلی علاقهمند است که در وزارت امور خارجه روسیه در ایران مثل اینجانب کار کند، ولی تا زمانی که من هستم به عنوان سفیر ایشان نمیتواند آنجا کار کنند.

مجری: همسر شما چه طور در ایران مشکلی نداشته است

جاگاریان: اصلا.

مجری: چه طور زندگی میکند؟

جاگاریان: بیشتر در مسکو است، ولی گهگاهی میآید خیلی خوشحال است و خوشش میآید. ما اقوام زیادی داریم اقوام ارمنی ایران که با آنها ارتباط داریم و تا اندازهای زندگی ما را آسانتر میکند.

مجری: در مورد نقاط فرهنگی مشترک بین دو کشور بفرمایید چه نقاط فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه است؟

جاگاریان: شما هم اطلاع دارید روسیه کشوری است که نمایندگان ملتهای زیادی در آنجا زندگی میکنند. مسیحی ها، کلیمیها و مسلمانها. در فدراسیون روسیه بیش از ۲۰ میلیون مسلمان داریم که همه دارای حقوق مساوی هستند، در قفقاز شمالی وقتی که از این جمهوریها هیئتها وارد تهران میشوند مثلا از جمهوری تاتارستان ما احساس میکنیم یک نزدیکی از لحاظ فرهنگی، دینی و زبانی وجود دارد. ما از این واقعیت خیلی خوشحالیم.

مجری: دید شما در مورد تعاملات بین ایران و روسیه چیست؟

جاگاریان: من به عنوان سفیر فدراسیون روسیه بی نهایت خوشحالم و بی نهایت از همکاریهای دو جانبه در سطوح و ابعاد مختلف به ویژه در بعد سیاسی راضی هستم. در حال حاضر در آستانه سفر آقای پوتین، رییس جمهور روسیه هستیم. ایشان دو سال پیش از ایران بازدید کردند. آن زمان با مقام معظم رهبری و جناب آقای روحانی رئیس جمهور ایران ملاقات کردند و صحبتهای گرم و مفیدی بود و امیدوارم و حتی شک و تردیدی ندارم با در نظر داشتن وضع فعلی در این منطقه امسال این سفر خیلی خوب و موثر خواهد بود.

*هیچ تهدید، فشار، حمله و جنگی به نتیجه نمیرسد

مجری: فکر میکنید چه اقداماتی باید انجام شود که این تعاملات بین دو کشور گستردهتر و بیشتر شود؟

جاگاریان: ما از لحاظ سیاسی مشکلی نداریم. از لحاظ نظامی ما هم نظامیهای منظم داریم. با تلاشهای روسیه و ایران توانسته ایم تا اندازه زیاد در مبارزه با ضد تروریسم به پیروزی برسیم؛ و میبینیم که طی این مدت آخر با تلاشهای سه کشور روسیه، ایران و ترکیه به نتایج خیلی خوبی رسیدیم، ولی درباره آنچه مربوط به سوال شما است باید گفت که همه مشکلات و اختلافات نظرها باید فقط و فقط از طریق مذاکرات حل و فصل شود هیچ تهدید، فشار، حمله و جنگی به نتیجه نمیرسد.

*از سطح همکاری اقتصادی ایران و روسیه بی نهایت ناراضی هستیم

مجری: همان طور که فرمودید روابط سیاسی بین دو کشور روابط بسیار خوبی است در خصوص تعاملات اقتصادی روسیه و ایران بفرمایید که چگونه است؟

جاگاریان: از آنچه مربوط به سطح همکاری ما در بعد اقتصادی است بی نهایت ناراضی هستیم، چون امکانات ما خیلی زیاد است، ولی تا به حال به هدفهایی که هر دوطرف مایل است برسند، نرسیده ایم. مشکلات عینی و غیرعینی وجود دارد نمیخواهم وارد جزییات شوم. اگر اشتباه نکنم دیگر این ارقام اختلاف دارد، اما طی ربع اول سال جاری میلادی طوری که به ما گزارش دادند از نمایندگی بازرگانی حجم تبادل کالا به ۵۰۰ میلیون کالا رسیده که اگر اینگونه باشد سالی دو میلیارد دلار است درحالیکه وقتی که به عنوان سفیر به ایران آمدم (شش سال قبل) این رقم بیش از ۴ میلیارد دلار بود. ما میتوانیم این ارقام را ده میلیارد برسانیم.

مجری: چه قدر تمایل از سوی تجار روس وجود دارد که در ایران سرمایه گذاری کنند؟

جاگاریان: علاقه مندی زیادی وجود دارد، اما باید ما یکدیگر را بهتر بشناسیم یعنی قوانین اقتصادی و دارایی و گمرکی و مالیاتی یکدیگر را باید بهتر درک کنیم و بشناسیم که با مشکلات روبه رو نشویم.

مجری: در خصوص پیشرفتهای ایران در زمینه دانش و اقتصاد نگاه شما چیست؟

جاگاریان: درباره آنچه مربوط به دانش و اقتصاد است رایزنیها و فرمت خیلی خوبی داریم. ابتدا جلسات روسای دانشگاههای ایران و روسیه که تا به حال چنین همایشهایی هم در روسیه و هم در تهران گذاشته شده و به زودی امسال در مسکو همایش سوم برگزار خواهد شد. دوم نیز کمیته سطح عالی بین هر دو کشور است که رئیس آن از طرف جمهوری اسلامی ایران معاون ریاست جمهوری در امور فناوری و از طرف روسیه معاون نخست وزیر روسیه هستند. کمیته سطح عالی در اوایل سال آینده در تهران برگزار میشود، ولی قبل از این جلسه هم کارهای مقدماتی هم انجام شده است.

مجری: مناطق اصلی تجارت بین دو کشور کجاست؟

جاگاریان: مثلا انرژی، ترانسفورت، کشاورزی، پتروشیمی و سایر موارد واردات مثل میوه جات و سبزی جات از ایران به روسیه و گوشت و گندم از روسیه. اگر امکانش باشد امیدوارم که این جلسه کمیسیون مشترک حداقل در اوایل سال آینده میلادی برگزار شود که طرفین بتوانند وارد جزییات شوند.

*شرایط مناسبی را برای تسهیل صدور روادید تجار ایجاد کرده ایم

مجری: یک مقدار از حجم تراز تجاری بین دو کشور ناراضی بودید به نظرتان باید چه کار کنیم که این حجم تجاری افزایش پیدا کند و روند رو به رشدی را طی کند؟

جاگاریان: اول این موضوع بستگی به بخش خصوصی دارد، اگر در بخش خصوصی این رفت و آمدها بیشتر شود ما هر دو طرف شرایط مناسبی را برای تجار ایجاد کرده ایم. منظورم تسهیل شرایط صدور روادید است. این رفت و آمدها هم وجود دارد چه بین نمایندگان شرکتهای مختلف چه بین نمایندگان استانهای مختلف ایران و روسیه. الان نوبت بخش خصوصی است آنها باید فعالتر باشند.

* ۶۶ هزار روادید گردشگری صادر کردیم

مجری: هم ایران هم روسیه کشورهای تاریخی هستند همان طور که میدانید نقاط بسیار جذاب و مهمی به لحاظ گردشگری جمهوری اسلامی ایران دارد چه تعداد ویزای گردشگری برای شهروندان روسی در ایران صادر شده و چه قدر تلاش میشود تااینکه برای نزدیک شدن نگاهها و دلهای دو کشور حضور توریستهای روسی را به ایران داشته باشیم؟

جاگاریان: سوال خیلی خوبی است و تشکر میکنم از این سوال، من، چون سفیر روسیه در ایران هستم برای ما مهم است که بیشتر شهروندان ایران به روسیه سفرکنند. ما دو کنسولگری داریم یکی در رشت و دومی در اصفهان است. سال گذشته اگر اشتباه نکنم ما در سفارت روسیه در تهران حدود ۶۳ هزار روادید گردشگری را صادر کردیم و امسال اگر اشتباه نکنم این رقم ۶۶ هزار است. مسکو در این تابستان پر از ایرانیها بود ما خیلی خوشحالیم که ایرانیها امکان دارند به روسیه سفرکنند امیدواریم سال آینده از سایر شاهراههای روسیه هم بازدید کنند.

*قرارداد لغو روادید برای گردشگران ایران و روسیه هنوز اجرایی نشده

مجری: همان طور که اطلاع دارید طی سفر روحانی به مسکو در تاریخ ۲۸ ماه مارس قرارداد مهمی درمورد لغو روادید برای گردشگران از ۵ الی ۵۰ نفر امضا شد. البته هنوز این کار اجرایی نشده یک جریان هماهنگی داخلی ادامه پیدا میکند در هر دو کشور وقتی که این جریانات هماهنگی به پایان میرسد طرفین به یکی دیگر اعلام خواهد کرد که ما آمادگی داریم بدون روادید گردشگران را بفرستید و این کار را برای ما آسانتر میکند. امیدوارم برای فصل آینده توریستی یعنی تابستان سال ۲۰۱۸ تعداد ایرانیهای عزیزی که بتوانند به روسیه سفر کنند بیشتر شود.

؟؟؟؟؟

*امنترین کشور منطقه ایران است

مجری: نظر شما در مورد صلح و امنیت در ایران چیست؟

جاگاریان: صلح و امنیت برای همه ما مهم است به خصوص در این منطقهای که جمهوری اسلامی ایران هست. من فکر میکنم امنترین کشور منطقه ایران است، من خودم اینجا زندگی میکنم هیچ خطری را احساس نمیکنم. در آرامش کامل هستیم و وضع چه از لحاظ اقتصادی چه از لحاظ سیاسی ثابت است. بحثهایی در داخل کشور است که این بحثها معمولی است و در خود چارچوب بحثهای داخلی کشور است. اختلافات نظر وجود دارد و طبیعی است در هر کشوری همین طور است، در هر کشور دمکراتیک این طور است نه دیکتاتوری.

مجری: چالشهای تجار روسی در ایران چیست؟

جاگاریان: باید قوانین داخلی را بیشتر آشنا شوند یعنی خود عوارض، مالیات، گمرک و..، چون بعضیها که دانششان کفایت نمیکند بعدا با مشکل روبه رو میشوند، ولی این یک روند معمولی که اتفاق میافتد نه فقط در ایران شایددر کشور روسیه هم همین طور است.

مجری: فکر میکنید در روسیه برای چه محصولاتی از جمهوری اسلامی ایران بیشتر تمایل هست؟

جاگاریان: میوه جات، سبزیجات، پسته، فرش، خشکبار، و همچنین به بعضی از ماهیها شاید نه همه، ولی بعضی از انواع مختلف شاید گوشت و طلاهای مختلف و یا مثلا موادشیمیایی، پتروشیمی و... نیاز داریم.

*آمادگی روسیه برای همکاری در زمینه کالاهای دانش بنیان ایران

مجری: با کالاهای دانش بنیان ایران مثلا کالاهای حوزه نانو یا از این دست کالاها چه قدر آشنا هستید؟

جاگاریان: در این زمینه آمادگی داریم همکاری کنیم، ولی زیاد ما وارد نیستیم، چون بیشتر درگیر کارهای دیگری هستیم.

مجری: بیشتر درگیر مسائل سیاسی هستید؟

جاگاریان: بله وقت برای آشنا شدن با ابعاد مختلف خیلی کم است.

مجری: وضعیت ژئوپلیتیک منطقه وضعیت خاصی است چه قدر شما تمایل دارید برای اینکه بخواهید زیرساختهایی که وجود دارد را بازسازی کنید و فصول مشترک اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران در منطقه ایجاد کنید؟

جاگاریان: ما با ایران همکاری میکنیم به نوبه اول در خصوص سوریه. الان با همدیگر بر ضد تروریسم مبارزه میکنیم، ولی در حال حاضر ما وارد مرحله دیگری میشویم این مرحله بیشتر سیاسی و اقتصادی است. باید بیشتر برای بحثهای اقتصاد سوریه برای ساختار آینده سوریه فکر کنیم. باید به دوستان سوری کمک کنیم که هر چه زودتر صلح و آرامش به روسیه برگردد.

مجری: مایلم نگاه شما را در مورد کلمه Made in iran (ساخت ایران) بر روی کالای ایرانی بدانم که چه حس و احساسی و چه دیدگاهی نسبت به ساخت ایران دارید؟

جاگاریان: شما کالاهای خوبی در جمهوری اسلامی ایران دارید و آنها هم در کشورهای همسایه میدانند شما صادرات میکنید. قفقاز جنوبی، افغانستان کشورهای منطقه، ولی به هر حال میدانم که شما کالاها و تجهیزاتی دارید که در ایران ساخته میشوند و شرکت کشورهای ثالث که موسسات مشترک میگوییم؟ که کیفیتش خیلی بالا است.

مجری: چه قدر محصولات ساخت داخل را توصیه میکنید؟

جاگاریان: ما آمادگی داریم در این زمینه همکاری میکنیم. در این مورد کسانی پیروز میشوند که کالای آنها هم ارزانتر میشود هم از لحاظ کیفیت بالاتر میشود این دیگر قوانین بازار آزاد است.

مجری: یک تاجر ایرانی اگر بخواهد محصولی را به کشور شما ارسال کند و صادر کند چه اقداماتی باید انجام دهد و خود شما به عنوان سفیر چه تسهیلاتی برایش فراهم میکنید؟

جاگاریان: ما نمایندگی بازرگانی در تهران داریم که در خیابان پامنار واقع شده است آنجا متخصصین خوبی کار میکنند و تاجر ایرانی یکی از گزینهها هست میتوانند مراجعه کنند و سوال کنند. آنها میتوانند کمک کنند که یک شریک خوبی را در روسیه پیدا کنند. بعضی اوقات نماینده بازرگانی به ما نامه میزند و خواهش میکند که ما برای فلان شخص روادید صادر کنیم که روسیه برود و آنجا

مذاکره کند. گزینه دیگر شما نمایندگی بازرگانی در مسکو در حاشیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو دارید اتاقهای بازرگانی، کنسولگری و سفارت دارید که میتوانیم مفید باشیم که به تجار ملی هر دو کشور کمک کنیم.

مجری: در مورد تسهیلات برای کالای خاص شما برنامهای دارید؟

جاگاریان: در حال حاضر یک سری ملاقات و مذاکرات بین جمهوری اسلامی و؟ برگزار شد، چون روسیه به تنهایی در این زمینه تصمیم گیری نمیکند ما ۵ کشور هستیم روسیه قزاقستان بلاروس قرقیزستان و ارمنستان و چند دوره مذاکرات انجام شد امیدوارم به زودی به نتیجه برسیم.

مجری: برنامه شما برای افزایش سرمایه گذاری در ایران چیست؟ چه برنامههایی دارید؟

جاگاریان: نظر ما این است که هر چه سریعتر جلسه کمیسیون مشترک برگزار شود و در حاشیه آن چه نمایندگان ساختارهای دولتی چه نمایندگان بخش خصوصی با هم صحبت کنند. ما فقط شرایط را مهیا میکنیم.

مجری: برای افزایش ضریب امنیت معاملات بین بازرگانان دو کشور چه اقداماتی انجام دادید؟

جاگاریان: در بخش خصوصی اختلاف نظر وجود دارد. وقتی که آنها به کارهایی دست میزنند باید مطمئن باشند که طرف مقابل هم قابل اعتماد است. ما نمیتوانیم مداخله کنیم وقتی که بخش خصوصی دیگر خودشان دنبال یک قرارداد هستند و دادگاه اقتصادی داریم.

*حذف دلار از مبادلات بین دو کشور باید هر چه سریعتر اتفاق بیفتد

مجری: در حال حاضر بخشی از مبادلات بین دو کشور از طریق واحد پول ملی اتفاق میافتد و بخش دیگر از طریق واحد دلار قرار است مبادله شوند نظرتان در مورد حذف دلار از بین معاملات دو کشور چیست؟

جاگاریان: نظر من مثبت است ما باید هر چه سریعتر از دلار استفاده نکنیم. یورو یا ارز ملی هر دو کشور وجود دارد. در اوایل ماه اوت جلسهای بین مسئولین عالی رتبه بانک مرکزی هر دو کشور در مسکو بود که کارگروهی در این زمینه داریم ما انتظار داریم که نتایج این جلسه برای تجار هر دو کشور مفید باشد.

مجری: با توجه به روابط بسیار خوب بین ایران و روسیه تمایل زیادی وجود دارد که تجار ایرانی به بازارهای کشور روس ورود پیدا کنند و فکر میکنم بالعکس هم باشد از دید شما وضعیت تجار ایرانی در کشور روسیه به چه صورتی است؟

جاگاریان: ما مشکلات را جدی نمیبینیم. اگر کسی میخواهد وارد بازار روسیه شود مشورت کند چه در تهران با نمایندگی بازرگانی چه با سفارت ایران در مسکو.

مجری: الان عمده صادرات ما همان طور که شما فرمودید محصولات کشاورزی خشکبار و محصولاتی است که از خاک به عمل میآید برای سرمایه گذاری در حوزه کشت و صنعت در ایران آیا پیشنهاداتی دارید؟ با توجه به اینکه این سرمایه گذاری میتواند منافع دو جانبهای را برای هر دو کشور داشته باشد؟

جاگاریان: پیشنهادی ندارم، باید بخش خصوصی پیشنهاد را مطرح کند ما که آمادگی داریم شرایط مناسبی را ایجاد کنیم برای رفت و آمد و صدور روادید و...

*اراده ملی دو کشور برای افزایش حجم تجارت

مجری: رقم صادرات ایران به روسیه تنها یک درصد از حجم تجارت روسیه با سایر کشورهاست برنامهای برای افزایش این درصد دارید؟

جاگاریان: طبیعتا برنامه هست، ما از ارقامی که هست ناراضی هستیم. امیدواریم کمیسیون مشترک امکانات بیشتری را داشته باشیم.

مجری: به هر حال این حجم مبادلات تجاری با این همه اشتراکات در زمینههای سیاسی و زمینههای دیگر به نظرم رقم کمی است، این طور نیست؟

جاگاریان: خیلی کم است، خیلی ناراضی هستیم، باید جدی وارد شویم، ولی هر دو طرف اراده دارند و اراده ملی وجود دارد چه از طرف ایران و چه از طرف روسیه.

مجری: یکی از مسائلی که در بین دو کشور کمتر توجه شده مسئله استفاده از راههای دریایی است برای این موضوع چه فکری کردید؟

جاگاریان: از دریای خزر استفاده میشود طوری که اطلاع داریم مشکلی نبود.

مجری: برای توسعه استفاده از این ظرفیت حمل و نقل برنامهای دارید؟ برای احداث لنگرگاه ها، بندرها و یا اضافه کردن کشتیهای باربری برنامه خاصی دارید؟

جاگاریان: کارگروهی بین وزارت خانههای حمل و نقل هر دو کشور داریم و به طور منظم با یکدیگر ملاقات میکنند. فکر میکنم در حاشیه کمیسیون مشترک کارگروهی وجود دارد که در این زمینه کار میکنند مثلا کارگروه حمل و نقل داریم و کارگروه صنعت و تجارت است که به زودی در روزهای آینده جلسه این کارگروه برگزار میشود که از طرف جمهوری اسلامی آقای خسرو تاج معاون آقای مسعود کرباسیان رئیس این گروه است که ایشان هم سفر خواهند کرد و با همتای روسی خود ملاقات و مذاکره میکنند.

مجری: آن طور که از صحبتهای شما متوجه شدم این بود که تجار و بازرگان ایرانی اول باید طرفهای خودشان را در بخش خصوصی کشور روسیه پیدا کنند و شما هم در سفارت روسیه به تسهیل بحثهای اقتصادی بین دو کشور کمک میکنید.

جاگاریان: بله.

مجری: فکر میکنم شما به عنوان سفیر روز معمولی ندارید و روزتان با سایر افراد متفاوت است اگر مایل هستید میتوانید با مردم کشور ایران یک هفته کاری خودتان را در میان بگذارید و بگویید در جمهوری اسلامی ایران چه کار میکنید؟

جاگاریان: هر روز مثل داروخانه شبانه روزی کار میکنم. برای ما قدری مشکل است، چون در روسیه روزهای تعطیلی روز شنبه و یکشنبه است و ایران پنج شنبه وجمعه است. بعضیها فراموش میکنند در ایران پنج شنبه و جمعه کار نمیکنند زنگ میزنند دستور میدهند سریع این کار را باید انجام بدهید، ولی اینجا مرخصی و تعطیل است و ما را مجبور میکنند که هر روز در حال آماده باش باشیم.

*ایران یکی از فاکتورهای مهم حفظ ثبات در منطقه است

مجری: درباره صحبتهای اخیر رئیس جمهور آمریکا نظر شما چیست؟

جاگاریان: ما چندین بارعرض کردیم که با این اتهاماتی که ایشان وارد کرده موافق نیستیم. ایران پایند به برجام است و حتی آژانس وکشورهای غربی این را گفته اند و ما تاکید میکنیم که ایران صددرصد به طور کامل به تعهدات خود پای بند است لذا ما انتظار داریم که کنگره آمریکا یا دولت آمریکا هم پای بند باشند، چون اگر خارج شود خیلی خطرناک است و به حوادث خیلی منفی منجر میشود چه برای منطقه چه برای جهان و حتی خود آمریکا. اینکه وی ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده را رد میکنیم، چون ایران خودش قربانی تروریسم است و این را مشاهده کرده ایم چه در مرزهای شرقی ایران چه در مرزهای غربی ایران برعکس ایران بر ضد تروریسم بوده و در حال حاضر در سوریه دوشادوش دوستان روسی خود و دوشادوش نیروهای دولتی سوریه مبارزه میکند.

مجری: این درست و صادقانه نیست که ایران و سپاه پاسداران را متهم میکنند که از تروریسم حمایت میکنند. فکر میکنم که ایران یکی از فاکتورهای مهم حفظ ثبات در منطقه است. ما همکاری با جمهوری اسلامی ایران داریم چه در خصوص خزر چه در خصوص افغانستان چه در خصوص سوریه و رایزنیهای منظمی در مورد مسائل مختلف داریم و از این همکاریهای سیاسی بی نهایت راضی هستیم. امیدوارم این رایزنیها در آینده هم ادامه پیدا کند.

آقای عراقچی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این اواخر از روسیه بازدید کرده است. ما سمیناری در مورد برجام داشتیم رایزنیهای دو جانبه داشتند و در این مذاکرات طرف روسی بار دیگر تاکید کرد که ما به برجام پای بند هستیم و ایران نیز همین طور و اگر باز هم مطرح میشود که ایران از طریق سازمان ملل متحد تحریم شود روسیه این را رد خواهد کرد.

مجری: همانطور که میدانید آمریکا از معاهده جهانی آب و هوایی پاریس خارج شده و رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده میخواهد از برجام خارج شود. شما نگران نقض تعهدات فی مابین روسیه و آمریکا نیستید؟

جاگاریان: ما نگران هستیم. چندین بار اعلام کردیم در سطوح مختلف، اما مهم این است که متحدین آمریکا خیلی نگران هستند. متحدین نزدیک آمریکا کشورهای اروپایی، انگلیس، فرانسه، آلمان، سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستند. امیدواریم که کشورهای اروپایی بتوانند تا پایان بایستند و آمریکا را قانع کنند که از برجام خارج نشود. خانم موگرینی به زودی برای مذاکره به آمریکا میرود که امیدوارم سفرش موثر باشد.

مجری: اگر آمریکا از برجام به صورت کامل خارج شود و بخواهد به شرکتهای روسی فشار بیاورد کشور روسیه چه اقداماتی انجام خواهد داد؟

جاگاریان: حتی نمیخواهم فکر کنم که چنین اتفاقی بیفتد. امیدوارم آمریکا به برجام پای بند باشد شاید دنبال بهانه مختلف باشد مثلا ما شنیده ایم که شاید تحریم کنند نه مثلا ایران را بلکه برنامه موشکی حقوق بشر یعنی رسما از برجام خارج نشوند این امکان هم وجود دارد.

*روابط راهبردی با ایران حتی در صورت خروج آمریکا از برجام ادامه دارد

مجری: به هر حال خروج آمریکا از تعهداتش این احتمال را به وجود میآورد که به صورت کامل از برجام خارج شود برای حفظ روابط استراتژیک با جمهوری اسلامی ایران چه کاری میکنید؟

جاگاریان: ما تلاش خواهیم کرد که روابط راهبردی مان با ایران حفظ شود خیلی تلاش خواهیم کرد این اراده ملی ماست.

مجری: اگر سخن پایانی دارید، بیان کنید

جاگاریان: برای من افتخار بزرگی است که طی یازده سال در ایران زندگی و کار میکنم و از این ۱۱ سال ۶ سال به عنوان سفیر فدراسیون روسیه در جمهوری اسلامی ایران روابط خیلی خوبی دارم چه در ساختارهای دولتی ایران چه با مردم ایران. با استفاده از فرصت میخواهم از مسئولین عالی رتبه ایران قدردانی کنم بابت کمکی که از آنها میگیرم.

من، چون خیلی علاقهمند به فوتبال هستم تبریک میگویم به مردم ایران، چون تیم فوتبالشان بهترین تیم آسیا است و یکی از قویترین تیمهای جهان است و امیدوارم سال آینده که این مسابقات جام جهانی در روسیه برگزار میشود ایران نقش برجستهای را ایفا کند و آرزوی موفقیت برای تیم ملی فوتبال ایران داریم.

انتهای پیام

متن کامل مصاحبه با سفیر محترم

آقای ویلیام مکس وایتد

سفارت آفریقای جنوبی

لوح فشرده کامل مصاحبه

متن کامل مصاحبه با سفیر آفریقای جنوبی

مجری: از کشورتان آفریقای جنوبی بگویید؟

مکس فیلمون وایتد: کشور آفریقای جنوبی کشور بسیار زیبایی است وهمان طور که در جریان هستید ملت ما ملت رنگین کمان هستند چراکه مردم کشور ما از رنگ و نژادها و قومیتهای مختلف هستند و با وجود تنوع قومیتها و قبیلهها درکشورمان یک ملت متحد هستیم.

ایرانیهای زیادی در آفریقای جنوبی زندگی میکنند و کشور ما یکی از پیشرفتهترین سیستمهای اقتصادی را در قاره آفریقا دارد. سیستم بانکی موثر وکارامدی دارد و هم چنین آفریقای جنوبی در مجمع همکاری کشورهای جنوب آفریقا عضو هست و رئیس جمهور زوما ریاست این انجمن را به عهده دارد.

در زمینه تولید، آفریقای جنوبی بسیارموفق عمل کرده است. جامعه مدنی بسیارپیشرفتهای داریم و یک کشور بسیار صلح آمیز هستیم. آفریقای جنوبی نقش مهمی در سازمانهای بین المللی ایفا میکند یکی از آنها جنبش غیرمتعهدهاست که ایران هم یکی از اعضای آن است و هم چنین میتوانیم به انجمن کشورهای حوزه اقیانوس هند اشاره کنیم که آفریقای جنوبی در آن عضو است و در واقع نقش موثری را ایفا میکند.

مجری: آیا قبل از اینکه شما به عنوان سفیر به ایران بیایید، سفری به ایران داشته اید؟

مکس فیلمون وایتد: خیر من قبل از اینکه به عنوان سفیر منصوب شوم سفری به ایران نداشتم، ولی در واقع اطلاعات و شناخت من از ایران برمی گردد به انقلاب اسلامی سال ۵۷ که ما هم در آن دوران درگیر مبارزات خودمان برای آزادی بودیم و به این ترتیب تغییراتی که در اجتماع ایران اتفاق میافتاد را دنبال میکردیم. در آن زمان بود که من با تمدن ایران آشنا شدم و اتفاقاتی که در این قسمت از منطقه اتفاق میافتاد را پیگیری میکردم.

مجری: چند سال در ایران هستید؟ فرهنگ ایران چه تاثیری در زندگی شما به عنوان سفیر آفریقای جنوبی داشته است؟

مکس فیلمون وایتد: من از سال ۲۰۱۳ در ایران هستم و نوروز سال جدید وارد پنجمین سال میشود. حضورمن در ایران و در واقع تاثیرات فرهنگ ایران بر زندگی من خیلی مثبت بوده است. ایرانیها خیلی انسانهای گرم، صمیمی و میهمان پذیری هستند و هیچ وقت به آن اندازه که در ایران بودم غذا خوردم در عمرم غذا نخورده بودم و حدود ده کیلو در ایران چاق شدم.

فرهنگهای ایران و آفریقای جنوبی در بسیاری از موارد به هم شبیه هستند. هر دو ملت سنتهای خودشان را دارند که به کار میگیرند. برای مثال یک نمونه اش را بگویم همین که پشت سرمیهمان مان آب میریزیم که یک سنت مشترک است. شهروندان آفریقای جنوبی در ایران خیلی احساس راحتی میکنند، انگار که در کشور خودشان هستند. درواقع ایران از دیرباز مراوداتی با کشورهای ساحل شرقی داشته و به همین دلیل اشتراکات فرهنگی خاصی بین این ملتها وجود دارد و این باعث شده تجربه زندگی من در ایران خیلی لذت بخش باشد.

مجری: چه غذاهای ایران بیشتر باب میل شماست؟

مکس فیلمون وایتد: از غذاهای ایران اگر بخواهم بگویم گوشت بره ایران واقعا لذیذ است. هم چنین ماهی که من خیلی طرفدار قزل آلای ایران هستم. از غذاهای محلی نیز میرزاقاسمی را خیلی دوست دارم. در زمینه تفریحات هم بیشتر مشغول کار هستیم، ولی خب در وقت آزادم خیلی دوست داشتم که به کوهنوردی بروم، ولی هنوز فرصت نشده است. کار دیگرم باغبانی است که به آن علاقه دارم.

مجری: کدام یک از شهرهای ایران را دیده اید و از شهرهای ایران چه سوغاتیهایی را تاکنون خریده اید؟

مکس فیلمون وایتد: تاکنون به ۱۵ استان در ایران سفرکرده ام و از هر کدام از آنها هم سوغاتی آوردم، ولی چیزی که دوست داشتم چاقوهایی بوده که از زنجان آوردم و ماهی که از بندر عباس گرفتم. ایران یک کشور صنعتی است و تنوع بسیار زیادی در زمینه صنایع دستی دارد. به عنوان مثال از اصفهان فرش خریده ام، اما اینقدر قیمتها بالا هست که باید خریدم را محدود کنم.

مجری: همسرتان در ایران چه کار میکنند و زمانی که در ایران هستند چه فعالیتهایی را انجام میدهند؟

مکس فیلمون وایتد: همسرم عضو انجمن بانوان دیپلماتیک هستند و در برنامههای آنها شرکت میکنند. علاوه بر آن خودشان بسیار اهل ورزش هستند و خیلی در خانه به ورزش میپردازند. هم چنین اهل مطالعه است و کتابهایی که برای کتابخانه تهیه میکنیم را ایشان انتخاب میکنند. دوست دارم در بیرون منزل فعالیت کنند، ولی خودشان ترجیح میدهند در منزل باشند و به کارهای این چنینی بپردازند.

مجری: همسرتان شکایتی یا ناراحتی از حضور در ایران ندارد؟

مکس فیلمون وایتد: نه شکایتی ندارند بلکه عاشق ایران هستند. اهل شکایت کردن نیست و همین مورد باعث شده که واقعا زندگی من در ایران راحت.

مجری: درباره تعاملات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی به ما بگویید که چه ارزیابی از تعاملات اقتصادی این دو کشور دارید؟

مکس فیلمون وایتد: پیش از سال ۲۰۱۰ شاید تجارت بین ایران و آفریقای جنوبی سه میلیارد دلار بوده که اکثر آن را یعنی بخش عمدهای از آن را که حدود ۳۳ درصد میشد صادرات نفت ایران به آفریقای جنوبی تشکیل میداد، ولی اکنون به خاطر مشکلاتی که در زمینه تحریمهای بانکی وجود دارد سطح تجارت بین دو کشور حدود ۷۵۰ میلیون دلار آمریکا هست. این آماری که مطرح کردم آماری است که از وزارت تجارت وصنعت ما منتشر شده، ولی پس از عملیاتی شدن برجام وبرداشته شدن تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل در دو سال گذشته سطح تجارت بین دو کشور خیلی افزایش داشته، اما هم چنان به دلیل محدودیتهایی که در زمینه بانکی وجود دارد با مشکلاتی مواجه هستیم.

مجری: مگر نه اینکه یکی از دستاوردهای برجام رفع تحریمهای بانکی بوده چرا هنوزاین تحریمها برداشته نشده است؟

مکس فیلمون وایتد: سوال خیلی بجایی پرسیدید. در واقع تحریمهایی که برداشته شده اند تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل بوده اند، ولی خب امریکا تحریمهای یک جانبه خودش را هم چنان دارد و این تحریمها هم هول و هوش محورهای فعالیتهای تجاری میچرخد. ما در آفریقای جنوبی ۵ بانک اصلی داریم که در واقع مالکیت آنها یا سهامداری آنها با کشورهای دیگر صورت

میگیرد. به عنوان مثال استاندارد بانک آفریقای جنوبی با شراکت انگلیس است یا مثلا بانکهایی مثل FNB به همین شکل در شراکت با کشورهای دیگر هستند و به همین دلیل تحریمهایی که از طرف آمریکا اعمال میشود بر تمامی این بانکها تاثیر دارد. تحریمهایی که بر معاملات یورویی بوده برداشته شده و این قضیه راحتتر انجام میگیرد، ولی بزرگترین مشکل نه تنها برای آفریقای جنوبی بلکه برای بسیاری از کشورهای آفریقایی هم چنین کشورهای در حال توسعه این است که با تهدید تحریم شدن بانک هایشان از طرف آمریکا مواجه هستند. به همین دلیل اگر این بانکها بخواهند با ایران روابطی داشتند باید با اداره کنترل اموال خارجی آمریکا یک مذاکراتی داشته باشند تا بتوانند مجوز برقراری روابط کارگزاری بانکها را اخذ کنند. ما در حال حاضر در حال مذاکره برای اخذ چنین مجوزی هستیم.

مجری: چه قدر در بین تجار وسرمایه گذاران آفریقای جنوبی تمایل به سرمایه گذاری در کشور ایران وجود دارد؟

مکس فیلمون وایتد: امرواضحی است که شرکتها و تجار و سرمایه گذاران آفریقای جنوبی علاقهمند هستند در ایران سرمایه گذاری، اما تعداد شرکتهایی که چند ملیتی هستند در آفریقای جنوبی بسیار زیاد است. با این وجود شرکتهایی هستند که علاقه دارند در بخش معدن سرمایه گذاری کنند یا در بخش هتل داری سرمایه گذاری کنند و در واقع این شرکتها با شرکتهایی در آمریکا یا در اتحادیه اروپا همکاری و مشارکت دارند و به همین دلیل یک سری چالشهایی هست.

آفریقای جنوبی برای جام جهانی سال ۲۰۱۰ در زمینه ساختن استادیوم خیلی قوی عمل کرد و در نتیجه درزمینه ساخت و ساز وساختن استادیوم میتواند در ایران همکاری و سرمایه گذاری کند. میشود گفت: در حالت کلی علاقه زیادی به سرمایه گذاری وجود دارد به خاطر اینکه ایران یک موقعیت ژئوپلتیک خاص و بیشترین جمعیت را از بین کشورهای خاورمیانه دارد.

سطح تحصیلات در ایران بسیار بالا است به همین دلیل این موقعیت ایده آلی برای سرمایه گذاری است و هم چنین معتقدیم ایران باید در آفریقای جنوبی سرمایه گذاری کند به خاطر این که بر این باور هستیم که باید فرصتها برای سرمایه گذاری در هر دوکشور برابر باشد.

مجری: شما چه قدر از پیشرفتهای ایران در زمینه دانش و فناوری اطلاع دارید؟

مکس فیلمون وایتد: اطلاعات ما در زمینه پیشرفتهای ایران در زمینه دانش و فناوری بسیار زیاد است چراکه که بازدیدهایی از پارکهای فناوری درایران داشته ایم و حتی قراردادی برای همکاری بین وزارت علوم تحقیقات ایران و وزارت علوم و فناوری آفریقای جنوبی وزیر علوم و فناوری آفریقای جنوبی داریم.

از پیشرفتهای ایران در زمینه نانو تکنولوژی، انرژی خورشیدی و هم چنین این ارتباط بین صنایع ایران و دانشگاهها برای استفاده هر چه بیشتر از فناوری و بخش دانش پا به پای همدیگر را در جریان هستیم و دوست داریم در این زمینه از تجربیات ایران استفاده کنیم.

افزایش حجم مبادلات غیرنفتی دو کشور به دو میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰

مجری: از سطح و حجم مبادلات بین دو کشور چه قدر راضی هستید؟ فکر میکنید چه اقداماتی برای افزایش سطح معاملات بین دو کشور و سطح تجارت دو کشور باید انجام شود؟

مکس فیلمون وایتد: قطعا من از این حجم فعلی معاملات بین دو کشور راضی نیستم و باید بسیار بسیار بیشتر از میزانی که الان هست باشد. در سفری که رئیس جمهور ما به ایران داشتند با جناب رئیس جمهور روحانی به این توافق رسیدند که حجم معاملات

بین دو کشور تا سال ۲۰۲۰ باید به دو میلیارد دلار برسد. این موضوع شامل بخش نفت نمیشود یعنی باید حجم معاملات غیرنفتی دو کشور به دو میلیارد دلار برسد و باید بگویم در زمینه کشاورزی، معدن، تکنولوژی، منابع انسانی بالقوههای بسیار زیادی برای همکاری وجود دارد. در بخش سیستمهای بانکی آفریقای جنوبی پیشرفته است و از طرفی ایران در زمینه صنایع سنگین، مپنا را دارد که خیلی جای همکاری دارد. هدفی که برای سال ۲۰۲۰ گذاشته شده پایین است و باید از این سطح هم بالاتر برویم.

مجری: برنامه شما برای توسعه مبادلات بازرگانی با ایران چیست؟

مکس فیلمون وایتد: ایران و آفریقای جنوبی در زمان استقلال آفریقای جنوبی کمیته مشترکی داشتند و اخیرا هم ظریف برای سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک به آفریقای جنوبی سفری داشتند. در کنار این کمیسیون مشترک به عنوان بخشی از آن ما کمیته تخصصی و فنی کمیسیون مشترک را داریم که به همه جنبه امورهای بازرگانی که بین دو کشور صورت میگیرد میپردازد. ما هشت تا جنبه و موضوع اصلی را برای این همکاریها مشخص کردیم.

علاوه بر این کمیته کمیته کارگروه معاونان وزیر را داریم که در بین جلسات کمیسیون مشترک ملاقاتهایی با هم داریم و نیز شورای تجارت بین دو کشور را داریم و سعی میکنیم که اطمینان حاصل کنیم که مسائل همکاریهای بین بخشهای مختلف و حوزههای مختلف به خوبی صورت میگیرد.

بحث مهم دیگری که ما آن را پیگیری میکنیم این است که در واقع سرمایه گذاری مشترک صورت بگیرد هم بین بخش دولتی و هم بین بخشهای خصوصی هر دو کشور و هم چنین بین سازمانها یا موسساتی که فرا دولتی هستند.

همه گزینههای تجارت با یورو، تهاتر و استفاده از پول رایج دو کشور در معاملات در حال بررسی است

مجری: نظر شما در مورد پیمان پولی دو جانبه چیست؟ آیا میشود دلار را از معاملات بین دو کشور حذف کرد؟ با توجه به اینکه آفریقای جنوبی سیستم بانکی پیشرفتهای دارد؟

مکس فیلمون وایتد: در زمینه تجارت گزینههای زیادی وجود دارد که الزاما هم دلار را در برنمی گیرد. به عنوان مثال یکی از راهها میتواند تجارت با یورو باشد که کاملا هم مجاز است و برایش مشکلی وجود ندارد. البته این بستگی دارد باز به این که با چه موسسهای این کار انجام میشود.

یک گزینه دیگر گزینه تهاتر است یا معاملات کالا با کالا است که میتواند صورت بگیرد. یک گزینه دیگر هم هست گزینه استفاده از پول رایج ایران و آفریقای جنوبی ریال و رن است که ما همه اینها را در حال بررسی هستیم. یعنی ایران و آفریقای جنوبی به عنوان دو کشور نمیتوانند کاملا دلار را به صورت کلی حذف کنند، ولی ایدههایی که هست به عنوان مثال توسط بانک بریکس ایده اش مطرح شده که هر کشوری با پول رایج خودش معاملات را انجام میدهد.

ما نمیتوانیم تحت سلطه یک کشور و تحت سلطه یک ارز باشیم و به خاطر این قضیه محدود شویم به خاطر همین باید راههایی را پیدا کنیم. در واقع سیستم اقتصادی دنیا الان به نفع قدرتمندان است تا به نفع کشورهایی که در حال توسعه هستند به همین دلیل به عنوان کشورهایی که در حال توسعه هستیم نباید اجازه دهیم که تحت سلطه یک کشور یا یک ارز قرار بگیریم گزینه هایمان محدود شود. کسی که حق انتخاب ندارد یک فرد مرده است. باید به دنبال حق انتخاب هایمان باشیم.

مجری: یک تاجر یا تولید کننده ایرانی چه طور میتواند محصول خودش را به کشور شما صادر کند؟

مکس فیلمون وایتد: صادرات به آفریقای جنوبی امر خیلی آسانی است. همین طور که خیلی از ایرانیها در حال حاضر پسته به آفریقای جنوبی صادر میکنند.

ما صادرات ماشین آلات، مواد پتروشیمی و آسفالت را به آفریقای جنوبی داریم و این قضیه اتفاق میافتد و اینها مکانیزمهای مبادلاتی خودشان را دارند و کارشان را به صورت قانونی انجام میدهند. هم چنین از آفریقای جنوبی تولیدکنندگانی هستند که به ایران صادرات دارند. در واقع حجم این مبادلات متفاوت است و بستگی به حجم مبادلات دارد، ولی راه ساده این است کسانی که میخواهند صادراتی به آفریقای جنوبی داشته باشند به سفارت آفریقای جنوبی در ایران مراجعه کنند و سفارت قطعا کمک میکند و قضیه خیلی آسان و ساده میتواند شکل بگیرد.

مجری: شما به عنوان سفیر چه فعالیتها و چه تسهیلاتی را برای صادرات تجار ایرانی به آفریقای جنوبی در نظر گرفته اید؟ ممکن است برای شما صادرات یک محصول خاص مهم باشد و برای اینکه آن را به کشورخودتان بروید برای آن امتیازات ویژه قائل شوید؟

مکس فیلمون وایتد: دولت آفریقای جنوبی درگیر امر تجارت نیست و فقط بخش خصوصی است که در آفریقای جنوبی به کار تجارت میپردازد. برای زمینههای خاص، دولت یک بحثهای تشویقی ارایه میدهد که وقتی است که فرض کنید از ایران کسی بخواهد به آفریقای جنوبی برود سرمایه گذاری کند و با همکاری یک شرکتی در آفریقای جنوبی یعنی به عنوان یک سرمایه گذاری مشترک به آفریقای جنوبی باشد که در این صورت دولت هم یک بستههای تشویقی برایشان در نظر میگیرد. مثلا مکانی را در منطقههای صنعتی برایشان در نظر میگیرد یا از لحاظ مسائل پولی و مسائل این چنینی یک بستههایی را در نظر میگیرد، ولی این که به این شکل باشد که برای وارد کردن یک کالای خاص به آفریقای جنوبی ترجیحات یا تسهیلاتی برایشان در نظر گرفته باشد به این شکل نیست.

در واقع این موضوعات قضیهای است که بین دو طرف تجارت کننده اتفاق میافتد و دولت در آن نقشی ندارد، ولی به عنوان مثال اگر برای تاسیس یک نیروگاه یا یک مجتمع تولید آسفالت در همکاری با طرف آفریقای جنوبی سرمایه گذاری صورت بگیرد قطعا دولت در سرمایه گذاری برای آن کار و برای تامین مالی آن کار یک بستههای تشویقی را در نظر میگیرد و به انجام این کار کمک میکند.

آفریقای جنوبی اصولا به واردات تمرکزی ندارد بیشتر روی صادرات تمرکز دارد. ما در بخش توسعه فناوری خیلی کار میکنیم و میخواهیم به یک کشور صادر کننده فناوری تبدیل شویم که لازم نباشد فناوری مان را از کشورهای دیگر وارد کنیم به همین دلیل سفارت میتواند به یک فرد ایرانی که علاقهمند به سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی است طرف سرمایه گذار را در آفریقای جنوبی معرفی کند و دست این دو را در دست هم بگذارد و برای اموری که مطرح شد با آنها همکاری کند.

مجری: احساس شما و بهتر است بگویم احساس مردم آفریقای جنوبی از نشان ساخت ایران (Made in iran) چیست؟

مکس فیلمون وایتد: چیزی که یک مصرف کننده از یک کالا انتظار دارد کیفیت کالا است و ممکن است خیلی از کالاهای ایرانی باشد که کیفیتشان از خیلی کالاهایی که در کشور توسعه یافته تولید میشوند بهتر باشند، ولی به عنوان مثال اگر آفریقای جنوبی دنبال خرید فرش باشد و فرشهای مختلف را در کنار هم مقایسه کند قطعا فرش ایران از لحاظ کیفیت بهتر است، ولی مسئله این است که آیا از لحاظ مالی توان خرید آن فرش را دارد؟ نام و نشان سازنده کشور کالا اهمیت خاصی ندارد تا جایی که کیفیت آن محصول راضی کننده باشد یعنی چیزی که تعیین کننده علاقه مصرف کننده به کالا است کیفیت است.

به دنبال آن هستیم که جلوگیری از مالیات مضاعف را بین دو کشور داشته باشیم

مجری: شما چه تدابیری برای افزایش معاملات تجار دو کشور مخصوصا تجار ایرانی در معاملاتشان اندیشیده اید؟

مکس فیلمون وایتد: طبیعتا وقتی پای تجارت به میان میآید یک ریسکی که وجود دارد قضیه بانکها هست، اما دولتها هم تا حدی میتوانند در این زمینه دخیل باشند. به دنبال این هستیم که قراردادمبارزه باپول شویی را بین دو کشور به امضا برسانیم یا قرارداد جلوگیری از مالیات مضاعف را بین دو کشور داشته باشیم که تجار هر دو کشور مجبور نشوند دو بار مالیات پرداخت کنند. همچنین شورای تجاری که بین دو طرف صورت میگیرد را رصد کند و باید بتواند این که شرکتهای اصلی هستند شرکتهای تقلبی هستند این را بتواند حتی تایید کند. سفارت هم میتواند در همکاری با وزارت خارجه کمک کند به این که هر دو طرف مطمئن شوند تقلبی نیستند یعنی این که دنبال کارهای خلاف نیستند و به عنوان مثال من اگر بخواهم سفارش خرید کالایی را بدهم باید آن نامهای که لازم هست را بفرستم تایید کنند. اینها همه مسائلی است که دولتها را درگیر نمیکند و بین دو طرف تجاری شکل میگیرد و دولتها باید کاری انجام بدهند که شرایط تجارت و معاملات بین شرکتهای دو کشور فراهم شود.

مجری: آفریقای جنوبی عضو جی ۲۰ و هم چنین جنبش عدم تعهد است، روابط شما با جمهوری اسلامی ایران چه تاثیری در فعالیتهای این دو نهاد دارد؟

مکس فیلمون وایتد: خواستگاه جنبش غیرمتعهدها مسائل ضد امپریالیستی بوده و خود جنبش غیرمتعهدها یک سازمان ضد امپریالیستی است و در واقع برای این به وجود آمده که از کشورهای در حال توسعه در برابر کشورهای توسعه یافته حمایت کند و در رابطه دو کشور در بافت جنبش غیرمتعهدها بسیار مستحکم است و همکاری که هست مستحکم است.

جی ۲۰ یا گروه ۲۰ هم به این دلیل به وجود آمد که یک ضرورتی وجود داشت که صداهای جمعیت جهان در برابر کشورهای گروه جی ۸ شنیده شود یعنی به این نتیجه رسیده بودیم که صدای مردمی که در دنیا با مشکلاتی روبه رو هستند از طریق مواضع جی ۸ دیده و شنیده نمیشود. حداقل به این طریق نیازها و خواسته آنها هم مطرح میشد و در واقع گروه جی ۲۰ بر این ایده استوار است که سیستم اقتصادی دنیا واقعا نیازهای جمعیت کل جهان را نشان نمیدهد و به دنبال برآورده کردن نیازهای آنها نیست. در این زمینه آفریقای جنوبی هم براساس این که چه طور میتوانیم نظم اقتصادی بین المللی را تحول بدهیم تا نیازها و دردهای مردم محرومتر از کشورهای در حال توسعه هم شنیده و به آنها رسیدگی شود.

مواضع عربستان هیچ تاثیری در مبادلات و روابط اقتصادی بین ایران و آفریقای جنوبی ندارد

مجری: میدانید که آمریکا و عربستان هم در گروه ۲۰ حضور دارند مواضع عربستان سعودی به صورت مشخص ولیعهد این کشور چه تاثیری در روابط اقتصادی آفریقای جنوبی با ایران دارد؟

مکس فیلمون وایتد: این مسئله هیچ تاثیری در مبادلات و روابط اقتصادی بین ایران و آفریقای جنوبی ندارد. ایران و آفریقای جنوبی هر دو کشورهای مستقلی هستند. کشور ما با ایران روابط تاریخی دارد و این کاملا غیرممکن است که بتواند چنین قضیهای بر روابط بین دو کشور تاثیر بگذارد. هیچ کشوری نمیتواند تعیین کند با چه کشوری وارد مراوده شویم و با چه کشوری مراوده نکنیم و در نتیجه هیچ اجازهای داده نمیشود کسی در این زمینه اظهارنظری داشته باشد.

مجری: به نظر شما مواضع عربستان مواضع خصمانهای در خصوص ایران است؟

مکس فیلمون وایت هد: تنشها در منطقه خاورمیانه زیاد هستند و این که به سطح خطرناکی هم میرسند و واقعا نمیشود این همه خصومت را در این منطقه تحمل کرد. از آنجایی که ایران و عربستان سعودی هم دو کشور اصلی و بازیگران اصلی این منطقه هستند این خصومت بین آنها نمیتواند ادامه پیدا کند و به عنوان مثال در کل منطقه مشکلاتی وجود دارد. مشکلاتی که برای یمن هست و تنشهایی که افزایش هم پیدا کرده و باید راه حلی پیدا شود.

در آفریقای جنوبی میگوییم وقتی دو برادر با هم درگیر هستند و میجنگند وسط آنها قرار نگیریم و در مشکلاتشان دخالت نکنیم و به همین دلیل خیلی مهم است که این تنشهایی که در منطقه وجود دارد مهار شود چراکه که اگر این مشکلات بالا بگیرد نه تنها برای خاورمیانه بلکه برای ما در آفریقای جنوبی و برای کل دنیا میتواند خطرساز و مشکل ساز باشد.

این تنشهای ضروری که در نتیجه تحریم قطر و مسئله یمن ایجاد شده خیلی برای منطقه خطرناک هستند و باعث میشود این برخوردها و تعارضات بیشتر شوند. به همین دلیل این مسائل باید توسط ساکنان خود این کشورها حل شوند. به عنوان مثال درباره این قطعنامهای که بر علیه ایران مطرح شده کشورها قدرتهای بزرگ باید مواظب باشند که خودشان را درگیر این تنشها نکنند و به این تنشها اضافه نکنند. بگذارند این مسائل حل شود.

ما معتقدیم که هر کشوری از جمله یمن، سوریه یا عراق باید مشکلاتشان را خودشان و توسط ساکنان خودشان حل کنند. ساکنان این کشورها بهترین افرادی هستند که از ماهیت مشکلشان آگاه هستند و در نتیجه کشورهای دیگر تنها باید یک شرایطی را فراهم کنند که مردم کشورهایی که دارای مشکلی هستند بنشینند و با هم به نتیجه برسند. با هم گفت و گو کنند و برای دستیابی به صلح به یک نتیجهای برسند.

مجری: نظرتان در مورد تحریمهایی که علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده را میخواستم بدانم؟ در حمایت از جمهوری اسلامی ایران اقداماتی را انجام داده اید آیا این اقدامات برای شما چالشهایی را داشته است؟

مکس فیلمون وایتد: تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل که برداشته شده و تحریمهای دیگری که هنوز بر علیه ایران وجود دارندغیرقانونی است.

سازمان بین المللی انرژی اتمی ۸ بار تایید کرده که ایران بر طبق تعهداتش در برجام عمل میکند. از کسانی که هنوز برای ایران و بر علیه ایران تحریم وضع میکنند میخواهیم که این تحریمها را متوقف کنند. این موضع آفریقای جنوبی است چراکه ایران براساس تعهداتش عمل میکند.

تحریمهایی که در سال ۲۰۱۰ بر علیه ایران وضع شد بر آفریقای جنوبی هم خیلی تاثیر داشت چراکه آفریقای جنوبی ۳۳ درصد نفتش را از ایران خریداری میکرد و در آن مقطع مجبور شد از کشورهایی مثل آنگولا و عربستان سعودی واردات نفت انجام دهد و در نتیجه ما هم تحت تاثیر این تحریمها بودیم. یکی دیگر از پیامدهای تحریمها مسائل بانکی بود که بانکهای ما چند ملیتی هستند و به این ترتیب آفریقای جنوبی قربانی این تحریمها بوده و تنها ایران قربانی نبوده است و بنابراین رفع تحریمهای ایران به نفع کشور آفریقای جنوبی است و منافع آفریقای جنوبی هم تامین میشود، در نتیجه ما در برابر این تحریمها میایستیم و میگوییم تحریمهای یک طرفه غیرقانونی هستند.

اتهاماتی که به ایران زده میشود مورد قبول ما نیست

مجری: نظر شما در مورد صحبتهای اخیر رئیس جمهور آمریکا درباره ایران چیست؟

مکس فیلمون وایتد: (با خنده ای معنا دار شروع میکند) من معتقدم هستم که اکنون تنها چیزی که دنیا به آن احتیاج ندارد تهدید کشورها است. اظهاراتی که در مورد ایران صورت میگیرد مبنی براینکه ایران از تروریست حمایت میکند یا عامل بی ثبات کننده در منطقه هست اصلا مورد قبول ما نیست.

ما میدانیم که ایران از لحاظ تاریخی هیچ گاه آغاز کننده هیچ جنگی نبوده بنابراین این سخنان صحیح نیستند، چون هیچ گواهی برای ثابت کردنشان وجود ندارد و در واقع مطرح کردن این مسائل هیچ کمکی به حل مشکلات منطقه نمیکند. برای داشتن یک دنیای آزاد و در صلح این مسائل نباید مطرح شود و مطرح کردن این مسائل هیچ کمکی به حل مشکلات نمیکند و در واقع تنها به افزایش مشکلات این منطقه کمک میکند و سرانجام این سخنان هم صلح نخواهد بود.

مجری: ترامپ از معاهده آب و هوایی پاریس خارج شده و صراحتا چندین بار اعلام کرده میخواهد از برجام خارج شود و خیلی پای بندی به برجام ندارد. اگر وی از برجام خارج شود برنامه تان برای ادامه روابط اقتصادی با ایران چیست؟ اینکه یک رئیس جمهور تعهدی به معاهدههای بین المللی را ندارد و در واقع پای بند نیست شما را در خصوص قراردادهایتان با ایالات متحده امریکا نگران نمیکند؟ شما نگران قراردادهای خودتان با امریکا نیستید؟

مکس فیلمون وایتد: در واقع آنهایی که با این قرارداد تغییرات آب و هوایی مخالف هستند کسانی هستند که خودشان از این سوختهای فسیلی و در واقع مواد مرتبط دیگر بهرهمند هستند و استفاده میکنند و خیلی واضح است این قضیه تغییرات آب و هوایی چیزی است که غیرقابل بحث است. من خودم شخصا شاهد کاهش بارندگی و بارش برف در ایران هستم هم چنین در آفریقای جنوبی. در واقع صرف نظر از چیزی که رئیس جمهور امریکا مطرح میکند بعضی از این شهرداران ایالتهای امریکا مثلا شهردار کالیفرنیا خودشان میدانند که دارند این مسئله تغییرات آب وهوایی را دامن میزنند و حتی در اجلاس آب و هوایی که در آلمان برگزار شد هم شرکت کرده اند بنابراین این قضیه چیزی نیست که بشود انکارش کرد مگر اینکه بخواهد کسی مثل شترمرغ سرش در زمین باشد.

در مورد قراردادهایی که مطرح کردید که آمریکا بخواهد کناره گیری کند باید دید دقیقا منظور کدام قراردادهاست. درباره مسائلی که به کشور ما مربوط میشود در حال حاضر جای نگرانی نیست. ما یک بخش خصوصی خیلی قوی در آفریقای جنوبی داریم که مربوط به آمریکا میشود و در واقع قراردادهایی هم داریم مثلا یکی از این شرکتهایی که آنجا کار میکند ژنرال الکتریک است که فعالیت دارد و قراردادهایی که بین بخشهای خصوصی وجود دارند با این مسائل دچار مشکل نمیشوند. ما در این سطح در حال حاضر مشکلی با امریکا نداریم و این که جای نگرانی هم وجود ندارد که سرمایه گذاریهایی که در آفریقای جنوبی وجود دارد کناره گیری کنند به هر حال امر رهبری امری است که بالا و پایین دارد و گاهی به عنوان فرد رئیس جمهور تصمیم گیرنده نیست تصمیم گیریها جای دیگری انجام میشود. در مجامع اقتصادی تصمیم گیری انجام میشود و رئیس جمهور نمیتواند تاثیری روی آنها داشته باشد.

درباره برجام جای بازگشت نیست

درباره برجام هم که مطرح کردید من اصلا فکر نمیکنم جای بازگشت داشته باشد و در حال حاضر اتحادیه اروپا سعی میکند آمریکا را متقاعد کند که این قرارداد بهترین قراردادی است که میتواند بین این کشورها بسته شود و وقتی الان کشورهای اروپایی سرمایه گذاریهای خوبی در ایران دارند مثلا یک موردش یک سرمایه گذاری ۵ میلیاردی در میدانهای نفتی هست و در واقع وقتی که

منابع اقتصادی وجود دارد و امکان همکاریهای اقتصادی است خیلی سخت و خیلی غیرممکن است در یک سیستم اقتصادی بخواهی از این فرصتها کناره گیری کنی و چشم پوشی کنی. در نتیجه این باعث میشود که امریکا هم در این زمینه نهایتا مصالحه کند و این امر را بپذیرد حتی با وجود اینکه امریکا خودش یک کشوری بود که این مسئله به نتیجه رساندن بحث هستهای ایران را مطرح

کرد و خواست که این مسئله به سرانجام برسد. در نتیجه امریکا میداند که کنار کشیدنش از گروه ۱+۵ و حتی کشورهای ۱+۵ این را به خوبی میدانند که کنار کشیدن امریکا پیامدهایی برای دنیای غرب در بر خواهد داشت.

مجری: ۴۹ درصد از یکی از بزرگترین اپراتورهای تلفن همراه ایران با بیش از ۴۷ میلیون کاربر متعلق به شرکت MTN آفریقای جنوبی است اگر واشنگتن دست به تحریمهای جدیدی نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی جمهوری اسلامی بزند چه برنامهای برای مقابله با آن و حفظ این بازار در جمهوری اسلامی دارید؟

مکس فیلمون وایتد: در اینجا فکر میکنم که نباید پیش بینی کنیم که چه اتفاقی میافتد و چه خطری ممکن است به وجود بیاید. باید واقع گرا باشیم و با این واقعیت کنار بیاییم. در حال حاضر ۴۹ درصد از این اپراتور متعلق به شرکت ام تی ان آفریقای جنوبی و ۵۱ درصد متعلق به ایرانسل ایران است و ما قبلا هم با مشکلاتی مواجه بودیم در بازهی بود که ام تی ان آفریقای جنوبی نمیتوانست پولش را از ایران خارج کند، ولی آن دوران هم گذشت و مشکل هم حل شد و حتی الان ام تی ان سرمایه گذاریهای بیشتری در ایران در زمینه فیبر نوری دارد که سرعت و کیفیت اینترنت را افزایش میدهد و به همین دلیل اگر تحریمهایی علیه افراد حقوقی یا حقیقی صورت بگیرد این ام تی ان و ایرانسل هستند که باید با همکاری یکدیگر راهی را برای حلش پیدا کنند و این همکاری ام تی ان و ایرانسل بین ایران و آفریقای جنوبی در واقع نمادی از روابطی است که باید بین دو کشور وجود داشته باشد. قبلا هم مسائل این چنینی پیش آمده بود که در واقع افرادی مورد تحریم قرار بگیرند از شرکتها یا مشکلاتی به وجود بیاید، ولی باید خلاق باشیم و این مشکلات را حل کنیم و در دام شکست نیفتیم.

در آفریقای جنوبی ما یک ضرب المثل داریم میگوییم یک کشاورز همیشه یک نقشهای رو میکند برای اینکه محصولاتش را به بازار برساند و راه حلی برای مشکلش پیدا میکند و بنابراین ما هم میتوانیم با کمک همدیگر در صورت بروز مشکل به راه حل برسیم.

مجری: تا جایی که من میدانم آفریقای جنوبی یک میلیون مسلمان دارد و همان طور که میدانید مسلمانها مخصوصا در منطقه خاورمیانه در عراق هدف حملات تروریستی واقع شده اند میخواستم نظر شما را در این خصوص بدانم و اینکه احساس مسلمانهای آفریقای جنوبی درباره اتفاقات خاورمیانه چیست؟

مکس فیلمون وایت هد: این جمعیت مسلمان آفریقای جنوبی بسیار فعال هستند و هم بستگی زیادی بینشان است. دیروز در مقابل وزارت خارجه آفریقای جنوبی یک تظاهراتی صورت گرفت در حمایت از فلسطین که در واقع تظاهرکنندهها خواهان این بودند که ما باید برای مسئله فلسطین در خاورمیانه بسیار فعالتر عمل کنیم و دولت هم همیشه اعلام همبستگی میکنند با کسانی که در بحران هستند و از آنها حمایت میکنند و به خصوص مسلمانان به واسطه مذهب مشترکی که دارند برای مشکلات همدیگر بسیار ارزش قائل هستند و مشکلات همدیگر را مشکلات خودشان میدانند.

مجری: نظر شما درباره حضور رژیم صهیونیستی در آفریقای جنوبی چیست؟

مکس فیلمون وایتد: حقوق فلسطینیها را به رسمیت میشناسیم و مسئله اسکان آنها را قطعا محکوم میدانیم.

مجری: میدانید ایران در یک منطقهای قرار دارد که این منطقه در شرق و غربش جنگهای عجیبی رخ داده است. در افغاستان، در عراق، در سوریه، در یمن و.. نگاه شما به عنوان کسی که حداقل حدود ۵ سال است در ایران زندگی میکنید در خصوص صلح، ثبات و امنیت در جمهوری اسلامی چیست؟ و چه پیامی به فعالان اقتصادی دنیا خصوصا آفریقای جنوبی دارد؟

مکس فیلمون وایتد: دلایل شکست و توفیق کشورها دولتها هستندو اگر دولتی قوی باشد و نهادهای قوی داشته باشد کشور قوی دارد و در واقع بخشی از مشکلاتی که در این منطقه وجود دارند این است که بعضی از دولتها ضعیف هستند و حالا من نمیخواهم نام این دولتها را ببرم، ولی چنین دولتهایی وجود دارند و راه حلش این است که این نهادها باید رشد کنند و به یک درجهای از رشد برسند.

خوشبختانه بعد انقلاب اسلامی ایران یکپارچگی بیشتری در جامعه ایران ایجاد شده و این نقاط قوی فرهنگی و تاریخی که وجود دارد باعث شده که این جامعه به یک جامعه یکپارچه تبدیل شود و این که نقش فرهنگ در جامعه دو جانبه است یعنی تاثیری که فرهنگ بر جامعه دارد و تاثیری که جامعه بر فرهنگ دارد که بسیار اهمیت دارد.

برای ایجاد صلح در این منطقه به چند عامل نیاز داریم که من اینجا مطرح میکنم یکی از آنها این است که نیروهای رقیب در منطقه باید به پای میز مذاکره بنشینند و راه حلی برای مشکلاتشان پیدا کنند. دوم این است که کشورهای دیگر نباید در امور کشورهای منطقه دخالتی داشته باشند مثلا رئیس جمهور سابق افغانستان در یکی دو مورد به امریکاییهای هشدار میداد که کشور ما را ترک کنید ما خودمان از پس مشکلاتمان بر میآییم و مشکلات را حل میکنیم. مشکل سوم افراطی گری در منطقه است و آنهایی که از افراطی گری حمایت میکنند باید دست از این حمایت بردارند. افراطی گری یک جریانی نبود که یک شبه به وجود بیاید یک جریانی بود که ساخته شد.

در زمینه تروریست وقتی این مشکل به وجود آمده باید با آن جنگید و فقط با حرف زدن نمیشود مشکل تروریست را از بین برد. در نتیجه وقتی دولت قوی باشد و مشارکت مردم در آن بالا باشد مانند انتخابات موفقی که چند ماه پیش در ایران برگزار شد و دوره دوم ریاست جمهوری روحانی در واقع یک تجربه جالبی بود و یک زمان جالبی بود که در ایران و مردم به بحث و تبادل نظر در مورد نماینده هایشان میپرداختند و این عناصر نقش خیلی مهمی ایفا میکنند.

مجری: چه قدر از بازار سرمایه ایران اطلاع دارید و وضعیت آن را چه طور ارزیابی میکنید؟

بازار سرمایه جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا بستر مناسبی را برای صادرات و واردات محصولات مختلف پتروشیمی و صنعتی داشته باشد. ما بورس انرژی، کالا داریم و ارکان مختلفی که در بازار سرمایه مان وجود دارد آمادگی این را دارد که بستر مناسبی را برای صادرات محصولات صنعتی و پتروشیمی و حتی کشاورزی بین دو کشور ایجاد کند شما چه قدر بستر بورس و بازار کالا و خصوصا بورس کالایی را بستر مناسبی برای توسعه رقابت اقتصادی میدانید؟

مکس فیلمون وایتد: در زمینه سوالتان من ترجیح میدهم در رابطه با قسمت کالا صحبت کنم تا قسمت بورس، به این ترتیب که در واقع مثالی بخواهم بزنم در بخش کشاورزی برنامه اقدام مشترک داریم و طبق برنامه همکاریها پیش میرود. مثلا شرکتی تولید کننده عسل در ایران است که سرمایه گذاری مشترکی برای تولید عسل و صادرات عسل از ایران به آفریقای جنوبی انجام داده است. شرکت دیگری هست که برای صادرات مویز به آفریقای جنوبی تلاش میکند برای صادرات پسته هم چنین است. ما در آفریقای جنوبی علاقه داریم که گوشت به ایران صادر کنیم و در واقع فهرست کردن شرکتها در بازار بورس موضوعی است که هنوز وارد نشدیم، چون بازار بورس هر دو کشور وارد مذاکره نشده اند، ولی از لحاظ کالا بخواهیم صحبت کنیم این همکاریها صورت میگیرد

و صادرات و واردات صورت میگیرد. به این ترتیب که در آفریقای جنوبی فصل بهار است و ما میتوانیم غذای دام را به ایران صادر کنیم و هم چنین میتوانیم به ایران گوشت صادر کنیم و از ایران به آفریقای جنوبی انار وارد کنیم در نتیجه این امکان وجود دارد. ما به عنوان سفارت کاری که انجام میدهیم این شرکتهایی که در زمینههای مورد نیاز میتوانند با هم همکاری کنند را به هم معرفی میکنیم و به آنها میگوییم میتوانید به کار تجارت بپردازید. یک نمونه دیگر که انجام میشود آسفالت است که به آفریقای جنوبی صادر میشود. در زمان تحریمها هم این صادرات را داشتیم، چون آسفالت جزو موارد تحریمی نبوده است.

مجری: امسال بورس ایران پنجاهمین سال تاسیس خودش را جشن میگیرد پیام جناب سفیر به بازار سرمایه و بورس ایران چیست؟

مکس فیلمون وایتد: این که بورس ایران پنجاهمین سال تاسیسش را جشن میگیرد نشان دهنده این است که سطح اقتصاد ایران به رشد و پیشرفت رسیده و ظرفیتهای آینده این بازار در بافت منطقهای بسیار زیاد است و در واقع هم چنین ایران و آفریقای جنوبی میتوانند در زمینه تبادل تجارب و بازار بورس با همدیگر همکاری داشته باشند به هر حال هر دو کشوری هستند که در منطقه خاورمیانه و در منطقه آفریقا قرار دارند و منتظر هستیم که شرایطی فراهم شود که شرکتهای هر دو کشور در بازار بورس یکدیگر لیست و فهرست شوند و بتوانیم در زمینه انتقال تجربیات با همدیگر همکاری داشته باشیم.

مجری: مایلم بدانم شما یک هفته کاری تان را در تهران چه طور میگذرانید؟

مکس فیلمون وایتد: خیلی ساده است در ملاقاتها شرکت میکنم، به اداره میروم و اگر لازم باشد به استانها میروم و با اتمام کار به منزل باز میگردم.

مجری: شما چه قدر فارسی یاد گرفته اید؟

مکس فیلمون وایتد: اصلا بلد نیستم.

مجری: هیچ جملهای از فارسی یاد نگرفته اید؟

مکس فیلمون وایتد: هیچ چیز یاد نگرفته ام و میگویم که استعداد زبان آموزی ام خیلی بد است.

مجری: فرصت دارید به عنوان سفیر با مردم ایران صحبت کنید

مکس فیلمون وایتد: من واقعا از زمانی که در ایران بودم لذت بردم و چیزهای زیادی یاد گرفت. من در مورد میهمان پذیر بودن و خونگرمی ایرانیها چیزهای زیادی یاد گرفتم و درک کردم و واقعا سپاسگذارم از این موقعیتی که برای من به وجود آمد که بتوانم ایران را ببینم. قطعا برای گذران تعطیلات به ایران برمی گردم نه به عنوان سفیر بلکه بتوانم بیایم ایران و استانهایی که ندیدم را ببینم. از طرف خود و همسرم از مردم ایران که میزبان ما در این کشور زیبا بودند تشکر میکنم.

انتهای پیام/

متن کامل مصاحبه با سفیر محترم

آقای رضا هاکان تکین

سفارت جمهوری ترکیه

لوح فشرده کامل مصاحبه

متن کامل مصاحبه با سفیر جمهوری ترکیه

مجری: شما چه طور با ایران آشنا شدید؟

هاکان‌تکین: از زمان آشنایی من با ایران سه سال و ۳ ماه می‌گذرد در ماه اکتبر ۲۰۱۴ ماموریتم شروع شد؛ متاسفانه قبلش فرصت این که بخواهم به ایران بیایم را پیدا نکرده بودم البته من ایرانی‌های زیادی را در ماموریت‌های قبلی ام می‌شناختم و با آن‌ها آشنا شده بودم، ایران همسایه ماست و ما حتی اگر فرصت این که به ایران بیاییم را نداشته باشیم اطلاعات داده‌های زیادی در مورد ایران داریم البته که زندگی کردن در ایران یک بحث جداگانه‌ای است تا اینکه شما اینجا نباشید و با این حساب من چهارمین سال آشنایی ام با ایران است.

مجری: این ۴ سال چه قدر در سبک زندگی شما تاثیر داشته؟ چه قدر با فرهنگ ایرانی‌ها اخت شده اید؟

هاکان‌تکین: فرهنگ ایران فرهنگ غنی و عمیقی است و از این بابت من خودم را خوش شانس حساب می‌کنم مردم ایران مردم خونگرمی هستند و فرهنگشان خیلی به ما نزدیک است ما وقتی به تاریخ نگاه می‌کنیم ملت‌های ترکیه و ایران خیلی به هم نزدیک هستند از این بابت خودم را خوشحال حساب می‌کنم، ولی فقط اگر بگوییم بدشانسی محسوب شود این است که تهران جایی است که خیلی پرکار است یعنی کسی که به تهران می‌آید برای ماموریت خیلی سرش شلوغ است مطمئن هستم در سفارت‌های کشور‌های دیگر هم کار زیاد است و ما به خاطر اینکه همسایه هستیم ترافیک کاری بیشتری داریم و مشغولیت‌های بیشتری داریم از آن بابت اگر شاید پیک کاری ما یک مقدار نرمال‌تر بود می‌توانستیم فرصت بیشتری داشته باشیم البته که فرهنگ ایران چیزی نیست که آدم بخواهد ازش غافل بماند تا جایی که از دستم برمی آید تلاش می‌کنم که مردم ایران را فرهنگ ایران را بشناسم.

مجری: شما با خانواده تان در ایران زندگی می‌کنید؟ همسر و فرزندانتان ایران هستند؟

هاکان‌تکین: بله، همسر من همراه من زندگی می‌کند، ولی پسرم در خارج از کشور دانشجوی انگلیس است یکی دو بار در دوره تعطیلاتش آمده، اما همسرمن همراه من اینجاست. اینکه ایران و ترکیه به هم نزدیک هستند برای من بدشانسی محسوب می شود، چون که همسرم مدام با فاصله کوتاه به ترکیه می‌رود و برمی گردد.

مجری: همسرتان در اوقات فراغتشان چه کار می‌کنند؟

هاکان‌تکین:ایشان دوستان ایرانی زیادی دارد و همین طور مسئولان دیپلماتیک مقیم ایران با آن‌ها جمع می‌شوند بیشتر اوقات ایشان هم با آنهاست و ایشان علاقه به هنر دارند و در ایران امکانات زیادی است گالری، تئاتر و سینما و از آن طریق وقت می‌گذراند یک وقت در فعالیت‌های اجتماعی که از طرف وزارت امور خارجه برگزار می‌شود شرکت می‌کند تلاش می‌کند که کمک کند و می‌توانم بگویم کارشان پرترافیک است در کلاس‌های موسسه دهخدا زبان فارسی را یاد می‌گیرد.

مجری: خود شما چه قدر فارسی یاد گرفته اید؟ فارسی می‌توانید صحبت کنید؟

هاکان‌تکین: متاسفانه نه نمی‌توانم این شاید بزرگترین نقص من در تهران باشد به خاطر اینکه قبل از اینکه بیایم امیدوار بودم که در تهران فرصت شود که فارسی یاد بگیرم اگر فارسی متوجه نشوم این زبانی است که خیلی دوست دارم خوشم میاد با ترکیه اشتراکات زیادی دارد کلمات زیادی از فارسی گرفته ایم وقتی ادبیات ترکی را بخوانید به خصوص ادبیات کلاسیک ترکی را یعنی یک جورایی شبیه نیمه فارسی به نظر می‌رسد این نزدیکی هست، اما متاسفانه فارسی بلد نیستم.

مجری: شما هم از کشورتان ترکیه بگویید و ببینندگان ما با ترکیه آشنا شوند هر چند که ترکیه مقصد اول گردشگران ایران هست

هاکان‌تکین: البته معرفی کردن ترکیه برای مردم ایران خیلی نیازی بهش نیست همان طور که شما اشاره کردید در ایران ترکیه را خوب می‌شناسند ما وجوه مشترک زیادی داریم وقتی آدم در ایران زندگی می‌کند این را بهتر می‌فهمد بعضی چیز‌ها را متوجه می‌شویم وقتی می‌خوانیم یا مطالعه می‌کنیم، ولی زندگی کردن در این جا خیلی متفاوت است در ترکیه تصور نمی‌کنم ایرانی‌ها حس غریبگی داشته باشند و خودشان را غریب بدانند ما هم به همین شکل هستیم ما در ایران خود را در خانه خود حس می‌کنیم گردشگری قطعا به خصوص در سال‌های گذشته تعداد ایرانیانی که به ترکیه می‌رود رو به رشد بوده از این بابت خیلی خوشحالیم هر چه قدر ترکیه بیشتر شناخته شود هر چه قدر تعداد بیشتری از مردم ترکیه بروند و بیایند این ارتباطات بین ما را تقویت خواهد کرد در سال ۲۰۱۷ یعنی سالی که گذشت تعداد ایرانیانی که به ترکیه سفر کردند از رقم دو میلیون و نیم عبور کرده ترکیه یک کشور قوی از بابت گردشگری است اماکن تاریخی خیلی زیاد و فرهنگ غنی دارد برعکس خیلی از کشور‌های دیگر ایران و ترکیه این اشتراک را با هم از بابت غنای فرهنگی دارند ترکیه کشور جذابی برای توریست هاست رتبه ششم و هفتم جذب توریسم جهان قرار دارد اگر چه به خاطر برخی اتفاقات ناگواری که طی سال‌های گذشته افتاد تعداد گردشگرانی که به ترکیه می‌آمدند کاهش پیدا کرده بود، اما الان دوباره افزایش پیدا می‌کند و ارقام قبلی دوباره می‌رسیم در سال گذشته رتبه گردشگرانی که از ایران به ترکیه آمده بودند بعد روسیه و آلمان که سومین کشور بود و این باعث خوشحالی ماست امیدواریم تعداد بیشتری از شهروندان به ایران بیایند.

مجری: همان طور که اشاره کردید اتفاقات نامبارکی در سال گذشته مخصوصا دو اتفاق هم بحث‌های مربوط به بحث تروریستی در ترکیه و هم ماجرای کودتا در ترکیه باعث شد که یک مقدار حضور توریست‌ها در ترکیه کم رنگ‌تر شود از منظر شما که در واقع چنین جریان‌هایی را در کشورتان تجربه کرده اید بپرسم که ارزیابی شما از صلح، ثبات و امنیت در جمهوری اسلامی ایران چیست و چه چیزی را بهینه در کشورمان دیده اید؟

هاکان‌تکین: ما در حال حاضر در منطقه‌ای هستیم که مجبوریم به طور همزمان با موارد مختلف مبارزه کنیم یکی از بزرگترین مشکلاتی که باهاش روبه رو هستیم ترورییسم و مبارزه با آن است البته این چیز خاصی برای یک کشور یا چند کشور نیست حتی بعضی از گروه‌هایی که در منطقه ظهور کردند فراتر از منطقه توانستند عملیات و حملاتی داشته باشند و انسان‌ها را به قتل برسانند همان طور که در چند سال گذشته دیدیم در حملاتی که برای اروپا یا امریکا داشتند با چنین سختی زندگی می‌کنیم ما به عنوان کشور ترکیه علاوه بر این مسئله‌ای که شما مطرح می‌کنید شاید بشود یک مسئله دیگری را هم در این چارچوب قرار داد این که بی ثباتی‌هایی هست که در کشور‌های همسایه ما وجود دارد به خصوص دو همسایه جنوبی ما سوریه و عراق سوریه هم تقریبا از ۷ سال پیش درگیری و جنگ داخلی شروع شد و این امنیت ملی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد چرا که الان در جهانی زندگی می‌کنیم که اگر در داخل کشور بهترین تدابیر را هم اتخاذ کنید وقتی در اطراف شما بی ثباتی وجود داشته باشد خواه ناخواه در شرایط شما انعکاس می‌یابد به خاطر همین برای جلوگیری از این باید با این وضعیت مبارزه کنیم ترکیه به خصوص مبارزه با تروریسم را ۴۰ سال است انجام می‌دهد و در راس همه شان با سازمان تروریستی پ. ک. ک. انجام داده و همان طور که می‌دانید در سال‌های اخیر سازمانی که اقدام به کودتا کرد یعنی سازمان تروریستی وابسته به فتح الله گولن مبارزه بی امانی را با این سازمان‌ها داریم و ادامه می‌دهیم این مبارزه ما به شکل مصممانه‌ای ادامه می‌یابد در این مبارزه ما با متحدین بین المللی و همسایگان و دوستان همکاری می‌خواهیم که داشته باشیم و اگر بتوانیم این همکاری را داشته باشیم مبارزه خیلی پایدارتر و در کوتاه مدت به نتیجه می‌رسد. ما همکاری نزدیکی مثل هر حوزه دیگر در حوزه مبارزه با تروریسم با ایران داریم به خصوص باور داریم سازمان پ. ک. ک. تهدید

مشترکی برای هر دو کشور هستند می‌خواستیم در آینده گام‌های عملی و عینی مشترکی برداریم در تابستانی که گذشت بین مقامات امنیت دو کشور یک دیالوگ خیلی نزدیکی شروع شده و چارچوب این گفت و گو امیدواریم در کوتاه مدت به شکلی که بتواند به نتایج عینی برسد این گفت و گو ادامه داشته باشد.

مجری: من جوابم را نگرفتم می‌خواستم بدانم که ایران در منطقه‌ای هست که شرق و غربش درگیر آشوب‌های مختلفی هستند جنگ، منطقه خاورمیانه را یک جورایی تحت تاثیر قرار داده است در شرق ما در غرب ما ناآرامی‌هایی در جنوب کشور هست در یمن اتفاقات نامبارکی می‌افتد به صورت مشخص نظرشما را درباره صلح، ثبات و امنیت درون جمهوری اسلامی بدانم.

هاکان‌تکین: هر کشور دیگر همسایه ما می‌خواهیم که داخل ایران آرامش و ثبات باشد و قوی باشد و این فقط می‌تواند باعث خوشحالی ما باشد و به امنیت ملی ما کمک کند نمی‌خواهیم مطلقا در ایران نه با همسایگانش مشکلی داشته باشد و نه این که می‌خواهیم در داخل ایران مشکلی باشد چرا که ایران همسایه ماست و اگر خانه همسایه آتش سوزی شود این آتش به خانه شما هم می‌تواند سرایت کند در چارچوب حقوق هم جواری وقتی نگاه کنیم مشکلاتی که ممکن است به وجود بیاید همیشه خواستیم کمک کنیم اگرچنین خواسته‌ای باشد مطمئن هستیم که ترکیه هم یک چنین درخواستی داشته باشد ایران پاسخ مناسبی می‌دهد.

مجری: پس اعتقاد دارند ایران کشور امنی است در کشور ایران امنیت و ثبات را احساس می‌کنند؟

هاکان‌تکین: بزرگترین نعمت در زندگی نعمت امنیت است بی شک همین طور است بدون امنیت رفاه و توسعه‌ای نیست قطعا که امنیت از هر چیزی مهمتر است، اما هیچ کشوری صددرصد نمی‌تواندتضمین برای خودش ایجاد کند ایران البته که امن است، اما هیچ کشوری از تهدیداتی که در حال حاضر باهاش روبه رو هستیم بری نیست به خاطر همین امید ما این است که ایران ترکیه و هیچ کشور دیگری با مشکلات این چنینی روبه رو نشود، اما متاسفانه ما در دنیای ایده آلی زندگی نمی‌کنیم و ما باید با این امتحان‌ها و تهدیدات مبارزه کنیم و همیشه باید هوشیار باشیم و می‌توانیم بگوییم که ایران هم در این حوزه قدرتمند است.

مجری: حجم تجارت بین دو کشور چه قدر است؟ شما از این حجم مبادله بین ایران وترکیه راضی هستید؟

هاکان‌تکین: حجم تجارت بین ایران وترکیه رقم کوچکی نیست، اما این که بگوییم در سطحی است که رضایت بخش است نه ما نمی‌توانیم این را بگوییم خیلی بالاتر از این‌ها باید ببریم اگر شما بخواهید ارقام آخر را بدانید یعنی ۱۱ ماه اول سال ۲۰۱۷ را من بخواهم به شما بگویم حجم صادرات ترکیه به ایران ۲.۸ دهم میلیارد دلار و حجم صادرات ایران به ترکیه ۷.۱ دهم میلیارد دلار بوده یعنی مجموعش ۹.۹ دهم میلیارد نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار است این ارقامی است که یک ماه آخر بهش اضافه نشده یعنی ارقام ماه دسامبر ۲۰۱۷ به دست ما نرسیده براین اساس چیزی هول هوش ۱۰، ۱۱ میلیارد تجارت داریم دو رئیس جمهور دو کشور هدفی مبنی بر حجم ۳۰ میلیارد دلار برای اقتصاد دو کشور مشخص کرده اند متاسفانه از این هدف دور هستیم در سال ۲۰۱۲ ما توانستیم به رکود ۲۲ میلیارد برسیم، ولی آن ارقام کاهش پیدا کرد به خاطر تحریماتی که نسبت به ایران بود به خاطر کاهش قیمت نفت و دلایل دیگر الان پایین‌تر از آن رقم است باید به آینده امیدوارانه نگاه کنیم چرا که ظرفیت‌های زیادی داریم هر دو کشور اراده شان مبنی بر گسترش روابط تجاری است اگر بتوانیم دست بخش خصوصی دو کشور را باز کنیم راه جلوی پایشان را باز کنیم می‌توانیم به ارقام بالاتر دست یابیم نگرانی دیگری که هست در سال آخر در حجم تجارت یک عدم تعادلی می‌بینیم یعنی در سال ۲۰۱۶

صادرات کشور ما به ایران تقریبا ۵ میلیارد دلار بوده الان حداکثر ممکن است به رقم سه میلیارد دلار برسد یعنی یک کاهش ۴۰ درصدی را ما در حجم صادرات به ایران می‌بینیم و برعکس صادرات ایران به ترکیه به شکل مشابهی افزایش را نشان می‌دهد یعنی از ۴.۷ دهم میلیارد دلار به ۸ میلیارد دلار خواهد رسید این البته برای ایران خبر خوبی هست این که صادرات ایران بیشتر بشود یک چنین چیزی برای هر کشوری می‌تواند خبر خوبی باشد، اما برای اینکه بتوانیم تجارت پایداری بین خودمان داشته باشیم باید یک تعادلی را بین تجارت دو کشور برقرار کنیم، اما در این رابطه ما در این موضوع مشکلی نداریم یعنی اینکه این تعادل به نفع ایران باشد آن چیزی که مهم است حجم تجارت را افزایش دهیم و راه را باز کنیم مشکلاتی در پیش پای تجارت دو کشور هست می‌خواهیم که این موانع را برداریم و باور داریم این کار را می‌توانیم انجام دهیم فقط باید تلاش بیشتری کنیم.

مجری: به این اشاره کردید که در سال ۲۰۱۲ حجم مبادلات بین دو کشور ۲۲ میلیارد بوده درست است؟ فرمودید که ۲۰۱۲، ۲۲ میلیارد بوده ۲۰۱۴، ۱۵ میلیارد دلار شده، این حجم مبادلات بین دو کشور تقلیل پیدا کرده چه راهکار‌هایی الان برای افزایش و رسیدن به آن نقاطی که روسای جمهور دو کشور تعیین کرده اند دارید؟

هاکان تکین: عقیده داریم تمام موانعی که پیش پای تجارت هست اگر بتوانیم برداریم و راه تجارت را باز کنیم به ما کمک می‌شود چرا که ما به مکانیزم در بازار تجارت آزاد باور داریم و باور داریم نتایجی که به نفع هر دو کشور هست ایجاد خواهد کرد شاید در آغاز تمایلات و نتایجی که شما ترجیح تان نباشد دیده شود، اما در بلند مدت آن تعادل خودش را پیدا خواهد کرد مدام همیشه از این دفاع می‌کنیم و در این جا ما ساز و کار‌هایی را در اختیار داریم برای مثال موافقت نامه تجارت ترجیحی که در ژانویه ۲۰۱۵ اجرایی شد ما این را بخواهیم گسترش بدهیم و مذاکراتی هم در این ارتباط تقریبا دو سال است که در جریان است ما اگر این را انجام بدهیم این گسترش را بتوانیم محقق کنیم البته اقتصاد ترکیه با ایران متفاوت است یعنی هم به لحاظ حجم متفاوت است اقتصاد ترکیه تقریبا حجم دو برابر اقتصاد ایران دارد در مورد ایران به دلایلی که قابل درک هست و ویژه ایران هست در این حد نتوانسته پیشرفت کند این برای ما قابل درک است به خاطر تحریم‌هایی که قرار گرفته ایم یا جداسازی‌هایی که در مورد ایران اعمال شده که ما همیشه باهاش مخالف بودیم با این سیاست ها، ولی به خصوص بعد از برجام فرصت خیلی بزرگی در مقابل ایران باز شد بخشی از تحریم لغو شد البته تحریم‌های یک طرفه‌ای که امریکا اعمال می‌کند متوجهش هستیم، اما در اصل هنوز شاید ایران یک مقدار اگر داخل کشور و در حوزه اقتصادی قدم‌های سریع تری در حوزه اصلاح اقتصادی بردارد به نظر من خیلی از کار‌ها می‌تواند ساده‌تر باشد و ما در خصوص بحث تجارت هنوز می‌بینیم که وقتی مذاکره می‌کنیم رفلکس‌های محافظتی درایران قوی است ما این را می‌فهمیم چرا که همین دوران‌ها را پشت سر گذاشتیم، اما معتقدیم در بلند مدت به نفع مردم ایران و به نفع اقتصاد ایران نخواهد بود این چیزی که صنایع شما را اقتصاد و تجارت شما را تقویت می‌کند آزاد کردن اقتصاد کردن کشورتان است.

مجری: برای خرید کالا خودتان می‌روید یا معمولا برایتان خرید می‌کنند؟

هاکان تکین: هر دوش اتفاق می‌افتد، چون من دوست دارم خرید کردن را این که بتوانم با انسان‌ها صحبت کنم و ارتباط بگیرم خوشم میاد و یکی از شانس‌های ما درایران است کسانی که ترکی صحبت می‌کنند تعدادشان زیاد است خیلی از مردم ترکی صحبت می‌کنند و این تجربه‌ای است که وقتی خرید در ایران می‌کنم دارم اول جایی می‌روم ترکی صحبت می‌کنم کسانی که ترکی صحبت

کنند پیدا می‌شوند منظورم آذربایجانی‌های ایران است و از این زاویه هم صحبت می‌کنیم هم ارتباط برقرار می‌کنیم وچیزی هم که دلم بخواهد فرصت پیدا می‌کنم بخرم.

مجری: نظرتان در مورد نشان ساخت ایران در روی کالای ایرانی چیست؟

هاکان تکین: من به محصولات ایرانی اعتماد دارم در این خصوص مشکلی نیست اگر فارسی نوشته باشد شاید متوجه نشوم چه نوشته، ولی می‌توانم در ایران بگویم محصولات میوه و سبزیجات برای من خیلی خوب است چیز‌هایی که طعم طبیعی دارند محصولات غذایی خیلی خوبی در ایران هست خصوصا غذا‌های ما خیلی شبیه به هم است محصولات لبنی را خیلی دوست دارم ماست شیر خامه حقیقتا خیلی لذیذ هستند و من هر میهمانی یا هر دوستی که از ترکیه به ایران بیاید تلاش می‌کنم با محصولات ایرانی ازشون پذیرایی کنم و شما محصولات خیلی زیادی دارید هم محصولات غذایی هم محصولات صنایع دستی دارید محصولات ایرانی محصولات خوبی هستند شاید اگر بخواهیم از لحاظ تجاری درمورد این‌ها صحبت کنیم یک مقدار اگر بیشتر در حوزه تبلیغات و حوزه بسته بندی فعالیت بشود نیاز به توسعه دیده می‌شود، اما به لحاظ کیفیت محصولات ایرانی مشکلی نمی‌بینم.

مجری: می‌دانم ترکیه هم محصولات کشاورزی خیلی خوبی دارد شاید در دنیا به محصولات کشاورزی ترکیه شناخته شده باشد در زمینه محصولات مختلف باغی یا صیفی جات، شما چه قدر با محصولات حوزه نانو فناوری‌های بالا آن کالا‌هایی که در حوزه دانش بنیان در کشور جمهوری اسلامی ایران تولید می‌شود آشنا هستید؟

هاکان تکین: من اطلاع دارم در نشست‌هایی که در این خصوص داشتیم نشست‌هایی که با معاون رئیس جمهور دکتر ستاری داشتیم یا به مناسبت‌های دیگر دیدار‌ها و بازدید‌هایی که داشتیم گزارش‌هایی که در این خصوص خواندم می‌دانم ایران در این حوزه خیلی پیشرفته است حتی تلاش می‌کنیم دراین حوزه پروژه همکاری بین ترکیه و ایران را داشته باشیم و گذشته از این نه فقط در حوزه تکنولوژی ایران در حوزه دانش آکادمیک کشور قدرتمندی است در حوزه تولید علم از متوسط جهانی بالاتر است و این چیزی نیست که خیلی در دنیا در موردش اطلاعی داشته باشند به خاطر پیش داوری که در مورد ایران وجود دارد ما هم در مورد حوزه آموزش هم سرایت کرده در صورتی که ایران یک نیروی انسانی دانش آموخته خیلی قوی دارد و گذشته از این یکی از غنا‌های ایران هست در این حوزه با ترکیه هم می‌تواند همکاری نزدیک تری داشته باشد و این به نفع هر دو کشور است چرا که گهگاه ممکن است تکنولوژی را توسعه بدهید، اما نتوانید آن را تجاری سازی کنید و ما هم در این حوزه خیلی توانایی داریم و توسعه پیدا کرده ایم به نظرم با این همکاری می‌توانیم به شکلی منافع هر دو کشور را تامین کند همکاری مان ادامه داشته باشد.

مجری: یک بروشور از محصولات نانویی تولید جوانان جمهوری اسلامی ایران را برایتان آوردم که به محصول تبدیل شده اند خیلی کالا‌های زیادی هستند در حوزه محصولات نانو فقط این بروشور هست در حوزه صنعت پزشکی، نفت و گاز پتروشیمی هست این را تقدیم تان می‌کنم بعد برنامه نگاه کنید و بتوانید این‌ها را هم در کنار فرش و پسته و محصولات کشاورزی و... که به ترکیه می‌روید این‌ها را مبادله کنید

هاکان تکین: ان شالله، شما وظیفه معرفی محصولات هایتک ایران را به عهده دارید این قابل تقدیر است.

مجری: می‌توانم فروشنده محصولات هایتک جمهوری اسلامی ایران باشم؟‌

هاکان تکین: نمی‌دانم نمی‌توانم ارزیابی کنم.

مجری: وزیر اقتصاد ترکیه و وزیر صنعت معدن تجارت یک توافقی برای حذف دلار کردند و استفاده از واحد پول ملی دو کشور برای مبادلات را داشتند این هنوز خیلی عملی نشده نظر شما چیست؟ چرا هنوز به سطحی که باید برسد نرسیده؟

هاکان تکین: در این مورد خیلی اطلاعی ندارم، اما ما گام‌های مهمی را در این حوزه برداشتیم درمورد تجارت با پول‌های ملی دو کشور بعد از مدت خیلی کوتاهی بعد از سفررئیس جمهورمان در ۴ اکتبر به تهران روسای بانک مرکزی دو کشور یک موافقت نامه‌ای را در این خصوص امضا کردند موافقت نامه‌ای که امکان تجارت با پول‌های ملی دو کشور را ایجاد می‌کند با اجرایی شدن موافقت نامه باید دست کم یک بانک از هر دو کشور یک ساز و کاری بین خودشان ایجاد کنند و الان می‌خواهم با کمال امتنان این مسئله را مطرح کنم این سیستم حاضر شده و در هفته گذشته مدیر عامل دو بانک از ترکیه به ایران آمدند و اینجا با مسئولین بانک مرکزی و همین طور مقامات بانک‌های مهم ایران دیدار کردند من هم با آن‌ها یک نشستی داشتم و به من گفتند در این خصوص همه چیز آماده است و سیستم طراحی شده اولین تراکنش در چارچوب این سیستم یک هفته یا ده روز دیگر می‌تواند انجام شود در پایان ماه ژانویه و در نهایت در طول ماه فوریه این خیلی اتفاق خوبی است ان شالله ادامه خواهیم داد فقط برای اینکه بتوانیم به شکل درستی پیش ببریم گفتند که باید این مسئله را به دقت رساندند این که ما باید در تجارت مان به تعادل دقت کنیم اگر تجارت بین دو کشور متعادل نباشد تعادل بین صادرات و واردات بهم بخورد تجارت با پول‌های ملی دو کشور سخت می‌شود و این را باید به عنوان یک موضوع در پس ذهن خودمان داشته باشیم هم ما و مسئولین ایرانی.

مجری: اخباری که مربوط به ایران هست را چه طور پیگیری می‌کنید؟ ترجیح می‌دهید اطلاعات و اخبار را درباره جمهوری اسلامی ایران از کجا دریافت کنید؟

هاکان تکین: بیشتر از روزنامه تلویزیون و خبرگزاری‌های ایران تلاش می‌کنم پیگیری کنم و، چون فارسی بلد نیستم دوستانی که بلد هستند از طریق آن‌ها پیگیر این اخبار هستم و آن‌ها اطلاعات از این منابع می‌گیرند و با من در میان می‌گذارند گذشته از ایران روزنامه وخبرگزاری که به انگلیسی اخبار منتشر می‌کنند آن‌ها را هم پیگیری می‌کنم وحتی خبرگزاری‌هایی که به زبان ترکی استامبولی خبر منتشرمی کنند آن‌ها هم هستند و بیشتر این‌ها پایه منابع خبری من را تشکیل می‌دهند گذشته از این تلاش می‌کند بعضی از رسانه‌های بین المللی را پیگیری کنم چرا که در دنیای امروز هر چه قدر شما از افق‌های متفاوتی بتوانید به قضایا نگاه کنید حتی اگر ماهیت آن رسانه‌ها را بدانید چه مثبت و چه منفی، اما اینکه افق‌های متفاوت را بتوانید ببینید باعث می‌شود که درک شما از تحولات بیشتر شود و مفید است یعنی حتی یک مثال غیرمثبت هم می‌تواند برای گسترش درک شما از تحولات یاری رسان باشد گذشته از این درمورد اینکه رسانه‌های بین المللی تحولات ایران را چه طور منعکس می‌کنند در این خصوص مسائل و پیش داوری‌ها و ناآگاهی زیادی است معتقد نیستم همه اخباری که در مورد ایران منتشر می‌شود با سونیت باشد معتقدم کمبود امکان هم در این خصوص از مولفه‌هایی هست که باید به آن توجه شود چرا که اگر در ایران روزنامه نگاران بین المللی بیشتری حضور داشته باشند چه بسا بتوانند این روند اطلاع رسانی درست‌تر و سالم تری را به خارج از ایران ایجاد کنند در حال حاضر اصحاب رسانه به شکل گسترده در ایران حضور ندارند، اما وقتی اعلام می‌کنیم در مورد تظاهرات اعتراضی که در این اواخر در ایران اتفاق افتاد ما دیدیم که به خصوص رسانه خارجی اخبار را منحرف کنند و اخبار دروغی را در این ارتباط منتشر کنند این در مورد ایران نیست به طور کلی درکشور‌های غربی یک نگاه شرق شناسانه‌ای حاکم است و دیدگاه آن‌ها و همه چیز را آن‌ها با این عینک غربی نگاه می‌کنند و از آن فیلتر عبور می‌دهند و بر اساس این دیدگاه این اخبار را منتشر می‌کنند برای مخاطبین خودش این در مورد ایران هم صدق می‌کند در مورد ترکیه هم صدق می‌کند به عنوان کشور‌های منطقه با یک چنین چیزی روبه رو هستیم.

مجری: نظر شما در مورد صحبت‌های رئیس جمهور ایالات متحده امریکا بدانم شما چه دیدگاهی در مورد صحبت‌های ایشان که در خصوص ایران کرده اند دارید؟

هاکان تکین: من خیلی نیازی به توضیح ندارم واکنش همه دنیا را باعث شده و در بر داشته البته ظاهر رئیس جمهور امریکا نه فقط در مورد ایران که دیدگاه‌ها او در مورد هر مسئله دیگری تبدیل به تیترجنجالی رسانه‌ها می‌شود و واکنش برانگیز است و فکر نمی‌کنم نیاز به توضیح باشد می‌خواهم این موضوع را ببندم و به این کفایت کنم.

مجری: اصولا شما یک دیپلمات هستید ترامپ را یک دیپلمات می‌دانید یا آکتور سینما؟

هاکان تکین: برنامه‌ ای در تلویزیون داشت و به نظرم هنوز فکر کند خودش را در آن برنامه می‌بیند.

مجری: آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده امریکا از یک سری معاهده‌های بین المللی خارج شده مثل معاهده اب و هوای پاریس به کرات اعلام کرده که از برجام هم می‌خواهد خارج شود شما نگران نقد تعهدات امریکا با ترکیه نیستید؟

هاکان تکین: در مورد دیدگاه آن‌ها نسبت به ترکیه نمی‌توانم نظری بدهم، اما در دوره اخیر ما هم در ارتباط با امریکا دچار مشکل هستیم و یکی از بزرگترین مشکلاتی که با آن‌ها داریم و روبه رو هستیم موضوع سوریه هست در خصوص مبارزه با شاخه‌های سوریه‌ای پ. ک. ک. در این خصوص امریکا کمکی نکرده بالعکس علی رغم این که با امریکا در یک اتحادیه هستیم و آن‌ها متفق ما هستند با این گروه تروریستی که علیه ما فعالیت می‌کنند کمک نظامی می‌کنند و این مشکل بزرگی است و این مشکل هنوز ادامه دارد همان طور که می‌دانید یکی از اختلافات جدی ما هم که با امریکا داشتیم موضع امریکا در ارتباط با گولن لیدرگروه تروریستی وابسته به خود گولن هست کسی که لیدر کودتای ناموفق سال ۲۰۱۵ بود سال‌های درازی هست که در امریکا زندگی می‌کند ما می‌خواستیم دست کم بازداشت شود و جلوی فعالیت هایش گرفته شود، اما تا به حال این درخواست‌های ما با حساسیتی که انتظار داشت پیگیری نشد و پاسخ مناسبی نگرفت و این یکی از مشکلات جدی بین ترکیه و امریکاست.

مجری:شما در مورد امریکا گفتید و می‌دانم که امریکا یک پایگاه هوایی در ترکیه دارد این کشور رئیس جمهوری دارد که هر لحظه دست به یک سری شو‌های تلویزیونی در کشورش می‌زند اساسا چرا باید امریکا لشکرکشی کند در غرب آسیا و اینجا پایگاه هوایی داشته باشد و در صورت تنش بین تهران و واشنگتن آیا ترکیه این پایگاه هوایی را در اختیار امریکا قرار می‌دهد؟

هاکان تکین: اول اشاره کنم که آن پایگاه نظامی امریکا نیست پایگاه نظامی ناتو است این که امریکا چرا تعرض بیشتری در منطقه داشته باشد باید از مسئولین امریکایی پرسید، اما ترکیه مطلقا نه با امریکا نه با هیچ کشور دیگری علیه ایران به هیچ شکلی همکاری انجام نمی‌دهد و نخواهد داد بالعکس ترکیه در گذشته اگر نگاه کنیم همین گذشته نزدیک تجربه نشان می‌دهد که ترکیه در مقابل فشار‌های امریکا در این خصوص مقاومت کرده در برابر سیاست‌های ایزوله کردن ایران اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران ترکیه همواره با این‌ها مبارزه کرده ایران برای ما کشور مهم دوست و همسایه هست کشوری هست که ما باهاش منافع مشترک داریم و متقابل داریم و به خاطر همین ما با کشور دیگری نه با امریکا نه هیچ کشور دیگری روی هیچ پروژه دیگری که علیه ایران باشد همکاری نمی‌توانیم داشته باشیم و یک چنین چیزی نمی‌تواند برای ما موضوعیت داشته باشد.

مجری: اگر امریکا از برجام به صورت کامل خارج شود شما برنامه تان برای ادامه روابط تان مخصوصا روابط اقتصادی تان با جمهوری اسلامی ایران چیست؟

هاکان تکین: این درست نیست که براساس فرضیه‌ها صحبت کنیم ما معتقدیم که برجام به صلح بین المللی و ثبات منطقه‌ای کمک کرده معتقدیم که در امریکا اتفاق نظری در این خصوص نیست اینکه چه اتفاقی قرار است بیفتد سه ماه و نیم دیگر تقریبا خواهیم دید و آرزوی این که برجام پایدار بماند، اما اگر امریکا از این موافقت نامه و از این معاهده بخواهد خارج شود یا بخواهد برعلیه آن فعالیت کند و این آخر دنیا نیست با شرایط جدیدی که شکل بگیرد خودمان را آدابته می‌کنیم محکوم به پذیرش سیاست‌های تحمیلی هیچ کشوری نیستیم.

مجری: نظرتان در مورد مواضع اخیر عربستان سعودی در خصوص ایران چیست؟

هاکان تکین: این تنشی که بین ایران و عربستان سعودی است وضعیتی است که ما خوشحال نیستیم باعث تاسف ما هم هست برای رفع این وضعیت هم ما تلاش کردیم و به تلاش‌های خودمان هم ادامه می‌دهیم، اما آنچه پایه این مسئله است این است که این دو کشور برای رفع این مشکلات و وضعیت باید اراده مشترک و متقابلی داشته باشند در حال حاضر چنین فضایی را نمی‌بینیم امیدواریم شرایطی برای به وجود آمدن یک چنین فضایی در کوتاه مدت ایجاد شود.

مجری: مایلم مواضع دولت ترکیه در خصوص اقدام تجزیه طلبانه کردستان عراق و حمایت‌های رژیم صهیونیستی از این اقدام کردستان اقلیم کردستان عراق را بدانم

هاکان تکین: در این خصوص رویکرد ما خیلی روشن است ما هم پیش از اعلام رفراندم استقلال و هم در حین آن اقدامات مان مشخص بود پیام‌هایی که دادیم هم موجود بود متاسفانه حکومت اقلیم کردستان عراق این پیام‌ها به شکلی که باید دقت نکرد و نتایج الان مشخص است آن‌ها خودشان شکست خورده اند موضع اسرائیل هم در این ارتباط کاملا آشکار بود نتانیاهو به شکل آشکاری حمایت خودش را از یک کردستان مستقل اعلام کرد آن‌ها اهداف متفاوتی دارند تصور نمی‌کنم که برادران کرد ما در عراق یا کشور‌های دیگر حمایت اسرائیل بتواند به اهداف آن‌ها کمک کند چرا که اهداف اسرائیل چیز دیگری است و امید ما این است که برادران کرد عراقی ما این خطایی که مرتکب شده اند در کوتاه مدت متوجهش شود و برای جبران آن گام بردارند.

مجری:۶ صفر را از واحد ملی خودتان لیر حذف کردید آیا این تجربه برای شما موفق بوده است؟

هاکان تکین: این که به لحاظ عملی خیلی مفید بود این ۶ صفر حذف شد الان اگر ریاضی تان خیلی خوب نبود به حساب و کتاب به مشکل برمی خوردید البته این شاید قشنگ باشد که میلیارد‌ها پول باشد، ولی به لحاظ روانی می‌گویم، اما این شوخی قضیه است از شوخی گذشته ما این ۶ صفر را حذف کردیم این یک سیاست موفقی بود و موافقانه اعمال شد، اما برای موفقیت یک چنین سیاستی آن اقتصاد باید به یک ثباتی برسد تورم تحت کنترل باشد باقی پارامتر‌های اقتصادی تحت کنترل باشند و شما باید به نقطه ثبات در اقتصاد برسید تا چنین سیاستی موفقیت آمیز باشد و بعد این به ثباتی رسیدیم و این گام را برداشتیم در ایران هم یکی از مشکلاتی که باهاش روبه رو هستیم تعداد صفر‌ها پول است داستان ریال و تومان هم هست من هنوز هم گاهی اوقات برایم خطا می‌شود ان شالله در کوتاه مدت ایران به ثبات اقتصادی دست پیدا کرد و ۶ صفر را بردارد.

مجری: شما اقدامات مهمی در بازار سرمایه جمهوری اسلامی ایران انجام دادید توافقات بسیار مهمی بین بورس تهران و بورس استامبول صورت گرفته است نظر شما در مورد این اتفاق چیست؟ چه قدر این اتفاق عملی می‌شود در مورد تابلو‌های مشترک در مورد؟ که در واقع شرکت‌های ایرانی در تابلوی بورس استامبول عرضه شوند و شرکت‌های ترکیه‌ای در تابلوی بورس تهران عرضه شوند در مورد این خواستم بدانم و اقدامات شما برای همکاری و توسعه روابط با بازار سرمایه جمهوری اسلامی ایران دارید؟

هاکان تکین: در این خصوص همان طور که گفتید گام‌های مهمی برداشته شده، ولی هنوز به اجرایی شدن نرسیدیم این که ببینیم گام جدی و عینی نتوانستیم برداریم به خاطر این که هنوز مشکلاتی در خصوص روابط بانکی و همکاری‌های بانکی وجود دارد به این خاطر این سخت است در بورس بانکداری یک ابزار مهمی است برای انجام تراکنش‌ها گاهی اوقات مانع ایجاد کرده امیدواریم در دوران پیش رو از آن زاویه در نقطه بهتری باشیم و همکاری بین بورسی ما در چارچوب موافقت‌هایی که امضا شده پیش برود.

مجری: تحولات سوریه چه قدر در آینده روابط بین ترکیه و جمهوری اسلامی ایران تاثیر می‌گذارد؟ چه طور می‌توانیم به تجار و بازرگانان و سرمایه گذاران دو طرف این تضمین را بدهیم که این اتفاقاتی که بین ترکیه و سوریه رخ می‌دهد و آینده روابط بین ایران و ترکیه تاثیری در معاملات و سرمایه گذاری آن‌ها نخواهد داشت؟

هاکان تکین: هنوز زود است برای اینکه این صحبت‌ها را بکنیم ما باید در آغاز در سوریه یک صلح پایداری برقرار کنیم و راه حل سیاسی دست پیدا کنیم بعد از آن گامی که برداشته شود بازسازی سوریه است و پروژه‌های اقتصادی که در سوریه هستند. اگر بخش خصوصی ایران وترکیه قرار باشد در سوریه قرارداد مشترکی داشته باشند همان طور که برقراری صلح با ایران و روسیه تلاش می‌کنند و همکاری می‌کنند ان شالله بعد از دست پیدا کردن به راه حل و ایجاد ثبات در سوریه و راه حل سیاسی برای سوریه البته درآمد اقتصاد تجاری با ایران و کشور‌های دیگر می‌تواند پروژه‌های همکاری داشته باشیم باعث خوشحالی ما باشد چرا که مردم سوریه به این احتیاج دارند، اما باید در سوریه آن‌ها به صلح و آرامش برسند آن‌ها به صلح و آرامش نیاز دارند بعد از آن باید گام‌های در جهت رفاه بردارند.

مجری: در پایان هر چه می‌خواهید با ملت بزرگ ایران سخن بگویید، بفرمایید

هاکان تکین: ممکن است چیز‌هایی را فراموش کرده باشم، اما مردم ایران را خیلی دوست داریم ما اینجا زندگی می‌کنیم فقط برای من نیست کسانی که میان اینجا پیش من دوستان من چه هیئت‌های رسمی چه میهمانان دیگر وقتی میان اینجا و من را می‌بینند این مسئله را می‌گویند ما دو ملت بسیار نزدیکی به یکدیگر هستیم و گذشته از این ما مجبور به همکاری با هم هستیم جغرافیا تاریخ فرهنگ ما را به همدیگر پیوند می‌دهد ما نباید این را فراموش کنیم گهگاه شاید دوره‌هایی بوده که ازش غافل شدیم و این البته دو طرفه است نمی‌خواهم اینجا یک طرف را مقصر بدانم، اما اگر ما همواره آگاه باشیم نسبت به این هم ملت ترکیه و هم ملت ایران به جایگاه خیلی بهتری خواهند رسید من در طول مدتی که مشغول انجام وظیفه در ایران بودم از محبت گرمی که مردم ایران به من داشتند تشکر می‌کنم یعنی گذشته از مقامات رسمی ایران مردم ایران هم میهمان نوازی گرم خودشان را به من نشان دادند و از این بابت خیلی خوشحالم در اینجا نمی‌دانم چه قدر ماموریت من ادامه خواهد داشت، اما از همین حالا خاطرات ایران در ذهن من به زیبایی هک شده و من همواره یک دوست برای ایران خواهم بود.

انتهای پیام/

متن کامل مصاحبه با سفیر محترم

آقای بنیاد حسین اف

سفارت جمهوری آذربایجان

لوح فشرده کامل مصاحبه

متن کامل مصاحبه با سفیر جمهوری آذربایجان

مجری: از کشورتان بگویید؟

حسین اف: جمهوری آذربایجان کشوری است که همسایه جمهوری اسلامی ایران است از نظر ما با جمهوری اسلامی ایران تاریخ، فرهنگ و مشترکات زیادی دارد، شخصیت های مشترکی داریم و در کنار هم روابط دو کشور در حال توسعه است. در چهار سال گذشته رئیس جمهور هر دو کشور ۹ بار با هم ملاقات داشتند که ۵ بار آن در پایتخت های کشور بود و به زودی دهمین ملاقات انجام خواهد گرفت. همه این ها نشانگر اراده سیاسی است که برای توسعه کشور وجود دارد.

سال گذشته روابط تجاری ایران و آذربایجان ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است، آذربایجان با تمام همسایگان و با تمام جهان ارتباطات خوبی دارد و در همه زمینه ها همکاری می کند.

مجری: ۱۵ ماه است که سفیر جمهوری آذربایجان در ایران شدید این زندگی و این مدتی که در تهران بودید نگاه شما را تغییر نداد؟

*من و خانواده ام هیچ وقت احساس غریبی در تهران نداشتیم

حسین اف: بله با ۱۵ سال پیش تغییر و تحولاتی در شهر و در زندگی مردم دیده ام البته هم من و هم خانواده ام هیچ وقت احساس غریبی در تهران نداشتیم. مثل اینکه ازماموریت خارجی برگشتیم چون هم قیافه ها و هم فرهنگ و آداب و رسوم اینجا همه برای ما آشنا است و احساس غریبی نداریم .

مجری: چند فرزند دارید؟ آنها چه طور در ایران زندگی می کنند؟

حسین اف: یک فرزند پسر و یک فرزند دختر دارم که هر دو به مدرسه می روند.همسرم هم در تهران یک موسسه فرهنگی که در آنجا نقاشی می کند.

مجری: قبل از اینکه سفیرشوید به ایران آماده بودید؟

حسین اف: بله من تقریبا ۱۵ سال پیش به عنوان دیپلمات جوان در سفارت آذربایجان در تهران فعالیت کرده بودم.

مجری: آن موقع دیدتان نسبت به جمهوری اسلامی ایران چه بود؟

حسین اف: من در مدرسه زبان فارسی یاد گرفتم بعد از آن دوران دانشگاه لیسانسم زبان و ادبیات فارسی بود به این خاطر با زبان، ادبیات، تاریخ و جغرافیای ایران آشنا بودم.

مجری: شما خیلی خوب فارسی حرف می زنید .چه زمانی فارسی یاد گرفتید؟

حسین اف: تشکر می کنم این دیدگاه مثبت شماست هنوز هم سعی می کنم یاد بگیرم چون هر روز به مطبوعات و یا تلویزیون نگاه می کنم اما از ده سالگی شروع کرده ام.

مجری: با همه این تعاملاتی که داشتید نقاط مشترک فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان چیست؟

حسین اف: نقاط مشترک خیلی زیاد است یعنی اگر اینها را لیست کنیم خیلی لیست طولانی خواهیم داشت و من نقاط متفاوت را نمی بینم .مشترکات خیلی زیاد است مثلا موسیقی یا نواهای مختلف و ادبیات مشترک داریم. تاریخ وشخصیت های مشترک داریم مثل نظامی گنجوی. همه این ها هم افتخار برای مردم ایران هم برای مردم آذربایجان هستند به این خاطر اشتراکات را بیش از حد می بینم.

مجری: در مورد تعاملات بین دو کشور بفرمایید و شما این تعاملات را در چه سطحی می بینید؟

حسین اف: در ۴ سال گذشته رئیس جمهور هر دو کشور ۹ بار با هم ملاقات داشتند از بعد ازاستقلال آذربایجان بین ایران و آذربایجان ۱۳۰ سند امضا شده و از این ۱۳۰ سند ۴۰ عدد مربوط به بخش اقتصادی است. در زمینه اقتصادی آذربایجان و ایران همکاری های خوبی انجام می دهند .

امسال در اوایل ماه جولای در شهر تهران و اصفهان هفته فرهنگی آذربایجان برگزار شد و ای کاش شما آن صحنه را می دیدید در تالار وحدت اکسترملی آذربایجان آهنگ ای ایران را اجرا شد و حدودا در سالن ۸۰۰ نفر بودند همه آنها بلند شدند و آهنگ را خواندند. این صحنه خیلی دیدنی بود.

در ۱۵ ماهی که اینجا هستم از ایران و از آذربایجان در سطح وزرا حدودا ۲۲ وزیر رفت و آمد داشته اند و همه این ها نشانگر تعامل، دید مثبت به آینده و خواست توسعه روابط همه جانبه دو کشور است.

مجری: فکر می کنید چه کارهایی باید انجام شود تا این سطح تعاملات گسترده تر وبیشتر شود؟

حسین اف: در این زمینه هم سفارت جمهوری اسلامی در باکو هم سفارت ما در تهران خیلی فعال هست سعی می کنیم که پتانسیل و امکانات کشورهایمان را بیشتر با مردم کشورها آشنا کنیم و بخش خصوصی را تشویق کنیم .در شرایط فعلی که اقتصاد مهم است بخش خصوصی را تشویق می کنیم برای این ارتباطات که محکمتر باشد.

*در زمینه اقتصاد و تجارت نه تنها روبط دو جانبه بلکه همکاری در بازارهای ثالث هم شروع شده است

مجری: در هر دو کشور سرمایه گذاران سرمایه گذاری کرده اند چه جذابیت های کشور ایران برای سرمایه گذاران شما دارد؟

حسین اف: در سال های اخیردو پروژه مهمی که بین دو کشور ایجاد شده یکی در نزدیکی باکو با همکاری با شرکت ایران خودرو شرکت آذر ماش یک کارخانه مشترک دارند و بعد از آن هم شرکت دارو پخش با بخش خصوصی آذربایجان کارخانه داروسازی را می زنند. من فکر می کنم نزدیک عید نوروز خودروسازی افتتاح خواهد شد یک ماه بعد از آن هم امکان دارد که افتتاح کارخانه داروسازی به انجام برسد. حتی اخیرا برای من هم خیلی جالب بود که بخش خصوصی آذربایجان در استان سمنان سرمایه گذاری کرده است و همه این ها خیلی جذاب وجالب برای سرمایه گذاری بیشتر است وسرمایه گذاران هم اگر زمینه آماده باشد آنها خودشان کار خودشان را خیلی خوب بلد هستند و همکاری هایی را شروع خواهند کرد.

در شهری در بندر قزاقستان دولت آذربایجان یک مرکز لجستیک ساخته است که از امکانات خیلی زیادی برخوردار است و انبارهای خشک و زیر صفر است و کشتی می تواند آنجا پهلو بگیرد یا راه آهن دارد. شرایط منطقه آزادی دارد .ما تشویق می کنیم استان های همجوار دریای خزر از آن مرکز لجستیک استفاده کنند.

من در طول ۱۵ ماهی که در تهران به عنوان سفیر فعالیت می کنم با اتاق بازرگانی استان های گلستان ، گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، همدان، تهران و ایلام ملاقات هایی داشته ام ودر همه ملاقات ها برای بررسی موضوعات توسعه تجارت بوده است.

همانطور که اطلاع دارید اتباع آذربایجان در بازار میوه و تره بار روسیه و آسیای مرکزی خیلی فعال هستند درآنجا هم تشویق می کنم از امکانات و محصولات برادران ایرانی استفاده کنند. یعنی الان در زمینه اقتصاد و تجارت نه تنها روبط دو جانبه بلکه همکاری در بازارهای ثالث هم شروع شده است.

مجری: نگاه شما در مورد پیشرفت های ایران در زمینه اقتصاد و در زمینه دانش و علوم چگونه است؟ از دیدگاه شما این پیشرفت ها به چه صورتی است؟

حسین اف: پیشرفت های ایران در زمینه دانش، اقتصاد و فناوری زانی که انسان اینجا زندگی می کند این را می داند و لمس می کند ولی متاسفانه این را در خارج از ایران زیاد آشنایی ندارد. من در این موضوع ایران را یک کشوری ی دانم که در کالاهای مهم به خودکفایی رسیده و حتی می تواند بازارهای منطقه را هم تامین کند .

در زمینه دانش، علم و فناوری من از نزدیک با فعالیت پارک علم و فناوری پردیس آشنا شده ام و در مورد فعالیت هایی که در هر استان هم یک پارک علم و فناوری هست من مطلع نبودم اخیرا مطلع شدم جلسه ای گذاشتیم با رهبران پارک علم و فناوری استان گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی، استان آذربایجان غربی و دعوت کردیم تشویق کردیم که آنها با مراکز علم و صنعت آذربایجان و دانشگاه های آذربایجان ارتباطاتی داشته باشند.

درمورد علوم دانش بنیان یا سلولهای بنیادی که ایران پیشرفت های خیلی خوبی داشته اخیرا یک مقاله ای می خواندم که در مورد تولید علم یا مقالات علمی ایران اکنون رتبه اول جهانی را دارد و این خیلی برای جهان اسلام افتخار هست و ما در این زمینه تشویق می کنیم که با آکادمی علوم آذربایجان و با دانشگاه دولتی باکو و یا مناطق صنعتی آذربایجان ارتباطی داشته باشند. مثلا در مورد IT این را در زندگی روزمره در تهران احساس می کنم که چه قدر پیشرفت کرده و من فکر می کنم که در این زمینه ما بین کشورهایمان ارتباطات را باید تقویت کنیم چراکه IT یک محصول و یا یک علمی است که هم برای امروزهم برای فردا است.

*افزایش ۷۰ درصدی مبادلات تجاری ایران و آذربایجان

مجری: بخش های اصلی تجارت بین دو کشور چیست؟ آیا از حجم تجارت بین دو کشور شما راضی هستید؟

حسین اف: در سال ۲۰۱۶ روابط البته مبادله تجاری ایران و آذربایجان ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است. این هم در آن زمانی است که به خاطر شرایط اقتصادی جهان مبادله تجاری آذربایجان با همسایه های دیگر یک افتی داشته ولی با آذربایجان افزایش پیدا کرده است و امسال در ۸ ماه سال میلادی امسال با آن ۷۰ درصد ما مبادله تجاری سال گذشته را پر کرده ایم.

می دانید که آذربایجان برنامه های ساخت و ساز دارد و از ایران سنگهای تزیینی، سرامیک، کاشی وارد می شود . از آذربایجان به ایران محصولاتی برای فولاد و یا مواد خام محصولات برای صنایع فولاد و یا محصولات برای دام و طیور وارد می شود و در روابط ایران و آذربایجان این همکاری دو جانبه هست.

ایران یک کشوری است که از نظر جغرافیایی امکان ترانزیت بیشتری دارد و ما در این زمینه هم امکاناتی فراهم کردیم و نتایجی آماری که به دست ما می آید همه نشانگر توسعه روابط تجاری و اقتصادی است.

مجری: برای اینکه این بحث های اقتصادی را توسعه بدهیم فرمودید در جمهوری آذربایجان بحث های ساخت و ساز خیلی پیشرفت می کند و به محصولات صنعت ساختمان مثل کاشی، سیمان و مواردی که به صنعت ساختمان مربوط می شود ازجمهوری اسلامی ایران نیاز است برای توسعه این کارها فکر می کنید باید در بحث های گمرکی و قانونی چه اتفاقاتی رقم بخورد تا این مراودات راحت تر برای تجار و بازرگانان دو کشور صورت بگیرد؟

حسین اف: کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان یکی از فعال ترین کمیسیونها است در زمانی که از طرف ایران رئیس کمیسیون مشترک آقای واعظی بود کارهای مهمی انجام شد اکنون به خاطر تغییر سمت وی آقای کرباسچیان برای رئیس کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان استخدام شدند و به زودی جلسه سیزدهم کمیسیون مشترک در تهران برگزار خواهد شد . در این چهار سال گذشته اگر در گذشته ما مبادله می کردیم ۵ هزار تا اجازه برای کامیون ها الان تعداد آن اجازه ها به ۱۵ هزار تا افزایش پیدا کرده است. قبلا ۱۶۰ دلار از کامیون ها عوارض می گرفتند الان عوارض را پایین آورده ایم و صد دلار شده و به جز آن آذربایجان برای امکانات ترانزیت و ترانسفورت خودروها خیلی برنامه های وسیعی انجام می دهد.

بنا به دستور آقای الهام علی‌اف از ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی هر کامیونی که به اولین ایستگاهی که نزدیک به مرز هست کالایی ببرد یا کالا برگردد از تمام عوارض سه سال معاف شده است و همه این ها برای رونق تجارت بیشتر افزایش پیدا کرده است.

ما اکنون در زمینه مبادله اقلام کالاهایی که در ایران تولید می شود و آذربایجان آن را وارد می کند یا کالاهایی که در آذربایجان تولید می شود و ایران آن را وارد می کند در کمیسیون مشترک مسائل در حال مذاکره هستیم. در ترکیب کمیسیون مشترک ۹ گروه کاری تاسیس شده است گروه های کاری در زمینه کشاورزی، بانک، آبیاری و هم چنین مسائل مهمی که در روابط دو کشور موجود است در چارچوب گروه کاری و کمیسیون مشترک بسیار مورد مذاکره قرار می گیرند.

مجری: کدام یک از شهرهای ایران را دیده اید؟

حسین اف: من بعد از انتصاب به عنوان سفیر برای خودم نیت کرده بودم که مشهد بروم و امام رضا (ع) را زیارت کنم. اولین سفرم را به مشهد رفته ام و از وزارت خارجه و استانداری گفته اند که آمادگی دارند برای استقبال و پذیرایی من حضور پیدا کنند اما گفتم نیت کرده ام و خودم خواهم رفت.

زمانی که مشهد بودیم به نیشابور رفتم و مقبره فردوسی را هم زیارت کردم. بعد از آن به استان اردبیل سفر کردم با مسئولین استان اردبیل ملاقات کردم و با امکانات تفریحی شهرک سرعین آشنا شدیم. از تبریز نیز دیدن کرده ام و با منطقه آزاد ارس وامکاناتش آشنا شده ام. به استان اصفهان نیز سفر کرده ام که برای توسعه روابط دو کشور ملاقات های خوبی داشتیم. به استان آذربایجان غربی سفر کردم و با اتاق بازرگانی ارومیه ملاقات هایی داشتیم که با موسساتی که در استان آذربایجان غربی فراهم هستند خیلی روابط حسنه ای ایجاد شد.

سال گذشته با همتایان آذربایجانی یک بیزنس فرم در شهر اردبیل و ارومیه برگزار کردیم. اخیرا هم در بیست و شش سال گذشته اولین بار بود که کشتی های نظامی آذربایجان سفر دوستی کرده بودند به شهر انزلی به آن خاطر به استان گیلان سفر کردم و با مسئولین استان گیلان و شهر زیبای انزلی دیدار داشتم.

مجری: در مورد آن گشت و گذاری که در ایران داشتید شما به جنوب ایران هم سفر کرده اید ؟ خلیج فارس را دیده اید؟

حسین اف: متاسفانه خیر ولی در برنامه دارم که ان شالله در دو ماه آینده بروم. من در برنامه گذاشتم که نه فقط به استان های همجوار بلکه با استان هایی که جنوب ایران هم هستند آشنا شوم. شما یک موضوعی را مطرح کردید در مورد آشنایی فرهنگ ایران یک خاطره ای هست اگر وقت باشد می گویم، این عرف هم در ایران هم آذربایجان است اگر یک نفر به یک جایی سفر طولانی می کند به خانواده ها یک سر می زند. من هم قبل از اینکه به ایران بیایم به دایی ام سر زده بودم .در خانه آنها گز اصفهان دیدم پرسیدم که ایران رفته بودید؟ گفت بله ایران رفته بودم اصفهان حالا اگر می گفت اردبیل و تبریز این استان همجوار برای من عادی بود ولی اصفهان تعجب کردم که چرا؟ پسر دایی من در ژاپن درس می خواند و آنجا با یک ایرانی هم اتاق هستند .گفت که پدر هم اتاقی پسرم در اصفهان فوت کرده بود، رفتم آنجا. گفتم آخه در اصفهان آذری بلد نیستند چه طور صحبت کردید؟ چه طور همدیگر را فهمیدید؟ گفت الله رحمت الیسین یعنی خدا بیامرزد ترجمه نمی خواهد بعد از این من برای خودم تصمیم گرفتم که نه فقط به استان همجوار بلکه باید بیشتر سفر کنم. مثلا برای من خیلی جالب است که از استان بوشهر از نزدیک دیدن کنم چون آذربایجان هم یک کشور نفتی هست و در این زمینه تجربیاتی می توانیم بدست آورم. شنیدم جزیره کیش نیز خیلی قشنگ و زیباست که آن هم در برنامه دارم.

*سالیانه یک میلیون نفر از اتباع آذربایجان به ایران سفرمی کنند

مجری: همان طور که خودتان بخش هایی از ایران را دیده اید، می دانید ایران یکی از قطب های گردشگری در خاورمیانه است برای تسهیل و فرایند حضور آذری ها و شهروندان جمهوری آذربایجان در ایران چه اقداماتی انجام شده است و چه قدر درکشور شما این نقاط گردشگری را می بینند و تاکنون چند ویزای گردشگری صادر شده است؟

حسین اف: ایران از ماه فوریه ۲۰۱۰ برای اتباع آذربایجان یک طرفه ویزا را لغو کرده و این باعث شده که سالیانه نزدیک به یک میلیون نفر اتباع آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران سفرمی کنند. من شنیده ام که به ایران حدودا سالیانه ۷ میلیون نفر خارجی وارد می شود که از آن تعداد یک میلیون نفر آذری هستند.

این اتباع آذربایجان بیشتر برای درمان، معاینه، معالجه به استان های هم جوار و هم چنین به شهر تهران سفرمی کنند. بعد از آن برای زیارت یعنی توریسم فرهنگی هم به راه افتاده است.آذربایجان نیز برای تسهیلات ویزا در دو سال آخر خیلی قدم های خوبی برداشته است. اولا بنا به دستور آقای الهام علی اف قیمت ویزا برای اتباع ایران کاهش پیدا کرده است و از سال گذشته هم ویزای الکترونیک ایجاد شده و دیگر نیاز نیست به سفارت یا کنسولگری مراجعه کنند و در صف باشند بلکه هر کس از خانه خودش از طریق کامپیوتر یا تلفن می تواند ویزا برای خودش سفارش کند و با همان ویزا لیبل نیز هست که به پاسپورت بچسباند.

در زمینه گردشگری بین دو کشور ارتباطات خیلی خوبی ایجاد شده است. اخیرا وزیر فرهنگ و گردشگری آذربایجان به ایران سفر کرده بود با همتایان ایرانی ملاقات های خوبی داشتند یعنی این یکی از موضوعاتی است که در چهار سال گذشته توسعه خوبی بین دو کشور ایجاد شده است.

*در منطقه ای که پر از آشوب است ایران و آذربایجان جزیره صلح و ثبات هستند

مجری:درباره صلح ثبات و امنیت در ایران شما چه نگاهی دارید؟

حسین اف: امنیت و ثبات یک نعمت است و خدا را شکر در ایران و آذربایجان این موجود است و این یک نعمت بزرگی است که ما باید این را حفظ کنیم. بنا به تعبیر رئیس جمهور آذربایجان در منطقه ای که پر از آشوب است ایران و آذربایجان جزیره صلح و ثبات هستند. ما هیچ وقت در تهران احساس ناامنی نکرده ایم ارگان هایی که در این زمینه مسئول هستند کارهای شان را بسیار خوب انجام می دهند و در آذربایجان دیدگاه ما این است که امنیت و ثبات ایران را امنیت وثبات آذربایجان می دانیم. یعنی ایران با امن و با ثبات آذربایجان با امن و ثبات است. به جز آن هم در ایران به این موضوع که مقام معظم رهبری خیلی حساسیت دارند و با مهارت اداره می کند این هم نعمتی است که در ایران این زمینه تامین شده است.

مجری: بیشتر در مورد فعالیت های اقتصادی که سفارت جمهوری آذربایجان در تهران انجام می دهد برایمان توضیح دهید .

حسین اف: در این زمینه اولا اطلاعات نمایشگاه هایی که در ایران برگزار می شود را به شرکت های بخش خصوصی آذربایجان و وزارت اقتصاد آذربایجان می رسانی و تشویق می کنیم که بخش خصوصی هر دو کشور در نمایشگاه هایی که در پایتخت ها یا استان ها برگزار می شود شرکت کنند. اولین بار ماه سپتامبر سال گذشته نمایشگاه تخصصی ایران در باکو برگزار شد و به زودی در تهران نیز نمایشگاهی برگزار می شود که ۳۰ شرکت مهم آذربایجان در آن شرکت خواهند کرد .

افراد در زمینه قوانین و شرایط اگر به سفارت مراجعه می کنند بخش اقتصادی ما آنها را برایشان توضیح می دهند و یا هدایت می کنند در آذربایجان با کدام شرکت ها ارتباط داشته باشند. توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور یکی از کارهایی است که سفارت در اولویت قرار می دهد.

مجری: در مورد بحث های توسعه ساخت و ساز در جمهوری آذربایجان فرمودید. چه فرصت های دیگری در اقتصاد جمهوری آذربایجان هست که می تواند با اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مرتبط باشد؟

حسین اف: در این موضوع هم زمینه های مختلف زیاد است و این موضوعات هم درکمیسیون مشترک مطرح است.

* تاکنون نزدیک به ۴ هزار عدد ماشین تولید ایران به آذربایجان فروخته شده است

مجری: اولویت های شما و نقاطی که برایتان جذاب تر است را بگویید .

حسین اف: مثلا کارخانه خودروسازی می تواند در اولویت باشد . تاکنون نزدیک به ۴ هزار عدد ماشینی که در ایران تولید شده به آذربایجان به فروش رسیده است . در وهله اول در نظر گرفته شده که دو هزار ماشین در آذربایجان تولید شود ولی این در آینده به

ده هزار عدد خواهد رسید می دانید که آذربایجان و عضو کشورهای مشترک المنافع هست و به این خاطر بین کشورهای مشترک المنافع ارزش افزوده فرق می کند.

کارخانه داروسازی نیز نه فقط برای بازار آذربایجان بلکه صادرات این محصول مشترک به ایران و آذربایجان خواهد بود و هم چنین در مورد میوه و تره بار فقط ما نمی خواهیم که خام بفروشیم می خواهیم یک ارزش افزوده هم اضافه شود که در این زمینه با تجار آذربایجان شرقی ارتباطات خوبی برقرار شده است.

سال گذشته جلسه کمیسیون مشترک هم در شهر نخجوان برگزار شد و در چارچوب کمیسیون مشترک یک بیزنس فرم هم تشکیل شده بود که از استان اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی هم تجار و بخش خصوصی به شهر نخجوان آمده بودند و همه این ها نشانگر تعاملات، توسعه و بررسی بیشتر است.

مجری: قطعا از کالاهای ایرانی در زندگی روزمره استفاده می کنید نظرتان در مورد Made in iran چیست؟

حسین اف: کالاهای ایرانی در خارج از کشور بیشتر با فرش، پسته یا صنایع دستی می شناسند و این ها خیلی جالب هستند و برای خارجی هایی اینکه فرش با دست درست شده ارزش بیشتری دارد. در این زمینه زمانی که به استان ها سفر می کنم سعی می کنم که از مراکز دیدن کنم یا یک سوغاتی بخرم .در مورد صنعت هم ایران در سال های اخیر پیشرفت های خوبی داشته است.

مجری: تغییرات ژئوپلتیک منطقه را حتما شما رصد می کنید و در جریانش هستید می خواستم بدانم که چه قدر شما برای بازسازی زیرساخت هایی که در منطقه وجود دارد، تمایل دارید و برای تقویت روابط اقتصادی با شرکت های ایرانی چه کرده اید؟

حسین اف: این تغییرات ژئوپلتیک هر چه قدر تغییرات انجام شود آذربایجان و ایران همسایه هستند و خواهند بود، یعنی این ارتباطات هیچ وقت تغییر پذیر نخواهد بود. در مورد زیرساخت ها نیز خیلی کارهای مهمی بین دو کشور هست چنانچه اطلاع دارید از قزوین تا رشت راه آهن ساخته شده که به زودی افتتاح خواهد شد و از رشت تا آستارا ۱۶۵ کیلومتر است که دو دولت توافق کرده اند که در ساخت این راه آهن شرکت کنند و دولت آذربایجان اعلام آمادگی کرده سهمی داشته باشد. در کنار همه این ها می دانید که در

آستارای آذربایجان راه آهن بود ولی تا مرز نبود که در طول هشت ماه شرکت های آذربایجانی حدودا ۶ کیلومتر را ساختند و به مرز ایران رساندند.

روی آستارا چای پل ساخته شد و از آنجا ۱۴۰۰ متر راه آهن ساخته شد و در خاک ایران ۳۵ هزار هکتار زمین در اختیار شرکت راه آهن آذربایجان گذاشته شده و اکنون با سرعت بارانداز ساخته می شود. یعنی با این مسیر کریدور شمال جنوب تکمیل خواهد شد کالایی که از شرق آسیا یا جنوب آسیا می آید به جز راه های دیگر از این مسیر خواهد رفت. یعنی یک کریدوری برای ترانزیت کالا است و در مقایسه با کریدورهای دیگر این از نظر زمان ۶۰ درصد کمتر و در مقایسه با قیمت هم ۴۰ درصد ارزانتر است. اگر ما هر چه زودتر راه آهن قزوین رشت را تمام کنیم و از رشت هم به آستارا تمام کنیم ، در اصل این تکمیل کریدور شمال جنوب خواهد شد و این پروژه نه فقط برای دو کشور بلکه برمنطقه و جهان است.

مجری: اتفاقی در کشور ایران بوده که شما را متاثر کرده باشد و شما ناراحت شده باشید؟

حسین اف: خدا رو شکر هیچ وقت ناراحتی نداشتم اما چون فارسی را یاد گرفته ام و با ایران آشنا هستم یک حادثه ای دیدم که احترام به خانواده شهدا و معلولین و جانبازان که من را خیلی متاثر ساخت.

مجری: فکر می کنم شما به عنوان یک سفیر یک روز معمولی ندارید اگر دوست دارید می توانید با مردم ما یک روز یا یک هفته کاری خودتان و فعالیت هایی که در کشور ما انجام می دهید را به اشتراک بگذارید .

حسین اف: بله این هم یکی از مشکلات یا شاید خوشبختی سفرا است. ما معمولا هفته ای پرکار داریم و این هفته و روز کاری را از قبل برنامه ریزی می کنیم. من هر روز معمولا در وزارت خانه ها یا ارگان ها و تشکل های صنفی ایران ملاقاتی داریم .

معمولا صبح ها کارم را با مرور مطبوعات ایران آغاز می کنم، یعنی روزنامه ها را می بینم و شب ها هم به اخبار سراسری گوش می دهم که از وضعیت جاری کشور مطلع شوم. سعی می کنم که با خانواده به پارک یا موزه هایی که در تهران هست برویم. می دانم که در ایران خیلی فیلم های سینمایی خوبی تولید می شود و این اتفاقا یک موضوع مشترک هم در این زمینه می خواهیم داشته باشیم .سعی می کنم ماهی یا دو هفته ای یک بار به یک سینمای ایران نگاه کنم.

*پیشرفت ایران در زمینه کالاهای دانش بنیان و it یکی از افتخارات جهان اسلام است

مجری: نظرتان در مورد کالاهای دانش بنیان، کالاهایی که با تکنولوژی نانو در ایران تولید شده چیست؟

حسین اف: من به عنوان سفیر مطلع شده ام ولی متاسفانه در پیشرفت ایران در این زمینه فکر می کنم در خارج از ایران زیاد شناخته نشده است که باید تشویق شود . در آن پارک های علم و فناوری که من رفته ام و کالاهای دانش بنیان و پیشرفت ایران در زمینه it را دیده ام ، فکر می کنم یکی از افتخارات جهان اسلام است.

مجری: یک تاجر ایرانی و یک بازرگان ایرانی برای اینکه بخواهد محصولات خودش را به کشور شما صادر کند چه اقداماتی را باید انجام بدهد؟

حسین اف: به شما بگویم که آن تاجرانی که در استان همجوار زندگی می کنند راه را از ما بهتر بلد هستند و می دانند که مثلا در این فصل در آذربایجان این محصول نیاز است به آذربایجان ببرند یا در این فصل از آذربایجان این محصول را بیاورند. از استان های دور آن هم ما سعی می کنیم امکانات خودمان را از طریق فضای مجازی که سفارتمان دارد به اطلاع آنها برسانیم. مثلا قانون حفظ سرمایه خارجی را به زبان فارسی ترجمه کرده ایم و روزانه به ایمیل سفارت مراجعه می شود.هیچ نامه ای را بدون دقت کنار نمی گذاریم و سعی می کنیم به همه جواب بدهیم و دعوت می کنیم به سفارت که با آنها در ارتباط باشیم.

مجری: بخش بازرگانی سفارت ایران در باکو فعال است و حتی آنها توانسته اند جداگانه سایت را هم تاسیس کنند و به زبان آذری از محصولاتی که در استان های مختلف ایران تولید می شود ، تبلیغ کنند .

حسین اف: برای افزایش ضریب اطمینان و امنیت معاملات تجار ایرانی در آذربایجان چه تدابیری اندیشیده اید؟

در آذربایجان اولین قانونی که قبول شده حفظ سرمایه خارجی و برگشت سرمایه خارجی است. اگر سرمایه خارجی می خواهیم یا تجارت اولین اولویتش امنیت و ثبات است .باید هر سرمایه دار از سرمایه گذاریش اطمینان داشته باشد و با خیال راحت این کار را انجام بدهد. خدا را شکر در آذربایجان از سال ۱۹۹۴ آتش بس انجام شده و هر کس با خیال راحت می تواند تجارت داشته باشد.

در ۲۵ سال گذشته در اقتصاد آذربایجان بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است که از این میزان ۲۰۰ میلیارد دلارش سرمایه خارجی است و در این زمینه سرمایه ایرانی هم هست.

در آذربایجان حدودا ۵۰۰ شرکت ایرانی در حال حاضر فعال هستند که در زمینه های مختلف، بازرگانی، تولید، صادرات فعالیت می کنند و اگر امنیت و رضایت نداشتند نمی توانستند در بازار آذربایجان فعال باشند.

*مذاکرات روسای بانک مرکزی دو کشور برای حذف دلار

مجری: همان طور که می دانید فعلا در بخش عمده ای از مبادلات واحد پولی که باهاش مبادلات بازرگانی اتفاق می افتد دلار است به نظرتان می شود دلار را از مبادلات اقتصادی بین دو کشور حذف کرد؟

حسین اف: چنانچه اشاره کردم ۱۵ ماه است در تهران هستم در این ۱۵ ماه رئیس بانک مرکزی آذربایجان به ایران سفر کرد و بعد رئیس بانک مرکزی ایران به آذربایجان سفر کرد و در سطح کارشناسی هم تقریبا ۶ تا سفرهای متقابل داشتند و در این زمینه مذاکراتی داشته اند.

مجری: در گذشته در حوزه انرژی همکاری های متعددی انجام شده از جمله ساخت سد خدا آفرین که این ها به توسعه روابط انرژیک بین دو کشور کمک کرده آیا برنامه های دیگری برای توسعه این روابط وجود دارد؟

حسین اف: بله شما چنانچه اشاره کردید موضوع خدا آفرین چندین سال بود که در حال مذاکره بود این قرارداد بین دو کشور امضا شد و در مجلس هر دو کشور تصویب شود و در حال اجرا است. در این زمینه کارگروه کاری تشکیل شد و به زودی جلسه اول برگزار خواهد شد .

*حداقل ۱۰ شرکت مشترک و مهم بین ایران و آذریایجان وجود دارد

مجری: چند شرکت مشترک بین دو کشور وجود دارد و این شرکت های مشترک در چه شرایطی هستند؟

حسین اف: تا جایی که من اطلاع دارم و ۱۰ شرکت مشترک را در ذهنم هست که خیلی فعال هستند و محصولات مشترک دارند و این محصولات نه فقط در بازار ایران و یا آذربایجان صادر می شود بلکه به بازارهای دیگر هم می رود.

مجری: ما مرز مشترک بسیار خوبی بین دو کشور داریم که می تواند به افزایش سطح تعاملات بین دو کشور کمک کند. مشکلی که برای بازرگانان ایران وجود دارد این است که محصولی که در ایران ارایه می شود با تعرفه گمرکی که در جمهوری آذربایجان دریافت می شود باعث می شود تفاوت قیمت زیادی در ایران و آذربایجان وجود داشته باشد . برای این موضوع شما چه تمهیداتی را در نظر گرفته اید؟

حسین اف: به خاطر این سوال تشکر می کنم . یک سری موضوعاتی است که گاها در ایران سوتفاهم ایجاد می شود. در آذربایجان تعرفه گمرک یا مالیات واحد است. آذربایجان عضو سازمان کشورهای مشترک المنافع هست یعنی در آذربایجان تعرفه ها شروع می کند از صفر تا ۳۶ درصد ولی با کشورهای مشترک المنافع تا ۱۸ درصد می رسد.

*مذاکرات برای سواپ نفت از جمهوری آذربایجان به آب های جنوب ایران

مجری: ایران آمادگی سواپ نفت از جمهوری آذربایجان به آب های جنوب خودش را دارد برای این موضوع چه فکری کرده اید؟ چه راهکاری دارید؟ برای اینکه از ظرفیت سواپ نفتی استفاده کنید برنامه ریزی کرده اید؟

حسین اف: شرکت نفت آذربایجان با وزارت نفت آذربایجان در ارتباط است و شرکت نفت آذربایجان نمایندگی در تهران تاسیس کرده و این نوع موضوعات را چون تخصصی هست آنها مستقیم انجام می دهند و در این زمینه هم مذاکراتی در حال حاضر موجود هست.

مجری: توصیه شما به تجار چیست؟

حسین اف: ما به بخش خصوصی جمهوری اسلامی می گوییم همکاری با آذربایجان یا همکاری با شرکت های آذربایجان در بازارهای ثالث داشته باشند. اگر بخش خصوصی بازرگانان هر سوالی هر مسئله ای دارند می توانند به سفارت ما مراجعه کنند و ما هم می توانیم از نظر حقوقی به آنها توضیحاتی بدهیم و کمک کنیم.

مجری: نظر شما در مورد نقض برجام توسط آمریکا چیست؟

حسین اف: از روزی که برجام امضا شد ، دولت آذربایجان بیانیه صادرکرد و از برجام حمایت کرد. برجام محصول دو سال زحمت است و من فکر می کنم باید حفظ شود.

مجری: همان طور که می دانید دولت آمریکا از یک سری از معاهده های بین المللی خارج شده همچون برجام یا معاهده آب و هوایی پاریس و یک سری نقض تعهدات داشته شما نگران نقض تعهدات و قراردادهای خودتان با آمریکا هستید یا نه؟

حسین اف: من فکر می کنم در این مورد شما از مسئولین آمریکا سوال می کردید بهتر بود آنها توضیح بدهند. دولت آذربایجان به تعهدات بین المللی خود پای بند هست و امیدوارم هم طرف ها پای بند باشند. ناراحتی ایران هم درک می کنیم و امیدواریم که برجام حفظ شود.

مجری: اگر سخن پایانی دارید، بیان کنید

حسین اف: تشکر می کنم من فقط برای مردم جمهوری اسلامی ایران آرزوی سلامتی و تندرستی و پیشرفت دارم.

انتهای پیام/

متن کامل مصاحبه با سفیر محترم

آقای رستم یحیی

سفارت مالزی

لوح فشرده کامل مصاحبه

متن کامل مصاحبه با سفیر مالزی

مردم دنیا ایران را می شناسند

مجری: از کی و چه طور با ایران آشنا شدید؟

یحیی: ضمن خوش آمدگویی خدمت جنابعالی و تیم محترمتان به سفارت مالزی در تهران خواهش می‌کنم که در ابتدای امر سفارت مان را خانه دوم خودتان بدانید کلیه مردم دنیا ایران را می‌شناسند و درباره ایران شنیده اند یک سری از کشور‌ها هستند که نسبت به این کشور حسادت دارند یک سری کشور‌ها هستند که نسبت به این کشور حس خوبی دارند حس مثبتی دارند در رابطه با این که چه طور با این کشور آشنا شدم از گذشته با ایران آشنایی داشتم حتی در زبان مالایی زبان رسمی کشور مالزی تعداد زیادی از لغت‌هایی که مورد استفاده قرار می‌دهیم لغت‌های فارسی هستند دین ما مشترک است، یک سری از فرهنگ‌های ما مشترک هستند و این باعث می‌شود که آشنایی زیادی ما نسبت به این کشور داشته باشیم.

دوست داشتم برف را از نزدیک ببینم

مجری: می‌دانم که دو پسر و یک دختر و دو نوه دارید آن‌ها در ایران زندگی می‌کنند؟ همسرتان آیا در ایران هست؟ از وضعیت زندگی در ایران چه دیدگاهی دارند و نظرشان چیست؟

یحیی: همه فرزندان من ازدواج کرده اند تا الان پسر دوم و دخترم همراه فرزندانشان به تهران سفر داشته اند دیروز پسر اولم به تهران آمد همراه خانواده اش و نوه ام پدر و مادرم هم هفته آینده به تهران سفر خواهند داشت ما دیروز همراه خانواده به توچال رفتیم خیلی دوست داشتیم که برف را از نزدیک ببینیم من فقط بچه هایم را آنجا بردم و اینکه مالزیایی‌ها خیلی به برف علاقه دارند چرا که هر روز مالزی تابستان هست هوا گرم هست و این که خیلی از مالزی‌ها برف را از نزدیک ندیده اند و اکثر کشور‌های خاورمیانه هم در یک خطه گرمسیری قرار دارند که با هوای سردسیر و برف آشنایی زیادی ندارند. اولین چیزی که بچه‌های من خواستند این بود که به الموت بروند.

همیشه خلیج فارس

مجری: شما همان طور که اشاره فرمودید سفیر عمان بوده اید به هر حال در کنار آب‌های خلیج فارس حتما مدتی را سپری کرده اید و به کنار این اب‌ها آمده اید امیدوارم که به سواحل جنوبی در واقع سواحل جنوب کشور ما هم تشریف ببرید خلیج فارس را هم ببینید و می‌خواستم در کنارش بپرسم که در اسناد تاریخی شما دریای جنوبی جمهوری اسلامی ایران چه نام دارد؟

یحیی: همیشه خلیج فارس نامیده شده است.

مجری: از مالزی بگویید، مالزی به چه چیزی در دنیا معروف است؟

یحیی: کشور مالزی ترکیبی از نژادها، فرهنگ، زبان، مذهب، غذاها، پوشش است؛ نژاد‌های مختلفی در مالزی داریم نژاد مالایی، هندی و چینی داریم اکثریت در کشور مالزی وجود ندارد و همه مسالمت آمیز کنار هم زندگی می‌کنند.

مجری: در خصوص پیشرفت‌های ایران در زمینه حوزه دانش و فناوری و مخصوصا کالا‌های دانش بنیانی که جوان‌های ایرانی تولید می‌کنند چه قدر اطلاعات دارید؟ چه قدر تمایل دارید که این کالا‌ها را به مالزی ببرید؟

یحیی: کشور ایران از کشور‌های دارای سطح تحصیلات مردم ایران سطح تحصیلات بالایی دارند و تعداد افرادی که در مقطع دکترا تحصیل کرده اند خیلی زیاد هست بحث دانش بنیان و کالا‌های دانش بنیان صرفا به مبحث خلاقیت، نوآوری و ایده‌های نو برمی گردد این ایده‌ها می‌توانند از هر جا و هر شخصی نشات بگیرد، اما مهم اینجا حمایتی است که از مقامات باید صورت بگیرد از کشور باید صورت بگیرد و این که حتی کشور مالزی هم آمادگی کامل دارد که در این مقطع همکاری لازم را داشته باشد که این حوزه ارتقای بیشتری پیدا کند و توسعه پیدا کند.

مجری: همان طور که فرمودید ایران و مالزی بیشترین حجم صادرات شان روی نفت و روغن پالم است که در مورد آن هم من ازتون سوال خواهم پرسید من یک سری بروشور همراهم هست در کنار این مصاحبه خدمت شما بدهم از کالا‌های دانش بنیان جمهوری اسلامی ایران هست این‌ها را جوان‌های ایرانی تولید کرده اند و این‌ها به محصول تبدیل شده اند محصولی که آماده عرضه هست در حوزه نانو و در حوزه پزشکی، در حوزه صنایع الکترونیک، در حوزه فناوری اطلاعات و بعید می‌دانم حوزه‌ای را شما دنبالش باشید و در این کاتالوگ‌ها نتوانید پیدا کنید البته منابعی هست که توسط مراجع داخل کشور به زبان انگلیسی هست و آن‌ها هم می‌تواند علاوه بر این شما را با محصولات جوانان ایران آشنا کند من این را خدمتتان می‌دهم و امیدوارم مطالعه کنید به غیر از نفت و روغن پالم بتوانیم مبادلات کالا‌های دانش بنیان را هم داشته باشیم.

یحیی: تشکر می‌کنم از بروشوری که برای معرفی کالا‌های دانش بنیان آورده اید این که خدمتتان خواستم اطلاع بدهم که یک شرکت مالزیایی در حال حاضر در صنعت پزشکی با یک سری شرکت‌های پزشکی در ایران که مقرشان هم حتی قبل از کرج هست

وارد مذاکرات شده اند و همکاری هایشان را گسترش داده اند قطعا زمان بر هست تا اینکه تست‌ها و آزمایش‌های کافی صورت بگیرد یکی دو سال زمان می‌برد، ولی امید داریم نقطه شروعی برای گسترش همکاری باشد.

کالای ایرانی بخرید

مجری: درباره ساخت ایران بر روی محصولات ایرانی نظرتان چیست؟ آیا خودتان خرید می‌کنید؟ در خرید کالای ایرانی را انتخاب می‌کنید؟

یحیی: من به آشپزی خیلی علاقه دارم و خرید‌های منزل را هم خودم انجام می‌دهم به خصوص خرید مواد غذایی چند ماه گذشته تعدادی لوازم آشپزخانه خریداری کردم و از لحاظ قیمتی در مقایسه با برند‌های قبلی مقرون به صرفه است و از لحاظ کیفی هم بالا هستند و به شخصه توصیه دارم کالا‌های ایرانی را در خرید خود مد نظر قرار بدهند در این خصوص توصیه می‌کنم فعالیت تبلیغی و خدمات پس از فروش مواد و کالای ایرانی بیشتر شود چرا که در نهایت این مصرف کننده است که تصمیم نهایی را در انتخاب کالا می‌گیرد.

دلار حذف شود بهتر است

مجری: در خصوص پیمان پولی دو جانبه نظرتان چیست که دلار از بین معاملات دو کشور حذف شود؟

یحیی: در کشور مالزی برای موافقت نامه‌ای که ذکر کردیم تمرکز زیادی نمی‌شود به جای آن کشور مالزی از سال‌های گذشته تمرکز بر بحث تجارت متقابل داشته به این نحو که کشور مالزی کالا‌هایی را به کشور دیگر ارایه می‌دهد و با واحد پولی خودش است و در مقابل هم کشور ثالث هم کالا‌های خودش را به واحد پولی داخلی خودش ارایه می‌دهد در عمل بیشتر روی دلار تمرکز می‌شود، اما وقتی که وارد اجرای بحث تجارت متقابل می‌شویم هر دو کشور با واحد پولی خودشان وارد تجارت شده اند و حقیقتا این هست که دلار از مبادلات حذف شود بهتر است تمرکز اصلی بر روی تجارت متقابل بین دو کشور باشد تا واحد پولی که قرار است در این تجارت استفاده شود وقتی که تجارت متقابل ارتقا پیدا کند نتیجتا واحد پولی که دلار هست حذف خواهد شد در خصوص موافقت نامه تجاری ترجیحی که خدمتتان عرض کردم یکی از مباحثی که در مورد مذاکره با کشور هست بحث بانکداری و بحث تجارت متقابل است که در طی این مذاکرات سعی بر پیدا کردن راه حلی برای توسعه این حوزه هست.

مجری: نظرتان در مورد سرمایه گذاری در ایران چیست؟ شما یکی از مقاصد صادراتی فولاد ایران هستید یعنی از فولاد ایران در کشورتان بهره می‌برید آیا به سرمایه گذاری در این بخش یا سایر بخش‌ها فکر می‌کنید؟

کشور ایران فرصت‌های سرمایه گذاری بسیار زیادی دارد بعد از برداشته شدن تحریم‌ها تعدادی از شرکت‌های مالزیایی مذاکرات و همکاری هایشان را با کشور ایران آغاز کرده اند برای مثال شرکت پتروناس و دیاوی که در زمینه نفت و گاز فعال هستند پیشنهاد‌ها و طرح‌هایی برای توسعه و ارتقای همکاری‌ها به کشور ایران ارایه دادند که هم چنان وارد مذاکرات هستند و ما همچنان در حال مطالعه و بررسی فرصت‌های سرمایه گذاری موجود در ایران هستیم هم چنین پیشنهاد می‌کنیم که تجار و سرمایه گذاران ایرانی هم سفری به مالزی داشته باشند و از فرصت‌های موجود در مالزی آشنایی بیشتری پیدا کنند تا روابط دو جانبه نه تنها یک جانبه ارتقا پیدا کند.

افزایش مبادلات تجاری ایران و مالزی

مجری: راجع به پتروناس گفتید پتروناس تا قبل از برداشته شدن تحریم‌ها روابطش را فکر می‌کنم بحث خرید نفت و ارسال نفت از ایران به مالزی تقریبا قطع شده بود بعد از برداشته شدن تحریم‌ها و بعد از برجام قرارداد ۳۰۰ هزار بشکه‌ای را پتروناس با ایران امضا کرد و آیا برنامه‌ای برای افزایش خرید نفت از ایران دارید؟

یحیی: بعد از برداشته شدن تحریم‌ها شرکت پتروناس برنامه‌هایی برای گسترش همکاری‌ها با همتای ایرانی خودش ارایه کرد این طرح‌ها بیشتر در زمینه امور بالا دستی هستند صنایع بالادستی نفت هستند که ارزش میلیارد‌ها دلاری دارد این برای شروع قدم خیلی مثبتی هست همچنان وارد مذاکرات هستند به نتیجه نهایی هنوز نرسیده، اما امید داریم که ان شالله به نتیجه مثبتی برسانیم. بعد از برداشته شدن تحریم‌ها مبادلات تجاری بین دو کشور ایران و مالزی تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده حتی کلیه تعاملات گردشگری و صنعت توریسم بین دو کشور هم تا ۳۰ درصد ارتقا پیدا کرد همچنان امید داریم این روند رو به افزایش باشد.

مجری: یکی از مسائلی که وجود دارد بعد از برداشته شدن تحریم‌ها بانک‌های بزرگ هستند که آن‌ها در خصوص گشایش اعتبارات اسنادی در خصوص باز کردن حساب بانکی برای تجار ایرانی یک مقدار مسائلی دارند شما فکر می‌کنید که کی به طور کامل رفع می‌شود؟

یحیی: بانک‌های بزرگی که در کشور مالزی هستند تعدادی شان تحت نظارت و مقررات کشور امریکا هستند و متاسفانه کشور امریکا هم تحریم‌هایی را علیه ایران اجرا کرده و ما توصیه نمی‌کنیم که تجار ایرانی برای گشایش ال سی و یا حساب‌های بانکی به سمت این بانک‌ها بروند، اما گزینه‌های دیگری در مالزی وجود دارند مثل بانک‌های اسلامی و یا بانک‌های چینی وجود دارند که برای گسترش همکاری آمادگی کامل اعلام کردند.

مجری: پس تایید می‌کنید با توجه به اینکه این توافق برجام صورت گرفته هنوز غرض ورزی‌های دولت امریکا برای جلوگیری از افتتاح حساب تجار ایرانی که به هر حال تاجر هستند مقاصد نظامی در کار نیست وجود دارد و این کارشکنی‌ها انجام می‌شود حتی در کشور مالزی؟

یحیحی: پیشنهادی که من شخصا می‌خواستم ارایه بدهم این است که به جای تمرکز بر روی مشکلات به فرصت‌های موجود ما بیشتر تمرکز داشته باشیم و مورد بررسی قرار بدهیم مشکلات وجود دارند حتی کشور مالزی مخالف تحریم‌ها است چرا که زندگی و روند معیشت را دچار مشکل می‌کند، اما برای انجام تجارت بین دو کشور فرصت‌های دیگری هم به غیر از بحث دلار وجود دارد واحد‌های پولی دیگری هم هستند که فرصت‌های مناسبی برای گسترش همکاری هستند.

مجری: بیشتر منظورم کارشکنی دولت امریکا و بالاخص واشنگتن در قضیه بعد از برجام هست در پسابرجام ما انتظار داشتیم که اتفاقاتی که تعهد داده می‌شود انجام شوند، اما با اعمال فشار روی بعضی از بانک‌ها و موسساتی که تحت سلطه امریکا هستند می‌بینیم که این اتفاق محقق نمی‌شود و عملا آن توافقی که در برجام مورد نظر جامعه جهانی قرار گرفته محقق نمی‌شود من مطمئن هستم که دولتمردانی که به فکر توسعه روابط هستند حتما راه‌های خودشان را پیدا می‌کنند، اما بحث من به صورت مشخص کارشکنی دولت ایالات متحده امریکا است.

یحیی: توافق هسته‌ای یک موافقت نامه بین المللی است که توسط سازمان ملل متحد هم تایید شده قطعا طرف مقابل این توافق صرفا ایالات متحده امریکا نیست و کشور‌های دیگری هم درگیر این قضیه هستند بهتر است راه حل جدیدی برای حل مشکلات پیدا شود تا تمرکز بر مشکلات.

مجری: نظرتان در مورد اتصال بورس تهران و کوالامپور به همدیگر چیست؟ فکر می‌کنم که بورس‌ها بازار‌های شفافی هستند و می‌تواند به اقتصاد دو کشور کمک کند این که بتوانیم تابلو‌های مشترک در بورس‌های هر دو کشور راه اندازی کنیم دیدگاه شما چیست؟

یحیی: کشور مالزی و من به شخصه از هر گونه گسترش تعاملات در زمینه اقتصاد حتی در زمینه بازار بورس بین دو کشور تهران و مالزی استقبال می‌کنیم از هر گونه کمکی دریغ نخواهیم کرد در این خصوص من می‌خواستم به این نکته تمرکز داشته باشم که سیستم بانکداری و مالی در مالزی از بحث بانکداری خارج شده و تامین مالی بین المللی و خارجی درگیر این قضیه هست ما از سیستم تامین مالی صکوک استفاده می‌کنیم و کشور مالزی آمادگی این را دارد و اعلام کرده که تجربیات و اطلاعات کافی در این زمینه را در اختیار کشور ایران قرار می‌دهد تا هم آشنایت کافی پیدا کنند و هم سیستم مالی دو کشور ارتقا پیدا کند.

مجری: چه قدر شما با بازار سرمایه جمهوری اسلامی ایران آشنا هستید؟

یحیی: بازار سرمایه ایران در مقایسه با توانمندی‌هایی که وجود دارد به نظرم بازار کوچکی است، من اطلاعات دقیقی در حال حاضر در دستم نیست، اما صرفا می‌توانم بگویم که توانمندی‌های ایران بسیار بیشتر از بازار موجود است، خیلی دوست دارم تاکید بیشتری بر روی بحث تامین مالی از طریق سیستم صکوک داشته باشم که این سیستم سیستمی در کشور مالزی است که فرای بانک هست و یک سیستم بین المللی است که از طریق انتشار اوراق گسترش پیدا کرده و این سیستم به غیر از حضور بانک ها، اشخاص، گروه‌ها و حتی موسسات مالی را هم درگیر می‌کند. سیستم خیلی موفقی است در مالزی بیش از ۳۰ سال است که فعالیت دارد و ما آمادگی کامل داریم که تجربیات خودمان را در اختیار کشور ایران قرار بدهیم چرا که این سیستم نتیجه مثبتی در کشور ما داشته است.

مجری: بورس ایران دارای ارکان مختلفی است همچون بورس اوراق بهادار، بورس کالایی ایران، بورس انرژی، فرابورس ایران و شئون مختلفی را دارد و اکثر شرکت‌هایی که در صنایع ما هم حضور دارند چه بانک‌های ما چه صنایع مختلف از جمله صنایع سیمانی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی صنایع حمل و نقل و... کلیه صنایعی که در جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند بخش خصوصی ما از طریق بورس سهام خودشان را عرضه می‌کنند و مردم می‌توانند سهم شان را بخرند من حتما دعوت می‌کنم بیشتر بورس ایران را باهاش آشنا شوید، چون بازار بسیار شفافی است و می‌تواند به توسعه مناسبات اقتصادی بین دو کشور کمک کند.

یحیی: قبل از شروع ماموریتم در ایران از شخص نخست وزیر من ماموریت پیدا کرده بودم که در حوزه سرمایه گذاری و تجارت در ایران فعالیت زیادی داشته باشم و رقمی که الان وجود دارد را به چند برابر برسانم قبل از اتمام ماموریتم تا به حال من با شرکت‌های مختلف کوچک یا بزرگ جلسات زیادی داشته ام در سمینار‌ها و کنفرانس‌های زیادی شرکت کرده ام و برنامه شخصی من برای این است تا قبل از اتمام ماموریتم این رقم مبادلات را چهار یا ۴ برابر برسانم. شخصا اعتقاد بر این دارم که مبادلات و روابطی که بین اشخاص وجود دارد خیلی اهمیت دارد اعتماد و مدیریت باید به نحو مطلوب وجود داشته باشد زمانی که این تعاملات به نحو مطلوب و به سطح استانداردی برسد قطعا آینده بهتری هم پیش رو است.

روغن پالم قسمتی از اقتصاد مالزی است

مجری: در خصوص روغن پالم که از مالزی به ایران صادر می‌شود حدود دو برابر شده و الان حجم آن به ۲۸۲ هزار تن رسیده در این مورد درباره مضرات روغن پالم در ایران خیلی صحبت هست شما دیدگاهی دارید؟

یحیی: روغن پالم قسمتی از اقتصاد مالزی است و سالیان سال است که اقتصاد مالزی برپایه روغن پالم شکل گرفته از ارزانترین روغن‌های مصرفی است که در بازار موجود است در کنار کشور مالزی که بزرگترین تولید کننده و صادر کننده روغن پالم است کشور‌های اروپایی هستند که به عنوان رقیب در این حوزه فعالیت دارند لازم می‌دانم تاکید کنم روغن پالم از لحاظ بخش سلامت مشکلی ندارد هم من هم خانواده ام سالیان سال از این روغن استفاده می‌کنیم صرفا بحث رقابت بین شرکت هاست که نگاه منفی را

به مردم ایران القا کرده حتی این پیشنهاد را ما در طی جلسات مان با مقامات ایرانی مطرح کرده ایم که موسسات تحقیقاتی را در داخل کشور با حضور محققین ایرانی و مالزیایی داشته باشند و تحقیقاتی را در خصوص بحث سلامت این روغن برسانند کشور مالزی محققین خود را دارد که در ابتدا بر روی بحث سلامت این محصول تحقیقات لازم را انجام می‌دهند و سپس به ارایه این محصول می‌پردازند.

مجری: سفیر پیشین مالزی در ایران بودند یک مصاحبه‌ای داشتند و در آن مصاحبه گفتند که نشر مغرضانه مواضع رسانه‌های غرب در صنعت گردشگری ایران هم تاثیر داشته چه قدر مواضع رسانه‌های غربی را نسبت به جمهوری اسلامی ایران جنابعالی مغرضانه می‌دانید؟

یحیی: متاسفانه فعالیت‌های منفی از جانب رسانه‌های غربی در فضای مجازی گسترش پیدا کرده که به عنوان یک تجارت من می‌توانم این را تلقی کنم متاسفانه گزارش‌های منفی از کشور ایران در وب سایت‌های مختلفی می‌توانیم ببینیم که بیشتر در زمینه هسته ای، مباحث امنیتی، بحث تروریسم ما می‌توانیم مشاهده کنیم که خیلی ذهنیت منفی را به مردم نه تنها ایرانی‌ها بلکه سایر مردم کشور‌های دنیا القا کرده است چه طور هست که کشور مالزی با این که درگیر مباحث سیاسی مختلفی هست، اما وقتی پای فضای مجازی و اینترنت می‌رسد بیشتر مباحث گردشگری و توریسم را تمرکز می‌کند مثل غذا، پوشش، فرهنگ و بحث گردشگری ایران هم می‌تواند این فعالیت را گسترش بدهد بحث تبلیغات ایران را معرفی کنند حتی مقامات مالزیایی و ایران در روابط خودشان در رابطه با این قضیه صحبت زیادی انجام می‌دهند، اما وقتی پای عمل می‌رسد بهتر هست که بیشتر در فضای مجازی بنویسند ما نمی‌توانیم رسانه‌های غربی را سرزنش یا متوقف کنیم، چون متوقف نمی‌شوند، اما کاری که می‌توانیم برای مقابله با این قضیه انجام دهیم می‌توانیم بیشتر بنویسیم و ایران واقعی را معرفی کامل کنیم.

مجری: نظر شما در مورد صحبت‌های رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در خصوص مردم ایران در خصوص ایران چیست؟

یحیی: سخنرانی که رئیس جمهور امریکا در خصوص ایران داشتند خود رئیس جمهور آماده نکردن برایشان آماده شده بود قطعا لغاتی که در این سخنرانی بود سخن افرادی هست که پشت این قضیه هستند همان طور که قبلا خدمتتان عرض کردم بهتر است به جای تمرکز بر روی این مسئله بر روی این مشکل واکنش مستقیم بر روی این مشکلاتی که هست و نکات منفی که شما فرمودید ایران واقعی را معرفی کنیم تا خلاف سخنان رئیس جمهور امریکا ثابت شود مردم ایران هستند که باید تصمیم بگیرند نه اشخاص دیگر.

مجری: آقای ترامپ آمده و عناوینی به مردم ایران نسبت داده به هر حال شما یک کشور مسلمان هستید ۶۰ درصد از کشور مالزی از مسلمانان تشکیل شده آقای ترامپ آمده و یک فرمانی صادر کرده برای منع ورود مسلمانان از چند کشور از جمله ایران، عراق، لیبی، سومالی، سوریه نظر شما چیست؟ شما یک کشور مسلمان هستید.

یحیی: به جای تمرکز بر روی مشکلاتی که فرموده اید من پیشنهاد می‌دهم که همکاری‌های کشور‌های اسلامی ارتقا پیدا کند مثل سازمان همکاری‌های اسلامی که بعد از سازمان ملل دومین سازمان کشور‌های اسلامی عضو هستند و همکاری‌های اسلامی را ارتقا می‌دهند دین اسلام دین محبوبی در گذشته بود، اما در حال حاضر اختلافات، تنش‌ها بین کشور‌هایی که حتی عضو این سازمان هستند هم وجود دارد احترام چیزی است که باید به دست آورده شود نه اینکه شخص خاصی این احترام را به ما بگذارد ما باید با همکاری‌هایی که بین همسایگان و بین کشور‌های مسلمان هست می‌توانیم این احترام را به دست بیاوریم و در دنیا ثابت کنیم.

ادامه روابط با ایران در صورت تحریم های آمریکا

مجری: اگر امریکا دوباره دست به تحریم‌های جدید بزند بعد از برجام شما برای حفظ روابط خودتان با ایران چه کار می‌کنید؟

یحیی: سیاست کشور مالزی براساس مقررات و سیاست‌های سازمان ملل متحد است اگر که سازمان ملل متحد تحریم‌های جدیدی را علیه ایران تصویب کند روابط قطعا به مشکل برمی خورد، اما اگر که ایالات متحده امریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران تصویب کند ما مشکلی با این قضیه نداریم و چشم پوشی می‌کنیم و روابطمان را ادامه می‌دهیم.

مجری: رئیس جمهور ایالات متحده چندین بار در خصوص نقض معاهده‌های بین المللی صحبت کرده صراحتا در خصوص نقض یک معاهده بین المللی به نام برجام اشاره و تاکید کرده و هر بار آن را منوط به مهلت می‌کنند از معاهده آب و هوای پاریس خارج شده خیلی از معاهده‌های بین المللی را ایشان نشان داده که بهش پای بند نیست کشور شما نگران نقض تعهدات بین مالزی و امریکا از سوی امریکا هست؟

یحیی: کشور امریکا دومین شریک تجاری بزرگی است که برای مالزی هست ما یک رقم ۳۵ میلیارد دلاری را داریم در تجارت بین دو کشور ایران و کشور مالزی و ایالات متحده امریکا در خصوص سخنان و نحوه رفتار رئیس جمهور ایالات متحده امریکا این که به نظر می‌آید ایشان مخالف همه هستند مخالف همه معاهدات و توافق‌های بین المللی مخالف همه اشخاص هستند زیاد مایل نیستم وارد این قضیه شوم بعضی اوقات سیاست و واقعیت به هم بسیار نزدیک می‌شود که تفکیک آن جدایی ناپذیر است بهتر است که تمرکزمان را بر روی مبادلات و ارتقای روابط بین کشور‌ها داشته باشیم.

مجری: حجم مبادلات ۳۵ میلیارد دلاری باعث می‌شود محتاط‌تر در مورد ایالات متحده صحبت کنید؟

یحیی: کشور مالزی تا به حال مشکلی با ایالات متحده امریکا نداشته قطعا این رقم تاثیرگذار نیست چرا که حتی شرکای تجاری به عنوان دو دوست می‌توانند همدیگر را نقض کنند حتی ما کشور چین را هم داریم که میزان مبادلات تجاری بین دو کشور چین و مالزی هم حتی به این رقم ممکن است برسد حتی کشور ایران هم رقم خوبی در زمینه مبادلات با مالزی دارد، اما بهتر است به جای تمرکز بر نقاط منفی و ضعف به سمت پیشبرد نقاط مثبت باشیم.

مجری: خود شما الان در ایران زندگی می‌کنید در منطقه خاورمیانه، به نظر شما چرا باید دولت امریکا در خاورمیانه پایگاه نظامی داشته باشد در اطراف جمهوری اسلامی ایران ما شاهد پایگاه‌های نظامی امریکا هستیم چرا اصلا امریکا باید با بیش از ده هزار کیلومتر فاصله از جمهوری اسلامی و فاصله زیاد این کشور از خاورمیانه در اینجا پایگاه نظامی داشته باشد؟

یحیی: کل بحث قضیه که فرمودید بحث درستی نیست من بحث درستی نمی‌بینم کشور ایالات متحده امریکا در کلیه کشور‌ها در دنیا پایگاه نظامی دارد، ولی بحثی که مطرح می‌شود این است که چه موردی در ازای داشتن پایگاه نظامی به آنها پیشنهاد شده و کشور میزبان چه کشوری بوده که این حق را داده که تا پایگاه نظامی داشته باشند و در ازای آن چه چیزی به دست می‌آورند.

مجری: اگر به هر دلیلی واشنگتن بخواهد از برجام خارج شود دولت مالزی چه مواضعی را دنبال می‌کند؟

یحیی: همین طور که قبلا هم خدمتتان عرض کردم کشور مالزی پیروی مقررات و مصوبه‌های سازمان ملل متحد هست اگر که کشور ایالات متحده امریکا از برجام خارج شود خب قطعا واقعیت این هست که قدرت بالایی دارد و واکنش سایر کشور‌هایی که امضا کننده

این توافق هستند را به دنبال خواهد داشت، اما قطعا کشور مالزی پیروی مصوبه‌های سازمان ملل متحد هست، ولی واقعیت امر این است که بخواهم اضافه کنم این مبحث را می‌توانم بیان کنم که در صورت خروج ایالات متحده امریکا از توافق هسته‌ای توافق هسته‌ای به نظر من وجود خارجی به آن قدرت قبلی نخواهد داشت، اما کشور ایران می‌تواند با سایر کشور‌هایی که عضو این توافق هستند و سایر کشور‌های دنیا روابط دوستانه و صمیمی را ادامه بدهد.

مجری: توافق هسته‌ای یک توافق بین المللی هست اگر امریکا را معادل کل دنیا قرار بدهیم فکر می‌کنم که می‌شود که خروج امریکا از برجام را به معنای لغو برجام در نظر بگیریم شما این طور فکر می‌کنید؟

یحیی: برای مثال خدمتتان می‌توانم بگویم ما یک توافقی داشتیم که کشور امریکا از آن خارج شده یک توافق تجارت ترجیحی بود که کشور‌های کل دنیا عضو بودند و با خروج امریکا با این که صدمه زیادی به این توافق زد، اما هم چنان روابط تجاری باقی ماند و حتی رو به گسترش پیدا کرد این توافق هسته‌ای هم به همین نحو است یک توافق بین المللی است که مورد تصویب سازمان ملل متحد هست بیشتر ۲۰۰ کشور عضو این سازمان هستند با خروج یکی دو کشور تاثیر چندانی درست است تاثیر وجود دارد اثربخش هست بر روابط، اما بین روابط ایران و سایر کشور‌های عضو نخواهد داشت.

مالزی درباره فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران تردید ندارد

مجری: نظر سران کشور مالزی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران چیست؟ آیا تردیدی در کشور شما در خصوص صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد؟

یحیی: در خصوص فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران هیچ تردیدی در کشور مالزی وجود ندارد، اما چیزی که صرفا در رابطه با کشور ایران نیست در خصوص کلیه کشورهاست این که کشور مالزی مخالف تولید و تکثیر سلاح‌های هسته‌ای در دنیا است قطعا فناوری هسته‌ای فناوری خوبی است که به نحو مصالحت آمیزی مورد استفاده قرار بگیرد.

مجری: شما کشور‌هایی که سلاح هسته‌ای دارند را برای جامعه جهانی تهدید می‌دانید؟

یحیی: کشور مالزی مخالف توسعه و تکثیر هر گونه سلاح‌های هسته‌ای است و کشور‌هایی که این سلاح را دارند می‌توانند تهدیدی برای سایر کشور‌ها باشند قطعا دفاع از کشور یک حقی است که برای همه کشور‌ها وجود دارد، اما نه به منظور صدمه زدن به سایر کشور‌ها همچنان مالزی مخالف هر گونه فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای به خصوص تولید سلاح‌های هسته‌ای است.

مطمئن هستیم ایران سلاح هسته‌ای ندارد

مجری: خود امریکا جزو کشور‌هایی هست که از سلاح هسته‌ای استفاده کرده و همه ما شاهدآن واقعه دردناک را بودیم کشور مالزی حدود ۷ هزار کیلومتر با جمهوری اسلامی ایران فاصله دارد و حدود ۱۰ هزار کیلومتر امریکا با جمهوری اسلامی ایران فاصله دارد آیا مالزی هم ایران هسته‌ای را برای خودش تهدید می‌داند مانند امریکا و چرا اساسا امریکا ایران را برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای به عنوان یک تهدید در جامعه جهانی معرفی می‌کند؟

یحیی: صرفا کشور مالزی خواهان این است که سلاح‌های هسته‌ای وجود خارجی نداشته باشند اعداد ۷ هزار و ۱۰ هزار کیلومتر رقم هستند ما مطمئن هستیم که ایران سلاح هسته‌ای ندارد که بخواهیم ایران را تهدیدی برای جامعه جهانی بدانیم صرفا ما این تکنولوژی هسته‌ای را که در ایران وجود دارد و رو به رشد است را از نکات مثبت کشور ایران می‌دانیم و همیشه رو به رشد تلقی می‌کنیم.

مجری: همان طور که می‌دانید رژیم صهیونیستی هم دارای سلاح هسته‌ای است و این رژیم هم اکنون در حال کشتن فلسطینی‌ها هست به حریم آن‌ها تجاوز کرده و به عنوان یک رژیم تجاوزگر در دنیا شناخته می‌شود این رژیم الان سلاح هسته‌ای در اختیار دارد شما این رژیم را تهدید برای جامعه جهانی نمی‌دانید؟ چرا امریکا اساسا این رژیم را تهدیدی نمی‌داند با توجه به اینکه سلاح هسته‌ای دارد؟

یحیی: مسئله فلسطین برای ملت‌های مسلمان غم انگیز است و کشور مالزی به عنوان کشور مسلمان در کنار سایر ملل مخالفت خود را در مورد حملات متعدد رژیم صهیونیستی علیه فلسطین به سازمان ملل متحد اعلام کرده بنده در خصوص ایالات متحده امریکا و رژیم صهیونیستی و وجود سلاح هسته‌ای موضوع تجاری این امر را می‌دانم به جای تمرکز بر باز کردن مسئله بهتر است که ملت مسلمان متحد شوند بر علیه این مسئله به پا خیزند زمانی که این اتحاد وجود نداشته باشند حملات متعدد بیشتر خواهد شد و ضربه‌های بیشتری به جامعه اسلامی وارد می‌شود متاسفانه ملل مسلمان در خصوص مسائل پیش پا افتاده با یکدیگر وارد مناقشه می‌شوند و اگر اتحاد باشد این مسئله قطعا حل خواهد شد بهتر است ایالات متحده امریکا را ملامت نکنیم و به جای آن با اتحاد خود این مسئله را با توانایی‌های خودمان مدیریت کنیم.

مجری: موضع دولت مالزی در خصوص فعالیت‌های رژیم صهیونیستی و قضیه فلسطین چیست؟

یحیی: کشور مالزی همیشه از گذشته تا به حال از فلسطین و مردمش حمایت کرده، حمایت را به سازمان ملل متحد منتقل کرده و در آینده هم هم چنان این حمایت وجود خواهد داشت هم چنین کشور مالزی مخالف بحث تصمیم جدید ایالات متحده امریکا برای انتقال سفارت ایالات متحده امریکا به قدس است چرا که این خلاف حقوق مردم فلسطین است.

مجری: شما در مالزی آیا سامانه موشکی برای دفاع از کشورتان دارید؟

یحیی: کشور مالزی سیستم دفاعی قطعا دارد، اما من می‌توانم خدمتتان بگویم ارتشی که مالزی دارد از کوچکترین ارتش‌های دنیا است چرا که بحث امنیتی که در مالزی هست از اولویت‌های کشور مالزی قلمداد نمی‌شود چرا که گفت و گو‌های مسالمت آمیز از اولویت‌های کشور هست و اقتصاد می‌توانم بگویم اولویت اصلی کشور مالزی می‌تواند باشد ما حتی تعداد پلیس کمی در خود کشور مالزی داریم تعداد پلیسی که افسران پلیس کمی دیده می‌شوند بیشتر مذاکره و گفت و گو است که ما تمرکز داریم.

مجری: همان طور که می‌دانید ایران در یک منطقه‌ای قرار دارد که غرب و شرقش و حتی بخش‌های جنوبی آن درگیر جنگ هستند بنابراین شرط عقل این هست که ایران قدرت دفاعی خودش را افزایش بدهد اساسا شما برای دفاع از کشورتان و افزایش قدرت دفاعی کشور خودتان آیا حاضرید از جایی اجازه بگیرید؟

یحیی: قطعا ارتقای سیستم دفاعی هر کشوری از حقوق آن کشور است و این قضیه را نفی نمی‌کنیم، اما به جای این قضیه ما بهتر است که تمرکز بر سیستم اقتصادی داخل هر کشور داشته باشیم می‌توانیم فرهنگ، تحصیلات، آموزش و برای مثال مدارس،

دانشگاه‌های آن کشور را تقویت کنیم تا به جای اینکه این اولویت‌های ما جنگ باشد چرا که در جنگ هیچ کسی برنده نخواهد شد جز این که به هر دو کشور ضربه می‌زند بهتر است اولویت‌ها تعیین کنیم.

مجری: در جایی که ایران آماج تهدیدات گروهک‌های تروریستی در شرق خودش قرار می‌گیرد در غرب خودش از جمله تهدید‌های آشکار گروهک تروریستی داعش آیا می‌شود با اقتصاد و با فرهنگ و با توسعه مواردی که شما گفتید با این موضوع مبارزه کرد؟

یحیی: بعد از تحقیقات و مطالعاتی که کشور مالزی انجام داد به این نتیجه رسیدیم که بهتر است ریشه قضیه را شناسایی کنیم معمولا افرادی که از سطح تحصیلات پایین تری برخوردارند سطح فرهنگی پایین تری دارند از لحاظ اقتصادی به سطح پیشرفته‌ای نرسیدند اولویت را جنگ، اختلاف می‌دانند و حتی حاضر هستند جان خودشان را از دست بدهند و صدمه‌ای را به افراد مقابل بزنند، اما وقتی که ریشه قضیه شناخته شود سطح فرهنگ، تحصیلات افراد بالا برود سطح اقتصاد مردم بالا برود اولویت‌ها عوض می‌شوند اولویت‌ها پیشرفت ملت و مردم آن کشور می‌شود تا به جای صدمه زدن به کشور‌های دیگر، بهتر است ریشه را شناسایی کنیم تا اینکه به طور موقت از وقوع اتفاقاتی که ممکن است به وقوع بپیوندد جلوگیری کنیم.

مجری: نظرتان در مورد هدف قرار دادن موشکی داعش را می‌خواستم بدانم

یحیی: قطعا حرکت ایران هدف قراردادن داعش با موشک‌های ایرانی یکی از حقوق کشور ایران بود که ما مخالف این قضیه نیستیم، اما باز هم من حاضرم تاکید کنم که داعش چه اشخاصی هستند؟ ما داعش را یک محصولی از اختلافات بین کشور می‌دانیم باید ریشه را شناسایی کنیم وقتی ریشه شناسایی شود بعد بفهمیم که این اشخاص دقیقا چه کسانی هستند از کجا نشات می‌گیرند و این ریشه را حل کنیم از بین ببریم داعشی وجود نخواهد داشت. قطعا وقتی این ریشه شناسایی شود و دولت سطح زندگی و معیشت افراد را ارتقا بدهد این افراد هم وجود نخواهد داشت برای مثال حتی در توضیحات قبلی هم در خود کشور مالزی هم این افراد وجود داشتند به کشور‌های دیگر هم سفر کرده اند برای اینکه عملیات تروریستی را گسترش بدهند، اما این افراد از همین اقشار بودند دارای تحصیلات پایین، سطح اقتصادی پایین که این مشکلات در صورت حلش ما می‌توانیم ریشه را هم از بین ببریم.

مجری: عربستان سعودی سه سال است که مردم یمن را هدف حمله قرار داده و زیر بمباران‌های خودش قرار گرفته در یمن الان قحطی، بیماری و مرگ و میر وجود دارد شما سیاست‌های عربستان سعودی را در قبال یمن چه قدر درست می‌دانید؟

یحیی: مردم یمن در زمره فقیرترین مردم دنیا هستند و متاسفانه باید درگیر این مسائل بشوند قطعا کشور مالزی مخالف این حملات عربستان سعودی علیه کشور یمن هست چرا که حتی سازمان ملل متحد هم این مخالفت را اعلام کرده و کشور مالزی هم به صورت مستقیم مخالفت خودش را علیه حملات و موضع گیری عربستان علیه کشور یمن به صراحت اعلام کرده همان طور که قبلا خدمتتان

عرض کردم این سیاست به مشکلی که بین کشور‌های مسلمان دو کشور مسلمان وجود دارد برمی گردد به جای اینکه ما اتحاد را تقویت کنیم به جای اینکه گفت و گو و مذاکره را ارتقا بدهیم کشور‌های مسلمان برای هم دردسر و جنگ تولید می‌کنند با هم وارد اختلاف می‌شوند اگر که این اتحاد به وجود بیاید و ارتقا پیدا کند قطعا ما شاهد این مسائل هم نخواهیم بود.

مجری: اساسا این کار عربستان را در یمن شما نقض حقوق بشر می‌دانید یا خیر؟

یحیی: ما این قضیه را فرای نقض حقوق بشر می‌دانیم و براین باور هستیم که علاوه بر نقض حقوق بشر کلیه اموری که دو کشور مواردی که دو کشور مسلمان باید رعایت کند و اتحاد و برادری را حفظ کنند را زیر سوال برده ما از هر کاری دریغ نخواهیم کرد تا راه حلی برای حل این مسئله ارایه دهیم.

مجری: جنابعالی به عنوان یک دیپلمات اوضاع را رصد می‌کنید خصوصا اوضاع کشوری که در آن سفیر هستید، به نظر شما موضع گیری‌های نهاد‌های بین المللی از جمله سازمان ملل در خصوص ایران عادلانه هست یکی از آن موضع گیری‌ها موضع این سازمان در خصوص پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران هست آیا این رفتار را عادلانه می‌دانید؟

یحیی: در سازمان ملل متحد کشور‌های زیادی عضو هستند که یک سری از کشور‌ها منافع شخصی خودشان را دارند اگر که کشور ایران بر این باور هست که فعالیت‌ها صلح آمیز هست و به نفع، به سود فعالیت‌های آینده کشور ایران هست مالزی هیچ مخالفتی ندارد و ابراز نمی‌کند و حتی برای پیشبرد این فعالیت‌ها حمایت هم می‌کند.

مجری: بعضی از کشور‌هایی که عضو دائم شورای امنیت هستند سلاح‌های کشتار جمعی در اختیار دارند کلاهک‌های هسته‌ای در اختیارشان هست بعضی از این کشور‌ها هزاران نفر از مردم بی گناه را در گوشه کنار دنیا از بین برده اند، اما همین کشور‌ها تاکید می‌کنم ایالات متحده امریکا معتقد است که جمهوری اسلامی ایران نباید برای دفاع از خودش موشک داشته باشد شما علت این رفتار دو گانه را چه می‌دانید؟

یحیی: ما در مقامی نیستیم که تشخیص بدهیم چه مسئله‌ای درست هست به صلاح کشور ایران هست یا چه مسئله‌ای به صلاح کشور ایران نیست اگر کشور ایران بر این باور هست که تولید سلاح‌های موشکی برای دفاع از مردم و سرزمینش از واجبات هست از موارد ضروری هست ما در مقامی نیستیم که مخالفت کنیم و اگر که باعث می‌شود که دفاع از مردم مهیا و فراهم شود هیچ مخالفتی وجود ندارد و کشور ایران حتی می‌تواند به این هدف ادامه دهد همه این‌ها به تصمیم و برنامه خود کشور ایران برمی گردد. در صورتی که به صورت مصمم پای بند در برنامه‌های خود هست این احترام و احترام قائل شدن به برنامه‌های این کشور از طرف سایر کشور‌ها هست شخصا بر این باور هستم که حمل سلاح توسط اشخاص به صورت جزئی‌تر حالا و در سطح کشور هم بخواهیم ارتقا پیدا کنیم

استفاده از سلاح علیه اشخاص علیه کشور‌ها قطعا رخداد‌هایی را به همراه خواهد داشت شخصا من مخالف این قضیه هستم، اما اگر به صلاح کشور هست هیچ مشکلی وجود ندارد.

مجری: پس قطعا شما تهدید‌های آقای ترامپ را تایید نمی‌کنید درست است؟

یحیی: از نظر من صحبت‌های آقای ترامپ من تهدید نمی‌بینم ایشان هر حرفی که دوست دارند می‌زنند حتی بعضی‌ها با عقل جور در نمیاد صحبت‌هایی که دارند به خصوص در خصوص معاهده پاریس، به غیر از این اوصاف اگر که وارد مناقشه‌ای در خصوص سیاست‌های بین دو کشور وجود دارد امریکا سایر کشور‌ها به خصوص در ایران من بر این باور هستم که وقتی پا به مناقشه برسد باید این قضیه حل شود باید وارد گفت و گو شد باید این قضیه را حل کرد نه از طریق غیرمسالمت آمیز راه حل‌هایی را پیدا کرد از طریق نقاط مثبتی که هر شخص دارد تا بتوانیم این قضیه را حل کنیم.

مجری: آنچه می‌خواهید با ملت بزرگ جمهوری اسلامی ایران در میان بگذارید و مردم کشور من جمهوری اسلامی ایران صحبت‌های سفیر مالزی را خواهند شنید.

یحیی: از وقتی که در اختیار ما قرار دادید ممنون هستم برای این مکالمه دوستانه‌ای که داشتیم. کشور ایران کشور زیبایی هست فرصت‌های زیادی وجود دارد آب و هوای خیلی خوبی دارد قبل از اینکه من به ایران بیایم ایران را از طریق کتاب‌ها و از طریق وب سایت‌های مختلف شناختم، اما وقتی که وارد کشور شدیم ایران واقعی را دیدیم قطعا دیدن از نزدیک ایران متفاوت با آن چیزی است که همه خوانده اند ایران در منطقه در جهان درگیر مسائل و مشکلات زیادی هست که من شخصا آرزو می‌کنم که برای ایران زیبا بهترین‌ها پیش بیاید و در کلیه مسائل غلبه کند.

انتهای پیام/

متن کامل مصاحبه با سفیر محترم

آقای آصف علی خان دورانی

سفارت جمهوری اسلامی پاکستان

لوح فشرده کامل مصاحبه

متن کامل مصاحبه با سفیر جمهوری اسلامی پاکستان

مجری: حضرتعالی از سال ۱۳۹۵ به عنوان سفیر به کشور ایران تشریف آورده اید و البته قبل از آن هم یک بار در ایران تشریف داشته اید دیدگاه شما در مورد مردم ایران چیست؟

آصف علی خان دورانی: خیلی ممنون برای دعوتتان، من بسیار خوشحالم که در ایران حضور دارم البته ۲۰ سال قبل هم من در ایران به عنوان دبیر اول سفارت پاکستان بودم و از آن هنگام خاطراتی که دارم هنوز در ذهنم زنده است قبل از اینکه در ایران باشم در امارات بودم هنگامی که به من گفته شد به ایران بروم فوری و بدون درنگ گفتم حتما میآیم.

مجری: شما وارد کشوری شدید که یکی از بزرگترین تمدنهای دنیا را دارد چه قدر زندگی خود حضرتعالی از فرهنگ ایرانی تاثیر پذیرفته است؟

آصف علی خان دورانی: تمدن کهن کشور ایران از نظر تاریخی برای من از این که آشنایی بافرهنگ وتمدن ایران داشته ام بسیار راحت درک کردم این تفاوت دارد با این کسی که از اروپا به ایران بیاید و نسبت به فرهنگ و تمدن کشور بتواند درک کند منتهی احساس میکنم در کشور خودم هستم، در یک شرایطی که برای من آشنا است.

مجری: خیلی جالب است وقتی شما صحبت هم میکنید بخشی از صحبتهای شما را درک میکنم. شما چه قدر فارسی یاد گرفته اید؟ به صورت تخصصی فارسی را یاد گرفته اید؟

آصف علی خان دورانی: فارسی در فامیلی ما یک زبان دوم است. زبان اولم پشتو است. متاسفانه در مدرسه درس نخواندم احساس میکنم فارسی ام ضعیف است البته اگر لغات انگلیسی استفاده کنم ناراحت هستم. برای من باز مشکل ایجاد خواهد کرد نمیخواهم لفظ غلطی بگویم از این خاطر مواظب هستم.

مجری: با توجه به اینکه ریشههای زبانی مشترکی وجود دارد ریشه زبان اردو در زبان فارسی هست و بسیاری از فعالین فرهنگی کشورهای منطقه به دنبال تشکیل اتحادیه کشورهای مشترک المنافع یا کشورهایی هستند که تمدن مشترکی دارند به نظر شما چرا در این خصوص گامهایی از سوی دولتها شاهد نیستیم و تلاشی برای این اتحاد صورت نمیگیرد؟

آصف علی خان دورانی: مشک آن است که خود ببوید نه عطار بگوید. زمینه فرهنگ را نگاه کنید که تعامل وجود دارد و اگر این تعامل بیشتر سوق داده شود میتواند بیشتر این زمینه را پررنگتر کند ما دو کشورمان بین ما این روابط فرهنگی بسیار خوب است میتوانیم اینها را باز پیش ببریم در سطح آموزشی هم اگر نگاه کنیم ما در پاکستان زبان فارسی را داریم دورههایی در سطح کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد همین طور در تهران هم دانشگاه تهران دورههای زبان اردو هست در همین سطوح دکترا و کارشناسی ارشد بنابراین از نگاه اشتراکات و تلاشهایی که در جریان هست حاکی از این است که فرهنگ ما غنی است و میتوانیم این فرهنگ را هر چه بیشتر هم غنی کنیم. رفت و آمد بین دو کشور است و زبان فارسی هم در قبل از به وجود آمدن پاکستان وجود داشته حتی در دادگاهها نگاه میکنیم زبان فارسی به کار برده میشده است.

مجری: آن چیزی که شما خواندید مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید نشان میدهد اهل شعر و ادب هستید بد نیست که از اقبال لاهوری شاعر ارزشمند پاکستان یادی کنم و از شما بپرسم شعرهای فارسی هم دارند؟ از اشعار ایشان چیزی یاد دارید؟

آصف علی خان دورانی: فعلا ذهن من نیست، من شاعر را خیلی دوست دارم منتهی اینکه به یاد داشته باشم این طور نیست. به هر حال اگر نگاه کنیم حافظ و اقبال و... پیامهایی که ارایه کردند پیامهای مهمی است نه فقط در پاکستان و ایران بلکه برای کل جهان اسلام و حتی فراتر از آن برای کل جهان هم مطرح و قابل استفاده است.

افزایش تعاملات اقتصادی ایران و پاکستان

مجری: از تعاملات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با جمهوری اسلامی پاکستان بگویید سطح این تعاملات را چه طور ارزیابی میکنید؟

آصف علی خان دورانی: ایران تحت تحریمهای سازمان ملل بوده است در آن زمان تجارتی که بین دو کشور بوده محدود و کم بوده است منتهی بعد از اینکه این تحریمها برداشته شده در زمانی که من حضور دارم میبینم این حجم تجارت ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است طبق آماری که گمرکات ایران ارایه کرده اند الان حجم تجارتی که بین دو کشور هست ۱.۱ میلیارد دلار هست، ولی این رقم هم کم است جناب رئیس جمهور روحانی و رهبری ما این نکته را مورد تاکید قرار دادند که این حجم تجاری بین دو کشور باید به سطح ۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ افزایش پیدا کند، برخی مسائل بانکی وجود دارد ان شالله برطرف شوند ما شاهد خواهیم بود که این روند رو به افزایش حجم تجاری بین دو کشور مسیر خودش را طی کند.

۳۰ هزار زائر پاکستانی هر سال به ایران میآیند

مجری: اقای سفر اظهارنارضایتی از حجم فعلی مبادلات بین دو کشور داشتند و برنامه شان هست که از ۱.۱ دهم میلیارد به ۵ میلیارد دلار برسد برای این کار شما چه اقداماتی را ضروری میدانید؟

آصف علی خان دورانی: ما داریم مشخص میکنیم زمینههایی که در این زمینهها ما بتوانیم افزایش بدهیم داد و ستد و تجارت را، از ایران ما انرژی میتوانیم داشته باشیم، خط گاز هست، خرید برق از ایران مطرح هست، از پاکستان هم برنج هست که ما به ایران میدهیم هم چنین مایلیم بیشتر پارچه و خدمات سبک و سنگین مهندسی به ایران بدهیم، اتاق بازرگانی دو کشور مشغول هستند مذاکراتی انجام شده سه هیئت پاکستانی از ایران دیدار کردند دو هیئت ایرانی پاکستان رفتند و این نشانه مثبتی است که کار انجام میشود و جلو میرویم هم چنین زمینه توریستی هم مد نظر هست در این زمینه هم باید روابطمان بیشتر شود و توسعه پیدا کند، ۳۰۰ هزار زائر پاکستانی هر سال به ایران برای زیارت میآیند، ولی ما این طرف را میبینیم تعداد ایرانیهایی که به پاکستان میروند خیلی کم است باید کار شود تا تعادلی ایجاد شود و ایرانیها هم از پاکستان دیدار کنند و توریسم فعال شود.

مجری: حتما درباره توریسم و خط لوله گاز صحبت خواهیم کرد. نظر شما در خصوص کالاهای دانش بنیان جمهوری اسلامی ایران چیست و اینکه آیا از کالاهایی که در این زمینه تولید شده اطلاعی دارید؟

آصف علی خان دورانی: اجازه بدهید اینجا تصحیحی کنم این خط لوله صلح موقع ای بوده که ایران جزوش بوده، ولی الان خط لوله ایران و پاکستان است این را نمیتوانیم خط لوله صلح بنامیم. این دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران از دیدگاه تحسین و قدردانی نگاه میکنیم پاکستان هم در این زمینه ترقی و توسعه کرده است و در واقع دو کشور باید همکاری در این زمینه داشته باشند، چندی پیش وزیر تولیدات کالاهای دفاعی پاکستان که ایشان هم چنین وزیر علوم و تحقیقات هم بوده است دیدار کرده با همتای

خودش در ایران مذاکراتی انجام داده و زمینههایی هست که مشخص کرده اند که در این زمینهها بیشتر تعامل و همکاری ایجاد شود.

مجری: وزیر نفت ایران در نشستی با حضور خبرنگاران از اینکه گفتند طرفهای پاکستانی به تعهداتشان عمل نکردند اعلام نارضایتی کردند در مورد صحبتهای آقای زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران شما نظرتان را بفرمایید

آصف علی خان دورانی: در واقع آن چه که آقای زنگنه گفته اند آن هم درست است ما ببینیم که گاز نیاز ما هست، یعنی نیاز داریم، ما توافق نامهای که امضا کرده ایم پای آن ایستاده ایم من مایلم که به شما اطمینان بدهم که ما این را پیش میبریم ان شالله به اتمام برسانیم.

مجری: آیا کشور شما و دولت متبوع شما و سیستمهای بانکی شما از برقراری روابط بانکی با جمهوری اسلامی ایران هر چند بعد از برداشته شدن تحریمها بعد از توافقاتی که در برجام صورت گرفته آیا نگاه مثبتی دارند و اقدامات جدی صورت گرفته است؟

آصف علی خان دورانی: در مرحله کنونی موافقت در حد توافق نامهای هست توافق نامهای که هردو بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی پاکستان امضا کرده اند، ولی سایر بانکهای تجاری فعلا جلو نیامده اند و در چارچوب روابط دو جانبه بانکی هنوز کارهایی هست که باید انجام بدهیم.

مجری: علت چیست که این بانکها جلو نیامده اند

آصف علی خان دورانی: به خاطر اینکه بانکهای ما با دلار کار میکنند ال سی هایش با دلار باز میشود.

مجری: فرمودید بانکهای بزرگ با هم توافق نامه امضا کردند بین دو کشور ایران و پاکستان، اما بانکهای کوچک وارد همکاری نشدند علت عدم همکاری بانکهای کوچک چیست شما فرمودید این بانکها با دلار کار میکنند و بخشی از اینها از طریق امریکا حسابهای ال سی شان را باز میکنند این که این اتفاق نمیافتد آیا این متوجه واشنگتن هست که هنوز بعد از برجام یک جورایی کارشکنی در روابط بانکی ایران و سایر کشورها دارد؟ یا بهتر بگویم بانکهای کوچک ممکن است تحت نفوذ امریکا از یک سری همکاریها سر باز بزنند؟

آصف علی خان دورانی: این درست است الان این بانکهایی که با دلار در پاکستان کار میکنند از شبکه نیویورک باید رد شوند، ولی الان ما دنبال این هستیم که یک جایگزینی سیستم جایگزینی را داشته باشیم که از این مسئله عبور کنیم.

مجری: مگر یکی از دستاوردهای برجام این نبود که روابط بانکی و تحریمهای بانکی برداشته شود آیا این اقداماتی که امریکا انجام میدهد به منزله موارد نقض آشکار برجام نیست؟

آصف علی خان دورانی: دو نوع تحریمها وجود داشته تحریمهای سازمان ملل و تحریمهای امریکا، آن تحریمهای سازمان مللی که هست در خصوص تجارت عمومی بوده و تحریمهای امریکا هنوز سر جای خودش است به خاطر این هست که سیستم بانکی جهانی هم با دلار کار میکنند لذاست صحبت میکنیم جایگزینی پیدا کنیم قبلا این مسائل وجود نداشته است.

مجری: فکر میکنم پیمان پولی دو جانبه برای حل مشکلات کمک میکند بحث جایگزین شدن پول ملی دو کشور به جای دلار در معاملات یعنی با واحد پول ملی دو کشور ایران و پاکستان معامله کنند امیدوارم این اتفاق هر چه زودتر بیفتد. شما چه قدر بورس ایران را میشناسید؟

آصف علی خان دورانی: تا اندازهای آشنایی دارم.

مجری: درباره اتصال بورسهای بین دو کشور مذاکره داشته اید؟

آصف علی خان دورانی: در این خصوص اطلاعاتی ندارم منتهی عمده بورس پاکستان کراچی است بله این امکان هست دو کشور تعامل کنند.

مجری: برای این قضیه اگر تابلوهای مشترک بین بورسهای دو کشور راه بیفتد مشتریان بورسهای دو کشور میتوانند خرید و فروشهای خودشان را چه در داخل چه خارج از کشوراز طریق بورسها انجام بدهند و بازارهای شفافی که این نهاد مالی میتواند در کشورها ایجاد کند برای این شما چه برنامهای دارید که این را هم در کارنامه کاری خودتان ثبت کنید؟

آصف علی خان دورانی: این نکتهای که شما مطرح کردید ما پیگیری خواهیم کرد که بتوانیم کمک کنیم که تجارت توسعه پیدا کند.

قالی تبریز را خیلی دوست دارم

مجری: کدام شهرهای ایران را دیده اید؟ چه سوغاتیهایی خریداری کرده اید؟

آصف علی خان دورانی: تبریز، مشهد، شمال، بندرعباس، چابهار، زاهدان مرز دو کشور را آنجا رفته ام و دیده ام، قرار است اکو اجلاسی را در کیش برگزار کند که از ۹ این ماه خواهم رفت البته ۲۰ سال قبل هم شیراز و اصفهان رفته بودم ارگ بم، یزد این مناطق را توانسته ام از نزدیک ببینم باز هم دوست دارم به اینجاها بروم. شخصا من قالی تبریز را خیلی دوست دارم چندین فرش خریده ام.

مجری: خوراکیهای ایران را دوست دارید؟

آصف علی خان دورانی: کباب کوبیده را دوست دارم.

خلیج فارس تاریخی است

مجری: پاکستان همسایه ایران هست در نقشههایی که شما دارید با توجه به اینکه حتما سواحل نیلگون خلیج فارس را دیده اید دریای جنوب ایران چه نام دارد؟ در نقشههای شما نامش چیست؟

آصف علی خان دورانی: خلیج فارس است. نمیتوانیم تاریخ را عوض کنیم این تاریخی است.

بابت امنیت باید به رهبری و حکومت ایران گفت

مجری: نظر شما در خصوص صلح، ثبات و امنیت در جمهوری اسلامی ایران چیست؟

سفیر: صلح و ثبات و امنیت در ایران خیلی خوب است که در این خصوص باید به رهبری و حکومت ایران تبریک گفت.

مجری: در مورد بحث امنیت صحبت کردید من میخواستم از تعاملات ایران و پاکستان در حوزه امنیت بپرسم تهران و اسلام آباد تا چه میزانی در حوزه امنیت داخلی با هم فعالیت دارند؟

سفیر: در این خصوص تعامل نزدیکی بین دو طرف وجود دارد پیشرفت در این مسیر حاصل شده سطح عالی هئیتهای دو جانبه با یکدیگر تعامل داشته اند و ملاقات و مذاکراتی داشته اند و هم چنین اقدامات عملی در خصوص مرزها هم صورت گرفته است.

مجری: پاکستان چه موضع ای را درباره گروهک تروریستی داعش داشته است؟ آیا برای مقابله با داعش اقدامی انجام داده اید؟

سفیر: ما هفتاد هزار نفر قربانی داده ایم به خاطر چه بوده؟ مواضع علیه تروریسم داشتیم چه داعش باشد یا طالبان پاکستان یا علی القاعده این گروههایی که نام برده ام علیه همه اینها ما قلع و قمع کرده ایم.

مجری: نظر شما در خصوص نقش جمهوری اسلامی در مبارزه با داعش چیست؟ چه قدر جمهوری اسلامی ایران توانست مانع پیشرفت و رشد این تروریستها در منطقه شود؟

سفیر: ثباتی که در جمهوری اسلامی وجود دارد نشان دهنده همین است که اقداماتی صورت گرفته است و ما یقین داریم که این در سطح منطقه هم تاثیر خود را خواهد داشت.

مجری: بعضی از کارشناسان و افرادی که اوضاع سیاسی و تروریستها را رصد میکنند اعتقاد دارند این گروهک تروریستی داعش توسط امریکا به افغانستان منتقل میشود پاکستان چه موضعهای در این حوزه دارد؟ با این اقدام امریکا موافق هستید؟

سفیر: این کارشناسان کی هستند این کارشناسان اول یاسرعرفات را تروریسم نامیدند و سپس به او جایزه نوبل دادند ما باید توجهمان را به حقایق زمینی معطوف کنیم ببینیم چی هستند اگر کسی اینها را تخریب میکند باید علیهش مبارزه کنیم.

مجری: به نظر شما چرا باید امریکا از هزاران کیلومتر دورتر از منطقه خاورمیانه بیان و در خاورمیانه پایگاه نظامی ایجاد کنند؟

سفیر: پرسش خوبی است ما اینجا یک مقدار تفاوت را ببینیم که حضور امریکا در افغانستان تحت قرارداد سازمان ملل به وجود آمده لذا در حضورش در عراق غیرقانونی بوده است، چه بخواهیم چه نخواهیم این حضور امریکا الان چارچوب ناتو هست طبق قرارداد قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل ۱۳۷۳ آنجا حضورش قانونی است خروج این نیروها از افغانستان یک قطع نامه دیگری نیاز دارد، ولی در عراق حضورشان به عنوان نیروهای اشغالگر بوده است این حقایق است اگر ما الان درخصوص ثبات منطقه بخواهیم صحبت کنیم خب دلایل ما فرق خواهد کرد اینجاست که باید ما تلاش کنیم در کشورها ثباتی به وجود بیاید به صورتی که نیازی به حضور نیروهای خارجی نباشد.

مجری: کلا شما با حضور امریکا در منطقه به صورت کل موافق هستید؟

سفیر: ما مخالف حضور هر گونه نیروهای خارجی هستیم هر جا باشند.

مجری: علت این که امریکا تمایل به ایجاد پایگاه نظامی در منطقه خاورمیانه دارد از دید شما چیست؟ امریکاییها از هزاران کیلومتر دورتر از خاورمیانه برای کشورهای منطقه تعیین تکلیف میکنند این کار را درست میدانید؟

سفیر: در تئوری اگر بخواهیم پرسش شما درست است، ولی عملا از آن کشورها باید بپرسید که توافق نامه دو جانبه را امضا کرده اند کشورهای آزاد اگر توافق نامهای را دارند من و شما میتوانیم انتقاد کنیم کاری بیش از این نمیتوانیم نکته قبلی را میخواهم مورد تاکید قرار بدهم ما باید شرایط را به گونه دیگری در منطقه رو کنیم که نیازی به حضور نیروهای خارجی نباشد.

مجری: آیا انتقادی به حضور امریکا در منطقه دارید

سفیر: ما در جزیره زندگی نمیکنیم، کاربرد واژه انتقاد مناسب نیست در این کشورها اینها فرایضی دارند یک سری مسئولیتهایی دارند و سیاست دخالت اگر اتخاذ شود آن هم مورد پسند نیست اگر چنانچه کشورهای این اتفاق بیفتد آنها احساس میکنند محفوظ نیستند بنابراین در بین کشورهای منطقه طوری شرایط به وجود بیاید که نیازمند حضور خارجیها نباشد.

مجری: البته خود شما فرمودید ما میتوانیم انتقاد کنیم از این زاویه پرسیدم که انتقاد دارید یا خیر؟

سفیر: یک طرفه نمیتواند باشد.

مجری: تعاملات اقتصادی ایران و پاکستان آیا تحت الشعاع مسائل امنیتی قرار گرفته است؟

سفیر: هرگز.

مجری: شرق ایران که با جمهوری اسلامی پاکستان هم مرز هست هر از چند گاهی شاهد اقدامات تروریستی است تروریستها بعد از انجام عملیات تروریستی خودشان در ایران به پاکستان فرار میکنند آیا دولت پاکستان اراده جدی برای مقابله با تروریستها داشته اگر داشته چرا هر از چند گاهی دوباره این اتفاقات تکرار میشود؟

سفیر: یک مقدار دچار مبالغه شده اید این آمد و رفت در هر دو طرف هست که انجام میگیرد موضوعی را باید خیلی حساسیت بپردازیم جدی باشیم و احتیاط داشته باشیم نسبت به این موضوع.

مجری: میخواستم در خصوص شهادت ۹ نفر از مرزبان ایرانی بپرسم آیا در خصوص تعقیب یا دستگیری آن تروریستها یا اشرار اطلاعی دارید؟

سفیر: بهتر است ما از نیروهای امنیتی خودتان سوال کنید که آنها از کجا آمده اند.

مجری: شما اطلاع دارید؟

سفیر: از طرف خودتان بپرسید.

مجری: آیا این حق را قائل میشوید که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران، مرزبانان و کسانی که حافظ امنیت جمهوری اسلامی ایران هستند برای تعقیب این نیروها راسا عمل کنند؟

سفیر: شما یک مقدار توجه داشته باشید این که آیا این پرسش درست است که فرموده اید.

مجری: میتوانید پاسخی ندهید

سفیر: در واقع دو طرف در این خصوص کم کاری دارند.

ایران به تعهدات برجامی عمل می کند

مجری: نظرتان در مورد اظهارات اخیر ترامپ در مورد ایران چیست؟

سفیر: ما نظرمان این است که طبق توافق نامه برجام ایران تعهدات خود را عمل کرده و میکند و در این خصوص مخالفت امریکا را قبول نداریم.

مجری: ترامپ یک سری صحبتهایی در مورد مردم ایران داشته یک سری صحبت در مورد ایران داشته شما این حرفها را تایید میکنید؟

سفیر: ما هیچ نوع مداخلهای را نمیپذیریم.

مجری:رئیس جمهور ایالات متحده امریکا بارها صحبت از نقض برجام کرده و هر از چند گاهی آن را منوط به یک بازه زمانی میداند ایشان از یک سری معاهده بین المللی خارج شده مثل معاهده آب و هوایی پاریس آیا دولت پاکستان نگران نقض تعهدات بین امریکا و پاکستان نیست؟ با توجه به اینکه ایشان سابقه نقض تعهدات بین المللی را در کارنامه کاری خودشان دارند؟

سفیر: در خصوص این تحولاتی که شکل میگیرد در خصوص این ما نگرانی داریم آقای ترامپ سال جدید به یک پیام نامناسبی در مورد پاکستان داده بود که ما رد کردیم.

مجری: حس مردم پاکستان بعد از شنیدن این پیام چه بود؟

سفیر: معلوم است مردم از این پیام خوششان نیامده بود.

مجری: اگر به هر دلیلی ایالات متحده امریکا از برجام خارج شود دولت پاکستان چه مواضعی اتخاذ خواهد کرد؟

سفیر: ما هیچ وقت این اقدام امریکا را حمایت نمیکنیم.

مجری: شما برای حفظ روابط خودتان با ایران چه کار خواهید کرد اگر امریکا از برجام خارج شود؟

سفیر: روابط ما به خاطر برجام نیست روابط ما ریشه دار است.

مجری: کشور شما یک کشور اسلامی است کشور ما هم اسلامی است هر دوی کشورها جمهوری اسلامی هستند و پیشوند اسم آن کشورهای ما جمهوری اسلامی هست ایالات متحده امریکا یک قانونی را تصویب کرد برای محدودیت

های ورود مسلمانان ۷ کشور از جمله ایران، عراق لیبی، سومالی، سودان و سوریه آیا منشا اقدامات تروریستی متوجه مسلمانان هست که دولت امریکا این اتفاق را رقم زده است؟

سفیر: در داخل خود امریکا هم علیه اقدامات ترامپ مخالفت شده است در خصوص دولت ترامپ ما یک مقدار باید صبر کنیم و ببینیم خیلی احساساتی نشویم.

مجری: نظر شما در مورد برنامه هستهای ایران چیست؟ آیا در جمهوری اسلامی پاکستان تردیدی در صلح آمیز بودن فعالیتهای هستهای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد؟

سفیر: ایران عضو NPT هست و طبق این معاهده از حقوق استفاده صلح آمیز از انرژی طبیعی را دارا هست و این حقوق یا این حقی که در این توافق نامه هستهای هم مورد تاکید قرار گرفته است بنابراین این وضعیت کاملا روشن است در واقع در این خصوص ما سال گذشته هم این نکته را مورد تاکید قرار داده بودیم که طبق توافق نامه هستهای برجام ایران تمامی تعهدات خود را انجام داده است.

مجری: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان همسایه هستند جمهوری اسلامی پاکستان سلاح اتمی در اختیار دارد هیچ موقع در کشورمان پاکستان را به عنوان یک تهدید با وجود داشتن سلاح هستهای محسوب نکرده ایم و هیچ موقع پاکستان برای ایران تهدید نبود چه طور میشود امریکا با بیش از ده هزار کیلومتر فاصله از ایرانی که فعالیتهای صلح آمیز هستهای دارد گزارش صریح آژانس بین المللی انرژی هستهای است او را به عنوان تهدید در جامعه جهانی معرفی میکند و به عنوان تصویب قطع نامه و تحریمهایی هست که تاثیر مستقیم روی زندگی مردم ایران میگذارد؟

سفیر: این مسائلی که الان هست نسبت به انقلاب اسلامی ایران وجود آمده و ادامه پیدا کرده است اختلافات ایران و امریکا به نظر ما یک نوع بهبود در این راستا حاصل شود، زیرا که برای منطقه هم میتواند تاثیر خودش را داشته باشد. ما امیدوار بودیم بعد از برجام روابط ایران و امریکا بهبود پیدا کند، ولی متاسفانه نشد.

مجری: پاکستان از ابتدای پرونده هستهای ایران به صورت رسمی و غیررسمی درگیر این پرونده بود یک ماجرایی در مورد اولین سانتریفیوژی که از پاکستان به ایران آمده بود که این آلودگی باعث تشکیل پرونده هستهای شده بودو آژانس انرژی اتمی البرادعی در گزارشش به این نکته اشاره کرده بود آیا پاکستان از این موضوع اطلاع داشت؟
سفیر: این موضوع برطرف شده و دیگر نیازی نیست در موردش صحبت کنیم.

مجری: شما برای دفاع از کشورتان برای داشتن تسلیحات نظامی که از کشورتان دفاع میکند مشخصا سامانههای موشکی داشتن اینها تولید اینها آیا حاضرید از کشور دیگری اجازه بگیرد؟

سفیر: هرگز نه.

مجری: نظرتان در مورد مداخله امریکا در خصوص سامانههای موشکی جمهوری اسلامی ایران چیست؟

سفیر: در این خصوص باید ایران تصمیم بگیرد این حق ایران است که در این خصوص دخالت امریکا را نباید اظهارنظر کنیم ایران یک کشور آزاد هست و حق دفاع از خودش را دارد چگونه را خودش بهتر میداند.

مجری: شما اوضاع جهان اسلام را چه طور ارزیابی میکنید؟ سه سال است که مردم یمن در زیربمباران عربستان قرار گرفته اند موضع شما در این خصوص چیست؟

سفیر: این مسائل جهان اسلام به همین منطقه برمی گردد در این خصوص مسئله یمن تنها مسئله نیست بلکه مسائل دیگر هم هست سیاست پاکستان در خصوص این مسائل این است که باید امت اسلامی متحد باشند اتحاد داشته باشند و در این خصوص مسائل و

تصمیمات با در نظرگرفتن آرای مردم صورت بگیرد به این شرط پاکستان بیان کرده است باید ببینیم اکنون کجا آشوب و وضعیت به این سمت رفته است منطقه کشورهای اسلامی هست که اوضاع به هم خورده است باید ما بررسی داشته باشیم که کجا ما خطا رفته ایم در آن صورت است که ما پاسخ این پرسشها را خواهیم یافت و مسائل حل و فصل خواهد شد.

مجری: شما با سیاستهای عربستان سعودی در قبال یمن موافق هستید؟ آنجا خانوادهها کشته میشوند

سفیر: من در خصوص عربستان سعودی مایل نیستم اظهارنظر بکنم من همین جا توجهم بیشتر درباره روابط دو کشور هست ایران و پاکستان دو جانبه، ولی این را باید عرض کنم که نباید کاری کنیم که در منطقه مشکل پیش بیاید و باید طوری حرکت کنیم که این مسائل به طرف حل و فصل سوق داده شود و اقداماتی نباید انجام بدهیم که باعث آسیب امت اسلامی شود.

مجری: جنابعالی اوضاع بین المللی را به عنوان یک دیپلمات حتما رصد میکنید احساس کردم در خصوص عربستان محافظه کارانه صحبت کردید برخی از کشورهای عضو سازمان امنیت شورای ملل خودشان سلاح کشتار جمعی دارند خود آنها کلاهک هستهای در اختیار دارند اشاره میکنم ایالات متحده امریکا از بمب هستهای استفاده کرده و هزاران نفر از مردم بی گناه را کشته، اما همینها در شورای امنیت معتقدند که ایران نباید برای دفاع از خودش موشک در اختیار داشته باشد شما علت این رفتار دو گانه را در جامعه جهانی در شورای امنیت چه میدانید آیا کارکردهای شورای امنیت سازمان ملل دستخوش تغییر نشده است؟

سفیر: شورای امنیت دارای حق وتو هستند و شورای امنیت دچار نابرابری است در این خصوص نباید شک کنیم همین وضعیت است که در شورای امنیت حاکم است و شگفت انگیز این است که آن کشورهایی که خودشان را جمهوری میدانند این شورا را به شکل جمهوری اداره نمیکنند این شورای امنیت سازمان ملل به صورت یک باشگاه درآمده که سایر کشورها هم عضو هستند منتهی ما در واقع جایگزینی نداریم.

مجری: هر آنچه میخواهید با مردم بزرگ جمهوری اسلامی ایران که در مهد تمدن خاورمیانه زندگی میکنند صحبت کنید

سفیر: تشکر میکنم و از این که برای من این فرصت را ایجاد کرده اید که در خدمت شما باشم سوالات و پرسشها جالب بوده است و خوشم آمده از این مصاحبه، برای برادران ایرانی آرزوی خوشبختی و پیروزی دارم. از طرف رهبران ما به رهبران ایرانی میخواهم این احساسات را منتقل کنم. دو کشور ما کشور مهمی در منطقه هستند و باعث ثبات منطقه هم هستند و به عنوان دو کشور عمده اسلامی نقش بسزایی دارند که در منطقه ایجاد صلح و ثبات کنند انتهای پیام/

.

متن کامل مصاحبه با سفیر محترم

آقای رودریگو سانتوس

سفارت برزیل

لوح فشرده کامل مصاحبه

متن کامل مصاحبه با سفیر برزیل

مجری: اولین باری که به ایران آمدید چه زمانی بود؟

سانتوس: نخست می‌خواهم تشکر کنم و خوش آمد بگویم به خاطر حضورتان در اینجا و این موقعیت بسیار خوبی است که بتوانیم در مورد ایران و برزیل با هم گفت و گو کنیم. در سال ۲۰۰۹ برای اولین بار به ایران آمدم که همراه یک هیئت رسمی به ایران آمدیم و در آن زمان در ارتباط با روابط بانکی بین ایران و برزیل گفت و گو کردیم. بار دومی که به ایران آمدم در سال ۲۰۱۰ بود به همراه یک هیئت بلند پایه سیاسی همراه با رئیس جمهور وقت برزیل که همراه با رئیس جمهور ایران و رئیس جمهور ترکیه در ارتباط با یافتن راه حل‌های دیپلماتیک برای مبحث انرژی هسته‌ای ایران در کنفرانس مربوط به هسته‌ای گفت و گو کردیم؛ چند دفعه بعد هم به ایران سفر کردم در هیئت‌های رسمی به ایران چندین بار سفر کرده ام بعد از سال ۲۰۱۰ که در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ این سفر‌ها صورت گرفت و قبل از اینکه سفیر باشم و همواره تلاش کردم که روابط بین ایران و برزیل را بهبود ببخشم.

مجری: کجا‌ها را در ایران گشته اید و دیده اید؟ کدام شهر‌ها را رفته اید؟

سانتوس: من تنها ۱۲ ماه یعنی یک سال است که به عنوان سفیر به ایران آمده ام در این مدت شهر‌های متعددی را از جمله شیراز، اصفهان و یزد را بازدید کرده ام و برنامه بعدی من این است که از شهر بندرعباس هم دیداری داشته باشم و یکی از اهدافی که آنجا من دنبال می‌کنم در سفر‌های خودم. ایران کشور بسیار بزرگی است جمعیتی حدود ۸۰ میلیون نفری دارد، کشوری است که تنوع زیادی دارد، مردم گوناگونی در ایران زندگی می‌کنند یکی از کار‌هایی که به دنبال آن هستم این هست که در سفر‌هایی که دارم بتوانم ایران را بهتر بشناسم و از طرفی ظرفیت‌های همکاری بین ایران و برزیل را به خصوص در زمینه‌های اقتصادی با قسمت‌های مختلف و شهر‌های مختلفی که در ایران وجود دارد را بررسی کنم و بتوانم آن‌ها را بهبود ببخشم در راستای بهبود روابط بین دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی.

مجری: شما آبادان را ندیده اید؟

سانتوس: من به آبادان نرفته ام، ولی قطعا در برنامه‌های سفر من هست که خیلی مایل هستم که به شهر آبادان بروم و آنجا را از نزدیک ببینم.

مجری: از علاقه مردم آبادان نسبت به برزیل اطلاع دارید؟

سانتوس: قطعا من خبر دارم از علاقه‌ای که وجود دارد و بسیار باعث افتخار من هست که این علاقه وجود دارد می‌دانم که یک تیم فوتبال آنجا هست که لباس‌هایی بسیار شبیه به لباس تیم ملی برزیل را به تن می‌کنند و هم چنین می‌دانم که در آبادان مردم پرچم کشور برزیل را هم گا‌ها با خودشان حمل می‌کنند و علاقه بسیار زیادی وجود دارد که باعث افتخار من هست و من ازش باخبر هستم و قطعا به آنجا سفر خواهم کرد و تلاش خواهم کرد که شناخت بهتری را از آنجا داشته باشم.

مجری: این علاقه به قدری هست که بعضا به طنز بعضی از مردم آبادان می‌گویند برزیل جزئی از خاک آبادان بوده این را هم شنیده اید؟

سانتوس: من کاملا خبر دارم و بسیار متشکرم و مفتخرم از اینکه این شور و اشتیاق بین مردم آبادان برای برزیل وجود دارد و قطعا تلاش خواهم کرد که این عشق و علاقه هر چه بیشتر شود و به هر حال ما هم بسیار خوشحالیم حتی اگر آن‌ها به صورت طنز هم استفاده می‌کنند وقتی که علاقه خودشان را به کشور من بروز می‌دهند از طرفی ما هم از این مسئله خوشحالیم و چرا که نتوانیم ما قسمتی از وجود یکدیگر باشیم وقتی که بحث احساسات و عواطف انسانی مطرح هست.

مجری: پیشنهاد می‌کنم ما خیابانی در ایران به نام برزیل داریم فکر می‌کنم که بد نباشد با توجه به این علاقه خیابانی در برزیل به نام آبادان ثبت شود

سانتوس: به نظرم ایده بسیار خوبی است ما تلاش می‌کنیم که در کشور خودمان هم در این زمینه صحبت کنیم و تشویق کنیم که چنین کاری صورت بگیرد هم چنین می‌توانیم این مسئله را مورد بررسی و دقت بیشتری قرار بدهیم وقتی من از آبادان دیدار کنم و بتوانم آنجا با فرماندار و شهردار آبادان در این زمینه گفت و گو کنم و این کار را خواهم کرد.

مجری: از برزیل برای ما بگویید و بفرمایید که برزیل به غیر از فوتبال به چه چیز‌هایی در دنیا معروف است؟

سانتوس: البته می‌توانم بگویم که چیز‌های بسیار زیادی برزیل برای ارایه در کنار فوتبال دارد البته برزیل اولین چیزی که وقتی نامش را به ذهن افراد می‌آید بحث فوتبال است که خیلی هم خوب است در کنار آن بحث فرهنگ، شادمانی و جشن‌ها و کارناوال‌هایی هست و مراسم فرهنگی هست که مردم برزیل دارند، اما بهتر است بدانید که برزیل یک اقتصاد بسیار متنوع هم دارد البته خیلی‌ها معتقدند که یکی از بزرگترین بخش‌های اقتصاد برزیل بخش کشاورزی آن هست که البته این هم درست است ما رکورد‌های بسیار خوبی داریم کشور بسیار بزرگی داریم ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت داریم و در زمینه کشاورزی پیشرفت‌های بسیار زیادی داریم و یکی از کالا‌های اساسی ما محصولات کشاورزی هست در یک سال ما فقط در سال اخیر در سال جاری تنها یکی از آمار‌هایی که می‌توانم به شما بگویم این است که در کشور ما ۲۲۲ میلیون تن غلات در کشور برزیل تولید شده، اما این فقط تنها بخش اقتصاد برزیل نیست و برزیل دارای یک اقتصاد بسیار متنوع و گوناگونی هست. بهتر است اضافه کنم که در بخش انرژی، نفت، گاز هم برزیل بسیار کشور غنی هست اخیرا منابع جدیدی در کشور من کشف شده منابع بسیار غنی نفتی که در بخش فلات قاره در دریا کشف شده و از طرفی می‌توانیم بگوییم که منابع آبی بسیار غنی هم کشور برزیل دارا هست که جزئی از منابع طبیعی آن کشور به حساب می‌آید.

محصولات ایرانی کیفیت خوبی دارند

مجری: آیا وقت می‌کنید خودتان به خرید بروید؟

سانتوس: بله البته من خودم بار‌ها به خرید رفته ام و معمولا با همسرم به خرید می‌رویم، به سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های ایرانی می‌رویم و در آنجا جنس‌های متعدد و متنوعی وجود دارد به محصولات ایرانی خیلی علاقه دارم و خرید می‌کنم که کیفیت و قیمت خوبی دارند و به طور کلی برایم جالب است و بسیار از نحوه عرضه محصولات مختلف در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های ایران راضی هستم.

صادرات ایران به برزیل خیلی کم بوده است

مجری: سطح تعاملات بین دو کشور چه قدر است؟

سانتوس: در سال‌های اخیر تعاملات بسیار خوبی بین ایران و برزیل به وجود آمده آماری که در سال ۲۰۱۷ هست نشان می‌دهد که ایران و برزیل چیزی حدود ۲.۶ دهم میلیارد دلار مبادلات تجاری با همدیگر داشته اند البته قسمت اعظمی از این رقم را صادرات کشور برزیل به ایران تشکیل می‌دهد و ما می‌بینیم که میزان صادرات ایران به کشور برزیل خیلی کم بوده و ما امیدواریم که ایران هم بتواند میزان صادرات خودش را به کشور برزیل بسیار گسترش و توسعه بدهد و آنچه مهم است این است که ما باید به دنبال روابط استراتژیک و راهبردی تری در زمینه اقتصاد با همدیگر باشیم به صورت این که بتوانیم برنامه ریزی‌های بلند مدتی را برنامه‌های اقتصادی خودمان بین ایران و برزیل داشته باشیم از طرفی باید به دنبال نسل دومی از روابط اقتصادی بین دو کشور باشیم و آن نسل دوم در حقیقت چیزی نیست به جز ارتقای روابط و انجام اجرای سرمایه گذاری‌های مشترک که می‌تواند روابط بین دو کشور را به لحاظ اقتصادی بیش از پیش مستحکم کند. برزیل بزرگترین شریک تجاری ایران در امریکای لاتین است، اگر بخواهیم در نظر بگیریم که کشور‌هایی که کشور‌های ثانویه هستند که از طریق آن‌ها هم کالا‌های برزیلی به غیر از آن کالا‌هایی که مستقیم به ایران صادر می‌شوند اگر ما کشور‌های ثانویه‌ای را در نظر بگیریم که کالا‌های برزیل را از طریق آن کشور‌ها به ایران صادر می‌شود می‌توانیم بگوییم که در حقیقت در خاورمیانه ایران هم بزرگترین شریک تجاری برزیل هست.

مجری: درباره کالا‌های دانش بنیان جمهوری اسلامی ایران آیا اطلاعی دارید؟ آیا زمینه‌ها برای صادرات این کالا‌ها فراهم شده است؟

سانتوس: البته من اطلاع دارم و در این زمینه ما از همکاری‌های به خصوص در زمینه علمی و فناوری استقبال می‌کنیم به خصوص در زمینه بیوتکنولوژی، زمینه‌های همکاری زیادی بین دو کشور وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم که این زمینه‌ها را گسترش بدهیم هم چنین به دنبال خرید این کالا‌ها هستیم تعدادی از آن‌ها و هم چنین به دنبال این هستیم که همکاری‌های خودمان را توسعه بدهیم ما در حال حاضر یک کارگروه مشترک داریم که امسال این کارگروه در زمینه این که چگونه همکاری‌ها را توسعه بدهند در زمینه بیوتکنولوژی و هم چنین علوم اعصاب مذاکره کردیم، هم چنین تمایل داریم اتفاقی که می‌افتد این است که بین وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت کشور برزیل دو یادداشت تفاهم همکاری در زمینه همکاری‌های مختلف دارویی، تولید واکسن و... امضا شده همان طور که می‌دانید کشور برزیل دارای بخش داروسازی قدرتمندی است و زمینه‌ها را برای همکاری مشترک بیشتر در این زمینه بررسی می‌کنیم.

مجری: یک سری بروشور با خودم در این مصاحبه آورده ام این‌ها محصولات دانش بنیانی هست که جوانان کشور جمهوری اسلامی ایران تولید کرده اند تجاری سازی شده و به مرحله تولید انبوه رسیده در حوزه صنعت پزشکی هست که می‌دانم در برزیل به این حوزه نیاز احساس می‌شود در حوزه محصولات نانو من خواهش می‌کنم در بعد از برنامه این‌ها را مطالعه کنید به غیر از محصولات جالبی همچون فرش، پسته، زعفران که اصولا به صورت معمول به کشور خودتان می‌برید از این محصولات هم بتوانید به کشورتان ببرید که تماما کالا‌های دانش بنیان جوانان جمهوری اسلامی ایران هستند

سانتوس: در حال حاضر جالب است بدانید که همکاری‌هایی بین پارک‌های علمی فناوری پردیس‌های علم و فناوری کشور برزیل و کشور ایران شکل گرفته این همکاری‌ها در حال حاضر وجود دارد و ما می‌خواهیم از این شرکت‌های دانش بنیان ایرانی دعوت کنیم که به برزیل بیایند و در آن جا محصولات خودشان را در بازار برزیل ارایه بدهند.

ایران اقدامات بسیار مهمی در زمینه مبارزه با بحث تروریسم و قاچاق انجام داده است

مجری: یکی از دستاورد‌های برجام این بود که تحریم‌های بانکی باید از بین می‌رفت، اما در همین زمان در زمان خرید هواپیما و یک سری دیگر از تجهیزات بعد از خرید آن در زمان انتقال دلار به فروشنده بانک‌های شما از عواقب این کار و تهدید امریکا حرف می‌زنند بعد از برجام آیا رد پای نفوذ امریکا را روی بانک‌های برزیل شاهد هستیم این را چه طور تفسیر می‌کنید؟ بانک‌های شما تحت نظارت بانک مرکزی برزیل هستند و به صورت مشخص می‌خواستم بپرسم که این موضوع کارشکنی‌های دولت امریکا را می‌تواند به ذهن طرف ایرانی متبادر کند آیا این طور نیست؟

سانتوس: برجام در زمینه حل و فصل مسئله هسته‌ای گام مهمی بود، بعد از برجام مشاهده کردیم که بسیاری از تحریم‌ها از جمله تحریم‌های بانکی برداشته شدند که این گام مهمی است، اما این گام یک گام کافی نیست تا بانکداری ایران را بتواند به طور کامل در روند عادی خودش و در روند نرمال خودش در مسیر نرمال خودش قرار بدهد گام‌های مهمی توسط بانک مرکزی ایران برداشته شده که در واقع در راستای پیروی از قوانین بانکداری بین المللی صورت گرفته است، هم چنین بانک مرکزی و مجلس ایران پارلمان ایران مصوبه‌هایی در زمینه این که بیایند خودشان را با قوانین و رویه‌های بین المللی هماهنگ کنند داشته اند به خصوص ایران اقدامات بسیار مهمی در زمینه مبارزه با بحث تروریسم و قاچاق در زمینه بخش بانکداری خودش انجام داده است و کار‌های بسیار خوبی را انجام داده است و هم چنین همکاری‌های بسیار خوبی بانک مرکزی ایران با بانک‌های مرکزی کشور‌های دیگر ارتباطات بسیار خوب و همکاری‌های بسیار خوبی را اقدام و راه اندازی کرده است. بانک‌های ما با بانک‌های بزرگ امریکایی روابط زیادی دارند و از خطوط اعتباری بانک‌های بزرگ امریکا در کشور برزیل استفاده می‌کنند که قوانینی دارند خطوط اعتباری و بانک‌هایی که خط اعتباری را باز می‌کنند گشایش می‌کنند برای بانک‌های برزیل قوانینی دارند که این قوانین می‌گوید با کشور‌هایی که تحت تحریم هستند آن بانک‌ها نباید همکاری کنند پس بانک‌ها در برزیل در این زمینه خیلی احساس امنیت نمی‌کنند و برای همین هست که خیلی محتاطانه گام‌های خودشان را در تنظیم روابط خودشان با کشور‌های تحت تحریم برمی دارند البته در آن قوانین وضع شده توسط بانک‌های گشایش کننده در امریکا نام کشور خاصی برده نشده، اما در آن قوانین به طور کل آورده شده در کشور‌هایی که از عبارت کشور‌هایی استفاده شده که تحت تحریم هستند البته ایران دیگر تحت تحریم هسته‌ای نیست، اما تحریم‌های دیگری بر علیه ایران وجود دارد بانک‌ها نمی‌خواهند که ریسک خودشان را بالا ببرند و در بخش تطابق و آن قسمت که مسئولیت تطابق قوانین را برعهده دارند آن بخش باعث می‌شود که برخورد محتاطانه در سیاست‌های بانک‌های برزیل برای کارکردن با بانک‌های ایرانی صورت بگیرد قبل از آمدن به ایران در سال ۲۰۱۶ با امریکایی‌ها قبل از اینکه با ایرانی‌ها گفت و گو‌های بسیار مهم تجاری را داشته باشیم در سال ۲۰۱۶ درست قبل از گفت و گو با ایرانی‌ها ما دیداری با مقامات امریکایی داشتیم البته مقاماتی بودند که در آخر دولت اوباما مسئولیت داشتند آن‌ها چیزی که گفتند این بود که مشکل خاصی برای روابط بانکداری با ایران وجود ندارد، اما دیدیم که در دولت بعدی این مسئله تغییر کرد و حساسیت‌ها زیاد شد و الان عملا می‌بینیم مشکلاتی وجود دارد برای همین هم هست که ما باید روی این مسئله کار کنیم و با احتیاط زیادی با همدیگر همکاری کنیم که ببینیم چه راهکار‌هایی را می‌توانیم استفاده کنیم که بشود روابط بانکداری و گشایش اعتبار بین دو کشور را انجام شود و همان طور که می‌دانید این حساسیت برای بخش بانکداری برزیل بسیار بالاست به خاطر اینکه بانک‌های برزیلی در حال حاضر برای مبادلات خودش و برای کار‌های فرایند‌های تجاری خودشان به طور کامل از دلار امریکا استفاده می‌کنند بنابراین این احتیاط را رعایت می‌کنند که با مشکلی در آینده مواجه نشوند.

مجری: این نشان دهنده نفوذ امریکایی‌ها و اعمال نظر آن‌ها بر سیستم بانکداری برزیل نیست؟ آیا این استقلال شما را دچار اشکال نمی‌کند؟ نظر شما در مورد پیمان پولی دو جانبه و حذف دلار از معاملات فی مابین جمهوری اسلامی ایران چیست؟

سانتوس: تصمیم با بانک‌های خصوصی است البته این تاثیر در حقیقت تاثیر مستقیم بانک‌های غربی یا سیاست‌های غربی بر روی بانک‌های برزیل نیست بلکه روابط تجاری بین بانک‌های برزیل و بانک‌های امریکایی این گونه ایجاب می‌کند امریکایی‌ها در حال حاضر به نظر می‌رسد علاقه‌ای ندارند که این مسئله حل شود درست برعکس دولت پیشین امریکا که علاقه داشتند این مسائل حل شود این دولت جدید می‌بینیم علاقه‌ای به این مسئله ندارد، اما راه‌های دیگری وجود دارد که بانک‌ها بتوانند با همدیگر همکاری کنند به عنوان مثال ما تشویق می‌کنیم که بانک‌های ایرانی شعبی را در برزیل افتتاح و دایر کنند که از این طریق انتقال مالی را از طریق خود بانک‌های ایرانی به شعباتشان درون کشور ایران انتقال ارز داشته باشند و یکی از وسیله‌هایی است که این مسئله را می‌شود توسط آن حل کرد بانک‌های برزیلی هم همین طور که گفتم در حال حاضر در حال همکاری با بانک‌های ایرانی هستند گفت و گو‌ها بین دو بانک مرکزی ایران و برزیل انجام شده همان طور که می‌دانید ما در حال حاضر از ارز‌های محلی در تجارت مان با برخی از کشور‌ها از جمله با چین و آرژانتین انجام می‌دهیم و بانک‌های ما همین کار را به صورت مبادله ارز محلی بین دو کشور مبادلات پولی با حتی دلار را با کشور‌هایی مثل چین و آرژانتین انجام می‌دهند، اما می‌توانیم با همدیگر سر این مسئله تفاهم کنیم و از این تفاهم نامه در حقیقت به گونه‌ای باشد که از ارز ایرانی و ارز برزیلی در مبادلات پولی بین دو کشور استفاده شود، اما این تا حد زیادی بستگی به میزان تراز تجاری دو کشور دارد در حال حاضر آنچه که می‌بینیم این است که تراز تجاری بین دو کشور تا حد زیادی به سمت برزیل هست و از سمت ایران تراز بسیار پایین هست و این تراز باید قطعا از سمت ایرانی‌ها بهبود بیابد تا اینکه بشود در ارتباط با مسئله مبادله پولی بین ارز‌های بین کشور ایران و برزیل به طور مستقیم در موردش صحبت کرد البته این علاقه وجود دارد و ما تشویق می‌کنیم که ایران تراز خودش را بهبود ببخشد و در آن صورت می‌توانیم در مورد این مسئله صحبت و یا تفاهم کنیم که این کار را انجام بدهیم.

مجری: بورس‌ها آیینه تمای نمای اقتصاد هر کشوری هستند نظر شما در مورد اتصال بورس ایران به برزیل چیست؟ مذاکراتی با سازمان بورس اوراق بهادار ایران انجام شده است یا خیر؟

سانتوس: من مطمئن هستم که طرف برزیلی بسیار مطرح کردن یک چنین ایده و چنین پیشنهادی برایش جالب خواهد بود ایده خوبی است همان طور که می‌دانید در سائوپائولو بزرگترین بورس امریکای لاتین قرار دارد و این بورس تحت استاندارد‌های بین المللی قوانین خودش را اجرا و کار می‌کند در سراسر دنیا را در حال انجام گرفتن هست بین بورس سائوپائولو و بسیاری از بورس‌ها در سرتاسر دنیا، در واقع برای ایده بسیار خوبی است تا بشود یک تابلوی مشترک بین بورس‌های سائاپائولو و تهران به وجود آورد آنچه مهم است این است که باید تلاش کنیم در این میان سرمایه گذاری‌های مشترک خودمان را گسترش بدهیم و به آن حد اعلی خودش برسانیم تا جایی که برای سرمایه گذاران صرف کند و هم چنین برای سهامداران تا بتوانند برای سودآوری کار‌های خودشان سهام را مشترکا با همدیگر خرید و فروش کنند و سهام بین صنایع و خدمات ارایه شده در ایران و برزیل بتواند مشترکا در روی تابلو‌های مشترک دو کشور خرید و فروش شود.

مجری: مایلم تکمیل بکنم در مورد این موضوع که شرکت‌های بورسی که در شئون مختلفی در بازار سرمایه حضور دارند صنایع سیمانی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع حوزه دارو، صنعت دارو و سایر صنایعی که در بازار سرمایه ما حضور دارند صنایع بانکی همه آن‌ها به دنبال ایجاد استاندارد‌های مالی بین المللی حسابداری که همان IFRS هست هستند و این زمینه را برای فهم بیشتر صورت‌های مالی فراهم می‌کند که سرمایه گذاران برزیلی راحت‌تر روی بخش خصوصی صنعت در جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری کنند، بازار بورس مهمترین زمینه‌ای می‌تواند برای این باشد که جمهوری اسلامی ایران و برزیل به توسعه فعالیت‌های اقتصادی بین خودشان کمک کنند

سانتوس: البته این یک مسئله خیلی مهمی است و یک پیش شرط بسیار مهمی است که شما به آن اشاره کردید که در واقع منجر به این مسئله می‌شود که بورس ایران بتواند همکاری‌های خودش را با بورس کشور‌های دیگر گسترش بدهد در حال حاضر آنچه شاهدیم این است که بورس ایران و بانک مرکزی کار‌های خوبی در این زمینه دارند و میزان شفافیت و هم چنین ارتقای سیستم‌های حسابداری خودشان و تطابقش با استاندارد‌های جهانی را در زمره کار‌های خودشان قرار داده اند ایران اقدامات سودآوری برای بازار‌های مصرف کننده و مردم و ... در این قضیه به وجود آورده که خودش می‌تواند برای بازار‌های سرمایه غیر از ایران ایجاد جذابیت کند که بیایند و به همکاری‌های مشترک با بازار‌های بورس در ایران نگاهی داشته باشند.

واقعیت ایران با آنچه توسط رسانه‌‌ها ارائه می‌شود متفاوت است

مجری: به نظر شما رسانه‌های غربی آنچه که واقعیت‌های درون ایران را منتشر می‌کنند و یا آنچه در رسانه‌های خودشان منتشر می‌کنند با آنچه که در ایران به صورت واقعی در حال جریان هست متفاوت است؟

سانتوس: البته تفاوت بسیار زیادی بین آنچه که واقعیت ایران هست و آن چهره‌ای که از ایران توسط رسانه‌ها ارائه می‌شود وجود دارد، اطلاعات کمی در مورد ایران هست و مردم بسیار کم در مورد ایران می‌دانند به خصوص در ارتباط با بحث غنای فرهنگی، علمی، فناوری، اجتماعی و ... در ایران وجود دارد متاسفانه خیلی از این‌ها در جهان انعکاس داده نمی‌شوند و مردم به خوبی نمی‌توانند از واقعیت آنچه که در ایران می‌گذرد مطلع شوند و به نظرم این مسئله وجود دارد.

در ایران احساس امنیت می‌کنم

مجری: در کشوری سفیر هستید و زندگی می‌کنید که اطراف آن پر از جنگ‌ها و درگیری هاست شما صلح، ثبات و امنیت را در جمهوری اسلامی ایران چه طور می‌بینید؟

سانتوس: خیلی احساس امنیت در ایران می‌کنم شاید این سوال را به کرات در کشور خود من هم مردم از من پرسیده اند که شما در کشوری زندگی می‌کنید که دورتا دورش از ناامنی و عدم وجود امنیت احاطه شده است و این سوال از من زیاد پرسیده می‌شود و من این جواب را می‌دهم اینجا بسیار احساس امنیت زیادی می‌کنم حتی از خیلی از جا‌هایی که تا به حال بوده ام اینجا امنیت بیشتری دارد و ایران خیلی امن‌تر از بسیاری از شهر‌ها و جا‌هایی بوده که تا به حال من در آنجا حضور داشته ام در این کشور شما خشونت شهری ندارید، با مسائل ناامنی مواجه نیستید، این کشور به خوبی با تهدیداتی که از خارج به درون کشور هست به خوبی با این تهدیدات مقابله می‌کند و ایران در حقیقت کشوری بسیار سازنده و مثبت فعالیت‌های سازنده و مثبتی هم در همکاری‌های خودش با کشور‌های همسایه در زمینه حفظ و امنیت در منطقه خودش انجام می‌دهد.

مجری: درباره صحبت‌های رئیس جمهور ایالات متحده امریکا آقای ترامپ می‌خواستم نظر شما را بدانم ایشان اخیرا صحبت‌هایی در مورد مردم ایران و دولت جمهوری اسلامی ایران کرده دیدگاه شما در مورد این صحبت‌ها چیست؟

سانتوس: باید رجزخوانی را از حقیقت جدا کرد، سیاست خارجی با رجزخوانی تفاوت زیادی دارد، ایران تلاش می‌کند که از روش‌های صلح آمیز مشکلات و چالش‌های پیش روی خودش را حل کند، ایران در گفت و گو را در زمینه مسائل و مشکلاتی که با کشور‌های مختلف جهانی دارد باز گذاشته است و من توجهی به رجزخوانی‌ها نمی‌کنم به نظر من آنچه مهم است عملکرد یک کشور است که ایران عملکرد مهم و مثبتی دارد و در واقع ایران گفت و گو و حل کردن مسائل خودش از طریق گفت و گو را برای خودش به صورت یک قانون نهادینه کرده است.

مجری: ترامپ به صراحت اعلام کرده می‌خواهد از برجام خارج شود و هر بار آن را منوط به یک برنامه زمان بندی می‌کند و عملا از تهدید استفاده می‌کند با توجه به عدم پای بندی واشنگتن به معاهده‌های بین المللی آیا شما نگران نقض تعهدات بین برزیل و امریکا نیستید؟

سانتوس: در بحث سیاست خارجی کشور ما بسیار اهمیت زیادی برای اساس چند جانبه گرایی در دیپلماسی و سیاست خارجی قائل است و ما در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای داریم ما از دولت‌هایی هستیم که به شدت به راه حل‌های صلح آمیز پایبند هستیم و اعتقاد داریم که مسائل و مشکلات باید از طریق گفت و گو‌های صلح آمیز حل شود برجام مثال بسیار خوبی است که به ما نشان می‌دهد که مسائل بنیادین و مشکلات بین کشور‌ها چه طور می‌تواند با احترام به قوانین متقابل احترام متقابل به قوانین بین الملل مورد حل و فصل قرار بگیرد و روابط سیاسی و تجاری بسیار دیرینه و با اصالت و قوی و خوبی با ایالات متحده امریکا داریم و ما نشانی از تغییر در روابط دو جانبه بین خودمان با ایالات متحده مشاهده نمی‌کنیم، اما در عرصه چند جانبه گرایی کشور برزیل نگرانی‌هایی هم دارد مثل توافق پاریس و برزیل در واقع دومین کشوری بود که آمد و به توافق پاریس احترام گذاشت و آن را امضا کرد، اما می‌بینیم که دولت امریکا این کار را نکرد و از توافق پاریس بیرون آمد البته اعتقادمان این است که دولت در ایالت متحده تلاش می‌کند که آنچه بهترین هست برای مردم کشور خودش را انجام بدهد، اما اگر چه ما امیدوار هستیم که امریکا بازنگری در این عملکرد بکند و رویکرد خودش نسبت به عهدنامه پاریس و ما هنوز حسن نیت کشور‌ها را براساس عامل مهمی برای ایجاد چند جانبه گرایی می‌دانیم و چند جانبه گرایی را برای سیاست خارجی خودمان و برای همه کشور‌ها مهم می‌دانیم.

برجام برای ایران به خوبی اجرا نشد

مجری: در صحبت‌های خودتان در مورد موارد بانکی به یک سری از اعمال نفوذ‌های امریکا اشاره کردید آیا این‌ها و موارد دیگری حاکی از نقض روح برجام توسط ایالات متحده امریکا نیست؟

سانتوس: البته برجام برای ایران به خوبی اجرا نشد و ایران به تعهدات خودش به خوبی پای بند بوده از طریق سازمان انرژی اتمی خودش بار‌ها و بار‌ها این را چندین بار تاکنون اعلام و اثبات کرده سایر اعضا هم باید به این توافق هسته‌ای پایبند باشند و این مهم است و این نمونه خوبی است که باید مورد توجه قرار بگیرد اگر مسائل هسته‌ای دیگر کشور‌ها را مشاهده بکنیم به اهمیت این مسئله پی می‌بریم که برجام تا چه حد مهم هست که تمام طرفین تلاش کنند تمام تعهدات را در چارچوب برجام به خوبی اجرا کنند.

مجری: در صورت خروج ایالات متحده امریکا از برجام موضع دولت برزیل و به دنبال روابط راهبردی با جمهوری اسلامی ایران هستید در صورت خروج امریکا از برجام چه خواهید کرد؟

سانتوس: نخست آنچه مهم است بگویم که تلاش‌های زیادی از طرف سایر اعضای عضو برجام صورت می‌گیرد که برجام به همین صورت حفظ شود آن‌ها تلاش می‌کنند برجام را حفظ کنند می‌دانید که در همه کنگره نه، ولی در بخشی از کنگره امریکا و حتی در برخی از اتاق‌های فکر غرب و در امریکا می‌بینیم که طرفداران برجام وجود دارند کسانی که معتقد هستند که برجام باید حفظ شود امیدوارم که این توافق به وضوح نشان بدهد به کسانی که هنوز با دیده شک به آن نگاه می‌کنند و آن‌ها را قانع کند که این توافق یک توافق خوب است و آژانس هم تلاش خودش را بیشتر برای قانع کردن افرادی که هنوز به دیده تردید به برجام نگاه می‌کنند به کار ببرد. بحث ثبات منطقه‌ای در چارچوب برجام مهم است و هم چنین ایران بار‌ها ثابت کرده که راه گفت و گو همیشه توسط ایران باز بوده گفت و گو کند هم با دیگران و هم با همسایه‌ها هم با کشور‌های مختلف در زمینه‌های مختلف و این بسیار مهم است. برزیل همیشه دوست خوب ایران بوده از سال ۱۹۰۳ روابط دیپلماتیک با ایران تاسیس کرده و در سال‌های اخیر این روابط بهبود یافته هم افزایش پیدا کرده است اگر یکی از طرفین برجام به نحوی به نوعی برجام را نقض کند یا از برجام صرف نظر کند به نظر نمی‌آید که این در روابط و دیدگاه و نگرش کشور برزیل نسبت به ایران تغییری ایجاد کند.

مجری: برزیل هم از تحریم‌های که بر علیه ایران انجام شده آیا لطمه‌ای دیده است؟

سانتوس: بله، البته مشکلاتی برای برزیل بعد از اینکه تحریم‌ها بر علیه ایران اعمال شد به وجود آمده تجارت بین دو کشور مشکل شد و میزان تجارت بین ایران و برزیل کاهش پیدا کرد وقتی که ما می‌خواهیم روابط تجاری دو جانبه را اجرا کنیم می‌بینیم که تحریم‌ها ایجاد مشکل می‌کنند وقتی که سطح تجاری خوبی وجود دارد و می‌خواهیم افزایش بدهیم می‌بینیم که باز تحریم‌ها مشکل آفرین می‌شوند برجام و حفظش مهم است هر دو کشور به راه حل‌های دو جانبه‌ای دست پیدا کرده اند که برای حل مشکلات از آن‌ها استفاده می‌کنند همان طور که گفتم ما کشور دوست هستیم و دولت‌ها تمایل دارند که راه حل‌های دو جانبه‌ای را اعمال کنند برای اینکه بتوانند بر مشکل تحریم فائق بیایند، ولی این که در جواب سوال شما پاسخ این است بله کشور ما هم از این تحریم‌های ایران متضرر شده است.

نقش مهم ایران را در مبارزه با تروریسم

مجری: نظر شما در مورد فعالیت ایران درباره مبارزه با تروریسم چیست؟

سانتوس: این تنها من نیستم بلکه کشور‌های منطقه هم نقش مهم ایران را در مبارزه با تروریسم مد نظر قرار می‌دهند تروریسم در دنیا مشکلات زیادی به وجود آورده البته ما به خاطر موقعیت مکانی کشورمان تا این لحظه خیلی مشکلی با این مسئله نداشتیم، اما در ارتباط با اقدامات سپاه در مورد مبارزه با تروریسم کار‌های مهمی صورت گرفته و ادامه این روند بسیار مهم است که این گروه‌ها نتوانند دو مرتبه سر در بیاورند و ایران پایبندی خودش را به اصولی که شامل همکاری با کشور‌های منطقه هست را بار‌ها نشان داده و این خیلی مهم است که از طریق مذاکره و گفت و گو با قدرت‌های بزرگ و کنشگران و از طریق بازیگران مختلف بتواند شرایطی در منطقه به وجود بیاورد کسانی که منافعی در این منطقه دارند مجددا مبادرت به کار‌هایی نکنند که باعث ایجاد ناامنی و بی ثباتی در منطقه شود.

مجری: هر چه می‌خواهید با مردم جمهوری اسلامی ایران صحبت کنید

سانتوس: بسیار خوشحالم از این فرصتی که داده شد که صحبت کنم من همواره می‌گویم برزیل کشور دوست ایرانی‌ها بوده و همواره دوست با ایرانی‌ها خواهد بود ما تنها به دنبال گسترش روابط اقتصادی نیستیم بلکه به دنبال گسترش روابط همه جانبه هستیم در

زمینه مسائل مربوط به تکنولوژی، مسائل مربوط به فرهنگ و... می‌توانیم توسعه داشته باشیم از طرفی من از شما دعوت می‌کنم که هر وقت می‌توانید از کشور برزیل دیدن کنید کشور برزیل بسیار کشور قشنگ و زیبایی هست مردم آن درست مثل مردم ایران بسیار میهمان نواز، خونگرم هستند و بسیار از شما استقبال خواهند کرد امیدواریم روابط دو کشور به خوبی ادامه پیدا کند و بتوانیم موفقیت آمیز باشیم.

انتهای پیام/

پایان فصل اول

فصل اول برنامه تلوزیونی «سفیران» کاری از گروه اقتصاد شبکه پنج در ۷ قسمت ۵۵ دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی عبداله عبدی تهیه و تولید شده است.

در این برنامه با سفرای کشور‌های مختلف در تهران درباره موضوعات مختلف گفت‌وگو می‌شود. تا کنون مصاحبه با سفرای روسیه، آفریقای‌جنوبی، ترکیه، جمهوری آذربایجان، مالزی، پاکستان و برزیل در ایران پخش شده است.

برنامه «سفیران» ساعت ۲۲ بر روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

انتهای پیام/

 

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا