دکتر امیری معاونت دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی 960327

     

دکتر امیری معاونت دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی 960327


960327sal

دکتر امیری معاونت دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی 960327

 برای دانلود روی ادامه مطلب کلیک کنید

برای مشاهده ویدیو به قسمت گالری ویدیو مراجعه فرمایید

دانلود

دکتر امیری : تب کنگو - شنبه 27/3/96
س: چرا کریمه کنگو ؟ لطفا ریشه آن را بفرمایید .
ج: بیماری تب کنگو یا خونریزی دهنده آن که به اختصار سی سی اچ اف معروف است بیماری است که ویروس آن در بدن دام است که توسط کنه از بدن یک دام آلوده می تواند به دامهای سالم و انسان که میزبان اتفاقی است انتقال پیدا کند اما به دلیل اینکه آنرا نام گذاری کردند به تب کریمه کنگو برای اینست که در سال 1944 در شبه جزیره کریمه متعلق به شوروی سابق این بیماری اتفاق می افتد و تعدادی از انسانها جان خود را از دست می دهند. در آن موقع این بیماری وحشتناک را با این علائم که با خونریزی وسیع که در بدن اتفاق می افتد به اسم بیماری کریمه شناسایی می کنند . این بیماری مختص شبه جزیره کریمه بوده و در سال 1956 همچنین اتفاقی در کنگو می افتد و در آنجا تعدادی تلف می شوند ولی در آنجا ویروس را نمی شناسند و آن را به کنگو نام گذاری می کنند . دو تا بیماری داشتیم یکی کریمه و یکی کنگو تا اینکه در سال 1969 ویروس را می توانند شناسایی کنند و می فهمند ویروس همان است که باعث تب کریمه می شده و اینها یکی است به نام کریمه کنگو.
س: عامل این بیماری از چیست؟
ج: عامل این بیماری یک ویروس است که در طبیعت دوام ندارد و زود از بین می رود ولی آن چیزی که بقا این ویروس را حفظ می کند دام ها هستند که به ظاهر سالم هستند اما ویروس در بدن این دامها وجود دارد و بین 5 روز تا حداکثر 7 روز هست در این زمان هست که اگر در این زمان کنه ها از بدن این دام خون خواری کنند این ویروس وارد بدن کنه می شود و در بدن کنه تکثیر می شود و بقای خودشان را در کنه حفظ می کنند.
علاوه بر اینکه کنه ها می توانند منتقل کنند در زمانی که ویروس در بدن دام هست در آن زمان منتقل می شوند و در معاینات قبل از کشتار اگر تب را در دام ببینند اجازه کشتار نمی دهند و اگر هم کشتار شوند لاشه دامهای تب دار مشخص است و اجازه نمی دهند داخل قصابی ها شود ولی اگر دامی رفت داخل کشتارگاه اینها را مدت 24 ساعت در دمایی نگهداری می کنند دمای معمولی یخچالهای خانگی هست و در این مدت لاشه دام دچار جنون نعشه می شود در این حالت لاشه به شدت حالت اسیدی دارد و آن حالت اسیدی می تواند ویروس را از بین میبرد اگر ویروس در دامی که در کشتارگاه کشته شده است احیانا وجود داشته باشد که احتمالش خیلی کم است ولی با چلینگ روم هایی که در کشتارگاه داریم وقتی از کشتارگاه خارج می شود دیگر هیچ ویروسی در بدن لاشه کشتار شده وجود ندارد و به راحتی می توان استفاده کرد.
در طیور فقط می توانند ناقل کنه ها باشند ولی در طیور همچین اتفاقی نمی افتد مرحله نوزادی بعضی از کنه ها را طیور می توانند انتقال دهند معمولا زمانی که از روی بدن دام کنه ای که خون خورده و می افتد نوزادش آلوده است اگر این نوزاد آلوده وارد بدن طیور یا پرندگان مثل خرگوش یا سایر جوندگان شود می تواند دوام بیاورد و بعدا به دام اصلی برگردد در زمانی که این کنه های نابالغ در بدن طیور هستند می توانند جا به جا شوند ولی خود طیور نه .
س: تب کریمه کنگو که اشاره کردید که در پاکستان و ایران و ...آمده از بیماری های بومی ما هست ؟
ج: بله بیماری در سال 1970 خودمان هم نمی دانستیم از سالها قبل در ایران وجود داشته است اما در سال 1970 یک میزان دامی را صادر می کنیم به شوروی سابق در آنجا چون تب کریمه کنگو بوده و می شناسند دامها مورد آزمایش قرار می گیرند و متوجه میشوند و این ویروس را گزارش می کنند . در کشور شما تب کریمه کنگو وجود داردو بعد از 4 سال ویروس را از دامهای کشورمان جدا می کنند و در تحقیقاتی که بعدا انجام می دهند در این بیماری حدود سالهای 1974 ویروس جدا می شود و در سال شمسی 1387 ویروس را که به انسان منتقل شده بود را توانستیم شناسایی کنیم و حدود 15 سال هست که بیماری در انسان شناسایی شده و هر ساله تعدادی از هموطنان ما به این بیماری مبتلا می شوند .
آخرین گزارشی که از وزارت بهداشت توانستیم بگیریم چیزی حدود 56 نفر مبتلا شده اند که خوشبختانه میزان مرگ و میر این بیماری خیلی پایین آمده است و تعداد تلفات ما امسال از 3 نفر بیشتر نبوده است .
س: بعد از بهبودی همچنان حالشان خوب است ؟
ج: یک ایمنی موقت درست می شود در بدن مبتلایان و اگر ایمنی دائم می داد می توانستند واکسن درست کنند برایش. این مساله در زمان گرما و فعالیت کنه ها صورت می گیرد امسال یک مقدار بیماری زودتر شروع شد بخاطر بارانهایی که داشتیم و باعث رشد کنه ها شد در سیستان و بلوچستان 26 نفر مبتلا شدند که خوشبختانه هیچ کدام جان نباختند.
جای نگرانی برای افرادی که تماس مستقیم با دام دارند وجود دارد و باید مراقبت بیشتری بکنند و دیگر اینکه از انسان به انسان هم سرایت کند و در بیمارستانها باید دقت لازم داشته باشند و قرنطینه بکنند.

 

 

 


اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری تلگرام

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی