دکتر ناطق - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار 960219

     

دکتر ناطق - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار 960219

960219-sal
دکتر ناطق - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار 960219

 برای دانلود روی ادامه مطلب کلیک کنید

برای مشاهده ویدیو به قسمت گالری ویدیو مراجعه فرمایید

دانلود

 

دکترناطق: متخصص اورولوژیست - سه شنبه 19/2/96
راجع به کارکرد کلیه باید گفت تصفیه خون و پاکسازی و دفع سموم از بدن است که به صورت ادرار دفع می شود . غالبا یک فرد نرمال در طول روز حول و حوش 1200 تا 1500سی سی می تواند ادرار تخلیه کند این عملکرد اصلی کلیه هاست ولی یک سری عملکرد های جانبی هم دارند مثلا ساخت قسمتی از فرایند ویتامین دی به عهده کلیه هست و یا هورمونی که برای خون سازی کاربرد دارد. بخاطر همین است بیمارانی که دچار نارسایی کلیه هستند میبینیم که دچار کم خونی و کاهش ویتامین دی هستند.
س: یکی از چیزهایی که ما را نگران می کند در خصوص مسائل کلیوی دیدن خون در ادرار است . در چه مواقعی ممکن است شخص در ادرارش خون ببیند و یا نگران بدکاری یا کم کاری کلیه اشبشود؟
ج: خون در ادرار می تواند نشانه بدخیمی دستگاه مثانه باشد . البته طبیعی است که هر خون در ادرار لزوما به دلیل سرطان مثانه نیست اما در افرادی که بالای 50 سال هستند افرادی که دخانیات مصرف می کنند یا سابقه خانوادگی مثبت دارند و یا افرادی که نوع کارکردشان طوری است که با مواد سرطان زا تماس دارند و مثلا با کودهای شیمیایی کار میکنند اینها در معرض تهدید سرطانهای مثانه هستند.
یادمان باشد شایع ترین علامت دستگاه ادراری و مثانه وجود خون در ادرار است و این خون معمولا بدون درد است و بخاطر همین بیماران توجه خاصی نمی کنندو پیگیری نمی کنند . هر فرد بالای 50 سالی که حتی یک بار خون واضح در ادرارش میبیندو یا فرد بالای 40 سال خون میکروسکوپی در ادرار دارد عوامل خطر دارد و باید به پزشک مراجعه کند و تحت بررسی قرار بگیرد.پوست ریه و مثانه سه تا جای مهمی هستند که بر اثر عوامل محیطی خطر ابتلا به سرطان را دارند.
س: برای کسی که در مثانه اش تومور دارد لطفا وجه تمایز بدخیم و خوش خیم بودن اینها را بفرمایید؟
ج: وقتی یک بیماری با شکایت خون در ادرار مراجعه می کند ما تصویر برداری می کنیم و سونوگرافی می کنیم ولی گزینه بهتر سی تی اسکن شکم و لگن است اما اگر چیزی مشاهده کنیم شک ما را زیاد کند گزینه استاندارد برای تشخیص بدخیمی ها سیستوسکپی است که چیزی مثل آندوسکوپی است که ما آن محل را بی حسی موضعی می دهیم و عملش بصورت سرپایی انجام می شود.

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی