دکتر صوفی زاده متخصص گوش و حلق و بینی 950512

950512sal دکترصوفی زاده متخصص گوش و حلق و بینی 950512
 

 برای دانلود روی ادامه مطلب کلیک کنید

برای مشاهده ویدیو به قسمت گالری ویدیو مراجعه فرمایید

دانلود

 

 

دکترمحمد صوفی زاده:جراح و متخصص گوش و حلق و بینی – سه شنبه 12/5/95
سوال: بینی بغیر از عینک گذاشتن و نفس کشیدن چه کارهای دیگری انجام می دهد؟
جواب : بینی عضو اصلی تنفسی است یعنی اگر بینی خوبی نداشته باشیم ریه ها دچار مشکل می شود هوایی که نفس می کشیم فیلتر می شود آلودگی هایش گرفته می شود و این هوا اگر خشک یا مرطوب باشد وقتی به گلو می رسد متناسب می شود ضمن اینکه رطوبت برایش ایجاد می شود . دمای هوا هم تنظیم می شود بنابراین اگر بخواهیم یک دستگاه تنفسی سالم داشته باشیم در واقع باید یک بینی سالم داشته باشیم ، یعنی هوای گرم را خنک و مرطوب می کند و هوای سرد را گرم و مطبوع کند . عملکرد دیگری که دارد در مورد موارد جنسی است . سلول های مخاطی در بینی وجود دارد که اینها هم تا حدی کمک کننده است ، ضمن اینکه در دمای کف جمجمه و مغز به عنوان تنظیم کننده ی دما عمل می کند بنابراین فقط به عنوان یک عضو که نفس می کشیم نیست . بویایی هم در سقف بینی قرار گرفته که باید این مسیر باز باشد تا بتوانیم بو را حس کنیم ولی تنفس عملکرد اصلیتر بینی است.
سوال: در خودرو هر چه موتورش حجم بالاتری داشته باشد هم اگزوز هم هواکش عملکرد بهتری دارد . در برخی افراد با جثه ی بزرگ بینی کوچکی مشاهده می شود . آیا یک بینی بزرگ در سلامت انسان می تواند موثرتر باشد یا یک بینی کوچک ؟
جواب : سایز خیلی ارتباط ندارد ما یک تعاریفی داریم در دریچه ی بینی یک دریچه ی خارجی یک دریچه ی داخلی که شاخک های داخل آن باید زاویه ی مناسبی داشته باشد و زاویه داخلی باید 20 تا 25 درجه باشد و زاویه ی خارجی 10 تا 15 درجه . اگر یک بینی بزرگ داشته باشیم ولی این دریچه تنگ باشد خوب نفس نمی کشیم ولی اگر بینی کوچک باشد و زاویه مناسب باشد راحت نفس می کشیم .
سوال: کسی که بینی بزرگ دارد عمل می کند کوچک می کند . آیا در عملکرد نفس کشیدن تاثیر نمی گذارد ؟
جواب: هم بله هم خیر بستگی دارد کننده ی کار چگونه عمل کرده باشد اگر جراح به اصول عملکرد بینی آشنا باشد هیچ مشکلی پیش نمی آید و اگر انحرافی هست یا پلیپی هست هیچ اشکالی در تنفس ایجاد نمی شود به شرطی که به اندازه کار شود و هشکلی در تنفس ایجاد نکند . اگر کسی بینی خیلی زیبایی داشته باشد و نتواند خوب نفس بکشد و شب به راحتی نخوابد زندگی اش دچار اختلال و مشکل می شود و هیچ لذتی نمی برد.
سوال: غیر از پلیپ چه بیماری هست که پزشک جراحی را انتخاب می کند و بیمار هم تن می دهد به این جراحی؟
جواب: بینی شامل چند قسمت است کناره های بینی که دیواره و غضروف است و در وسط تیغه است که سمت چپ و راست را جدا می کند که بیشتر آن غضروف است و انتهای آن استخوان گاهی این تیغه سمت چپ و راست را باید به قسمت های مساوی تقسیم کند این دچار کجی است و ممکن است از یک سمت نتوانست نفس بکشد و از آن سمت که باز تر است باید که بتواند بهتر نفس بکشد ولی چون زاویه به هم خورده به معنای خوب نفس کشیدن نیست و باید متناسب شود . پس برای نفس کشیدن خوب هم باید تیغه صاف باشد و هم استخوان .

 

 


 

 

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی