سیب زمینی بهاره تا ۱۰ روز آینده وارد بازار می‌شود

     

سیب زمینی بهاره تا ۱۰ روز آینده وارد بازار می‌شود

سیب زمینی بهاره تا ۱۰ روز آینده وارد بازار می‌شود
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد رحیم نیازی در مصاحبه با رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینکه محصول کشت بهاره در فصل پائیز روانه بازار می‌شود، گفت: کشت این محصول در مناطق سردسیری کشور همانند اردبیل، همدان، کردستان، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان رضوی و شمالی، زنجان، چهار محال بختیاری و... هم آغاز شده است.
وی افزود: بیشترین سطح زیر کشت و تولید سیب زمینی در ایران مربوط به مناطق سردسیری است.
رحیم نیازی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر تولید یک کیلو سیب زمینی برای کشاورز ۸۰۰ تومان تمام می‌شود، اظهارداشت: متاسفانه سیب‌زمینی کاران به رغم هزینه گزاف تولید هرساله محصول خود را با نصف بهای تمام شده به فروش می‌رسانند.
رئیس هیئت مدیره انجمن ملی سیب زمینی با اشاره به اینکه سیب زمینی کاران در چند سال اخیر ضررو زیان زیادی را متحمل شده اند، گفت: کشت سیب زمینی در صورت مقرون به صرفه نبودن تبعات زیادی از جمله کاهش سطح زیر کشت و ... را به همراه دارد.
وی در ادامه با بیان اینکه ز. حمت تولید سیب زمینی با کشاورز، ولی سود بهای این محصول به جیب دلالان و اسطه‌ها ریخته می‌شود، افزود: بحث فاصله قیمت خرید از کشاورز تا بازار از مشکلات بزرگ بخش کشاورزی است چرا که سود اصلی به جیب دلالان می‌رود و کشاورز که بیشترین زحمت را در این میان کشیده متضرر می‌شود.
وی بر لزوم برندسازی و بسته بندی محصول سیب زمینی در کشور تاکید کرد و اظهار داشت: در حال حاضر فروش سیب زمینی کمتر از هزار تومان به ضرر کشاورز است.
نیازی با اظهار اینکه دولت باید به فکر تولید و اشتغال کشور باشد، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه‌های مرتبط باید حاشیه بازار محصولات کشاورزی به ویژه سیب زمینی را با هدف پایداری تولید کنترل کنند.
وی در پایان با تا کید بر اینکه قیمت سیب زمینی باید به یک نقطه تعادل برسد تا مصرف کنندگان گران نخرند و تولیدکنندگان متضرر نشوند، یادآورشد: برای دستیابی به این نقطه «متعادل سازی سطح زیر کشت» و «کنترل و تنظیم بازار» باید بصورت جدی در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا