شناخت مزیت‌ها نخستین گام در صادرات غیر نفتی

     

شناخت مزیت‌ها نخستین گام در صادرات غیر نفتی

شناخت مزیت‌ها نخستین گام در صادرات غیر نفتی به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ داریوش اسماعیلی با اشاره به اینکه توسعه صادرات غیرنفتی از ضروریات اقتصاد هرکشوری است، افزود: این نوع صادرات ضمن قدرت ارزآوری بالا می‌تواند به رشد اقتصادی و اشتغالزایی در کشورکمک شایان توجهی کند.
وی با تاکید براینکه صادرات غیر نفتی از رهگذر اشتغال فعال، کار آمد، دانش بنیان و با استفاده از تدابیر دانایی محور در کشور نمود عملی پیدا می‌کند، اظهار داشت: توسعه این شاخص مهم در مملکت نیازمند شناسایی مزیت‌های اقتصادی صادرات محور و تدوین برنامه‌های کاربردی برای تولید، سرمایه گذاری و صادرات است.
نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه گذر شکوفایی تولید داخلی از مسیر صادرات‌
می‌گذرد، گفت: تولیدکنندگان همواره باید به این مهم توجهی ویژه داشته باشند.
وی در ادامه خارج کردن اقتصاد کشور از تک‌محصولی را تن‌ها یکی از فوائد توسعه صادرات غیرنفتی دانست و افزود: این استراتژی همواره از سوی اقتصاددانان به عنوان راهبردی مهم و محوری ارائه شده است چراکه تراز پرداخت‌های ارزی را بهبود می‌بخشد، قدرت و مزیت نسبی رقابتی کشور در بازارهای جهانی را افزایش می‌دهد.
اسماعیلی با اعتقاد به اینکه توسعه صادرات غیرنفتی موجبات رشد مستمر اقتصادی و افزایش رفاه اجتماعی را در جامعه فراهم می‌کند، اظهارداشت: نخستین گام برای رشد و رونق این نوع صادرات در کشور شناخت مزیت‌های اقتصادی است.
وی اضافه کرد: تدوین استراتژی اقتصادی و صنعتی، حمایت‌های همه جانبه دولت، تولیدات دانش بنیان و صادرات محور از دیگر مولفه‌های شکوفایی صادرات غیر نفتی در مملکت است.
نائب رئیس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: هر کشوری که بخواهد روی پای خود بایستد باید تولیدات داخلی خود را در عرصه بین الملل به رقابت بگذارد تا به هدف اصلی خود برسد و این همه جزء با صادرات پایدار میسر نمی‌شود.
وی افزود: گرچه صادرات و توسعه اقتصادی مبتنی بر صادرات در هر کشوری به مجموعه رویکرد‌ها قوانین و برنامه ریزی توسعه صادرات یک کشور وابسته است، اما چگونگی اجرای این قوانین در صادرات به مراتب نقش مهمتری دارد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا