حذف تولید آنتی ژن مالئین و توبرکولین در موسسه رازی خطرناک است

     

حذف تولید آنتی ژن مالئین و توبرکولین در موسسه رازی خطرناک است

حذف تولید آنتی ژن مالئین و توبرکولین در موسسه رازی خطرناک است به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ رئیس بخش توبرکولین موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با تاکید بر اینکه در صورت عدم تولید آنتی ژن مالئین و توبرکولین در موسسه رازی، کشور با خطرات جدی مواجه می شود، گفت: گسترش سل و مشمشه و خروج میزان قابل توجهی ارز از کشور از جمله عواقب تولید نشدن این آنتی ژن ها توسط موسسه رازی است.
بنا بر گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر نادر مصوری با اشاره به پیامدهای عدم تولید توبرکولین در کشور که در حال حاضر تنها در موسسه رازی تولید می شود، اظهار کرد: این موسسه سالانه یک میلیون دز توبرکولین انسانی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحویل می دهد و آزمایشگاه های بخش خصوصی و بسیاری از بیمارستان ها، توبرکولین وارداتی از کشور هند را مورد استفاده قرار می دهند.
وی با اشاره به اینکه آزمایش های انجام شده بر روی توبرکولین های انسانی وارداتی، مشخص شده کیفیت این توبرکولین ها با توبرکولین های تولید شده در موسسه رازی قابل مقایسه نیست، افزود: در صورت عدم تولید این فرآورده توسط موسسه رازی، باید نسبت به واردات بیشتر اقدام کنیم که علاوه بر خروج میزان قابل توجهی ارز از کشور، توبرکولینی با کیفیتی پایین تر از تولید داخلی را شاهد خواهیم بود.
رئیس بخش توبرکولین موسسه رازی با بیان اینکه در همین راستا با صرف ارز بالا محموله توبرکولینی را به کشور وارد کردیم تا توبرکولین های دامی این موسسه را با محصولات مشابه خارجی مقایسه کنیم، گفت: این موضوع در یک مجموعه گاوداری با نظارت سازمان دامپزشکی کشور اجرایی شد که بر اساس آن دریافتیم هیچ گونه تفاوتی میان توبرکولین تولید شده در موسسه رازی و نمونه خارجی آن وجود ندارد.
وی تاکید کرد: آنتی ژن مالئین نیز از جمله فرآورده هایی است که خریداری آن از سایر کشورها تقریبا غیرممکن است و در همین راستا از 20 سال گذشته تاکنون حتی یک ویال مالئین وارد کشور نشده است.
دکتر مصوری با بیان اینکه در صورتی که مالئین در کشور تولید نشود، بیماری مشمشه در کشور گسترش خواهد یافت، ادامه داد: در حال حاضر ضمن افزایش آمار مشمشه در ایران که به سبب تردد قاچاق تک سمی ها در حوالی مرزها، ایجاد شده است ، سالانه کمتر از 100 مورد تلفات ناشی از این بیماری را در کشور شاهد هستیم.
دکتر مصوری اضافه کرد: در صورت عدم تولید مالیئن شاهد گسترش بسیار شدید بیماری مشمشه در کشور خواهیم بود و با توجه به اینکه از سال 1334 برنامه کنترل و مبارزه با بیماری سل و مشمشه در کشور دنبال شده و تحت کنترل قرار گرفته است، شاهد شیوع این بیماری ها(که بیماری مشترک میان انسان و حیوان است) در کشور می شویم.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری تلگرام

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی