هشدار در باره قاچاق پیاز زعفران ایران

هشدار در باره قاچاق پیاز زعفران ایران

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: هر سال از پایان اردیبهشت تا پانزدهم مهر، پیاز زعفران ایران در چرخه قاچاق قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، غلامرضا میری در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: متاسفانه قاچاق پیاز زعفران از ایران تازگی ندارد و سابقه ان به 10 تا 15 سال قبل برمی گردد، اوج قاچاق پیاز زعفران از دولت گذشته قوت گرفت یعنی زمانی که به افغانی ها پیشنهاد کشت زعفران بجای خشخاش داده شد تا جلوی تولید مواد مخدر گرفته شود.

وی با بیان اینکه قاچاقچیان و سوداگران با قاچاق پیاز زعفران به افغانستان مرگ تدریجی زعفران ایرانی را رقم می زنند ، اظهار داشت : قاچاق پیاز زعفران در تریلی‌های حامل محصولات کشاورزی از قبیل پیاز، سیب زمینی و... جاسازی و به افغانستان ارسال می‌شود.
نائب رئیس شورای ملی زعفران گفت با اشاره به قاچاق چشمگیر پیاز زعفران به افغانستان گفت : در صورت ادامه این روند افغانستان به عنوان تولیدکننده مهم زعفران جایگزین ایران خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه قاچاق زعفران بیشتر از مرزهای شرقی کشور انجام می‌شود ، افزود : در حال حاضر عمده کشت طلای سرخ در بسیاری از شهرها و روستاهای هم مرز با افغانستان انجام می‌شود.
میری با بیان اینکه کشت زعفران در ایران فقط در انحصار خراسان بزرگ بود اما امروز در 22 استان کشور کشت می شود، اظهارداشت: زعفران یک گیاه خیلی کم آب و نسبت به محصولات دیگر بازدهی بهتری دارد.

وی یادآورشد: زعفران گران‌ترین محصول کشاورزی جهان و مهمترین محصول صادراتی کشاورزی ایران است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری تلگرام

نظر شما

نظرات شما پس از بررسی انتشار داده خواهد شد