اوغلو: تلاش برای تحقق تبادلات 50 میلیارد دلاری ایران وترکیه

نخست وزیر ترکیه گفت: روابط ایران و ترکیه وارد دوران جدیدی شده است و دوران طلایی خود را سپری می کند چرا که با برداشته شدن تحریمهای ایران موانع دست وپا گیر برداشته شده است .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما احمد داوود اوغلو در همایش تجاری ایران و ترکیه ملاقاتهای خود را با مقامات ایرانی مثبت ارزیابی کرد و افزود: ما میخواهیم با ایران مکمل یکدیگر باشیم و اگر اراده سیاسی قوی در این زمینه باشد، این کار پیش می رود، زیرا اولویت ما روابط پایدار و روبه رشد با ایران است. 

نخست وزیر ترکیه تأکید کرد: باید زیرساختهای رشد اقتصادی را فراهم کرد و اقتصاد دو کشور به طوری پیوند بخورد که بخش خصوصی طرفین بتوانند اهداف خود را عملیاتی کنند. 

داوود اغلو با بیان اینکه ما به رابطه برد برد فکر می کنیم، افزود: جغرافیای هر دو کشور به گونه ای است که ترکیه میتواند دروازه ورود ایران به اروپا و ایران دروازه ورود ترکیه به آسیا باشد و ما توسعه راههای خشکی و هوایی دو کشور را بررسی کرده ایم که توسعه راه آهن و شرکـتهای هواپیمایی برای احیای راه ابریشم که از گذشته با ما بوده از اولویتها است. 

وی بازار و اقتصاد ایران را جوان و دینامیک دانست و گفت: بعد از چین و هندوستان سرعت رشد اقتصاد ایران خیلی بیشتر شده و سه برابر بازار اروپاست و به همین دلیل ما باید بازارهایمان را با یکدیگر هماهنگ کنیم. نخست وزیر ترکیه با اشاره به قرارداد تعرفه ترجیحی با ایران گفت: نباید در این زمینه مشکلی داشته باشیم و روابط گمرکیمان را باید تسهیل کنیم و در عین حال نباید به این نکته بیندیشم که محصول ایرانی به ترکیه برود و تولید ترکیه به بازار ایران بلکه باید با سرمایه گذاری مشترک به کشورهای ثالث بیندیشیم. 

وی تقویت شبکه بانکی بین دو کشور را از دیگر ضرورتها بیان کرد و افزود: ریال ایران و لیر ترکیه باید مبنای مبادلات تجاری و ملی باشد و در این راستا استقرار بانکهای ترک و ایرانی در خاک دو کشور ضروری است. 

وی به خیز برخی کشورهای اروپایی برای تصاحب بازار ایران اشاره کرد و گفت: همان هایی که به ما انتقاد می کردند که در دوران تحریم برای چه به ایران کمک می کنید، اکنون خودشان هیأت به ایران می آورند تا از بازار ایران عقب نمانند، در صورتی که ما هیچ زمانی دوستانمان را تنها نگذاشته و نمیگذاریم و میدانیم ایرانیها روزهای سختی را پشت سر گذاشته اند.

نخست وزیر ترکیه راه اندازی ارتباط بورس تهران و استانبول و افزایش فعالیتهای بورسی میان دو کشور را خواستار شد. 

وی اضافه کرد: در گذشته برای خرید گاز طبیعی و نفت محدودیتهای زیادی داشتیم که اکنون برداشته شده و باید واحدهای ترانزیتی بین ایران و ترکیه ایجاد کنیم و شرکتهای بیشتری در بخش انرژی ایران سرمایه گذاری کنند که انرژی تجدیدپذیر یکی از آنها است.

وی به هجمه ای که طی یک سال اخیر برخی رسانه ها سعی کرده اند به گردشگری ترکیه وارد کنند، اشاره کرد و گفت: سالانه یک میلیون و 700 گردشگر ایرانی به ترکیه سفر می کنند و برخی رسانه ها سعی دارند تا این مسئله را خراب کنند، در حالی که ترکیه ششمین کشور جهان از لحاظ گردشگری است، اما قبول داریم که باید گردشگران ترک هم از جاذبه های ایران دیدن کنند. 

داوود اوغلو گفت: به سرمایه گذاران ترک پیشنهاد می کنم تا در شهرهای جذاب و مهمی مانند تبریز، شیراز، اصفهان و دیگر شهرهای ایران برای رونق گردشگری سرمایه گذاری کنند. 

وی از رشد نزولی مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه طی 2 سال اخیر اظهار تأسف کرد و گفت: فاکتورهای خارجی در این زمینه بی تأثیر نبودند و ما تلاش می کنیم، حجم مبادلات را به 30 میلیارد دلار برسانیم. 

داوود اوغلو قول مساعد داد تا موانع پیش روی بازرگان دو کشور را پیگیری و برطرف نماید. 

نخست وزیر ترکیه گفت: ایران و ترکیه از لحاظ اقتصادی و اجتماعی مکمل یکدیگرند و باید زمینه توسعه مبادلات تجاری دو کشور پیگیری شود و به مرز 30 میلیارد دلار برسد که پیگیری قرارداد تعرفه ترجیحی یکی از آنها است البته با فراهم شدن شرایط رسیدن به حجم مبادلات 50 میلیارد دلاری دور از دسترس نخواهد بود. 

وی بر سرمایه گذاری مشترک میان دو کشور، جدی گرفتن قرارداد تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه و استفاده از دروازه ورودی ترکیه و ایران تاکید کرد. 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا