روزانه 460 تا 470 میلیون متر مکعب گاز تولید می شود

     

روزانه 460 تا 470 میلیون متر مکعب گاز تولید می شود

 

وزیر نفت گفت: روزانه حدود ٤٦٠ تا ٤٧٠ میلیون مترمکعب گاز در پارس جنوبی تولید می شود و کار تکمیل فازهای باقیمانده نیز با جدیت در دست پیگیری است.

به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما، مهندس بیژن زنگنه وزیر نفت با حضور در استودیوی برنامه اقتصاد ایران با بیان این مطلب افزود: تکمیل توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی معادل ٢٠ میلیارد دلار پول نیاز دارد،امیدوارم با رفع تحریم ها و استفاده از روشهای جدید تامین منابع، اعتبار مورد نیاز پروژه ها را تامین کنیم.

زنگنه با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم ها بویژه مشکلات مالی شرکت ملی نفت ایران در سالهای اخیر، تصریح کرد: امیدواریم با رفع تحریمها بتوانیم از محل اقدامهای تازه ای مثل استفاده از مدل جدید قراردادهای نفتی، منابع بین المللی، منابع داخلی و بازار سرمایه، اعتبار مورد نیاز پروژه ها را تامین کنیم.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به امضای قرارداد توسعه فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی در سال ٨٥ گفت: کنسرسیومی به رهبری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) کار توسعه این فازها را بر عهده گرفت و کارهای مربوط به تاسیسات دریایی پروژه توسط شرکتهای ایزوایکو و صف انجام شد و تاسیسات دریایی در بخش لوله های دریایی پروژه فعال بود؛ همچنین حفاری دانا، حفاری چاهها را به انجام رساند.

زنگنه با اشاره به صرف حدود ٦ میلیارد دلار هزینه برای به ثمر رسیدن این دو فاز گفت: با بهره برداری از این فازها، روزانه ٥٠ میلیون مترمکعب گاز و ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی تولید می شود.

وی افزود: همچنین تولید یک میلیون تن اتان که بلافاصله خوراک پتروشیمی ها می شود و تولید یک میلیون گاز مایع (LPG) از دیگر دستاوردهای این پروژه است.

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا