ایران پنجمین کشور تربیت کننده مهندس در دنیا

     

ایران پنجمین کشور تربیت کننده مهندس در دنیا

 

 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه ما باید کشور را با جوانان معرفی کنیم، تاکید کرد: امروزه در دنیا، نیروی انسانی متخصص و نوآور مهمترین سرمایه کشورها محسوب می شود و این سرمایه انسانی مولد و بستر ساز توسعه است.
به گزارش روابط عمومی شبکه پنج، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با حضور در استودیوی برنامه زنده مثبت و منفی پنج که با موضوع اقتصاد دانش بنیان بر روی آنتن رفت، با بیان این مطلب گفت: پایه اقتصاد دانش بنیان نیروی انسانی تحصیل کرده و نوآور است.
دکتر ستاری با بیان اینکه جامعه ما 32 میلیون نفر شهروند با میانگین سنی 20 تا 40 سال دارد که 4 میلیون و 500 هزار نفر آن دانشجو است، تاکید کرد: ما بعد از کشور های آمریکا، روسیه، هند و چین پنجمین کشور تربیت کننده مهندس در دنیا هستیم و این افراد باید در اقتصاد مقاومتی نقش مولد انسانی را برای کشور ایفا کنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تاکید کرد: پایه اقتصاد دانش بنیان نیروی متخصص و جوان است . امروزه در دنیای مدیریت شرکت های دانش بنیان افراد زیر 30 سال هستند. اقتصاد نوآورانه، اقتصاد خلاق بحث شرکت های دانش بنیان است که نیروی انسانی جوان می تواند خلاق و نوآور باشد.
اقتصاد دانش بنیان در برابر اقتصاد خام فروشی
دکتر ستاری با بیان اینکه در اقتصاد دانش بنیان خام فروشی مواد و ذخائرطیبعی مفهومی ندارد، تصریح کرد: ما در کشور یک اکو سیستم می خواهیم، اکو سیستمی که اکنون نداریم. این اکو سیستم به ما می گوید، به جای سرمایه گذاری بر روی ساختمان، دلار، سکه و.... بر روی ایده ها نو سرمایه گذاری باید کرد یا آنکه دانشگاهی می خواهیم که درصد قابل توجهی از درآمدش از محل پژوهش از محل شرکت های دانش بنیان باشد و....
وی در ادامه با اشاره به اینکه ما باید به دانشجو متعهد باشیم و در مقابل آن مسئول هستیم، اضافه کرد: ما باید سیستمی داشته باشیم که دانشجو بعد از فارغ التحصیلی بتواند در مراکز نوآوری و پژوهشی ایده هایش را تبدیل به تجارت کند. البته هر ایده ای هم قابلیت تجاری سازی ندارد.
سرمایه های انسانی گران قیمت تر از سرمایه های طبیعی
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به پدیده فرار مغز ها در کشور گفت: ما نمی توانیم نخبگان را نگه داریم مگر اینکه به عنوان سرمایه به آنها نگاه کنیم. متاسفانه ما در اقتصاد مان به نیروی انسانی به عنوان سرمایه نگاه نمی کنیم. اکنون در دنیای سرمایه های انسانی نخبه و نوآور مهمتر از سرمایه های طبیعی و ... است.
وی با بیان اینکه تغییر نگرش یکی از پایه های اساسی در اقتصاد دانش بنیان است، تصریح کرد: در حوزه اقتصاد دانش بنیان نیاز به فرهنگ سازی داریم.یکی از حوزه هایی که باید در آن بسیار کار کنیم، علوم انسانی است، تجاری سازی علوم انسانی یکی از بحث هایی است که اگر بخواهیم توسعه فرهنگی داشته باشیم، باید به آن توجه جدی و ویژه ایی داشته باشیم.
گشت و گذار ایده های نو در پارک های علم و فناوری
دکتر ستاری با بیان اینکه دولت موظف است که در مرز های دانش هزینه کنند، اضافه کرد: ما بزرگترین سازمانی هستیم که در قسمت پژوهش هزینه می کنیم، البته معتقد هستم که دولت نباید در بخش تجاری سازی سرمایه گذاری پژوهشی کند.
وی ادامه داد: در تمام کشورهای پیشرفته دنیا، بخش خصوصی باید 80 تا 85 درصد هزینه پژوهش را بدهد،ما باید بخش خصوصی را در این زمینه تشویق کنیم و صد البته در برخی از بخش ها و زیر ساخت ها باید دولت سرمایه گذاری کند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه در دو سال گذشته یک فضای جدید در کشور بوجود آمده است، گفت: نوع دانشگاه ما تغییرکرده است و دانشگاه های ما به سمت شرکت های دانش بنیان حرکت می کنند و این موضوع ایده بسیار جدید و تازه ای است.
در ادامه مجری برنامه با اشاره به مخاطبان برنامه گفت: اگر طرح یا ایده نو دارید، باید به پارک های علم و فناوری مراجعه کنید، این مراکز جایی است که اگر ایده نو تایید شود، مورد حمایت قرار می گیرد.

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا