صنعت ما باید نوآور محور باشد

     

صنعت ما باید نوآور محور باشد

 

معاون پژوهشی و علمی فناوری وزیر علوم با بیان اینکه صنعت ما باید نوآور پرور یا نوآورمحور باشد، تاکید کرد: اگر کشوری می خواهد اقتصاد دانش بنیان آن رشد داشته باشد، باید فارغ التحصیلان توانمند و خلاق در آن حضور داشته باشند.
به گزارش روابط عمومی شبکه پنج، دکتر احمدی معاون پژوهشی و علمی فناوری وزیر علوم با حضور در استودیوی برنامه اقتصاد ایران که به بحث و بررسی پیرامون اقتصاد دانش بنیان و پیشرفت علمی کشور پرداخت، گفت: ما جمعیت زیادی از فارغ التحصیلان در کشور داریم و این موضوع هم خوب است و هم اشکالاتی دارد.
احمدی در ادامه جمعیت دانشجویی کشور مان را با کشور ژاپن مقایسه کرد و گفت: کشور ژاپن با 120 میلیون جمعیت دو برابر کشور ما جمعیت دارد، جمعیتی دانشجویی آنها 7/2 میلیون و کشور ما با 78 میلیون جمعیت 6/4 میلیون دانشجو دارد. در تحلیل این موضوع باید گفت:جمعیت دانشجویی بالا برای ما خوب است و از جهت دیگر مطلوب نیست، برای اینکه ما صنعت کشور ژاپن را نداریم .
معاون پژوهشی و علمی فناوری وزیر علوم تصریح کرد: ما قبول داریم که آموزش باید ماموریت گر و توانمندبرای ایجاد کارآفرینی باشد،در شرکت های دانش بنیان ما باید ظرفیت تقاضا را بالا ببریم، صنعت ما هنوز به این مرحله نرسیده است.
احمدی با بیان اینکه صنعت ما دنبال نوآوری نیست، تاکید کرد: خوشبختانه این رویکرد اکنون در کشور ما بهتر شده است، برای مثال ما سال گذشته و امسال با وزارت نفت قراردادی بستیم که 30 مراکز نفتی آن برای تحقیق و توسعه ازدیاد برداشت مخازن نفتی به دانشگاه کشور واگذار شده است که این موضوع در تاریخ کشور بی سابقه است، یا آنکه با وزارت دفاع بیش از هزار طرح مشترک داریم.
معاون پژوهشی و علمی فناوری وزیر علوم اضافه کرد: دانشگاه های ما ظرفیتی بسیار خوبی دارد و ما پیشنهاد داده ایم که وزارتخانه ها از پایان نامه ها حمایت کنند، این حمایت تنها اسمی نیست و آنها موضوعاتی که براشان اولویت دارد،حمایت می کنند.
وی با بیان اینکه خوشبختانه در بسیاری از وزارتخانه ها این طرح انجام می شود، یادآورشد: 47 طرح کلان ملی کشور یکی از حوزه هایی است که صنعت را به دانشگاه ها مرتبط می کند و این طرح ها مورد نیاز صنعت است.
معاون پژوهشی و علمی فناوری وزیر علوم در پاسخ به موضوع فروش پایان نامه و تخلفاتی نمونه آن توضیح داد: برای حل این تخلف آیین نامه ای فرودین ماه امسال به دانشگاه ها ابلاغ شده است و لایحه ای با مضمون برخورد با شرکت های مرتبط با این موضوع تهیه و اکنون در دولت مورد بررسی است که ان شالله به زودی این تخلفات حل خواهد شد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا