عملیات احداث اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور به زودی اجرا می شود

     

عملیات احداث اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور به زودی اجرا می شود

 

 

 

 

وزیر نیرو از احداث اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه اولین نیروگاه زمین گرمایی به ظرفیت 5 مگاوات در استان اردبیل منطقه مشکین شهر احداث و بزودی علمیات ساخت آن شروع می شود.
به گزارش روابط عمومی شبکه پنج، مهندس حمید چیت چیان وزیر نیرو با حضور در استودیوی برنامه " اقتصاد ایران" با تبریک دهه کرامت و آغاز هفته دولت با بیان مطلب فوق افزود:
با استعانت الهی به زودی شاهد احداث اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور خواهیم بود، البته هدف ما استفاده صرف از نیروگاه نیست، بلکه برنامه ریزی و مطالعاتی در این زمینه داشته ایم که بتوانیم از حرارت زمین برای گرمایش در فصل زمستان و تولید سرما در فصل تابستان استفاده کنیم.
تولید 60 درصد برق حرارتی توسط شرکت های خصوصی
وزیر نیرو در خصوص عملکرد دولت در زمینه ارتقاء بهره وری در شبکه توزیع و اتلاف برق تاکید کرد:
واقعیت این است که بخش تولید برق، شبکه انتقال و توزیع و میدان مصرف برق 3 بخش مهمی است که ما می توانیم بهره وری را ارتقا دهیم. در بخش تولید باید بگویم، بیش از 60 درصد تولید برق حرارتی کشور توسط شرکت های خصوصی انجام می شود که این موضوع اقدام قابل توجهی در زمینه است. همچنین در حال حاضر، با بخش خصوصی برای افزایش بخش بخار نیروگاه های گازی به میزان 7 هزار مگاوات برق قرار داد بسته شده است. استفاده از توربین کلاس F دیگر سیاست در نظر گرفته است که این اقدام در ارتقاء بالابردن راندمان تولید برق بسیار مفید در این زمینه است.
مهندس چیت چیان در بخش دیگر صحبت های خود با اشاره به افزایش بهره وری در شبکه انتقال و توزیع برق توضیح داد: خوشبختانه مهرماه سال گذشته یک برنامه ملی در این زمینه تعریف و اجرا شد. اکنون تمام تلفات شرکت های توزیع برق از 03/15 به 46/12 در خرداد ماه امسال کاهش پیدا کرده است. یعنی ما توانستیم حدود 2 و 57 صدم واحد درصد از تلفات توزیع را کاهش دهیم.
وی در توضیح بیشتر ادامه داد: علاوه بر این ما اقدام دیگری نیز انجام داده ایم که آن صدور مجوز احداث نیروگاه های کوچک در کنار مراکز مصرف بود. احداث این نیروگاه ها از هزینه اتلاف و توزیع و ارسال برق می کاهد.
مجوز احداث نیروگاه های بادی در کمتر از 24 ساعت
وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه سازمان انرژی های نو مجوز احداث نیروگاه های بادی در کمتر از 24 ساعت صادر می شود، تصریح کرد: خوشبختانه صدور مجوز این نیروگاه های سریع صادر می شود و این اقدام در حوزه انرژی بسیار شایسته و پسندیده است.

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Submit to DiggSubmit to Google PlusSubmit to LinkedInشبکهدکمه اشتراک گذاری سروش دکمه اشتراک گذاری ایتا