مشاهده خبر

تعداد بازدید:25

بیشتر جرایم سایبری اقتصادی است

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما گفت: درخصوص بازی مومو هیچ شکایتی نداریم برخی برای خنده اکانت فیک ساخته بودند که دستگیر شدند.

به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما؛ سرهنگ داود معظمی‌گودرزی در برنامه یه روز تازه گفت: جرایم اقتصادی بیشترین جرایم فضای مجازی است که در پلیس فتای استان تهران داریم؛ که بالغ بر ۵۰ درصد جرایم را تشکیل می‌دهد. بررسی‌ها و آسیب‌شناسی‌های ما در این حوزه و سایر حوزه‌ها این را نشان می‌دهد که اگر مردم چند نکته امنیتی را رعایت کنند قطعا طعمه مجرمین سایبری نخواهند شد. من این را بگویم که با اقدامات مجدانه و شبانه‌روزی که همکاران بنده انجام داده‌اند بالغ بر ۸۰ درصد جرایم سایبری را در شش ماهه امسال منجر به نتیجه کردند. تلاش ما این است که این روند را به سطح بالاتر برسانیم و مردم از ما راضی باشند.

وی افزود: درباره خریدهای اینترنتی بارها گفتیم با توجه به وضعیت کرونا مردم بسیار از ارتباطات در شبکه اجتماعی و خدمات غیرحضوری استفاده کردند اما متاسفانه چند نکته را رعایت نکردند که باعث شد حجم کلاهبرداری‌ها افزایش پیدا کند. در حوزه خریدهای اینترنتی تاکید می‌کنیم اولا تلاش بر این باشد که از سایت‌هایی خرید کنند که دارای نماد الکترونیک یا اینماد باشند این سایت‌ها درگاه هایی هستند که مراحلی را برای گرفتن این نماد گذراندند و نظارت‌های خاصی بر آنها هست و خدمات خوبی هم ارایه می‌دهند.

سرهنگ معظمی‌گودرزی تصریح کرد: مردم اگر خواستند خرید اینترنتی انجام دهند به هیچ عنوان بیعانه پرداخت نکنند و قبل از تحویل کالا تسویه نکنند. خیلی از شبکه‌های اجتماعی کالاهایی را در معرض فروش گذاشتنه‌اند و به بهانه اینکه افراد دیگری متقاضی هستند بیعانه دریافت کردند و دیگر پاسخگو نیستند. همین موضوع باعث شده پرونده‌های کلاهبرداری زیادی تشکیل شود هر چند با اقداماتی که همکاران ما انجام دادند بالغ بر پانزده باند سازمان یافته از اینها را دستگیر کردیم و در اختیار مراجع قضایی قرار دادیم.

وی گفت: اگر چند نکته که در سایت پلیس سایبری قرار دادیم و هر روز بنابر اتفاقات واقعی نکات تکمیل می‌شود را مطالعه کنند هیچ وقت در موضوع خرید اینترنتی دچار مشکل نخواهند شد. علی‌رغم اینکه کرونا بوده و خیلی‌ها ممکن است پاره‌وقت سر کار باشند اما همکاران من شبانه‌روزی وظایفشان را انجام دادند اما موضوعی که از زمان شیوع کرونا در پلیس فتا مطرح شده است بحث فروش داروهای کمیاب کرونا در فضای مجازی است و افرادی که تشویش اذهان عمومی می‌کردند. ما در حوزه فروش دارو و وسایل پزشکی که مرتبط با بحث کروناست حدود ۱۱۲ متهم را دستگیر کردیم و در اختیار مراجع قضایی قرار دادیم. بیش از ۵۰ نفر را هم که در بحث کرونا دروغ‌پردازی و تشویش اذهان عمومی می‌کردند نیز دستگیر کردیم و در اختیار قانون قرار دادیم. ما بارها اعلام کردیم پلیس فتا با چابکی تمام ایستاده است تا مانع از خلل در امنیت اقتصادر و روانی مردم شود.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ خاطرنشان کرد: ما فرآیند رسیدگی به پرونده‌های سایبری را به کرار اطلاع‌رسانی کردیم و در سایت ما هم هست. برخی از جرایم برای پیگیری احتیاج به شکایت در مراجع قضایی دارد. نیاز است طرح شکایت شود و منطبق با دستورات قضایی پیگیری شود. برخی از مسایل در مرکز فوریت‌های سایبری که برخط پاسخگو هستند و همچنین مرکز فوریت‌های پلیس که ۱۱۰ است مطرح می‌شود که براساس تعداد شکایت‌کنندگان گاه ضمن هماهنگی با مراجع قضایی بلافاصله وارد می‌شویم و پیگیری می‌کنیم. اما برخی جرایم نیاز به شاکی خصوصی دارد، به عنوان مثال یک کلاهبرداری می‌شود و شما در سایت ثبت می‌کنید؛ این نیاز است در مراجع قضایی ثبت بشود و بعد پلیس سایبری هم پیگیری کند. اما تلاش‌مان بر این است در کمترین زمان ممکن پرونده‌هایمان را به نتیجه برسانیم. ما در حوزه پلیس فتای تهران بزرگ در صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی عزیزان هستیم مخصوصا در حوزه برداشت از حساب‌ها که باید لحظه‌ای ورود کرد. همان لحظه عمل می‌کنیم و تعداد کثیری از پرونده‌ها در لحظه به نتیجه می‌رسد.

وی درباره چالش مومو نیز گفت: در کشور ما شکایتی برای بازی مومو ثبت نشده است. هر چند که می‌دانیم این بازی است که خشونت را برای کودکان ترویج می‌دهد اما در کشور ما تاکنون یک نمونه ثبت شکایت نداشتیم اما کسانی را داشتیم که برای سرگرمی و خنده آمدند اکانت‌های فیکی را ساختند و نگرانی برای خانواده‌های عزیز ایجاد شد و افرادی در همین زمینه توسط پلیس فتای شهرستان‌ها دستگیر شدند اما توصیه ما به خانواده‌ها این است که اگر پیامی از مومو آمد ضمن آنکه توجهی نکنند به آن پیام و اکانت را حذف کنند موضع را به ما اطلاع بدهند.

برنامه یه روز تازه کاری است از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما که از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۹ صبح به مدت ۱۲۰ دقیقه پخش می‌شود.

آخرین اخبار

آخر هفته بیننده فیلم سینمایی " دایره تصادف و فرار" باشید مدقالچی صدای ماندگار دوبله مهمان ویژه برنامه " به خانه بر می گردیم" اعتراض در سینمای ایران با نگاهی به آثار ابراهیم حاتمی کیا حماسه سازان واقعی عصر ظهور به روایت " عطر عاشقی" نقش بسیج در مدیریت بیماری کرونا وقف جوانی برای احیای طبیعت به روایت " ما ایرانی ها" مدیریت شهری و خدمات آنلاین زیر ذره بین "تهران 20" جوانان مستعد باید در مساجد شناسایی شوند تصویربرداری «رعد و برق» از ۷۰ درصد گذشت محدودیتها تا شناسایی ناقلان ادامه دارد قاب پاییزی تهران در تهرانگرد تبیین ویژگی های منتظران در برنامه «عطر عاشقی» فرشته نجات جاده ها در برنامه " ما ایرانی ها " ایلجیما در قاب شبکه پنج سیما رئیس دانشگاه آزاد امشب مهمان " تهران 20" می شود روایت وحید جلیلی از سینمای دهه 90 پخش مینی سریال قربانی از شبکه پنج آخر هفته با فیلم سینمایی " آنفلوآنزا " آقای ایمنی مهمان شبکه پنج می شود بازخوانی تغییر ایدئولوژی سازمان مجاهدین خلق در برنامه "سر چشمه " تبیین شباهت های انقلاب اسلامی و جامعه مهدوی(عج) واکاوی و تحلیل مهارت آموزی کودکان کار در " شکلات تلخ " تماشای مینی سریال "وقتی آنها ما را می بینند" در شبکه پنج شکلات تلخ به طعم حسرت کودک کار تعطیل دو هفته ای برای قطع انتقال کرونا آری یا خیر؟ روایت زندگی سه نوجوان فوتبالیست در " شکلات تلخ " آخر هفته بیننده فیلم سینمایی " خشم " باشید سینمای خانواده و بررسی آثار پوران درخشنده قطعا لیگ بیستم جمعه شروع می شود تماشای جاذبه های گردشگری تهران از قاب " تهرانگرد"

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها