مشاهده خبر

تعداد بازدید:15

معرفی کتاب نمایشنامه مصری "سِفر خروج" در برنامه یه روز تازه

برنامه “یه روز تازه” شبکه پنج سیما در راستای ارتقای فرهنگ کتابخوانی و مطالعه و همچنین آشنایی بیشتر با ابعاد مختلف واقعه عاشورا امروز از کتاب "سِفر خروج" رونمایی و آن را به بینندگان صبحگاهی شبکه پنج معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما؛ عوامل تولید برنامه یه روز تازه طبق وعده‌ای که با بینندگان خود گذاشته بودند از ۸ مهرماه هر روز کتابی را با موضوع واقعه عاشورا و اربعین به بینندگان معرفی کردند و امروز برای نهمین روز به سراغ کتاب "سِفر خروج" نمایشنامه‌ای مصری به قلم عبدالرحمن الشرقاوی رفتند که بوسیله غلامرضا امامی ترجمه و توسط انتشارات امیرکبیر وارد بازار نشر شده است.

در برنامه امروز محمد امین زینلی پژوهشگر و کارشناس حوزه کتاب حاضر و توضیحاتی را درباره کتاب و دلیل نامگذاری کتاب و اینکه این کتاب متعلق به ۶۰ سال پیش است و اینکه چطور به ایران و به دست مترجم کتاب رسید ارائه داد و گفت که این کتاب پاییز سال گذشته چاپ و ظرف مدت کوتاهی به چاپ‌های بعدی رسید.

الشرقاوی در این نمایشنامه، هر حرکت و سکونی را به دقت در جای خود قرار داده و در لباس نظم‌دهنده‌ای خلاق ظاهر شده است. این نمایشنامه در کنار بیان مصیبت‌هایی که در جریان حادثه عاشورا بر خاندان اهل‌بیت(ع) رفت، به سمت ایجاد این تفکر در ذهن مخاطب خود پیش می‌رود که آنچه بر خاندان نبوت در جریان ماجرای عاشورا و عمل قوم ستمکار در این ماجرا فراتر از هر بلا و مصیبتی است که در طول تاریخ بر خاندان نبوت و اهل‌بیت رفته است. الشرقاوی از ادیبان صاحب‌نام مصر است. وی در جریان نگارش فیلمنامه اثر سینمایی «الرساله» با توفیق الحکیم و عبدالرحیم جوده السحار همکاری داشته است و خالق کتاب‌هایی چون «محمد پیامبر آزادی» و «علی پیشوای پرهیزکاران» به شمار می‌رود.

غلامرضا امامی در سفری به مصر این‌کتاب را دیده و با توصیه محمدرضا حکیمی آن را به فارسی ترجمه کرده است. او در مقدمه‌ای که تیرماه سال ۹۸ برای این‌کتاب نوشته، می‌گوید «با خواندن این‌نمایشنامه پرهیجان حماسه حسینی رویاروی دل و دیده جان می‌گیرد. نبرد دایمی حق و باطل ترسیم می‌شود و این بانگ بلند از فراز تاریخ به گوش می‌رسد که بر زِبَر این زمین سبز و زیر این آسمان آبی: هر زمینی کربلاست و هر روزی عاشورا...»

برنامه یه روز تازه کاری است از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما که از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۹ صبح به مدت ۱۲۰ دقیقه پخش می‌شود.

آخرین اخبار

آیا قانون خدمت اجباری سربازی اصلاح خواهد شد؟ روایت زندگی و شهادت شهید محمدی در برنامه "یه روز تازه" روایتی از چگونگی تاسیس سپاه پاسداران در روزهای ابتدایی انقلاب "چهل ستون" میزبان فرمانده سابق پدافند هوایی ارتش می شود نقش امنیت در زمینه سازی ظهور به روایت" عطر عاشقی" تماشاخانه شبکه پنج در روزهای ابتدایی آبان ماه تماشای طبیعت بکر و زیبای روستای لزور از قاب تصویر" تهرانگرد نقد و بررسی روز های نارنجی در شبکه پنج بیشتر جرایم سایبری اقتصادی است عوامل رشد خلاقیت کودکان به روایت" ما ایرانی ها" "راه ماندگار" در شبکه پنج مخاطرات مشاغل سخت کودکان کار به روایت "شکلات تلخ " تخلفات ساکن باعث کندی حرکت و برهم خوردن نظم ترافیکی می شود فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در برنامه "یه روز تازه:" بیننده برنامه های جدید شبکه پنج سیما باشید «ما ایرانی ها» با خنده به استقبال اولین شب ربیع الاول می رود فیلم های سینمایی شبکه پنج در روزهای پایانی صفر بررسی حواشی سرخ آبی های پایتخت چگونگی تشکیل جهاد سازندگی در برنامه سرچشمه امسال پاییز خشک‌تری را نسبت به سال‌های گذشته پیش‌رو داریم با برنامه های ویژه شبکه پنج در روزهای پایانی ماه صفر به سوگ می نشینیم معرفی کتاب «پس از بیست سال» در "یه روز تازه " گرامیداشت شهدای شناسایی شده خان‌طومان در برنامه "یه روز تازه" مافیای کودکان کار در قاب شکلات تلخ شاعران آیینی میهمان شبکه پنج می شوند معرفی کتاب نمایشنامه مصری "سِفر خروج" در برنامه یه روز تازه بررسی اصالت کودک کار در "شکلات تلخ" شما هم به تماشای سینمای مجیدی دعوتید آخرین وضعیت املاک مدیریت شهری زیر ذره بین " تهران 20" بازپخش گفتگوی حجت الاسلام حسینیان در برنامه سرچشمه شبکه پنج

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها